Domů     Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
8.4.2022

Jsou voňavé, pěstujeme je pro radost i užitek a není s nimi moc práce. Jen je dobré vědět, co která bylinka potřebuje, aby byla stále svěží a vydržela co nejdéle.

Určitě si místo pro bylinky na zahrádce najděte. Nejen že vás potěší svou vůní, mají i krásné květy a navíc dokážou neduživou zahrádku léčit stejně účinně, jako bolavého člověka.

Tvar a místo

K pěstování si můžete připravit různé typy záhonů.

* Máte rádi řád a systém? Zvolte klasický záhon a jednotlivé bloky tvarujte do pravidelných čterců nebo kruhů, které mezi sebou můžete oddělit pískem, dlažebními kostkami, ale i trávou nebo zvýšeným živým plůtkem.

V takovém záhonu by se neměly bylinky prolnout, proto jim dopřejte dostatek prostoru.

* Je vám bližší přírodný styl? Utvořte záhon, do kterého plynule vysázíte jednotlivé druhy, které od sebe oddělíte zvlněnou cestičkou, jež se bude přirozeně vinout mezi trsy rostlin. Položte na ni třeba nášlapné kameny. Postupně se rostlinky rozrostou tak, že vytvoří celistvou vrstvu.

* Zajímáte se o tzv. permakulturu? Možná se rozhodnete sáhnout po tzv. spirále, která dokáže na malém prostoru vytvořit různá mikroklimata. Častou chybou je nedostatečná velikost spirály.

Často bylinky protrhávejte, jinak bujně rostoucí po čase ty jemnější pohltí a úplně vytlačí.

Tip Paní domu: Letničky a jednoletky můžete dát také do závěsných truhlíků, které působí na pergolách a zídkách velmi dekorativně.

Všude, kam se podíváš

Jste spíše kreativní typ? Hrejte si, klidně bylinky rozprostřete po celé ploše zahrady. Rostlinám svědčí, když je po čase přemístíte jinam, a při tomto způsobu to nebude problém. Odvděčí se vám kvalitnější úrodou. A více stanovišť učiní zahrádku pestřejší a udržuje se jednodušeji.

* Po obvodu kolem živého plotu vysaďte ty vysoké (libeček, levandule).

* Ty, které potřebují teplé stanoviště, nechte, aby se přitulily k větším balvanům vyhřátým od rozpáleného slunce (mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, meduňka i majoránka).

* K zídce patří bylinky vyžadující stín nebo polostín (kerblík, máta, medvědí česnek).

* Jednoleté druhy se rády spřátelí se zeleninou na zeleninovém záhonu. Kořenové zelenině se zvlášť dobře daří třeba mezi řebříčkem nebo heřmánkem. Když jednou vysadíte kopr, zaručeně se vám pak už v záhoně objeví každý rok.

* Dalším bylinkám dopřejte svobodu a nespoutanost ve volném prostoru trávníku nebo je dejte na okraj záhonků, ať již zeleninových nebo květinových (tymián, levandule).

Kopr vonný (Anethum Gravoelens)

Stanoviště: I když potřebuje sluníčko, jeho spodní část volá po chladu a stínu. Proto se mu dobře daří mezi jinou zeleninou. Nebo povrch záhonu pokryjte posekanou trávou.

Substrát: Ke dvěma dílům kompostu přimíchejte 1 díl zahradní zeminy a 1 díl písku.

Péče: Miluje teplo, nesmí nikdy zaschnout, ale chřadne i v přemokřené zemině. Je nenáročný, proto nepotřebuje hnojit.

Sklizeň: Čerstvé lístky sbíráme po celý rok, stonky a květy spotřebováváme v době nakládání okurek.

Květenství: V červenci a srpnu vykvétá květ se široce rozloženým okolíkem. Jednotlivé kvítky mají zelenožlutou barvu

Zajímavost:Semena si zachovávají klíčivost i několik let.

Brahmi (Bacopa Monnieri)

Stanoviště: Tato nenápadná nízká, plazivá rostlinka je jednou z nejméně náročných rostlin na pěstování. Vysaďte ji zjara, jakmile opadnou ranní mrazí, někam do polostínu. V zimě ji pěstujte při pokojové teplotě.

Protože se jedná o bahenní rostlinu, umístěte ji v blízkosti zahradního rybníčku, doma klidně v akváriu. Jako převislou rostlinu ji můžete pěstovat i v závěsném truhlíku.

Substrát: Půda musí být bažinatá a stále vlhká. Měla by být také bohatá na živiny.

Péče: Pro bujný růst potřebuje rozmezí teplot ideálně mezi 18 – 28 °C a dostatek světla

Květenství: Něžné hvězdicové květy se objevují od května až do září

Sklizeň: Drobné lístky sbírejte průběžně po celý rok.

Zajímavost:V tradiční čínské medicíně je ceněna jako léčivá rostlina podporující lepší paměť.

Kerblík (Anthriscus Cerefolium)

Stanoviště: Miluje polostín, sluníčko snese jen na začátku jara – v březnu a dubnu. Chraňte ho před letním úpalem.

Substrát: 2/3 zahradní zeminy smíchejte s 1/3 písku. Při opakovaném setí substrát vyměňte.

Péče: Udržujte stálou vlhkost zeminy, jinak se listy zbarví do červena a rostliny začnou vykvétat dřív, než je můžete sklízet. Jejich aróma přito rychle zaniká.

Květenství: Nenápadné bílé kvítky se na vrcholech stonků objevují počátkem května

Sklizeň: Čerstvé lístky jemné chuti poskytuje po celý rok, nejchutnější jsou v době před květem

Zajímavost: Tuto bylinku připomínající petržel můžete vysévat znovu a znovu až do září.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Stanoviště: Touží po sluníčku a dobře je mu v lehké písčité a dobře propustné půdě. V neprodyšné ho budete trápit. Místo do volné půdy ho dejte do větší nádoby, kterou zapusťte do záhonu. Chraňte rostlinku před větrem a v zimě ji přeneste do místnosti. Venku vydrží do – 5° C.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Nesnáší přelévání, ale nesmí ani zaschnout.

Květenství: Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými až modrými kvítky.

Sklizeň: Čerstvé výhonky a lístky můžete otrhávat po celý rok, ale ne najednou a ve větším množství, aby rostlinka nepřestala obrůstat.

Zajímavost: Po 5 letech ztrácejí rozmarýnové keře vegeační schopnost.

Saturejka (Satureja Hortensis)

Stanoviště: Hodně sluníčka ji rozmazluje, čím tepleji je, tím je spokojenější, v zimě je jí lépe za oknem.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Když je mladá, potřebuje pravidelně zalévat, v dospělosti však ji udělá lépe sucho. Příliš intenzivní hnojení potlačuje její aroma.

Květenství: Od července do začátku října se objevují bílé, růžové nebo něžně fialové kvítky.

Sklizeň: Nejvoňavější jev době květu a za poledního slunce.

Zajímavost: Římané věřili, že dodává sílu, posiluje paměť a rozjasňuje mysl. Proto nosili na hlavě věnec ze saturejky

Vavřín (Laurus nobilis)

Stanoviště: Celodenní sluneční úpal nesnese, ale dostatek světla má rád. Snese mírný mráz, ale raději je přes zimu v místnosti.

Substrát: Smíchejte kompost se zahradnickou zeminou ve stejném poměru.

Péče: 2x týdne zalijte. Jestli vám uschnou listy, odumře celá rostlina. Často jej napadají mšice, proto je důležitá pravidelná kontrola. Často listy stříkejte prudkým proudem vody. Sestříháváním dáte vavřínu potřebný tvar a hustotu.

Květenství: Starší keře rozkvétají v květnu drobými, silně vonícími květy, z nichž uzrávají černé bobule. Ty se ale jako koření nepoužívají.

Sklizeň: Listy můžete trhat po celý rok.

Zajímavost: Známe po pod názvem bobkový list.

Zdroj: potravinovezahrady.cz, skolnistatek.cz, ferencik.cz, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.5.2023
Všude kolem to roste a voní a příroda láká k procházkám. Tak proč nespojit příjemné s užitečným? Nadýcháte se čerstvého vzduchu, trocha pohybu taky neuškodí a k tomu si nasbíráte nějaké bylinky. To, abyste byli připraveni, kdyby vás přece jen přepadly nějaké neduhy. Můžete je samozřejmě usušit na čaj, ale některé můžete jíst čerstvé, třeba v salátech, z jiných zase vyrobíte masti, olejíčky nebo
17.5.2023
Bez černý roste téměř všude. Uvidíte ho na rumištích, na okrajích lesů, podél cest i okolo řek a rybníků. Má rád vlhké a humózní půdy bohaté na dusík. Bez tvoří keře nebo stromy, které mohou být až sedm metrů vysoké. V mládí má větve hladké a lysé, teprve starší dřeviny mají nepravidelně rozbrázděnou kůru. Listy jsou řapíkaté lichozpeřené a květenstvím je plochý vrcholík, který dosahuje průměru a
2.5.2023
Jsou velmi dekorativní, a pokud se o ně budete přiměřeně starat, vydrží vám na okně dlouhé týdny. Některé druhy jsou jedlé, většina okrasných vám zase nadělá spoustu parády. Feferonky, pálivé papričky a chilli jsou skvělým zdrojem látky zvané kapsaicin. Mimo jiné umí navodit dobrou náladu. Minipapričky pocházejí z Mexika, jejich domovem je Střední a Jižní Amerika (do Evropy je přivezli Španělé),
13.4.2023
První jarní květy jsou po šedých zimních dnech báječnou pastvou pro oči. A budou ještě báječnější, když je usadíte do nádob stejné barvy jako květy. Hyacinty lze dokonce ponechat v barevných pěstebních květináčkách, v nichž se prodávají. Neublíží jim to, nepotřebují zeminu. Jen květináčky k podložce připevněte lepicí gumou, aby se nepřevrhly. Po odkvětu se dá lepicí hmota lehce odstranit a podno
2.4.2023
Letos jsme na jaro čekali trochu déle. To ale nic nemění na tom, že už teď nás čeká spousta práce, abychom pomohli naší zahrádnce nastartovat se do další sezony. Co všechno bychom měli stihnout? Konečně tady máme jaro a jako každým rokem i nyní je třeba zahrádce pomoci, aby se probudila plná síly a připravená přinášet hojnost i krásu. Vinná réva Jestli jste to nestihli v únoru, ještě začátkem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla