Domů     Digestoř vyčistí vzduch
Digestoř vyčistí vzduch
29.5.2023
Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách.

Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat.

Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí se zjistit všechny možnosti a pořádně si to rozmyslet. Nakonec kupujete přístroj, který by vám měl dobře sloužit několik let a také by měl dobře vypadat.

Nejdřív měřte

Digestoř většinou bývá umístěna nad sporákem nebo varnou deskou. Nejmenší vzdálenost je 65 cm. To se ovšem týká hlavně elektrických varných desek. Pokud používáte plyn, měla by být alespoň v 75 centimetrech. Dalším důležitým parametrem je šířka.

Musí být široká stejně, jako je varná deska, ale může ji i trochu přesahovat. Výjimkou jsou digestoře umístěné přímo ve varné desce, které výpary vtahují.

Výkon

Je to jeden z nejdůležitějších parametrů. A závisí na velikosti místnosti, kde budete digestoř používat. Pravidlo je jednoduché. Čím větší místnost, tím vyšší výkon potřebujete.

A platí to samozřejmě i v dnes moderních bytech 1 + kk, kde nepočítáte jen kuchyňský kout, ale celou obývací místnost, s níž je spojen. Digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti nejméně desetkrát za hodinu. Výpočet není složitý a existuje na něj vzorec:

Délka x šířka x výška = objem v m3

Výsledné číslo pak vynásobte koeficientem 10, což znamená 10 výměn za hodinu.

Příklad:

5x5x3 = 75 x 10 = 750

Digestoř by tedy měla mít minimální výkon 750 m3

Energetická náročnost

Souvisí s výkonem. Čím vyšší, tím více energie digestoř spotřebuje. Měli byste si tedy pohlídat, abyste nekoupili přístroj se zbytečně vyšším výkonem, než jaký opravdu potřebujete.

Hlučnost

Vybírejte druhy s co nejnižší. Nejen tehdy, když je kuchyň součástí obývacího prostoru, ale i v samostatné kuchyni. Příliš hlučná digestoř vás bude nutit, abyste ji vůbec nezapínali. Pravda je, že hlučnost roste s výkonem a se stupněm, na který ji zapnete.

V každém případě horní hranice hlučnosti by neměla překročit 58 decibelů při nejvyšším stupni regulace. U dražších přístrojů někdy výrobce uvádí hlučnost při jednotlivých stupních. Zvyšovat ji ovšem může také nesprávná montáž, při které dojde k větším vibracím.

Podle odtahu

Vybrat si musíte podle vaší kuchyně a umístění sporáku a také podle způsobu odtahu. Ten může být dvojí, buď je digestoř recirkulační, nebo odtahová. Ještě existují i kombinované, kde si, jak z názvu vyplývá, můžete vybrat.

Odtahová digestoř – odvádí vzduch ven, většinou do komína. Měla by mít zpětnou klapku, která zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenku a brání úniku teplého.

Důležitá je i tam, kde, do jednoho místa ústí digestoře z více bytů, protože brání tomu, aby se k vám dostal pach z ostatních bytů.

Recirkulační – pracuje se systémem filtrů. Nasává vzduch z místnosti a přes několik filtrů ho vrací zpět.

Kombinovaná – můžete si zvolit, kterou funkci právě potřebujete, ale podmínkou je, že máte možnost odtahu a zároveň musíte používat všechny filtry.

Z mnohých srovnání je nejlepší digestoř odtahová, už proto, že nepotřebujete poměrně drahé pachové filtry. Zvlášť pokud jste fandové vaření, jejich pořízení se prodraží.

Podle umístění

Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.
Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.

Komínová – vývod má obvykle do komína, případně do šachty. Výhodou je, že si můžete vybrat z různých tvarů a barev. Je však velmi náročná na místo, takže se rozhodně nehodí do malé kuchyně. I její vzhled je hodně dominantní, takže je potřeba pečlivě vybírat.

Nástěnná funguje stejně jako komínová, ale je subtilnější.
Nástěnná funguje stejně jako komínová, ale je subtilnější.

Nástěnná – jde o typ komínové digestoře. Vyrábí se v mnoha variantách a je to velmi elegantní řešení i pro malé kuchyně, proto se na ni v poslední době soustředilo mnoho výrobců.

Podvěsná může být za určitých podmínek i odtahová.
Podvěsná může být za určitých podmínek i odtahová.

Podvěsná – jde o nejčastější typ zejména v činžovních domech a panelácích. Umístěná bývá pod skříňkou, která je nad varnou deskou. Nemusí být jen recirkulační, ale pokud to podmínky dovolí i odtahová. Hodí se zejména do malých kuchyní.

Teleskopické se často užívají v panelákových kuchyních.
Teleskopické se často užívají v panelákových kuchyních.

Teleskopická – princip je stejný jako u předchozí podvěsné. Rozdíl je jen v tom, že je celá skrytá pod skříňkou. Vidět je jen její lišta a panel se dá vysunout a tak se zvětší plocha odsávání.

Rohová nemusí působit mohutně, záleží na provedení.
Rohová nemusí působit mohutně, záleží na provedení.

Rohová – je stejná jako komínová, rozdíl je jen v tom, že se využívá zejména v kuchyních, kde je varná deska v rohu.

Většinou působí dost mohutně, takže i tady vybírejte s rozmyslem, protože upoutá na první pohled, ale dají se najít i odlehčené varianty.

Ostrůvková se instaluje nad varné centrum umístěné ve středu místnosti.
Ostrůvková se instaluje nad varné centrum umístěné ve středu místnosti.

Ostrůvková – hodí se tam, kde je pro vaření vybudován dnes moderní varný ostrůvek. Je uchycena ke stropu a zcela jistě bude tvořit výrazný prvek. Ostrůvek se samozřejmě hodí pouze do velkých obytných kuchyní.

Velmi elegantním ostrůvkovým řešením je lustrová.
Velmi elegantním ostrůvkovým řešením je lustrová.

Lustrová – je zavěšena ve stropě a opravdu vypadá jako velký lustr. Má v sobě zabudovaný motor a filtry a pracuje stejně jako recirkulační. Hodí se do velkých kuchyní, většinou nad varný ostrůvek.

Integrovaná digestoř je elegantní, ale poměrně drahé řešení. Samozřejmostí je dotykové ovládání.
Integrovaná digestoř je elegantní, ale poměrně drahé řešení. Samozřejmostí je dotykové ovládání.

Integrovaná – je umístěna přímo ve varné desce. Nezabírá žádné místo, a pokud je mimo provoz, nevidíte ji. Existuje několik druhů. Spodní, která je umístěna ve varné desce a vtahuje vzduch dolů, nebo výsuvná. Ta z varné desky vyjíždí.

Bývá na straně nebo vzadu. Je to elegantní řešení, jehož nevýhodou je hlavně cena, zvláště když po nějaké době chcete spotřebič vyměnit. Nelze totiž měnit digestoř samotnou, ale musíte koupit celý kombinovaný přístroj.

Dálkové ovládání zvyšuje pohodlí.
Dálkové ovládání zvyšuje pohodlí.

Funkce není jen jedna

Opravdu jich mají digestoře víc než jen tlačítko na zapnutí a vypnutí. Všechny digestoře, i ta nejjednodušší, mají alespoň tři stupně rychlosti odsávání.

Všechny mají samozřejmě i světlo, rozdíl je jen v tom, že u některých je obstarává jen jedna žárovka, jiné mají několik bodových. K tomu výrobci nabízejí i další funkce, za které si ovšem také připlatíte.

Dotykové ovládání – u dražších moderních digestoří už začíná být standardem. Digestoře bývají vybaveny displejem, na kterém se funkce zobrazují, a vy je ovládáte prstem.

Ukazatel znečištění filtru – upozorní na nutnost výměny některého z filtrů a měl by být součástí recirkulačních digestoří.

Dálkové ovládání – nabízejí je dražší výrobky. Zdá se, že ho mít nutně nemusíte, ale na komfort si zvyknete rychle. A třeba na lustrové digestoře byste nemuseli dosáhnout.

Poslední dobou se objevily i přístroje, které můžete ovládat mobilním telefonem. Stáhnete si aplikaci, spárujete s odsavačem a můžete ovládat všechny funkce.

Poslouží například tam, kde ovládáte na dálku troubu a máte nastaven začátek pečení v době vaší nepřítomnosti.

Automatické odsávání – s ním pracují digestoře, které mají zabudované čidlo, takže sami regulují rychlost odsávání.

Foto: Mnoho.cz, mojespotrebice.cz, digestore-airforce.cz, onlineshop.cz, digestore-faber.cz, bora-digestore.cz

Další článek
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu