Domů     Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
8.4.2022

Jsou voňavé, pěstujeme je pro radost i užitek a není s nimi moc práce. Jen je dobré vědět, co která bylinka potřebuje, aby byla stále svěží a vydržela co nejdéle.

Určitě si místo pro bylinky na zahrádce najděte. Nejen že vás potěší svou vůní, mají i krásné květy a navíc dokážou neduživou zahrádku léčit stejně účinně, jako bolavého člověka.

Tvar a místo

K pěstování si můžete připravit různé typy záhonů.

* Máte rádi řád a systém? Zvolte klasický záhon a jednotlivé bloky tvarujte do pravidelných čterců nebo kruhů, které mezi sebou můžete oddělit pískem, dlažebními kostkami, ale i trávou nebo zvýšeným živým plůtkem.

V takovém záhonu by se neměly bylinky prolnout, proto jim dopřejte dostatek prostoru.

* Je vám bližší přírodný styl? Utvořte záhon, do kterého plynule vysázíte jednotlivé druhy, které od sebe oddělíte zvlněnou cestičkou, jež se bude přirozeně vinout mezi trsy rostlin. Položte na ni třeba nášlapné kameny. Postupně se rostlinky rozrostou tak, že vytvoří celistvou vrstvu.

* Zajímáte se o tzv. permakulturu? Možná se rozhodnete sáhnout po tzv. spirále, která dokáže na malém prostoru vytvořit různá mikroklimata. Častou chybou je nedostatečná velikost spirály.

Často bylinky protrhávejte, jinak bujně rostoucí po čase ty jemnější pohltí a úplně vytlačí.

Tip Paní domu: Letničky a jednoletky můžete dát také do závěsných truhlíků, které působí na pergolách a zídkách velmi dekorativně.

Všude, kam se podíváš

Jste spíše kreativní typ? Hrejte si, klidně bylinky rozprostřete po celé ploše zahrady. Rostlinám svědčí, když je po čase přemístíte jinam, a při tomto způsobu to nebude problém. Odvděčí se vám kvalitnější úrodou. A více stanovišť učiní zahrádku pestřejší a udržuje se jednodušeji.

* Po obvodu kolem živého plotu vysaďte ty vysoké (libeček, levandule).

* Ty, které potřebují teplé stanoviště, nechte, aby se přitulily k větším balvanům vyhřátým od rozpáleného slunce (mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, meduňka i majoránka).

* K zídce patří bylinky vyžadující stín nebo polostín (kerblík, máta, medvědí česnek).

* Jednoleté druhy se rády spřátelí se zeleninou na zeleninovém záhonu. Kořenové zelenině se zvlášť dobře daří třeba mezi řebříčkem nebo heřmánkem. Když jednou vysadíte kopr, zaručeně se vám pak už v záhoně objeví každý rok.

* Dalším bylinkám dopřejte svobodu a nespoutanost ve volném prostoru trávníku nebo je dejte na okraj záhonků, ať již zeleninových nebo květinových (tymián, levandule).

Kopr vonný (Anethum Gravoelens)

Stanoviště: I když potřebuje sluníčko, jeho spodní část volá po chladu a stínu. Proto se mu dobře daří mezi jinou zeleninou. Nebo povrch záhonu pokryjte posekanou trávou.

Substrát: Ke dvěma dílům kompostu přimíchejte 1 díl zahradní zeminy a 1 díl písku.

Péče: Miluje teplo, nesmí nikdy zaschnout, ale chřadne i v přemokřené zemině. Je nenáročný, proto nepotřebuje hnojit.

Sklizeň: Čerstvé lístky sbíráme po celý rok, stonky a květy spotřebováváme v době nakládání okurek.

Květenství: V červenci a srpnu vykvétá květ se široce rozloženým okolíkem. Jednotlivé kvítky mají zelenožlutou barvu

Zajímavost:Semena si zachovávají klíčivost i několik let.

Brahmi (Bacopa Monnieri)

Stanoviště: Tato nenápadná nízká, plazivá rostlinka je jednou z nejméně náročných rostlin na pěstování. Vysaďte ji zjara, jakmile opadnou ranní mrazí, někam do polostínu. V zimě ji pěstujte při pokojové teplotě.

Protože se jedná o bahenní rostlinu, umístěte ji v blízkosti zahradního rybníčku, doma klidně v akváriu. Jako převislou rostlinu ji můžete pěstovat i v závěsném truhlíku.

Substrát: Půda musí být bažinatá a stále vlhká. Měla by být také bohatá na živiny.

Péče: Pro bujný růst potřebuje rozmezí teplot ideálně mezi 18 – 28 °C a dostatek světla

Květenství: Něžné hvězdicové květy se objevují od května až do září

Sklizeň: Drobné lístky sbírejte průběžně po celý rok.

Zajímavost:V tradiční čínské medicíně je ceněna jako léčivá rostlina podporující lepší paměť.

Kerblík (Anthriscus Cerefolium)

Stanoviště: Miluje polostín, sluníčko snese jen na začátku jara – v březnu a dubnu. Chraňte ho před letním úpalem.

Substrát: 2/3 zahradní zeminy smíchejte s 1/3 písku. Při opakovaném setí substrát vyměňte.

Péče: Udržujte stálou vlhkost zeminy, jinak se listy zbarví do červena a rostliny začnou vykvétat dřív, než je můžete sklízet. Jejich aróma přito rychle zaniká.

Květenství: Nenápadné bílé kvítky se na vrcholech stonků objevují počátkem května

Sklizeň: Čerstvé lístky jemné chuti poskytuje po celý rok, nejchutnější jsou v době před květem

Zajímavost: Tuto bylinku připomínající petržel můžete vysévat znovu a znovu až do září.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Stanoviště: Touží po sluníčku a dobře je mu v lehké písčité a dobře propustné půdě. V neprodyšné ho budete trápit. Místo do volné půdy ho dejte do větší nádoby, kterou zapusťte do záhonu. Chraňte rostlinku před větrem a v zimě ji přeneste do místnosti. Venku vydrží do – 5° C.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Nesnáší přelévání, ale nesmí ani zaschnout.

Květenství: Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými až modrými kvítky.

Sklizeň: Čerstvé výhonky a lístky můžete otrhávat po celý rok, ale ne najednou a ve větším množství, aby rostlinka nepřestala obrůstat.

Zajímavost: Po 5 letech ztrácejí rozmarýnové keře vegeační schopnost.

Saturejka (Satureja Hortensis)

Stanoviště: Hodně sluníčka ji rozmazluje, čím tepleji je, tím je spokojenější, v zimě je jí lépe za oknem.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Když je mladá, potřebuje pravidelně zalévat, v dospělosti však ji udělá lépe sucho. Příliš intenzivní hnojení potlačuje její aroma.

Květenství: Od července do začátku října se objevují bílé, růžové nebo něžně fialové kvítky.

Sklizeň: Nejvoňavější jev době květu a za poledního slunce.

Zajímavost: Římané věřili, že dodává sílu, posiluje paměť a rozjasňuje mysl. Proto nosili na hlavě věnec ze saturejky

Vavřín (Laurus nobilis)

Stanoviště: Celodenní sluneční úpal nesnese, ale dostatek světla má rád. Snese mírný mráz, ale raději je přes zimu v místnosti.

Substrát: Smíchejte kompost se zahradnickou zeminou ve stejném poměru.

Péče: 2x týdne zalijte. Jestli vám uschnou listy, odumře celá rostlina. Často jej napadají mšice, proto je důležitá pravidelná kontrola. Často listy stříkejte prudkým proudem vody. Sestříháváním dáte vavřínu potřebný tvar a hustotu.

Květenství: Starší keře rozkvétají v květnu drobými, silně vonícími květy, z nichž uzrávají černé bobule. Ty se ale jako koření nepoužívají.

Sklizeň: Listy můžete trhat po celý rok.

Zajímavost: Známe po pod názvem bobkový list.

Zdroj: potravinovezahrady.cz, skolnistatek.cz, ferencik.cz, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,