Závratě, motání hlavy, nevolnost, sklon ke zvracení… Víte, že to mohou být příznaky nepříjemného ušního onemocnění? Zvlášť, když se k nim přidává i šelest a pískání v uchu.
Meniérova choroba postihuje oblast vnitřního ucha a trpí jí lidé nejčastěji mezi 30 – 60 rokem života. Vplíží se k nim náhle, bez varování. Sice není životu nebezpečná, ale dokáže pěkně potrápit. Naštěstí většinou zasáhne pouze jedno ucho.
Vzniká ve vnitřním uchu
Uměli byste popsat, jak vypadá ucho? Zdaleka to není jen to, co vidíme na hlavě. Největší část ucha je uvnitř hlavy. Nebudeme si teď rozebírat celou stavbu ucha, postačí, když víme, že se dělí na zevní, střední a vnitřní část. Meniér vzniká v té vnitřní.
Její stavba je velmi složitá. Je tvořena sítí kanálků a chodbiček. Je tak spletitá, že si vysloužila označení labyrint. Celý labyrint je vyplněn nitroušní tekutinou (říká se jí endolymfa), která se určitými mechanismy pohybuje.
A už jsme u toho… U nemocných se endolymfa hromadí v labyrintu, kde působí vysoký tlak. Tím narušuje nejen sluch, ale i rovnovážné ústrojí, které je v uchu také uloženo.
Jak to působí?
Meniér není vůbec příjemný. Na začátku se projeví tak, že nemocný přestane slyšet. Ne úplně, pouze určité tóny. Ty v nízkých frekvencích. Protože to není pořád, ale pouze při záchvatech, často tomu pacient nevěnuje pozornost.
Sám sobě si zdůvodní, že na vině je věk. Postupně se sluch zhoršuje. Občas se přidá i šelest. K lékaři ale nakonec člověka přivedou jiné stavy – začne mu bušit srdce, ztrácí rovnováhu, motá se mu hlava a vše ještě doprovodí nevolnost a zvracení.
Objeví se silné závratě, které mohou trvat i několik hodin. V nejhorším případě může úplně přestat slyšet. Aby toho nebylo málo, začne mu v uchu nepříjemně pískat nebo zvonit.
Rychle k lékaři
Moc rychle to v tomto stavu asi nepůjde, ale touha mít nepříjemné stavy za sebou nemocného přeci jen popožene. Tam se ale dozví, že tuto nemoc zatím nedokážeme vyléčit. Přesto se mu pomoci dostane.
Existuje celá řada léků, které tlumí nepříjemné příznaky a které umí ovlivnit složení endolymfy. Někdy se může stát, že ani léky nezaberou.
Chirurgickým zákrokem pak lékař zkusí zajistit odtok nadbytečné tekutiny uměle vytvořenou cestou a tím snížit její přetlak. Ruku v ruce s léčbou je dobré změnit svůj životní styl, především změnou jídelníčku.
Velký význam má také psychika, nemocný by se měl vyhýbat stresovým situacím a dopřát si kvalitní spánek aspoň 8 hodin denně.
Cvičit a hýbat se
Jednou z aktivit, která může přinést úspěchy, je aktivita pohybová.
Je dobré si po poradě s lékařem najít vhodný sport, který bude vestibulární ústrojí (které se nachází v labyrintu vnitřního ucha) pozitivně stimulovat a tím sníží nepříjemné omezení pohybu kvůli narušení rovnováhy.
Jak má vypadat první pomoc při záchvatu spojeném se závratí:
* Hned si lehněte tak, aby se vám ulevilo (pro většinu lidí to je leh na boku). Kamkoliv, třeba i na zem (hrozí totiž nebezpečí pádu a s ním spojeného úrazu).
* Nikomu nedovolte, aby s vámi hýbal, jakýkoli pohyb záchvat zhoršuje.
* Poproste, aby vám někdo podal léky proti zvracení a nevolnosti (měli byste je mít neustále u sebe, protože záchvat může přijít naprosto kdykoliv a kdekoliv = to se samozřejmě týká lidí, kteří již toto onemocnění mají nějaký čas.
U lidí s prvním záchvatem je většinou okolí vystrašeno a volá záchranou službu, která léky pacientovi po příjezdu dodá).
* Snažte se být v klidu, zhluboka dýchat a po skončení hlavního záchvatu se nechte převézt do nemocnice na další vyšetření.
* Mezi záchvaty dodržujte dietní režim.
Zdroj: fyzioklinika.cz, metabolimed.cz, nemoc-pomoc.cz, medel.com, Foto: PX FUEL