Domů     Digestoř vyčistí vzduch
Digestoř vyčistí vzduch
29.5.2023
Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách.

Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat.

Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí se zjistit všechny možnosti a pořádně si to rozmyslet. Nakonec kupujete přístroj, který by vám měl dobře sloužit několik let a také by měl dobře vypadat.

Nejdřív měřte

Digestoř většinou bývá umístěna nad sporákem nebo varnou deskou. Nejmenší vzdálenost je 65 cm. To se ovšem týká hlavně elektrických varných desek. Pokud používáte plyn, měla by být alespoň v 75 centimetrech. Dalším důležitým parametrem je šířka.

Musí být široká stejně, jako je varná deska, ale může ji i trochu přesahovat. Výjimkou jsou digestoře umístěné přímo ve varné desce, které výpary vtahují.

Výkon

Je to jeden z nejdůležitějších parametrů. A závisí na velikosti místnosti, kde budete digestoř používat. Pravidlo je jednoduché. Čím větší místnost, tím vyšší výkon potřebujete.

A platí to samozřejmě i v dnes moderních bytech 1 + kk, kde nepočítáte jen kuchyňský kout, ale celou obývací místnost, s níž je spojen. Digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti nejméně desetkrát za hodinu. Výpočet není složitý a existuje na něj vzorec:

Délka x šířka x výška = objem v m3

Výsledné číslo pak vynásobte koeficientem 10, což znamená 10 výměn za hodinu.

Příklad:

5x5x3 = 75 x 10 = 750

Digestoř by tedy měla mít minimální výkon 750 m3

Energetická náročnost

Souvisí s výkonem. Čím vyšší, tím více energie digestoř spotřebuje. Měli byste si tedy pohlídat, abyste nekoupili přístroj se zbytečně vyšším výkonem, než jaký opravdu potřebujete.

Hlučnost

Vybírejte druhy s co nejnižší. Nejen tehdy, když je kuchyň součástí obývacího prostoru, ale i v samostatné kuchyni. Příliš hlučná digestoř vás bude nutit, abyste ji vůbec nezapínali. Pravda je, že hlučnost roste s výkonem a se stupněm, na který ji zapnete.

V každém případě horní hranice hlučnosti by neměla překročit 58 decibelů při nejvyšším stupni regulace. U dražších přístrojů někdy výrobce uvádí hlučnost při jednotlivých stupních. Zvyšovat ji ovšem může také nesprávná montáž, při které dojde k větším vibracím.

Podle odtahu

Vybrat si musíte podle vaší kuchyně a umístění sporáku a také podle způsobu odtahu. Ten může být dvojí, buď je digestoř recirkulační, nebo odtahová. Ještě existují i kombinované, kde si, jak z názvu vyplývá, můžete vybrat.

Odtahová digestoř – odvádí vzduch ven, většinou do komína. Měla by mít zpětnou klapku, která zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenku a brání úniku teplého.

Důležitá je i tam, kde, do jednoho místa ústí digestoře z více bytů, protože brání tomu, aby se k vám dostal pach z ostatních bytů.

Recirkulační – pracuje se systémem filtrů. Nasává vzduch z místnosti a přes několik filtrů ho vrací zpět.

Kombinovaná – můžete si zvolit, kterou funkci právě potřebujete, ale podmínkou je, že máte možnost odtahu a zároveň musíte používat všechny filtry.

Z mnohých srovnání je nejlepší digestoř odtahová, už proto, že nepotřebujete poměrně drahé pachové filtry. Zvlášť pokud jste fandové vaření, jejich pořízení se prodraží.

Podle umístění

Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.
Komínová digestoř bývá v kuchyni dominantním prvkem.

Komínová – vývod má obvykle do komína, případně do šachty. Výhodou je, že si můžete vybrat z různých tvarů a barev. Je však velmi náročná na místo, takže se rozhodně nehodí do malé kuchyně. I její vzhled je hodně dominantní, takže je potřeba pečlivě vybírat.

Nástěnná funguje stejně jako komínová, ale je subtilnější.
Nástěnná funguje stejně jako komínová, ale je subtilnější.

Nástěnná – jde o typ komínové digestoře. Vyrábí se v mnoha variantách a je to velmi elegantní řešení i pro malé kuchyně, proto se na ni v poslední době soustředilo mnoho výrobců.

Podvěsná může být za určitých podmínek i odtahová.
Podvěsná může být za určitých podmínek i odtahová.

Podvěsná – jde o nejčastější typ zejména v činžovních domech a panelácích. Umístěná bývá pod skříňkou, která je nad varnou deskou. Nemusí být jen recirkulační, ale pokud to podmínky dovolí i odtahová. Hodí se zejména do malých kuchyní.

Teleskopické se často užívají v panelákových kuchyních.
Teleskopické se často užívají v panelákových kuchyních.

Teleskopická – princip je stejný jako u předchozí podvěsné. Rozdíl je jen v tom, že je celá skrytá pod skříňkou. Vidět je jen její lišta a panel se dá vysunout a tak se zvětší plocha odsávání.

Rohová nemusí působit mohutně, záleží na provedení.
Rohová nemusí působit mohutně, záleží na provedení.

Rohová – je stejná jako komínová, rozdíl je jen v tom, že se využívá zejména v kuchyních, kde je varná deska v rohu.

Většinou působí dost mohutně, takže i tady vybírejte s rozmyslem, protože upoutá na první pohled, ale dají se najít i odlehčené varianty.

Ostrůvková se instaluje nad varné centrum umístěné ve středu místnosti.
Ostrůvková se instaluje nad varné centrum umístěné ve středu místnosti.

Ostrůvková – hodí se tam, kde je pro vaření vybudován dnes moderní varný ostrůvek. Je uchycena ke stropu a zcela jistě bude tvořit výrazný prvek. Ostrůvek se samozřejmě hodí pouze do velkých obytných kuchyní.

Velmi elegantním ostrůvkovým řešením je lustrová.
Velmi elegantním ostrůvkovým řešením je lustrová.

Lustrová – je zavěšena ve stropě a opravdu vypadá jako velký lustr. Má v sobě zabudovaný motor a filtry a pracuje stejně jako recirkulační. Hodí se do velkých kuchyní, většinou nad varný ostrůvek.

Integrovaná digestoř je elegantní, ale poměrně drahé řešení. Samozřejmostí je dotykové ovládání.
Integrovaná digestoř je elegantní, ale poměrně drahé řešení. Samozřejmostí je dotykové ovládání.

Integrovaná – je umístěna přímo ve varné desce. Nezabírá žádné místo, a pokud je mimo provoz, nevidíte ji. Existuje několik druhů. Spodní, která je umístěna ve varné desce a vtahuje vzduch dolů, nebo výsuvná. Ta z varné desky vyjíždí.

Bývá na straně nebo vzadu. Je to elegantní řešení, jehož nevýhodou je hlavně cena, zvláště když po nějaké době chcete spotřebič vyměnit. Nelze totiž měnit digestoř samotnou, ale musíte koupit celý kombinovaný přístroj.

Dálkové ovládání zvyšuje pohodlí.
Dálkové ovládání zvyšuje pohodlí.

Funkce není jen jedna

Opravdu jich mají digestoře víc než jen tlačítko na zapnutí a vypnutí. Všechny digestoře, i ta nejjednodušší, mají alespoň tři stupně rychlosti odsávání.

Všechny mají samozřejmě i světlo, rozdíl je jen v tom, že u některých je obstarává jen jedna žárovka, jiné mají několik bodových. K tomu výrobci nabízejí i další funkce, za které si ovšem také připlatíte.

Dotykové ovládání – u dražších moderních digestoří už začíná být standardem. Digestoře bývají vybaveny displejem, na kterém se funkce zobrazují, a vy je ovládáte prstem.

Ukazatel znečištění filtru – upozorní na nutnost výměny některého z filtrů a měl by být součástí recirkulačních digestoří.

Dálkové ovládání – nabízejí je dražší výrobky. Zdá se, že ho mít nutně nemusíte, ale na komfort si zvyknete rychle. A třeba na lustrové digestoře byste nemuseli dosáhnout.

Poslední dobou se objevily i přístroje, které můžete ovládat mobilním telefonem. Stáhnete si aplikaci, spárujete s odsavačem a můžete ovládat všechny funkce.

Poslouží například tam, kde ovládáte na dálku troubu a máte nastaven začátek pečení v době vaší nepřítomnosti.

Automatické odsávání – s ním pracují digestoře, které mají zabudované čidlo, takže sami regulují rychlost odsávání.

Foto: Mnoho.cz, mojespotrebice.cz, digestore-airforce.cz, onlineshop.cz, digestore-faber.cz, bora-digestore.cz

Další článek
reklama
Související články
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!