Domů     Něco se vám v kuchyni nepovedlo? Pomůžou tyhle fígle!
Něco se vám v kuchyni nepovedlo? Pomůžou tyhle fígle!
17.11.2022

Nezoufejte. I když to vypadá, že se jídlo nedá zachránit a budete je muset vyhodit, většinou nějaká pomoc existuje.

Sůl může být nepřítel

Zvlášť, když se vám takzvaně utrhne ruka nebo jste koupili jiný druh a ten solí více. Přesolenou polévku nebo omáčku zvládá napravit brambor. Oloupaný kousek nechte v hrnci povařit. Podobně zafunguje i kůrka od chleba, vaječný bílek nebo mrkev.

Vše krátce povařte a vylovte z hrnce. Pokud je ale jídlo hodně přesolené, nemusí to zafungovat.

Pak vyzkoušejte rady našich babiček. Ty třeba nepodařenou polévku či omáčku zachraňovaly cukrem. Dáte ho na lžičku a ponoříte do jídla. Když z cukru vznikne kašička, vyndáte ji ven.

Staré kuchařky radí, že výborně funguje i ponořená stříbrná lžička, která vstřebává nechtěné a přehnané chutě, ale to zaručit opravdu nemůžeme.

Pokud vás napadne pokrm zředit, raději než po vodě sáhněte po mléce nebo smetaně.

Připálená omáčka

Někdy stačí chvilka a neštěstí je na světě. Jídlo se připálilo a získalo nepříjemnou pachuť. Nepanikařte. Pomůže třeba mrkev, korková zátka nebo krajíc chleba.

Důležité je co nejrychleji vše přendat do čistého hrnce a povařit s některým z pohlcovačů pachu, který se samozřejmě vyhodí. Pokud používáte korek, je lepší ho dát do sítka na koření, kdyby se náhodou rozpadl.

Ve starých kuchařkách se radí připálené jídlo vyklopit do nádoby, kterou přikryjete mokrou utěrkou. Po několika minutách utěrku vyměníte a opakujete tak dlouho, až zápach zmizí.

Maso jako podrážka?

Vaříme je hodiny a hodiny a stále je tvrdé? I to se někdy stane. Zkuste přidat lžičku prášku do pečiva, ocet nebo jedlou sodu, alespoň tak to dělají šéfkuchaři. Každá tato ingredience dokáže proměnit maso v poživatelnou pochoutku.

Na pečené maso dobře zafunguje i pár lžic alkoholu. Stačí maso podlít brandy, slivovicí, pivem nebo červeným vínem a uvidíte ty zázraky. Kromě měkkého pokrmu získáte i krásně voňavý oběd či večeři. Alkohol se vždy vyvaří, proto se nemusíte bát servírovat jídlo dětem.

Je to příliš ostré

Ostrá jídla můžete milovat, přesto to někdy může být příliš i na vás. Naštěstí existuje několik surovin, s jejichž pomocí můžete pálivost pokrmu zmírnit a na jídle si pochutnat.

První pomoc by vždy měla být v podobě něčeho kyselého. Podle toho, o jaké jídlo jde, zkuste přidat trochu citronové nebo limetkové šťávy. Chuťově se hodí téměř ke všem pokrmům. Další možností je také ocet.

Chuť zjemníte i přidáním zeleniny. Strouhaná mrkev nebo brambory jsou pro tento účel perfektní, neboť cukr v nich pomůže vyrovnat pálivost, a navíc mohou pomoci absorbovat část koření.

I cukr si s pálivou omáčkou nebo jiným jídlem pomůže. Přidejte lžičku cukru, medu, ale můžete i sladký kečup.

Pomohou i mléčné výrobky. Použít můžete mléko, smetanu, řecký jogurt nebo kokosové mléko. Proti pálivosti může pomoci i jemný sýr, jako například parmezán.

Nebo prostě přidejte ještě jednou ingredience, ze kterých se jídlo skládá, jen koření vynechte. Pálivá chuť už nebude tak výrazná.

Přidejte ořechy. Ne celé, ale zkuste některá z ořechových másel. Stejně funguje také tahini (pasta ze sezamových semínek).

Řídká omáčka

Ať děláte, co děláte, omáčka nechce zhoustnout. Možností, jak to napravit, je víc. Ale záleží na tom, o jakou omáčku jde.

Když už je omáčka hotová, jíška vám nepomůže. Použijte škrob bramborový nebo kukuřičný. Rozmíchejte ho v malém množství vody, vlijte do omáčky, rozmíchejte a už dále nevařte.

Pokud vás napadlo zahustit moukou rozmíchanou ve vodě, říká se tomu záklechtka, nedělejte to. Ani dlouhým vařením se moučné chuti nezbavíte.

Zkuste francouzský trik, který se jmenuje beurre manié. Jde o těsto z nevařené mouky a změklého másla, které se po velmi malých dávkách přimíchává do omáčky. Tam se rozpustí a omáčku zahustí.

Guláše nejlépe zahustí chléb. Dává se nastrouhaný tvrdý. Ale dokážete to i s měkkým nakrájeným na kostičky, jen to déle trvá, než se rozvaří.

Jak na mastná oka

Je hodně těch, kterým přílišná mastnota vadí. Tuk je sice nositelem chuti, ale když je ho moc, naopak ji přebije.

Pokud máte naspěch, seberte mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položte silně savý kuchyňský papír a tím odstraňte tukový povlak. Nebo do vývaru vhoďte několik kostek ledu, a jakmile k nim mastnota přilne, vyndejte je.

Máte-li více času, nechte vývar vychladnout. Tuk vyplave na povrch, ztuhne a bílá tuková vrstva se pak dá snadno odebrat vidličkou.

Když je maso suché

Stane se to, ale jde to napravit, tedy alespoň tak, aby hosté nic nepoznali? Maso nakrájejte na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso tím sice nezměkne, ale bude tak působit.

Můžete je přelít šťávou, kterou připravíte z výpeku, do kterého vmícháte buď kousek másla, nebo smetanu. Nechte nějaký čas odležet. Možností, do čeho maso namočit, je spousta. Vždycky se vyplatí výraznější chuť.

Můžete dát místo vývaru víno a přidat aromatické bylinky (česnek, cibule, bylinky).

Možná to nevíte, ale když je maso studené, nepůsobí tak suše. Pokud to jde, připravte studené pohoštění a k tomu přidejte nakládanou zeleninu, majonézu či různé omáčky.

Suché drůbeží nebo i jiné maso natrhejte, nechte rozležet ve vlastní šťávě a použijete do sendvičů a baget. Přidejte zeleninu a vhodný dresink.

U steaků, ať už opečených na pánvi, nebo grilovaných, je zásadní nechat je odpočinout. Pokud sundáte steak z pánve a rozkrojíte ho, bude na okrajích šedý a uvnitř růžový a šťáva vyteče. Když ho ale necháte několik minut odležet, šťáva se v mase rozleží.

Foto: Shuterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.3.2024
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového oleje (extra virgin) 2 ks bobkového li
11.3.2024
Také už vám dochází fantazie, co namazat na chleba k snídani, svačině, večeři? Střídáte stále stejné pomazánky, takže už nechutnají ani vám? Použijte zeleninu. Z řepy 2 středně velké pečené nebo vařené řepy (dají se koupit už hotové), 1 velký stroužek česneku, 2 lžíce mascarpone, 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce olivového oleje, ½ lžičky mletého kmínu, ½ lžičky soli, ½ lžičky čerstvě mletého pep
Jsou hotové raz dva a vaši hosté si na nich pochutnají. Ingredience 250 g tygřích krevet 1 větší cibule 3 stroužky česneku 4 dcl bílého vína 4 lžíce olivového oleje hrst nasekané petrželky sůl čerstvě drcený pepř 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy Postup Krevety oloupejte nebo je klidně nechte ve skořápce. V hlubší pánvi rozpalte olej a přidejte na kostičky nakrájenou ci
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro