Čtvrtek, 10. dubna 2025
Domů     Když se motá hlava
Když se motá hlava
16.2.2022

Není to nic příjemného a zažil to už každý. Najednou se svět s námi zatočí a máme co dělat, abychom neupadli. Co se stalo?

Točení hlavy může mít celou řadu příčin. Důvod může být naprosto banální, jako je únava nebo dehydratace. Možná je to jen důsledek včerejšího bujarého večírku, nebo jste vypili moc kávy. To jsou věci, které můžete snadno napravit.

Ale co když se situace opakuje? Kdy se o nic nejedná a kdy vyhledat lékaře?

Časté problémy

Závrať při změně polohy – když zakloníte hlavu, prudce vstanete nebo si lehnete. Stává se to každému, ve vyšším věku častěji. Obvykle závrať sama po chvíli zmizí.

Pomáhají cviky zaměřené na pohyby hlavy.

Dehydratace – pokud se se závratí potýkáte pokaždé během fyzické aktivity, nebo dokonce i v klidu, zaměřte se na svůj pitný režim.

Měli byste vědět, že ne každá tekutina zavodňuje organismus, např. sladké nápoje, kofeinové nápoje (káva, nápoje typu coca-cola) mohou sice zahnat žízeň, ale v organismu působí opačně. Vodu mu naopak berou a tím dochází k dehydrataci.

Je potřeba zjistit, zda se problém upravením příjmu tekutin vyřeší. Závrať při cvičení nebo pohybu venku totiž může vést k pádu a následnému zranění.

Hyperventilace – jde o zrychlené dýchání, které nastává hlavně při běhání a intenzivním cvičení. Ve chvíli, kdy sotva lapáte po dechu, poklesne hladina oxidu uhličitého v krvi, což má za následek právě závratě.

Nejde o nic vážného, ale pamatujte, že jakýkoliv trénink by měl být postupný a nikdy by neměl vést k totálnímu vyčerpání.

Při změnách krevního tlaku – obvykle se zamotáte, když ráno prudce vstanete, nebo při rychlém předklonu a návratu zpět do vzpřímené polohy.

Většinou není nutné se lekat – na chvíli si sedněte, vypijte sklenici vody a zvedejte se pomalu. Opakuje-li se to však často, zvažte návštěvu lékaře:

mohlo by jít nejen o nízký tlak, který se nabízí, ale i nebezpečný tlak vysoký či kolísavý nebo také o srdeční problémy (arytmii nebo selhání) či cukrovku.

Příčina psychická – je úplně normální, že tělo reaguje na naši psychiku. Své by mohli vyprávět lidé trpící depresemi, kteří se někdy nejsou schopni ani pohnout.

Právě tak se může stát, že pokud utrpíte nějakou psychickou újmu, ať už ztrátu blízké osoby nebo třeba zaměstnání, mohou se u vás objevit závratě a při nich hrozí pád a zranění.

V tomto případě patří léčba do ruky lékaře, nejlépe zkušeného psychiatra. Ten totiž může předepsat léky, které vám od nepříjemných stavů pomohou.

Fobie – většinou jsou následkem prožité závrati a trpí jimi spousta lidí. Jen si vzpomeňte kolik vašich kamarádů má například závrať ve výškách. Méně se ví o fobiích z otevřeného prostoru, nebo naopak uzavřeného. Navíc spousta fobií se vyvíjí s věkem.

Některé činnosti, o kterých víme, že nám nedělají dobře, těžko můžeme omezovat. Pravda, lézt na střechu nemusíme, ale spoustu ostatních činností nelze obejít, čili nezbude nic jiného, než vyhledat pomoc psychologa či psychiatra, kteří navrhnou řešení. Obvykle jde o nácvik v řádu měsíců.

Poruchy krční páteře – nejde-li o stav po úrazu, obvykle si za problémy můžeme sami, a to nevhodným sezením či jinými návyky.

Většinou pomůže cílená rehabilitace a na tuto oblast zaměřené každodenní cvičení. Fyzioterapeut vás naučí vhodné cviky a poradí pomůcky. Určitě byste si měli koupit ortopedický polštář, ale zvolte prodejny, kde vám poradí a budete si ho moci vyzkoušet. Každý totiž potřebuje jiný.

Signál vážnější choroby

Porucha v rovnovážném ústrojí – skládá se z vnitřního ucha, nervu a dále z centrální mozkové struktury vestibulárního systému, který odvádí informace do mozku. Jednou z nejčastějších příčin je prodělaný úraz, operace ve středouší nebo infekce. Další příčinou mohou být poruchy zraku, eventuálně jejich kombinace.

Migréna – určitému typu migrény mohou předcházet také závratě, dvojité vidění nebo i ztráta vidění. Někteří migrenici mohou mít také problémy s udržením rovnováhy.

Kdy zbystřit?

Závratě jsou časté – točí se vám hlava každou chvíli.

Závrať trvá déle než pár minut – trvá-li motolice třeba i několik hodin nebo dojde ke zhoršení sluchu, může jít o vážnou poruchu ucha nebo migrénu.

Závrať doprovází problém s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí. V takovém případě je nezbytné ihned zavolat záchranku.

Dá se to léčit?

Udává se, že zhruba šedesát až sedmdesát procent závratí se dá diagnostikovat a léčit již na ambulantní úrovni. Klíčové ovšem je přesné odhalení příčiny potíží.

Léčba se dá rozdělit na terapii pomocí léků, psychoterapii a neméně důležitou vestibulární rehabilitaci (jde o systém cvičení a manévrů, které povzbuzují mechanismy organismu, nebo budují nové rovnovážné stereotypy), eventuálně klasickou fyzioterapii.

Farmakoterapie má velmi dobrý efekt především u akutních forem závratí, při kterých se tlumí hlavně symptomy.

Co můžeme udělat my?

Většinou lékař zároveň s předepsanou léčbou doporučí upravit životosprávu, což bychom měli udělat stejně. A jak na to?

Snižme množství konzumovaného alkoholu, kofeinu, černého čaje, soli atd.

Důležitý je dostatečný a kvalitní spánek. Měli bychom ulehnout do postele před 24. hodinou a před spaním se nepřejídat, vynechat kouření a nepít příliš tekutin.

Dopřejme si častý pobyt na čerstvém vzduchu.

Vyhýbejme se stresovým situacím. (Tenhle bod je v dnešní době těžké splnit, ale soustředěním na hezkou knihu, hudbu či prostě činnosti, které vás těší, si lze alespoň trochu ulevit od napětí.)

Všichni, a především starší lidé, by se měli vyhýbat všem činnostem, při kterých hrozí pád.

Foto: Shutterstock

Související články
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký