Domů     Když se řekne čaj
Když se řekne čaj
16.10.2020

Každý si představí něco jiného, někdo ranní nápoj, jiný zimní krajinu, další voňavé rozjímání. Bereme ho tak nějak samozřejmě. Pijeme ten, který nám chutná, a do dalších výzkumů se nepouštíme. A to je veliká škoda.

Jenže pravdou je, že nabídka je tak široká, že vyznat se v ní není lehké. A to vám prodejci ještě nabízejí sáčky různého obsahu – ovocně čaje, ochucené čaje a kdo ví co ještě. Pojďme na ně pro jednou zapomenout a zkusme si vybrat z čajů sypaných.

Pro někoho bude jejich chuť možná obrovským překvapením a doslova mezníkem v životě.

Nápoj, který ovládl svět

Čaj je nápoj s tisíciletou historií a jeho kolébkou je Čína. Bohatou tradici má ale i Japonsko a vlastně všechny asijské státy. Do Evropy byl dovezen poprvé jako cenné zboží počátkem 17. století Holanďany. Dnes se po celém světě hned po vodě pije nejčastěji.

Co je pravý čaj?

Za pravý čaj můžeme považovat pouze nápoj z rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica, což je původně strom, který byl přeměněn kultivací v keř kvůli snadnějšímu přístupu při sklízení. Přesto jsou stále místa, kde se sklízí i z divoce rostoucích stromů.

Co čaj není?

Tuhle otázku je třeba objasnit hned na začátku, aby se nám to nepletlo. Tedy za čaj nelze považovat nápoje z jiných rostlin, i když se stejně podávají. Někdy bývají označovány za „nečaje“. Patří sem např. rooibos, lapacho, yerba mate apod.) A o těch až někdy jindy.

Druhy čaje

Zelený – jedná se o čaj neoxidovaný. Jeho lístky se po utržení musí zahřát, aby nezačaly tmavnout. Zelené čaje umožňují přípravu více nálevů. Do této skupiny patří i tradiční japonský Matcha (Psali jsme v  č. 2).

Tip: Má ochlazující účinek. Je vhodný v teplých dnech nebo při pocitech horkosti v těle. Stimuluje nervovou soustavu a psychické síly.

Černý – (v Číně a Japonsku bývá označován podle barvy nálevu jako červený) plně oxidovaný čaj z čínských i assámských čajovníků. Suší se bez vlivu přímého slunečního světla.

Jeho pěstování mají na svědomí hlavně Angličané, kteří vybudovali první plantáže v Indii a na Srí Lance. Pochází odtud tzv. pravý anglický čaj. Pěstuje se však třeba i v Gruzii a také v arabských a některých afrických zemích. Čaje většinou poskytují jeden až dva nálevy.

Tip: Hodí pro pití v podzimních a zimních dnech. Zahřívá a dodává organismu potřebnou sílu.

Bílý – jde o čaj oxidovaný, který se suší na přímém slunečním světle. Podle některých teorií jde o čaj zdaleka nejzdravější. Vyrábí se hlavně v Číně, ale také Nepálu a i v Indii.

Méně kvalitní druhy poskytnou jeden dva nálevy, kvalitnější značné množství nálevů.

Tip: Doporučuje se pít v horku je, vhodný pro celodenní popíjení. Může se pít i před spaním.

Žlutý – je v podstatě vzácnou formou zeleného čaje. Vyrábí se ve velmi omezeném množství. Dříve sloužil pouze čínským císařům. Během sušení se čaj balí do plátna či papíru, což čaji odebere trpkost a zůstanou sladké tóny. Vyrábí se pouze v Číně a je vícenálevový.

Tip: Otevírá srdce. Udržuje bdělost a koncentraci myšlenek. Působí blahodárně na srdce a zbavuje napětí.

Oolong – (čte se wu lung) čaje polozelené, žluté nebo žlutozelené. Částečně oxidovaný čaj může být světlý nebo tmavý. Je to nejpestřejší skupina čajů od jemně květinových tónů až po ty pražené a pečené.

Vyrábí se hlavně v Číně, nejlepší a nejrozmanitější druhy pak na Tchaj-wanu. Jde o čaje vícenálevové.

Tip: Znamenité a jemné vonné esence zlepší náladu i tomu nejzarputilejšímu pesimistovi. Pročišťuje játra, zvyšuje obranyschopnost těla, má antibakteriální účinky, pomáhá při alergiích a působí proti stresu.

Tmavý – někdy se sem řadí čaje typu Pu-erh z čínské provincie Yunnan. Většinou se dělí na tmavé a černé.

V prvním případě jde o čaje, které jsou většinou lisované – jsou zrající, archivní a s přibývajícími léty při dobrém skladování získávají na kvalitě a také na ceně. Je možné pít čaj třiceti, padesáti, ale také stoletý.

Čaje tmavé procházejí vícenásobnou „umělou“ fermentací, někdy bývají naočkovány ušlechtilými plísněmi. Mají své zastoupení hlavně v tradiční čínské medicíně a často se používají jako lék na nejrůznější neduhy. Jde o čaje vícenálevové. Vyrábí se hlavně v Číně a v Malajsii.

Tip: Snižuje hladinu cholesterolu a rozpouští tuky. Pozitivně působí proti stresu a Zklidňuje myšlení. Pravidelné pití působí na snižování váhy.

Aromatizovaný – je zvláštní skupina čajů, kdy se při fázi sušení k čaji přidávají květy různých bylin, které se pak vyjmou. Nejznámější je čaj jasmínový. Můžete se setkat s čajem s chryzantémou, liči, osmantem, květem pomela a podobně.

Co bychom o čaji měli vědět?

Každý čaj je jiný a potřebuje stejně jako každý člověk osobitý a individuální přístup. V zásadě se čaje dělí na vícenálevové a méněnálevové a na ty, jež se s něčím louhují, případně vaří.

Vícenálevový čaj se dělá vždy do malé nádoby – konvičky či sléváčku, právě proto, že poskytne větší počet nálevů a není zapotřebí vypít pět litrových konvic. Čaje na jeden nebo dva nálevy – hlavně čaje černé se pijí obvykle z konviček o objemu cca 0,6 litrů. Čaje s kořením se slévají do podobných konvic, někdy postačí i sklenice.

Mýty o čaji

Nejrozšířenější je ten, že čaj nesmí přijít do styku s kovem. Je to nesmysl. V Číně na Tchaj-wanu a v Japonsku se voda na čaj vaří nejčastěji v litinových, železných či stříbrných konvicích a používají se kovová sítka.

Arabové, stejně jako Tibeťané vám čaj nalijí pouze z kovových konvic, většinou překrásně zdobených. Pití čaje je spojeno s estetikou a kulturou. Čaj byl vždy nápojem učenců, umělců, aristokratů a vůbec tvořivých a kreativních lidí.

Voda dělá čaj

Voda z vodovodu by měla mít neutrální chuť. Pokud je silně chlorovaná, nechte ji alespoň 2 až 3 minuty projít varem. Máte-li vodu tvrdou, zkuste ji přefiltrovat. Můžete použít také vodu balenou ovšem bez obsahu minerálů.

Většinu čajů můžete zničit právě tím, že jej zalijete příliš horkou vodou, proto vždy volte raději vodu o něco chladnější, než vařící voda z konvice. Pro základní orientaci vám poslouží návod.

Skladování

Čaj má schopnost absorbovat všechny pachy ze svého okolí, a proto musí být skladován bez přístupu vzduchu, světla a vlhkosti. Nejlépe v uzavřených neprůsvitných nádobách. Uvidíte-li v obchodě čaj v průhledné skleněné nádobě, nekupujte jej.

To dobré už v něm dávno není. Dobrým vodítkem je cena, ochota a znalosti personálu. Čaje zelené, potažmo žluté mají omezenou trvanlivost a měly by se vypít zhruba do třech měsíců, čaje černé a červené vydrží cca rok.

U oolongů a čajů bílých je to složitější, některé jsou určené k archivaci, jiné k přímé spotřebě, čaje tmavé a archivní jak název napovídá, mají trvanlivost takřka neomezenou.

Říká se, že v misce s čajem je obsažen celý vesmír. Dopřejte si luxus být sám se sebou, zastavit se a vychutnat si svůj šálek.

Malý čajový kvíz

1. Z jakého jazyka pochází slovo čaj?

a) Z hindštiny

b) Z čínštiny

c) Z japonštiny

d) Z arabštiny

2. Jaká země vymyslela zvyk pití čaje „o páté“?

a) Čína

b) Anglie

c) Francie

d) Československo

3. Co je to „čavan“?

a) Bambusová lžička k nabírání práškového čaje matcha

b) Bambusová metlička na šlehání čaje matcha

c) Nádoba na použitou vodu

d) Miska na přípravu čaje matcha

4. Z jaké doby pochází první zmínky o pití čaje?

a) 3000 let př.n.l.

b) 500 let př. n. l.

c) 4000 let př. n. l.

d) 2000 let př. n. l.

5. V kterém roce připlula první zásilka čaje do Evropy?

a) 1606

b) 1239

c) 1415

d) 1802

6. Jak dlouho by se měl louhovat zelený čaj?

a) 8 minut

b) 5–6 minut

c) 1–2 minuty

d) 3–4 minuty

d) 620

1. b) Z čínštiny

Slovo čaj pochází z čínského čcha 茶. Podobnými slovy je čaj nazýván ve všech asijských čajových velmocích.

2. c) Francie

Čaj „o páté“ je oblíbeným zvykem ve Velké Británii, pravdou ale je, že tam nevznikl. Jeho historie se totiž začala ve Francii, odkud se postupně rozšířila do Anglie a následně do celé Velké Británie.

3. d) miska na přípravu čaje matcha

Čavan neboli miska je důležitou součástí při tradiční přípravě čaje matcha. Kromě toho se neobejdeme také bez bambusové lžičky – čašaku a metličky – časen.

4. a) 3000 let př. n. l.

5. a) 1606

Poprvé čaj do Evropy dovezli Holanďané, kteří v roce 1606 dorazili k evropským břehům s několika bedničkami plnými zeleného čaje. Jejich úspěch byl obrovský, zpočátku se čaj používal jako lék na neduhy všech druhů. 6. b) vytváří se v něm větší množství chlorofylu

6. c) 1–2 minuty

Při delším louhování totiž může získat nepříjemnou hořkou až trpkou chuť.

Text: Eva Hořánková podle matchatea.cz

Foto: Matchatea.cz

Štítky:
reklama
Související články
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
10.9.2023
Nerostou? Nevadí, při procházce po lese se dají nasbírat suroviny i na jiné delikatesy než jen na smaženici. Stromové víno „Ochránce“ Chutí připomíná řecké víno retsina, do něhož se přidává borová pryskyřice. Stromové víno se hodí k sýrovým a zeleninovým jídlům a díky obsahu tříslovin také jako aperitiv nebo digestiv. Oživuje při únavě. Budete potřebovat - menší mísu mladých, ale už vzro
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk