Domů     Digestoř vyčistí vzduch
Digestoř vyčistí vzduch
29.5.2023
Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách.

Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat.

Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí se zjistit všechny možnosti a pořádně si to rozmyslet. Nakonec kupujete přístroj, který by vám měl dobře sloužit několik let a také by měl dobře vypadat.

Nejdřív měřte

Digestoř většinou bývá umístěna nad sporákem nebo varnou deskou. Nejmenší vzdálenost je 65 cm. To se ovšem týká hlavně elektrických varných desek. Pokud používáte plyn, měla by být alespoň v 75 centimetrech. Dalším důležitým parametrem je šířka.

Musí být široká stejně, jako je varná deska, ale může ji i trochu přesahovat. Výjimkou jsou digestoře umístěné přímo ve varné desce, které výpary vtahují.

Výkon

Je to jeden z nejdůležitějších parametrů. A závisí na velikosti místnosti, kde budete digestoř používat. Pravidlo je jednoduché. Čím větší místnost, tím vyšší výkon potřebujete.

A platí to samozřejmě i v dnes moderních bytech 1 + kk, kde nepočítáte jen kuchyňský kout, ale celou obývací místnost, s níž je spojen. Digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti nejméně desetkrát za hodinu. Výpočet není složitý a existuje na něj vzorec:

Délka x šířka x výška = objem v m3

Výsledné číslo pak vynásobte koeficientem 10, což znamená 10 výměn za hodinu.

Příklad:

5x5x3 = 75 x 10 = 750

Digestoř by tedy měla mít minimální výkon 750 m3

Energetická náročnost

Souvisí s výkonem. Čím vyšší, tím více energie digestoř spotřebuje. Měli byste si tedy pohlídat, abyste nekoupili přístroj se zbytečně vyšším výkonem, než jaký opravdu potřebujete.

Hlučnost

Vybírejte druhy s co nejnižší. Nejen tehdy, když je kuchyň součástí obývacího prostoru, ale i v samostatné kuchyni. Příliš hlučná digestoř vás bude nutit, abyste ji vůbec nezapínali. Pravda je, že hlučnost roste s výkonem a se stupněm, na který ji zapnete.

V každém případě horní hranice hlučnosti by neměla překročit 58 decibelů při nejvyšším stupni regulace. U dražších přístrojů někdy výrobce uvádí hlučnost při jednotlivých stupních. Zvyšovat ji ovšem může také nesprávná montáž, při které dojde k větším vibracím.

Podle odtahu

Vybrat si musíte podle vaší kuchyně a umístění sporáku a také podle způsobu odtahu. Ten může být dvojí, buď je digestoř recirkulační, nebo odtahová. Ještě existují i kombinované, kde si, jak z názvu vyplývá, můžete vybrat.

Odtahová digestoř – odvádí vzduch ven, většinou do komína. Měla by mít zpětnou klapku, která zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenku a brání úniku teplého.

Důležitá je i tam, kde, do jednoho místa ústí digestoře z více bytů, protože brání tomu, aby se k vám dostal pach z ostatních bytů.

Recirkulační – pracuje se systémem filtrů. Nasává vzduch z místnosti a přes několik filtrů ho vrací zpět.

Kombinovaná – můžete si zvolit, kterou funkci právě potřebujete, ale podmínkou je, že máte možnost odtahu a zároveň musíte používat všechny filtry.

Z mnohých srovnání je nejlepší digestoř odtahová, už proto, že nepotřebujete poměrně drahé pachové filtry. Zvlášť pokud jste fandové vaření, jejich pořízení se prodraží.

Podle umístění

Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.
Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.

Komínová – vývod má obvykle do komína, případně do šachty. Výhodou je, že si můžete vybrat z různých tvarů a barev. Je však velmi náročná na místo, takže se rozhodně nehodí do malé kuchyně. I její vzhled je hodně dominantní, takže je potřeba pečlivě vybírat.

Nástěnná funguje stejně jako komínová, ale je subtilnější.
Nástěnná funguje stejně jako komínová, ale je subtilnější.

Nástěnná – jde o typ komínové digestoře. Vyrábí se v mnoha variantách a je to velmi elegantní řešení i pro malé kuchyně, proto se na ni v poslední době soustředilo mnoho výrobců.

Podvěsná může být za určitých podmínek i odtahová.
Podvěsná může být za určitých podmínek i odtahová.

Podvěsná – jde o nejčastější typ zejména v činžovních domech a panelácích. Umístěná bývá pod skříňkou, která je nad varnou deskou. Nemusí být jen recirkulační, ale pokud to podmínky dovolí i odtahová. Hodí se zejména do malých kuchyní.

Teleskopické se často užívají v panelákových kuchyních.
Teleskopické se často užívají v panelákových kuchyních.

Teleskopická – princip je stejný jako u předchozí podvěsné. Rozdíl je jen v tom, že je celá skrytá pod skříňkou. Vidět je jen její lišta a panel se dá vysunout a tak se zvětší plocha odsávání.

Rohová nemusí působit mohutně, záleží na provedení.
Rohová nemusí působit mohutně, záleží na provedení.

Rohová – je stejná jako komínová, rozdíl je jen v tom, že se využívá zejména v kuchyních, kde je varná deska v rohu.

Většinou působí dost mohutně, takže i tady vybírejte s rozmyslem, protože upoutá na první pohled, ale dají se najít i odlehčené varianty.

Ostrůvková se instaluje nad varné centrum umístěné ve středu místnosti.
Ostrůvková se instaluje nad varné centrum umístěné ve středu místnosti.

Ostrůvková – hodí se tam, kde je pro vaření vybudován dnes moderní varný ostrůvek. Je uchycena ke stropu a zcela jistě bude tvořit výrazný prvek. Ostrůvek se samozřejmě hodí pouze do velkých obytných kuchyní.

Velmi elegantním ostrůvkovým řešením je lustrová.
Velmi elegantním ostrůvkovým řešením je lustrová.

Lustrová – je zavěšena ve stropě a opravdu vypadá jako velký lustr. Má v sobě zabudovaný motor a filtry a pracuje stejně jako recirkulační. Hodí se do velkých kuchyní, většinou nad varný ostrůvek.

Integrovaná digestoř je elegantní, ale poměrně drahé řešení. Samozřejmostí je dotykové ovládání.
Integrovaná digestoř je elegantní, ale poměrně drahé řešení. Samozřejmostí je dotykové ovládání.

Integrovaná – je umístěna přímo ve varné desce. Nezabírá žádné místo, a pokud je mimo provoz, nevidíte ji. Existuje několik druhů. Spodní, která je umístěna ve varné desce a vtahuje vzduch dolů, nebo výsuvná. Ta z varné desky vyjíždí.

Bývá na straně nebo vzadu. Je to elegantní řešení, jehož nevýhodou je hlavně cena, zvláště když po nějaké době chcete spotřebič vyměnit. Nelze totiž měnit digestoř samotnou, ale musíte koupit celý kombinovaný přístroj.

Dálkové ovládání zvyšuje pohodlí.
Dálkové ovládání zvyšuje pohodlí.

Funkce není jen jedna

Opravdu jich mají digestoře víc než jen tlačítko na zapnutí a vypnutí. Všechny digestoře, i ta nejjednodušší, mají alespoň tři stupně rychlosti odsávání.

Všechny mají samozřejmě i světlo, rozdíl je jen v tom, že u některých je obstarává jen jedna žárovka, jiné mají několik bodových. K tomu výrobci nabízejí i další funkce, za které si ovšem také připlatíte.

Dotykové ovládání – u dražších moderních digestoří už začíná být standardem. Digestoře bývají vybaveny displejem, na kterém se funkce zobrazují, a vy je ovládáte prstem.

Ukazatel znečištění filtru – upozorní na nutnost výměny některého z filtrů a měl by být součástí recirkulačních digestoří.

Dálkové ovládání – nabízejí je dražší výrobky. Zdá se, že ho mít nutně nemusíte, ale na komfort si zvyknete rychle. A třeba na lustrové digestoře byste nemuseli dosáhnout.

Poslední dobou se objevily i přístroje, které můžete ovládat mobilním telefonem. Stáhnete si aplikaci, spárujete s odsavačem a můžete ovládat všechny funkce.

Poslouží například tam, kde ovládáte na dálku troubu a máte nastaven začátek pečení v době vaší nepřítomnosti.

Automatické odsávání – s ním pracují digestoře, které mají zabudované čidlo, takže sami regulují rychlost odsávání.

Foto: Mnoho.cz, mojespotrebice.cz, digestore-airforce.cz, onlineshop.cz, digestore-faber.cz, bora-digestore.cz

Další článek
reklama
Související články
24.7.2024
Karob je zdravější alternativou kakaa nebo čokolády, obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Také se mu říká čokoláda ze stromu a vy ho určitě znáte jako svatojánský chléb. Jeho kvality si byli vědomi už ve starověkém Řecku a Egyptě, kde tvořil běžnou součást jídelníčku. Později se sladké lusky svatojánského chleba prodávaly po kusech na tržištích jako laskomina, zvláště dětem velm
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan