Domů     Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
8.4.2022

Jsou voňavé, pěstujeme je pro radost i užitek a není s nimi moc práce. Jen je dobré vědět, co která bylinka potřebuje, aby byla stále svěží a vydržela co nejdéle.

Určitě si místo pro bylinky na zahrádce najděte. Nejen že vás potěší svou vůní, mají i krásné květy a navíc dokážou neduživou zahrádku léčit stejně účinně, jako bolavého člověka.

Tvar a místo

K pěstování si můžete připravit různé typy záhonů.

* Máte rádi řád a systém? Zvolte klasický záhon a jednotlivé bloky tvarujte do pravidelných čterců nebo kruhů, které mezi sebou můžete oddělit pískem, dlažebními kostkami, ale i trávou nebo zvýšeným živým plůtkem.

V takovém záhonu by se neměly bylinky prolnout, proto jim dopřejte dostatek prostoru.

* Je vám bližší přírodný styl? Utvořte záhon, do kterého plynule vysázíte jednotlivé druhy, které od sebe oddělíte zvlněnou cestičkou, jež se bude přirozeně vinout mezi trsy rostlin. Položte na ni třeba nášlapné kameny. Postupně se rostlinky rozrostou tak, že vytvoří celistvou vrstvu.

* Zajímáte se o tzv. permakulturu? Možná se rozhodnete sáhnout po tzv. spirále, která dokáže na malém prostoru vytvořit různá mikroklimata. Častou chybou je nedostatečná velikost spirály.

Často bylinky protrhávejte, jinak bujně rostoucí po čase ty jemnější pohltí a úplně vytlačí.

Tip Paní domu: Letničky a jednoletky můžete dát také do závěsných truhlíků, které působí na pergolách a zídkách velmi dekorativně.

Všude, kam se podíváš

Jste spíše kreativní typ? Hrejte si, klidně bylinky rozprostřete po celé ploše zahrady. Rostlinám svědčí, když je po čase přemístíte jinam, a při tomto způsobu to nebude problém. Odvděčí se vám kvalitnější úrodou. A více stanovišť učiní zahrádku pestřejší a udržuje se jednodušeji.

* Po obvodu kolem živého plotu vysaďte ty vysoké (libeček, levandule).

* Ty, které potřebují teplé stanoviště, nechte, aby se přitulily k větším balvanům vyhřátým od rozpáleného slunce (mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, meduňka i majoránka).

* K zídce patří bylinky vyžadující stín nebo polostín (kerblík, máta, medvědí česnek).

* Jednoleté druhy se rády spřátelí se zeleninou na zeleninovém záhonu. Kořenové zelenině se zvlášť dobře daří třeba mezi řebříčkem nebo heřmánkem. Když jednou vysadíte kopr, zaručeně se vám pak už v záhoně objeví každý rok.

* Dalším bylinkám dopřejte svobodu a nespoutanost ve volném prostoru trávníku nebo je dejte na okraj záhonků, ať již zeleninových nebo květinových (tymián, levandule).

Kopr vonný (Anethum Gravoelens)

Stanoviště: I když potřebuje sluníčko, jeho spodní část volá po chladu a stínu. Proto se mu dobře daří mezi jinou zeleninou. Nebo povrch záhonu pokryjte posekanou trávou.

Substrát: Ke dvěma dílům kompostu přimíchejte 1 díl zahradní zeminy a 1 díl písku.

Péče: Miluje teplo, nesmí nikdy zaschnout, ale chřadne i v přemokřené zemině. Je nenáročný, proto nepotřebuje hnojit.

Sklizeň: Čerstvé lístky sbíráme po celý rok, stonky a květy spotřebováváme v době nakládání okurek.

Květenství: V červenci a srpnu vykvétá květ se široce rozloženým okolíkem. Jednotlivé kvítky mají zelenožlutou barvu

Zajímavost:Semena si zachovávají klíčivost i několik let.

Brahmi (Bacopa Monnieri)

Stanoviště: Tato nenápadná nízká, plazivá rostlinka je jednou z nejméně náročných rostlin na pěstování. Vysaďte ji zjara, jakmile opadnou ranní mrazí, někam do polostínu. V zimě ji pěstujte při pokojové teplotě.

Protože se jedná o bahenní rostlinu, umístěte ji v blízkosti zahradního rybníčku, doma klidně v akváriu. Jako převislou rostlinu ji můžete pěstovat i v závěsném truhlíku.

Substrát: Půda musí být bažinatá a stále vlhká. Měla by být také bohatá na živiny.

Péče: Pro bujný růst potřebuje rozmezí teplot ideálně mezi 18 – 28 °C a dostatek světla

Květenství: Něžné hvězdicové květy se objevují od května až do září

Sklizeň: Drobné lístky sbírejte průběžně po celý rok.

Zajímavost:V tradiční čínské medicíně je ceněna jako léčivá rostlina podporující lepší paměť.

Kerblík (Anthriscus Cerefolium)

Stanoviště: Miluje polostín, sluníčko snese jen na začátku jara – v březnu a dubnu. Chraňte ho před letním úpalem.

Substrát: 2/3 zahradní zeminy smíchejte s 1/3 písku. Při opakovaném setí substrát vyměňte.

Péče: Udržujte stálou vlhkost zeminy, jinak se listy zbarví do červena a rostliny začnou vykvétat dřív, než je můžete sklízet. Jejich aróma přito rychle zaniká.

Květenství: Nenápadné bílé kvítky se na vrcholech stonků objevují počátkem května

Sklizeň: Čerstvé lístky jemné chuti poskytuje po celý rok, nejchutnější jsou v době před květem

Zajímavost: Tuto bylinku připomínající petržel můžete vysévat znovu a znovu až do září.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Stanoviště: Touží po sluníčku a dobře je mu v lehké písčité a dobře propustné půdě. V neprodyšné ho budete trápit. Místo do volné půdy ho dejte do větší nádoby, kterou zapusťte do záhonu. Chraňte rostlinku před větrem a v zimě ji přeneste do místnosti. Venku vydrží do – 5° C.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Nesnáší přelévání, ale nesmí ani zaschnout.

Květenství: Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými až modrými kvítky.

Sklizeň: Čerstvé výhonky a lístky můžete otrhávat po celý rok, ale ne najednou a ve větším množství, aby rostlinka nepřestala obrůstat.

Zajímavost: Po 5 letech ztrácejí rozmarýnové keře vegeační schopnost.

Saturejka (Satureja Hortensis)

Stanoviště: Hodně sluníčka ji rozmazluje, čím tepleji je, tím je spokojenější, v zimě je jí lépe za oknem.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Když je mladá, potřebuje pravidelně zalévat, v dospělosti však ji udělá lépe sucho. Příliš intenzivní hnojení potlačuje její aroma.

Květenství: Od července do začátku října se objevují bílé, růžové nebo něžně fialové kvítky.

Sklizeň: Nejvoňavější jev době květu a za poledního slunce.

Zajímavost: Římané věřili, že dodává sílu, posiluje paměť a rozjasňuje mysl. Proto nosili na hlavě věnec ze saturejky

Vavřín (Laurus nobilis)

Stanoviště: Celodenní sluneční úpal nesnese, ale dostatek světla má rád. Snese mírný mráz, ale raději je přes zimu v místnosti.

Substrát: Smíchejte kompost se zahradnickou zeminou ve stejném poměru.

Péče: 2x týdne zalijte. Jestli vám uschnou listy, odumře celá rostlina. Často jej napadají mšice, proto je důležitá pravidelná kontrola. Často listy stříkejte prudkým proudem vody. Sestříháváním dáte vavřínu potřebný tvar a hustotu.

Květenství: Starší keře rozkvétají v květnu drobými, silně vonícími květy, z nichž uzrávají černé bobule. Ty se ale jako koření nepoužívají.

Sklizeň: Listy můžete trhat po celý rok.

Zajímavost: Známe po pod názvem bobkový list.

Zdroj: potravinovezahrady.cz, skolnistatek.cz, ferencik.cz, Foto: Shutterstock

Související články
26.10.2024
Sezóna sekání se chýlí ke konci. Možná i vám sekačka dosluhuje a plánujete koupit novou. Teď můžete natrefit i na posezónní slevy, které bývají výrazné, takže určitě ušetříte. Jenže jakou vybrat, aby vám dělala nejen radost, ale práce s ní byla pohodlná a váš trávník krásně vypadal? Možností je opravdu hodně a tak záleží na tom, jaký typ je vám bližší a samozřejmě i na penězích, které jste ochotn
22.10.2024
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když je dostal, jeho radost neznala mezí. Jenže vaší jedinou radostí a přáním by teď bylo, kdyb
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
16.9.2024
I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit! Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná křesílka anebo rovnou závěsné postele. A co houpací sítě, z nichž můžete „
reklama
Šikovné tipy
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Adventní kalendář s vánoční hvězdou
Adventní kalendář nemusí být jen radost pro děti, ale klidně i luxusní dekorace do obýváku. Přitom nemusí být drahá. Potřebovat budete slaměný korpus na věnec a koš stejného průměru z úpletového materiálu, slámy, mořské trávy, vodního hyacintu nebo bambusu. Koš poslouží jako obal na květináč vánoční hvězdy, které už jsou k dostání. Korpus ozdobte stuhou. […]
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo […]
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
skutecnepribehy.cz
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
Ty podivné zvuky děsily celou naší vesnici. Vycházely z opuštěné staré hrobky, ze které zmizel kamenný andělíček. Zloděj ho musel vrátit! Rány mě probraly ze zamyšlení. Stála jsem u hrobu svých rodičů a vzpomínala. Ten zvuk byl nepříjemný. A nebyl daleko. Vycházel z míst, kde stávaly staré, opuštěné hrobky po Němcích, kteří byli z kraje odsunuti. Už se smrákalo, bylo to
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
enigmaplus.cz
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
Zejména v Rakousku a v Bavorsku se můžeme setkat s původně alpským strašidlem, rohatou příšerou jménem krampus. Tato bytost bývá také nazývána koňský čert nebo horský čert. Rozhodně není prý radno dív
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
nejsemsama.cz
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
Sušenky Madeleine (čti: madlen) neboli madlenky vznikly v Lotrinsku, kde je prý upekla komorná Madeleine polskému králi Stanislavovi. Tomu tak zachutnaly, že je po ní také pojmenoval. Potřebujete: ✿ 85 g másla ✿ 160 g hladké mouky ✿ 1 lžičku kypřicího prášku ✿ 2 vejce ✿ 85 g cukru krupice ✿ špetku soli ✿ 1 lžičku vanilkového extraktu ✿
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
iluxus.cz
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
TAG Heuer představuje nový Formula 1 Chronograph x Oracle Red Bull Racing, limitovanou edici, která vzdává hold dvěma dekádám úspěchů týmu Oracle Red Bull Racing. Tento jedinečný model oslavuje závodn
Nehody jsou prokletím Janžurové
nasehvezdy.cz
Nehody jsou prokletím Janžurové
Nejspíš i herci očekávají, že nebezpečí na ně bude číhat spíše během natáčení někde v přírodě. Ale herečka Iva Janžurová (84) může dlouze vyprávět, že o život může jít i na prknech, která znamenají sv
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
historyplus.cz
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
Adam František ze Schwarzenbergu se prochází po pátém nádvoří svého sídla v Českém Krumlově a obhlíží monument, který zdědil docela nedávno po své tetě Marii Ernestině. Ve chvatu jej dostihne panoš se správou, která je chráněna císařskou pečetí. Kníže pečeť rozlomí zkušeně, jako již mnohé předtím, a čte. „Císař přijede do Čech! Uvítáme ho zde
Trudný život starověkých učenců:  Věřil Pythagoras v převtělování duší?
21stoleti.cz
Trudný život starověkých učenců: Věřil Pythagoras v převtělování duší?
Politik Solón vymyslel spoustu užitečných zákonů. Jenom díky němu se třeba občané mohli odvolat proti rozhodnutí úřadů. Nicméně všechny Solónovy reformy někdy zastiňuje poněkud přízemnější „výmysl“. „
Napoleona III. děsil pekelný bastard
epochalnisvet.cz
Napoleona III. děsil pekelný bastard
„Jaký nesmysl zas po mně bude chtít,“ povzdechne si císař Napoleon III. Právě mu oznámili, že jeho bratranec, hrabě Léon, žádá o přijetí. Tento nemanželský syn slavného Bonaparta nezná míru a nemá zábrany.   Charles Léon (1806–1881) byl prvním synem Napoleona Bonaparta (1769–1821), sice nemanželským, ale osudově důležitým. Stal se pro císaře důkazem, že je
Holandské masové kuličky bitterballen
tisicereceptu.cz
Holandské masové kuličky bitterballen
Tahle skvělá holandská masová chuťovka připomíná krokety, může mít třeba i podobu válečků. Potřebujete 8 lžic másla 120 g hladké mouky + na obalení 700 ml hovězího vývaru 2 lžíce čerstvé petr
Jak nám obrazy mohou pomoci?
epochaplus.cz
Jak nám obrazy mohou pomoci?
V arteterapii není potřeba, abyste oplývali bůhvíjakým talentem. Důležitější je chuť, fantazie a odvaha projevit se. Obrazy nás provázejí po celý život. Nejen ty přivěšené na zdi, ale také naše vnitřní obrazy – jako jsou například sny přicházející ve spánku. Mohou nám být příjemné, nebo se nám nelíbit, nebo nás dokonce děsit a strašit. Ve
Perly Saska
epochanacestach.cz
Perly Saska
Pro mnoho obyvatel je už běžné, že si do sousedního Německa zajedou na nákupy. Další turisté z Čech svou návštěvu Saska omezí jen na vánoční trhy v Drážďanech. Je to ale velká škoda. Samotné Drážďany i jejich okolí nabízejí tolik atraktivních míst, že se určitě vyplatí udělat si v Sasku delší dovolenou. Drážďany mají několik jasných turistických cílů
Luxusní sen proměněný v realitu
rezidenceonline.cz
Luxusní sen proměněný v realitu
Při vytváření obytného komfortu jsou lidé vedeni svými osobními potřebami a preferencemi s cílem dosáhnout esteticky vyváženého, harmonického prostředí a očekávaného obytného komfortu. Přesně to se také podařilo realizací návrhu, který svým německým klientům připravila žádaná ruská designérka Tatiana Boronina. Do posledního detailu úchvatný interiér domu v Hannoveru je mistrovskou kombinací minimalismu s vysoce dekorativními