Mnozí z nás si měří krevní tlak pravidelně, ať už preventivně nebo proto, že lékař zjistil nějakou odchylku. Ale děláme to správně?
Cílové hodnoty
Často slýcháme o optimálním krevním tlaku 120/80 mm Hg. Tyto hodnoty se však vztahují pouze na zdravého dospělého. Jak je to správně?
Normální Nízký Vysoký
Větší dítě 110/70 <110/70 > 120/80
Dospělý muž 120/80 <100/60 > 140/90
Dospělá žena 120/80 <100/70 > 140/90
Diabetik 130/80 <110/60 > 130/80
Dospělý
s onemocněním 110/80 <110/60 > 120/80
ledvin
Jak správně měřit?
Buďte v klidu.
Pohodlně se usaďte. Snažte se nemyslet na starosti. Nenechte se rušit okolními vlivy (ovlivnit naměřené výsledky může třeba puštěná televize či rádio, vyrušit vás mohou i děti).
Mějte ruku ve správné poloze
Pro naměření správných hodnot je potřeba, abyste měli ruku ve správné poloze. Pokud používáte pažní tlakoměr, mějte předloktí volně ve výši srdce. Používáte-li zápěstní tlakoměr, dejte zápěstí do výšky srdce.
Před měřením si zajděte na WC.
Plný močový měchýř může ovlivnit vaše výsledky, a to až o 10 mm Hg.
Vysoký tlak nebolí
Ale jsou příznaky, které by ho mohly signalizovat. Mezi ně patří například:
bolest hlavy
závratě
hučení v uších
krvácení z nosu
nespavost
bušení srdce
bolest na hrudi
celková únava
nadměrné pocení
otoky kotníků
poruchy vidění
dušnost
Co s vysokým tlakem
Pokud jím trpíte, hrozí vám mnohá onemocnění jako třeba kornatění tepen, ischemická choroba srdeční nebo mozková příhoda. A to jsou jenom některá. Už proto s tím musíte začít něco dělat. Je to jen na vás. Pokud máte nadváhu, je na čase zhubnout.
Nikoliv hladovkou, ale vyrovnaným jídelníčkem. Nemusíte se vzdát všeho, co máte rádi, ale platí všeho s mírou. Omezte alkohol, přestaňte kouřit.
* Vyhýbejte se stresu
Ve stresové situaci vysílá mozek do těla signály, které nás mají připravit na zátěž spojenou s bojem nebo s útěkem. Tělo se snaží aktivovat všechny rezervy a dostat živiny do svalů a orgánů. Tlak se zvyšuje. Co s tím?
* Nezapomínejte na pauzy
Ať už děláte cokoliv. Projděte se nebo se protáhněte. Nejlépe každou půlhodinu. Dělejte si přestávky, při kterých se budete zabývat nějakou jinou činností než předtím.
* Naučte se relaxovat
Pohodlně si sedněte nebo lehněte a zavřete oči. Soustřeďte se jen na svůj dech a na tíhu svého těla. Nebo si představujte nějaké příjemné místo.
* Pište, křičte, štípejte dříví
Každý člověk má svůj způsob, jak překonat nepříjemné pocity. Někomu pomáhá napsat rozčilený e-mail a pak ho zase smazat, druhý chodí běhat a třetí mačká papíry. Najděte to, co pomáhá vám.
* Dýchejte
Ve stresu dýcháme jen povrchně. Když se zhluboka nadýchnete, mozek vyhodnotí, že je vše v pořádku. I díky tomu se zklidníte. Můžete si představovat, že s každým výdechem vás opouští také napětí.
* Myslete pozitivně
Odhánějte zlé myšlenky. Buďte s lidmi, se kterými vám je dobře. Ne vždycky se to podaří, ale určitě každý den najdete něco, co se povedlo, z čeho jste měli radost.
* Hýbejte se
Nemusíte právě sportovat. Pamatujte, že pouhých 20 minut svěží chůze pomůže tlak snižovat. A navíc se vaše kondice zlepší. Nestíháte-li procházku každý den, 3x týdně 30 minut určitě zvládnete i při nabitém programu.
Pomocníci z přírody
Jsou potraviny, kterým byste se měli pokud možno vyhýbat, nebo je omezit. Už to určitě znáte, jen neděláte. Omezte sůl, tuky, cukry. V případě soli si snadno zvyknete a odměnou vám bude, že najednou ucítíte víc chutí v každém jídle. A co naopak pomáhá?
Česnek – Pozor by si měli dát pouze lidé s citlivým žaludkem nebo žlučníkem.
Cibule – Snižuje vysoký krevní tlak a obsah tuku v krvi, navíc rozpouští krevní sraženiny.
Okurka – Obsahuje hodně minerálů, které působí močopudně. Můžete popíjet i okurkovou šťávu.
Grapefruit, banán – Obojí má vysoký obsah draslíku, což je ideální pro udržení tlaku v normě.
Ryby – Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které působí příznivě na srdce a cévy.
Čokoláda – Za blahodárnými účinky hořké čokolády stojí bohatý výskyt flavonoidů v kakaových bobech. Flavonoidy jsou známé pro své antioxidační působení. Kupte si ale takovou, která má vysoký obsah kakaových bobů, a raději hořkou.
Když je tlak nízký
Na životě to sice člověka neohrožuje, ale motání hlavy a občasné pády nikomu nepřidají. Víc jím trpí ženy a dobrou zprávou je, že s věkem se může upravit do normálu.
Můžete si pomoci tím, že budete dodržovat pitný režim, jíst stravu bohatou na vitaminy a aktivně se pohybovat. Lékaři doporučují začínat den snídaní bohatou na bílkoviny. Zkuste zvýšit příjem soli. Káva sice na chvíli pomůže, ale pak tlak náhle klesá.
Lepší je pomalé popíjení zeleného čaje. V každém případě musíte dát pozor na překotné vstávání a rychlé změny polohy těla.