Domů     Když pálí žáha
Když pálí žáha
24.5.2022

Skoro každý to známe. Dobře se najíme, možná trochu přes míru, nebo popijeme trochu alkoholu a ozve se žáha. V těchto případech obvykle víme, co je příčinou.

Horší je, když se pálení žáhy (pyróza) objevuje často, a to i po jídlech jinak dobře stravitelných. Pak je třeba zakročit, neboť hrozí, že žaludeční šťávy poškodí sliznici jícnu, a odtud je jen krůček ke vzniku nádoru. Ale vezměme to popořadě.

Jak se projevuje?

Dá se popsat různě, protože pocity jsou individuální. Nejčastěji je pacienti popisují takto:

pocit pálení v hrudi nebo v hrdle po jídle

pálivá, kyselá, nahořklá či slaná tekutina v zadní části hrdla a obtíže při polykání

tlak za hrudní kostí

pocit nadmutí

bolest v nadbřišku

říhání

pocit na zvracení.

Jak vzniká?

Pálení žáhy bývá způsobeno návratem kyselé žaludeční šťávy následkem přílišného uvolnění dolního jícnového svěrače. Tento svěrač se nachází na rozhraní jícnu a žaludku a normálně se otevírá jen na velmi krátkou chvíli, aby do žaludku propustil polknuté sousto.

Když tomu tak není, mluvíme o refluxní chorobě jícnu. Pokud k pálení žáhy dochází jen občas, nic se neděje a stačí většinou změna životosprávy. Pokud však k pálení dochází opakovaně a obsah žaludku se vrací dokonce do úst, je potřeba vyhledat lékaře.

Ten obvykle doporučí některá vyšetření, například endoskopické vyšetření jícnu, nebo změří pH, aby mohl posoudit stav sliznice.

Neléčená choroba totiž může vést nejen k zánětu jícnu, ale právě ke změnám na sliznici, vzniku vředu, nebo dokonce k nádorovému onemocnění.

Víte, co jíte?

Jsou ale některá jídla, která mohou riziko pálení žáhy z různých důvodů zvyšovat, protože způsobí uvolnění jícnového svěrače a také stimulují produkci zvýšeného množství žaludeční šťávy. Ta bychom měli vynechat, nebo to s nimi alespoň nepřehánět. Jsou to:

smažená nebo mastná jídla

tučné maso

plnotučné mléčné výrobky

kofeinové nápoje

káva

alkohol

pikantní jídla

Vyhněte se stresu

Mnoho lidí cítí pálení, jakmile se dostanou pod tlak a jsou ve stresu. Což je v dnešní době každý druhý. Riziko pálení žáhy dále zvyšuje také obezita, protože tlak na žaludek může po jídle způsobit otevření jícnového svěrače.

Někomu může ale pálení způsobit i příliš upnutý oděv nebo příliš utažený pásek. Lidé trpící pálením žáhy si často stěžují, že tento stav trvá i několik hodin. Obvykle k pálení dochází po jídle, ale někdy také ve spánku. Právě poloha vleže pálení žáhy často dokonce zhoršuje, takže se člověk nevyspí.

Vsaďte na prevenci

Pokud víte, proč trpíte refluxem či pálením žáhy, je prevence jednoduchá – stačí i menší změny. Pokud vám i občasná konzumace některých jídel dělá nepříjemnosti a pálí vás po nich žáha, raději je oželte.

Důležité je i množství potravin, které zkonzumujete během dne. Sníte-li toho najednou příliš, riskujete větší potíže. Ideální je konzumovat menší množství potravy několikrát denně a v pravidelných intervalech. Že alkohol zvyšuje kyselost žaludku, ví každý.

Trpíte-li tedy pálením žáhy, měli byste si i občasné popíjení raději dvakrát rozmyslet. Mnohé alkoholové nápoje navíc obsahují různé chemické sloučeniny, které samy o sobě dráždí žaludeční sliznici. A kupodivu nemusí jít jen o alkohol.

Podobné to je i u perlivých nápojů. Nejezte před spaním. Platí jednoduché pravidlo – když v noci spíte nebo jen ležíte u televize, vzniká tak mnohem větší riziko návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu.

Než sáhnete po tabletce

Než do sebe začnete sypat jedlou sodu po lžících a stanete se častým návštěvníkem lékárny, zkuste upravit životosprávu, a pokud vás pálení žáhy přece jen občas přepadne, vsaďte na prostředky, které máte po ruce.

Mrkev

Kromě toho, že prospívá očím a pomáhá čistit celý trávicí trakt, dokáže „usměrnit“ i pálení žáhy. Zkrátka nastrouhejte jeden větší kousek a vychutnejte si oranžovou svačinku.

Hořčice nejen k párku

Hořčice má schopnost neutralizovat hodnoty pH v žaludku. Můžete ji konzumovat po lžičce, ještě lepší je smíchat ji s medem či zázvorem.

Brambora

Tedy spíše čerstvá bramborová šťáva problém odstraní. Nastrouhejte bramboru a šťávu vymačkejte. Užívejte 3x denně a máte po starosti.

Bazalka

Čaj připravený z lístků bazalky má mírné antibiotické účinky, uklidňuje pocuchané nervy a navozuje dobrou náladu. Pro nás je důležité, že ulevuje i v případě pálení žáhy.

Aloe vera

I když tuto rostlinu známe spíše v souvislosti s kosmetikou, pomůže i na žáhu. Stačí odříznout kousek listu, ten dále naříznout a gel z aloe rozmíchat ve vodě a tu vypít. Pokud nemáte rostlinu, zkuste různé nápoje, které výtažky z této rostliny obsahují. Pozor ale na složení, hlavně na přemíru cukru.

Kyselá okurka nebo jablečný ocet

Při prvních příznacích vypijte dvě čajové lžičky jablečného octa rozmíchané ve skleničce vody. Pomáhá s trávením a se snížením kyselosti. Podobně působí i kyselá okurka, která dokáže kyseliny v žaludku pořádně srovnat.

Mandle

Výbornou službu vám udělají také mandle. Stačí sníst jen pár kousků.

Nakonec soda bicarbona

Nechali jsme ji nakonec, protože patří k osvědčeným prostředkům proti pálení žáhy. Každý to zná. Lžička prášku se rozmíchá ve sklenici a vypije. Ano, soda určitě pomůže od akutních obtíží, ale pokud se jedná o opakující se stav, jeho podstatu neřeší.

Navíc má své kontraindikace a také může ovlivňovat vstřebávání léků. Takže její nadužívání nejen nevyřeší problém, ale může způsobit další.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří