Domů     Když se řekne čaj
Když se řekne čaj
16.10.2020

Každý si představí něco jiného, někdo ranní nápoj, jiný zimní krajinu, další voňavé rozjímání. Bereme ho tak nějak samozřejmě. Pijeme ten, který nám chutná, a do dalších výzkumů se nepouštíme. A to je veliká škoda.

Jenže pravdou je, že nabídka je tak široká, že vyznat se v ní není lehké. A to vám prodejci ještě nabízejí sáčky různého obsahu – ovocně čaje, ochucené čaje a kdo ví co ještě. Pojďme na ně pro jednou zapomenout a zkusme si vybrat z čajů sypaných.

Pro někoho bude jejich chuť možná obrovským překvapením a doslova mezníkem v životě.

Nápoj, který ovládl svět

Čaj je nápoj s tisíciletou historií a jeho kolébkou je Čína. Bohatou tradici má ale i Japonsko a vlastně všechny asijské státy. Do Evropy byl dovezen poprvé jako cenné zboží počátkem 17. století Holanďany. Dnes se po celém světě hned po vodě pije nejčastěji.

Co je pravý čaj?

Za pravý čaj můžeme považovat pouze nápoj z rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica, což je původně strom, který byl přeměněn kultivací v keř kvůli snadnějšímu přístupu při sklízení. Přesto jsou stále místa, kde se sklízí i z divoce rostoucích stromů.

Co čaj není?

Tuhle otázku je třeba objasnit hned na začátku, aby se nám to nepletlo. Tedy za čaj nelze považovat nápoje z jiných rostlin, i když se stejně podávají. Někdy bývají označovány za „nečaje“. Patří sem např. rooibos, lapacho, yerba mate apod.) A o těch až někdy jindy.

Druhy čaje

Zelený – jedná se o čaj neoxidovaný. Jeho lístky se po utržení musí zahřát, aby nezačaly tmavnout. Zelené čaje umožňují přípravu více nálevů. Do této skupiny patří i tradiční japonský Matcha (Psali jsme v  č. 2).

Tip: Má ochlazující účinek. Je vhodný v teplých dnech nebo při pocitech horkosti v těle. Stimuluje nervovou soustavu a psychické síly.

Černý – (v Číně a Japonsku bývá označován podle barvy nálevu jako červený) plně oxidovaný čaj z čínských i assámských čajovníků. Suší se bez vlivu přímého slunečního světla.

Jeho pěstování mají na svědomí hlavně Angličané, kteří vybudovali první plantáže v Indii a na Srí Lance. Pochází odtud tzv. pravý anglický čaj. Pěstuje se však třeba i v Gruzii a také v arabských a některých afrických zemích. Čaje většinou poskytují jeden až dva nálevy.

Tip: Hodí pro pití v podzimních a zimních dnech. Zahřívá a dodává organismu potřebnou sílu.

Bílý – jde o čaj oxidovaný, který se suší na přímém slunečním světle. Podle některých teorií jde o čaj zdaleka nejzdravější. Vyrábí se hlavně v Číně, ale také Nepálu a i v Indii.

Méně kvalitní druhy poskytnou jeden dva nálevy, kvalitnější značné množství nálevů.

Tip: Doporučuje se pít v horku je, vhodný pro celodenní popíjení. Může se pít i před spaním.

Žlutý – je v podstatě vzácnou formou zeleného čaje. Vyrábí se ve velmi omezeném množství. Dříve sloužil pouze čínským císařům. Během sušení se čaj balí do plátna či papíru, což čaji odebere trpkost a zůstanou sladké tóny. Vyrábí se pouze v Číně a je vícenálevový.

Tip: Otevírá srdce. Udržuje bdělost a koncentraci myšlenek. Působí blahodárně na srdce a zbavuje napětí.

Oolong – (čte se wu lung) čaje polozelené, žluté nebo žlutozelené. Částečně oxidovaný čaj může být světlý nebo tmavý. Je to nejpestřejší skupina čajů od jemně květinových tónů až po ty pražené a pečené.

Vyrábí se hlavně v Číně, nejlepší a nejrozmanitější druhy pak na Tchaj-wanu. Jde o čaje vícenálevové.

Tip: Znamenité a jemné vonné esence zlepší náladu i tomu nejzarputilejšímu pesimistovi. Pročišťuje játra, zvyšuje obranyschopnost těla, má antibakteriální účinky, pomáhá při alergiích a působí proti stresu.

Tmavý – někdy se sem řadí čaje typu Pu-erh z čínské provincie Yunnan. Většinou se dělí na tmavé a černé.

V prvním případě jde o čaje, které jsou většinou lisované – jsou zrající, archivní a s přibývajícími léty při dobrém skladování získávají na kvalitě a také na ceně. Je možné pít čaj třiceti, padesáti, ale také stoletý.

Čaje tmavé procházejí vícenásobnou „umělou“ fermentací, někdy bývají naočkovány ušlechtilými plísněmi. Mají své zastoupení hlavně v tradiční čínské medicíně a často se používají jako lék na nejrůznější neduhy. Jde o čaje vícenálevové. Vyrábí se hlavně v Číně a v Malajsii.

Tip: Snižuje hladinu cholesterolu a rozpouští tuky. Pozitivně působí proti stresu a Zklidňuje myšlení. Pravidelné pití působí na snižování váhy.

Aromatizovaný – je zvláštní skupina čajů, kdy se při fázi sušení k čaji přidávají květy různých bylin, které se pak vyjmou. Nejznámější je čaj jasmínový. Můžete se setkat s čajem s chryzantémou, liči, osmantem, květem pomela a podobně.

Co bychom o čaji měli vědět?

Každý čaj je jiný a potřebuje stejně jako každý člověk osobitý a individuální přístup. V zásadě se čaje dělí na vícenálevové a méněnálevové a na ty, jež se s něčím louhují, případně vaří.

Vícenálevový čaj se dělá vždy do malé nádoby – konvičky či sléváčku, právě proto, že poskytne větší počet nálevů a není zapotřebí vypít pět litrových konvic. Čaje na jeden nebo dva nálevy – hlavně čaje černé se pijí obvykle z konviček o objemu cca 0,6 litrů. Čaje s kořením se slévají do podobných konvic, někdy postačí i sklenice.

Mýty o čaji

Nejrozšířenější je ten, že čaj nesmí přijít do styku s kovem. Je to nesmysl. V Číně na Tchaj-wanu a v Japonsku se voda na čaj vaří nejčastěji v litinových, železných či stříbrných konvicích a používají se kovová sítka.

Arabové, stejně jako Tibeťané vám čaj nalijí pouze z kovových konvic, většinou překrásně zdobených. Pití čaje je spojeno s estetikou a kulturou. Čaj byl vždy nápojem učenců, umělců, aristokratů a vůbec tvořivých a kreativních lidí.

Voda dělá čaj

Voda z vodovodu by měla mít neutrální chuť. Pokud je silně chlorovaná, nechte ji alespoň 2 až 3 minuty projít varem. Máte-li vodu tvrdou, zkuste ji přefiltrovat. Můžete použít také vodu balenou ovšem bez obsahu minerálů.

Většinu čajů můžete zničit právě tím, že jej zalijete příliš horkou vodou, proto vždy volte raději vodu o něco chladnější, než vařící voda z konvice. Pro základní orientaci vám poslouží návod.

Skladování

Čaj má schopnost absorbovat všechny pachy ze svého okolí, a proto musí být skladován bez přístupu vzduchu, světla a vlhkosti. Nejlépe v uzavřených neprůsvitných nádobách. Uvidíte-li v obchodě čaj v průhledné skleněné nádobě, nekupujte jej.

To dobré už v něm dávno není. Dobrým vodítkem je cena, ochota a znalosti personálu. Čaje zelené, potažmo žluté mají omezenou trvanlivost a měly by se vypít zhruba do třech měsíců, čaje černé a červené vydrží cca rok.

U oolongů a čajů bílých je to složitější, některé jsou určené k archivaci, jiné k přímé spotřebě, čaje tmavé a archivní jak název napovídá, mají trvanlivost takřka neomezenou.

Říká se, že v misce s čajem je obsažen celý vesmír. Dopřejte si luxus být sám se sebou, zastavit se a vychutnat si svůj šálek.

Malý čajový kvíz

1. Z jakého jazyka pochází slovo čaj?

a) Z hindštiny

b) Z čínštiny

c) Z japonštiny

d) Z arabštiny

2. Jaká země vymyslela zvyk pití čaje „o páté“?

a) Čína

b) Anglie

c) Francie

d) Československo

3. Co je to „čavan“?

a) Bambusová lžička k nabírání práškového čaje matcha

b) Bambusová metlička na šlehání čaje matcha

c) Nádoba na použitou vodu

d) Miska na přípravu čaje matcha

4. Z jaké doby pochází první zmínky o pití čaje?

a) 3000 let př.n.l.

b) 500 let př. n. l.

c) 4000 let př. n. l.

d) 2000 let př. n. l.

5. V kterém roce připlula první zásilka čaje do Evropy?

a) 1606

b) 1239

c) 1415

d) 1802

6. Jak dlouho by se měl louhovat zelený čaj?

a) 8 minut

b) 5–6 minut

c) 1–2 minuty

d) 3–4 minuty

d) 620

1. b) Z čínštiny

Slovo čaj pochází z čínského čcha 茶. Podobnými slovy je čaj nazýván ve všech asijských čajových velmocích.

2. c) Francie

Čaj „o páté“ je oblíbeným zvykem ve Velké Británii, pravdou ale je, že tam nevznikl. Jeho historie se totiž začala ve Francii, odkud se postupně rozšířila do Anglie a následně do celé Velké Británie.

3. d) miska na přípravu čaje matcha

Čavan neboli miska je důležitou součástí při tradiční přípravě čaje matcha. Kromě toho se neobejdeme také bez bambusové lžičky – čašaku a metličky – časen.

4. a) 3000 let př. n. l.

5. a) 1606

Poprvé čaj do Evropy dovezli Holanďané, kteří v roce 1606 dorazili k evropským břehům s několika bedničkami plnými zeleného čaje. Jejich úspěch byl obrovský, zpočátku se čaj používal jako lék na neduhy všech druhů. 6. b) vytváří se v něm větší množství chlorofylu

6. c) 1–2 minuty

Při delším louhování totiž může získat nepříjemnou hořkou až trpkou chuť.

Text: Eva Hořánková podle matchatea.cz

Foto: Matchatea.cz

Štítky:
reklama
Související články
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je