Domů     Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
8.4.2022

Jsou voňavé, pěstujeme je pro radost i užitek a není s nimi moc práce. Jen je dobré vědět, co která bylinka potřebuje, aby byla stále svěží a vydržela co nejdéle.

Určitě si místo pro bylinky na zahrádce najděte. Nejen že vás potěší svou vůní, mají i krásné květy a navíc dokážou neduživou zahrádku léčit stejně účinně, jako bolavého člověka.

Tvar a místo

K pěstování si můžete připravit různé typy záhonů.

* Máte rádi řád a systém? Zvolte klasický záhon a jednotlivé bloky tvarujte do pravidelných čterců nebo kruhů, které mezi sebou můžete oddělit pískem, dlažebními kostkami, ale i trávou nebo zvýšeným živým plůtkem.

V takovém záhonu by se neměly bylinky prolnout, proto jim dopřejte dostatek prostoru.

* Je vám bližší přírodný styl? Utvořte záhon, do kterého plynule vysázíte jednotlivé druhy, které od sebe oddělíte zvlněnou cestičkou, jež se bude přirozeně vinout mezi trsy rostlin. Položte na ni třeba nášlapné kameny. Postupně se rostlinky rozrostou tak, že vytvoří celistvou vrstvu.

* Zajímáte se o tzv. permakulturu? Možná se rozhodnete sáhnout po tzv. spirále, která dokáže na malém prostoru vytvořit různá mikroklimata. Častou chybou je nedostatečná velikost spirály.

Často bylinky protrhávejte, jinak bujně rostoucí po čase ty jemnější pohltí a úplně vytlačí.

Tip Paní domu: Letničky a jednoletky můžete dát také do závěsných truhlíků, které působí na pergolách a zídkách velmi dekorativně.

Všude, kam se podíváš

Jste spíše kreativní typ? Hrejte si, klidně bylinky rozprostřete po celé ploše zahrady. Rostlinám svědčí, když je po čase přemístíte jinam, a při tomto způsobu to nebude problém. Odvděčí se vám kvalitnější úrodou. A více stanovišť učiní zahrádku pestřejší a udržuje se jednodušeji.

* Po obvodu kolem živého plotu vysaďte ty vysoké (libeček, levandule).

* Ty, které potřebují teplé stanoviště, nechte, aby se přitulily k větším balvanům vyhřátým od rozpáleného slunce (mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, meduňka i majoránka).

* K zídce patří bylinky vyžadující stín nebo polostín (kerblík, máta, medvědí česnek).

* Jednoleté druhy se rády spřátelí se zeleninou na zeleninovém záhonu. Kořenové zelenině se zvlášť dobře daří třeba mezi řebříčkem nebo heřmánkem. Když jednou vysadíte kopr, zaručeně se vám pak už v záhoně objeví každý rok.

* Dalším bylinkám dopřejte svobodu a nespoutanost ve volném prostoru trávníku nebo je dejte na okraj záhonků, ať již zeleninových nebo květinových (tymián, levandule).

Kopr vonný (Anethum Gravoelens)

Stanoviště: I když potřebuje sluníčko, jeho spodní část volá po chladu a stínu. Proto se mu dobře daří mezi jinou zeleninou. Nebo povrch záhonu pokryjte posekanou trávou.

Substrát: Ke dvěma dílům kompostu přimíchejte 1 díl zahradní zeminy a 1 díl písku.

Péče: Miluje teplo, nesmí nikdy zaschnout, ale chřadne i v přemokřené zemině. Je nenáročný, proto nepotřebuje hnojit.

Sklizeň: Čerstvé lístky sbíráme po celý rok, stonky a květy spotřebováváme v době nakládání okurek.

Květenství: V červenci a srpnu vykvétá květ se široce rozloženým okolíkem. Jednotlivé kvítky mají zelenožlutou barvu

Zajímavost:Semena si zachovávají klíčivost i několik let.

Brahmi (Bacopa Monnieri)

Stanoviště: Tato nenápadná nízká, plazivá rostlinka je jednou z nejméně náročných rostlin na pěstování. Vysaďte ji zjara, jakmile opadnou ranní mrazí, někam do polostínu. V zimě ji pěstujte při pokojové teplotě.

Protože se jedná o bahenní rostlinu, umístěte ji v blízkosti zahradního rybníčku, doma klidně v akváriu. Jako převislou rostlinu ji můžete pěstovat i v závěsném truhlíku.

Substrát: Půda musí být bažinatá a stále vlhká. Měla by být také bohatá na živiny.

Péče: Pro bujný růst potřebuje rozmezí teplot ideálně mezi 18 – 28 °C a dostatek světla

Květenství: Něžné hvězdicové květy se objevují od května až do září

Sklizeň: Drobné lístky sbírejte průběžně po celý rok.

Zajímavost:V tradiční čínské medicíně je ceněna jako léčivá rostlina podporující lepší paměť.

Kerblík (Anthriscus Cerefolium)

Stanoviště: Miluje polostín, sluníčko snese jen na začátku jara – v březnu a dubnu. Chraňte ho před letním úpalem.

Substrát: 2/3 zahradní zeminy smíchejte s 1/3 písku. Při opakovaném setí substrát vyměňte.

Péče: Udržujte stálou vlhkost zeminy, jinak se listy zbarví do červena a rostliny začnou vykvétat dřív, než je můžete sklízet. Jejich aróma přito rychle zaniká.

Květenství: Nenápadné bílé kvítky se na vrcholech stonků objevují počátkem května

Sklizeň: Čerstvé lístky jemné chuti poskytuje po celý rok, nejchutnější jsou v době před květem

Zajímavost: Tuto bylinku připomínající petržel můžete vysévat znovu a znovu až do září.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Stanoviště: Touží po sluníčku a dobře je mu v lehké písčité a dobře propustné půdě. V neprodyšné ho budete trápit. Místo do volné půdy ho dejte do větší nádoby, kterou zapusťte do záhonu. Chraňte rostlinku před větrem a v zimě ji přeneste do místnosti. Venku vydrží do – 5° C.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Nesnáší přelévání, ale nesmí ani zaschnout.

Květenství: Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými až modrými kvítky.

Sklizeň: Čerstvé výhonky a lístky můžete otrhávat po celý rok, ale ne najednou a ve větším množství, aby rostlinka nepřestala obrůstat.

Zajímavost: Po 5 letech ztrácejí rozmarýnové keře vegeační schopnost.

Saturejka (Satureja Hortensis)

Stanoviště: Hodně sluníčka ji rozmazluje, čím tepleji je, tím je spokojenější, v zimě je jí lépe za oknem.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Když je mladá, potřebuje pravidelně zalévat, v dospělosti však ji udělá lépe sucho. Příliš intenzivní hnojení potlačuje její aroma.

Květenství: Od července do začátku října se objevují bílé, růžové nebo něžně fialové kvítky.

Sklizeň: Nejvoňavější jev době květu a za poledního slunce.

Zajímavost: Římané věřili, že dodává sílu, posiluje paměť a rozjasňuje mysl. Proto nosili na hlavě věnec ze saturejky

Vavřín (Laurus nobilis)

Stanoviště: Celodenní sluneční úpal nesnese, ale dostatek světla má rád. Snese mírný mráz, ale raději je přes zimu v místnosti.

Substrát: Smíchejte kompost se zahradnickou zeminou ve stejném poměru.

Péče: 2x týdne zalijte. Jestli vám uschnou listy, odumře celá rostlina. Často jej napadají mšice, proto je důležitá pravidelná kontrola. Často listy stříkejte prudkým proudem vody. Sestříháváním dáte vavřínu potřebný tvar a hustotu.

Květenství: Starší keře rozkvétají v květnu drobými, silně vonícími květy, z nichž uzrávají černé bobule. Ty se ale jako koření nepoužívají.

Sklizeň: Listy můžete trhat po celý rok.

Zajímavost: Známe po pod názvem bobkový list.

Zdroj: potravinovezahrady.cz, skolnistatek.cz, ferencik.cz, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
12.9.2023
Co si pořídit na zahradu, aby se větve stromů daly pohodlně stříhat a okapy dobře a bezpečně uklízet? Máte chatu, rodinný dům nebo zahradu se vzrostlými stromy? Pak se vám pořádný žebřík určitě hodí. I když takový žebřík se hodí i do bytu. Víte ale, jak si ho vybrat? K čemu ho využijete? Ze všeho nejdříve si ujasněte, k jakému účelu budete žebřík používat. Důležité je ujasnit si také, jak b
31.8.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát do roka vezmete na zahradě do ruky nůžky? Určitě hodně často. A možná máte víc druhů. Některé na silnější větve, jiné na keře či tvarování buxusu, další na trávy nebo květiny. Když ovšem začnou stříhat špatně, je načase je vyměnit za nové. A v obchodech je výběr obrovský. S jedním nebo se dvěma břity? Na trhu jsou obojí a ještě k tomu existují nůžky uni
23.8.2023
Nemáte zahrádku a chcete pěstovat vlastní zeleninu? Jestli máte balkon nebo lodžii, chopte se práce a vytvořte si svůj zelený koutek. Zeleninu i květiny můžete pěstovat i na malém prostoru. Když nemáte záhonek, pusťte svou zelenou přírodu nahoru, do výšky. Využijte každý kousek, který máte k dispozici… Poslouží vám zeď i zábradlí, sežeňte si palety, vytvořte věž z květináčů, na skobu připevněte
30.7.2023
Chystáte se přesazovat? Tak to budete potřebovat květináče. A jaké vybrat? Druhů je spousta. Jistě chcete, aby byl květináč hezký. Samozřejmě se také musíte řídit podle velikosti kořenového balu a nároků svých rostlin. Trochu jiné nádoby budete vybírat pro venkovní rostliny, jiné pro ty, které máte v bytě třeba na parapetu. Důležitý je i materiál, ze kterého je nádoba vyrobena. Pojďme si projít m
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk