Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy.
Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, kdy jí ubyde.
Varovné signály
Začíná to pocitem neurčité nepohody v očích a nutkáním si je třít. Tření ovšem nepomáhá, písek ani jiné nečistoty v oku nejsou. Kromě nepohodlí v oku se současně komplikuje vidění. Vlhký film na povrchu oka totiž hraje roli také při lomu světla na rohovce.
Proto se při suchosti očí zhoršuje ostrost vidění, obraz může být chvílemi jako rozpitý. Jakmile potíže pokročí tak daleko, dostává o nich hlášení mozek, který je maličko zvýrazní, aby nás varoval, neboť zachování zraku je pro nás mimořádně důležité.
Proto nás obtěžuje pocit pálení, které má být varovným signálem, abychom situaci řešili.
Tip: Tření očí nepomůže, naopak dokáže podráždění zhoršit. Místo tření se proto doporučuje chvíli intenzivně mrkat.
Zkontrolujte si léky
Příčin, které mohou vést k úbytku vlhkého filmu na povrchu oka, je vícero, takže je třeba pátrat. Pokud berete nějaké léky, pak si především pročtěte příbalový leták a informace o nežádoucích účincích. Pokud leták nemáte, najdete ho v plném znění na internetu.
Suchost v očích uvádějí například některé prostředky proti alergiím, léky na spaní, na určité psychické potíže nebo tzv. betablokátory, předepisované při srdečních potížích.
Nemoc jako příčina
Vysychání očí může být také vedlejším projevem některých onemocnění, zpravidla chronických. Pro úlevu se pak nedá mnoho udělat, stav záleží na průběhu základní choroby.
Dojít k tomu může při potížích se štítnou žlázou, při revmatických chorobách či kožních onemocněních jako neurodermatitida nebo lupénka. Suchost a pálení v očích se může objevit i při cukrovce.
Při zlepšení základního onemocnění mohou potíže s očima ustoupit, naopak při zhoršení se zase vrátí. Pálení se pak dá pouze zmírnit umělými slzami.
Suchý vzduch i počítač
Oproti suchosti očí způsobené celkovým onemocněním se stejné potíže vyvolané vlivy prostředí dají úspěšně řešit. Pálení v očích se objevuje hlavně v topné sezoně, kdy pobýváme v místnostech se suchým vzduchem, v létě vliv topení střídá klimatizace.
K vysychání povrchu rohovky ale může vést i celodenní práce u počítače. Čím více se totiž na text soustředíme, tím méně mrkáme. Pak se vlhký film na povrchu oka nemusí plynule obnovovat.
Co pomůže?
Úlevu přinášejí umělé slzy, ale současně bychom měli:
– častěji větrat, aby se vzduch v místnosti zvlhčil.
– klimatizaci nebo větrák nařídit tak, aby proud vzduchu nemířil na obličej.
– vyhýbat se zakouřenému prostředí, neboť zvyšuje podráždění očí.
– při práci u počítače si dělat častěji krátké pauzy, kdy na chvíli zavřete oči.
Zánět víček
Příčina pálení ale může být na očích na první pohled patrná – tak tomu je, když se zanítí drobné žlázky u kořínků řas. Žlázkám se říká Meibomovy a zánětu meibomitida či též blefaritida.
Kromě suchosti a pálení očí se přihlásí nápadnými šupinkami nebo zatvrdlinami na okraji víčka, při hnisavém zánětu jsou řasy navíc slepené sekretem. Příčinou může být prosté ucpání žlázek.
Ty totiž produkují maz, který se stává součástí vlhkého filmu na povrchu oka. Pokud maz slepí vývody žlázek, pak nemůže dál odtékat a žlázky se zanítí. Zánět ale může vyvolat také bakteriální infekce, případně může zkomplikovat prosté ucpání žlázek.
Léčba vyžaduje trpělivost
Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.
Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší. U hnisavé bakteriální infekce je nutné léčení antibiotickou mastí.
Domácí péče
Aby zánět ustoupil, je nutné denně odstraňovat usazeniny na okrajích víček a současně podpořit odtékání mazu. Při tom je důležité dodržet správný postup:
Nejprve musíme nechat změkčit zatvrdlé usazeniny a ztuhlý maz teplým obkladem. K tomu stačí vatové tamponky namočené v hodně teplé vodě. Pokud použijete hadřík, bude nutné ho vyvařit, sekret může být infekční. Obklad vyměňujte, aby byl stále teplý, a nechte působit 5 až 10 minut.
Jemným masírováním bříška prstu pak zkuste uvolnit usazeniny a vytlačit změklý maz ze žlázek směrem k okraji víčka.
Uvolněný sekret pak z okrajů víček odstraňte některým z čisticích přípravků, které jsou pro hygienu očních víček volně prodejné v lékárnách. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.
Foto: Shutterstock