I když si to neuvědomujeme, naše střevo se neustále pohybuje. Jakékoli zpomalení pohybu, nebo dokonce zastavení znamená vždy akutní problém. A velmi bolestivý stav.
Jednou z nejzávažnějších komplikací u střeva je jeho neprůchodnost. Může se týkat jak tenkého, tak i tlustého střeva. Odborně se tento problém nazývá ileus a vypovídá o tom, že střevní obsah nepostupuje dál a není zpracováván.
Důvodů, proč se tak stane, je více, ve většině z nich je nutná operace. Bez pomoci lékařů může tento stav skončit smrtí.
Jaké jsou příčiny?
Jednou z častých je nějaká překážka, která se do střeva dostane. Lékaři často odstraňují dětem předměty, které spolkly.
Na vině ale mohou být i nestrávené zbytky jídla, nebezpečné je pojídání většího množství suchých jadérek, zrnek, slupek, pecek, dužiny tuhých pomerančů a podobně.
Možná jste ani netušili, že na vině mohou být střevní paraziti, typické jsou třeba škrkavky, nebo žlučové kameny. Jestli jste byli na operaci (a stačí jen „obyčejné“ slepé střevo), můžete mít srůsty, které jsou také příčinou stisknutí střeva a jeho cév.
Průběh je pak velmi rychlý a hrozí vám proděravění střevní stěny s velmi vážnými, až smrtelnými následky. Stisknutí střeva může způsobit i uskřinutá kýla, dokonce se může střevo samovolně otočit.
Když se střevo „zasune“
Někdy se stane, že se kousek střeva zasune do druhého. Říká se tomu vchlípení, lékaři tento stav pojmenovali invaginace, ale laicky je známý jako zauzlení střev. Stejně jako u stisknutí hrozí také v tomto případě odumření střeva a s ním celková otrava.
Vedle kruté bolesti je příznakem hlen a krev ve stolici. Pak rozhodně nemeškejte a rychle jeďte do nemocnice.
Další spouštěče
Existuje spousta dalších příčin, proč střevo přestane pracovat. Ochrnutí svalů, které máme ve střevní stěně, se může objevit samostatně, ale také jako následek jiného zdravotního problému.
Stačí, když budete zadržovat moč a může to být, aniž byste si to uvědomovali. Z nemocí, které ochrnutí způsobuje, to je zánět slinivky, pobřišnice nebo ledvinové pánvičky, může se vyskytnout také při cukrovce nebo selhání ledvin.
Také při zlomenině páteře následně hrozí ochrnutí svalů střevní stěny. Lékaři dokonce znají případy, kdy ochrnutím střeva tělo reagovalo na závažný nedostatek draslíku nebo sodíku.
Někdy je na vině tepna
Krevní sraženina v tepně, která zásobuje střevo, je dalším rizikem neprůchodnosti střev. Pokud se tepna ucpe, normální zásobování střeva krví je porušeno. Střevní stěna se při nedostatku kyslíku přestane pohybovat a posouvat střevní obsah dále.
Následný vývoj je stejný jako u zauzlení střev. Nedokrvená střevní stěna brzy odumře, střevní bakterie a toxiny, které produkují, proniknou do volné břišní dutiny a odtud se vstřebají do krve.
Velmi brzy se objeví zánět pobřišnice, který bez okamžitého lékařského zásahu končí smrtí.
Kdo je zastavením střev nejvíce ohrožen?
K rizikům patří například vyšší věk, starší lidé už mají střeva „unavená“ a pracují jim hůř a pomaleji.
Pozor byste si měli dát, jestli trpíte syndromem dráždivého tračníku nebo jinou chorobou trávicího ústrojí, nebo jestli jste v minulosti měli střeva poraněná, třeba v důsledku dopravní nehody. Dokonce i lidé, kteří příliš rychle zhubli, patří do rizikové skupiny.
Jak se nemoc projeví
Poznáte ji především velmi krutou bolestí břicha. Můžete i zvracet. Odchod stolice a plynů se zastaví, což je jeden z hlavních signálů, že se může jednat o počínající neprůchodnost střev. Můžete cítit plnost v břiše, břicho je nafouklé.
V tomto stadiu se sice může jednat o „pouhou“ poruchu trávení a špatné jídlo se časem uvolní samovolně. Když však místo toho, aby bolest ustupovala, naopak sílí, hrozí úplný střevní uzávěr. Pak je nutné co nejrychleji zamířit do nemocnice.
Nejčastější je operace
Je nezbytné, aby vás při zmíněných potížích vyšetřil zkušený lékař, nejlépe chirurg. Podle závažnosti stavu někdy lékař vyčká, zda se střevo samo nezprůchodní, a aby mu pomohl, předepíše léky, které činnost střev podporují.
Většinou se ale spíš přikloní k co nejrychlejšímu operativnímu řešení. Při operaci vám odstraní překážku, která potíže způsobila, a buď „opraví“, nebo odejmou poškozenou část střeva.
Pokud byl zákrok úspěšný, měla by se zhruba za pět dnů obnovit normální funkce střeva.
Víte, že…
… krátce po operaci tenkého i tlustého střeva (6 – 8 týdnů) byste si měli zařadit tzv. bezezbytkovou stravu. Co to znamená? Jíst taková jídla, která po zpracování trávicím ústrojím zanechávají jen minimum nestravitelných zbytků.
Tím se sníží mechanické dráždění střeva a jeho následná reakce. Z masa je vhodné například kuřecí bez kůže.
Zdroj: pralek.cz; cs.medlicker.com; zdravi.euro.cz
Foto: Shutterstock