Domů     Když je jídlo skoro všelék
Když je jídlo skoro všelék
18.3.2023

Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem.

Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody.

Za prvé není složité ji dodržovat, úpravy jídelníčku nevyžadují žádné zvláštní omezování. A za druhé oddaluje propuknutí mnoha chronických nemocí nebo zmírňuje jejich průběh.

Pro zánět a proti němu

Podstata je velmi jednoduchá. Cokoli sníme, obsahuje množství rozmanitých látek. Některé z nich podporují zánětlivé procesy v těle, jiné je naopak brzdí. Aby bylo jasno: Zánět sám o sobě není škodlivý.

Naopak, je to mocná zbraň imunity proti choroboplodným zárodkům, které proniknou do těla. Pak imunita v daném místě vytvoří otok, zvýší prokrvení a teplotu, aby imunitní buňky mohly vetřelce snáze likvidovat.

Když nám pomůže zbavit se infekce, nastoupí jiná imunitní sekce, aby zánětlivou partii zase uvedla do normálního stavu. Otok opadne, zmizí začervenání, tlak i bolest. Tak to v ideálním případě probíhá.

Jenže kromě vlastního velení do těchto procesů mohou zasáhnout i látky z jídla. Některé nutí imunitní systém vytvářet zánětlivý stav v těle i bez známek infekce, jiné ho naopak tlumí. V prvním případě imunita hledá v těle místa, kde by se zánět uplatnil.

Když nenajde vnějšího nepřítele, napadne vlastní tělo. Například klouby. Nebo cévy.

Co podpoří zánět

* Tučné maso a sýry

Problémem jsou samozřejmě živočišné tuky, což nepřekvapí, špatnou pověst mají už dlouho. Cholesterol, který může ucpávat cévy, ale není jejich jediným problémem.

Živočišné tuky totiž vedou k tomu, že se v tukových polštářcích v těle zvyšuje množství těch složek imunity, které vyvolávají zánět (tzv. makrofágů). Na vzniku aterosklerózy se pak podílejí společně oba tyto nežádoucí vlivy.

Na stěnách cév se usazuje cholesterol, na což je imunita připravená reagovat zánětem, kterým chce problém vyřešit. Ve skutečnosti ho ještě pořádně zvětší, když cholesterol překryje vápenatou vrstvou.

Čemu se vyhnout? Časté konzumaci tučného masa, uzenin, tučných sýrů a mléčných výrobků, sádla, másla.

* Sušenky a chipsy

Jsou typickým zástupcem skupiny průmyslově vyráběných potravin obsahující ztužené rostlinné oleje. Jejich problém je v tom, že v nich při ztužování vznikají škodlivé transmastné tuky.

Ty jsou ze všech druhů tuků pro zdraví nejrizikovější, mají výrazný podíl na nárůstu srdečně cévních onemocnění, infarktu, mrtvice a cukrovky 2. typu.

Čemu se vyhnout? Dávejte si pozor hlavně na průmyslově vyráběné sladké pečivo, smetanové zmrzliny, čokoládové polevy, levné cukrovinky, chipsy a podobné slané pochoutky a fast food.

Transmastné tuky se ovšem vyskytují přirozeně i v mléce a másle, zejména pokud jsou v bio kvalitě.

* Omega-6 tuky

Asi vás překvapí, že jsou na seznamu nepříznivých vlivů, když jde o rostlinné tuky. Skutečně působí i prospěšně, snižují hladinu cholesterolu v krvi a pro tělo a zejména pro mozek jsou naprosto nezbytné.

Jenže kromě pozitivních vlastností mají i negativní, neboť podporují zánětlivost v těle. To lze naštěstí vyvážit omega-3 tuky, které jsou naopak protizánětlivé.

Bohužel na běžném jídelníčku bývají omega-6 tuky ve značném přebytku, protože jsou v běžných potravinách zkrátka častější. Například oblíbený olivový olej obsahuje desetkrát více omega-6 než omega-3.

Čemu se vyhnout? V této kategorii tuků se nedá jednoznačně ukázat na škodlivou potravinu, ale doporučuje se nejíst příliš často arašídy a arašídové máslo. Slunečnicový olej je lepší nahradit řepkovým.

* Cukrovinky a bílá mouka

Že bychom v zájmu zdraví měli omezovat cukr, sladkosti a bílou mouku, není žádná novinka. Působí rovněž prozánětlivě. Největší problém vytvářejí, pokud je jíme ve velkých množstvích, a to opakovaně, což nadlouho vychýlí hladinu cukru v krvi.

Pozor: Škodí i syrové obiloviny a luštěniny

Obsahují totiž látky, které si tvoří na obranu proti škůdcům. Říká se jim lektiny. Škodí i člověku, naštěstí se dají lehce rozložit kuchyňskými úpravami, namáčením a klíčením.

Pokud si tedy například dáváte ovesné vločky do jogurtu, tak je nejdříve nechte namáčet. Také uvařené v kaši jsou vhodnější než jen tak přelité mlékem.

Co brzdí zánět

Omega-3 tuky

Příznivě vyvažují vliv problematických tuků a mocně brzdí sklon imunity vyvolávat bezdůvodně zánětlivý stav v těle. Hlavním zdrojem jsou ryby z chladných mořských vod, ořechy, semena a oleje z nich.

Ovoce a zelenina

Obsahují stovky, ba tisíce rozmanitých látek s protizánětlivým efektem v těle. Některé dodávají barvu, jiné výraznou chuť v esenciálních olejích, další jsou pro naše smysly nevýrazné.

Pokud byste je chtěli hledat podle názvů, pak mimořádně účinné jsou antokyany, flavanol a flavonol. Bohaté je na ně lesní ovoce, třešně, višně a černý rybíz, z exotických druhů pak ananas, který obsahuje velmi účinný bromelain.

Ten navíc snižuje riziko sraženin v krvi. Blahodárný vliv čerstvého ovoce a zeleniny doplňuje vitamin C, někdy i vitamin E.

Koření

Podobně jako zelenina obsahuje i koření esenciální oleje s protizánětlivými účinky, někdy velmi výraznými. Výtečný je například capsaicin z pálivých paprik nebo quercetin z listů libečku.

Prebiotika a probiotika

Kysané mléčné výrobky doplněné ovocem a cereáliemi jsou ideální podporou pro populace prospěšných bakterií ve střevě. Správně udržovaná střevní mikroflora pak produkuje látku zvanou butyrát. Ta funguje jako antioxidant a snižuje tvorbu prozánětlivých látek. Pomáhá tak chránit před chronickými záněty střev, ale zlepšuje i stav cukrovky.

9 nejúčinnějších

Kurkuma

Kurkumin, který jí dává typickou žlutou barvu, je jedním z nejsilnějších protizánětlivých prostředků v potravinách. Má také posilovat buněčnou membránu a odolnost buněk proti onemocnění.

Kurkuma je tak účinná, že se prokázala jako dobrý doplňkový prostředek při revmatismu. Navíc pomáhá tišit bolest.

Recept: Kurkumové latte

V šálku horkého mléka rozmíchejte 1 lžičku mleté kurkumy, půl lžičky mletého zázvoru, špetku pepře a lžičku medu. Nechte asi 10 minut louhovat.

Zázvor

Obsahuje velmi účinný éterický olej s protizánětlivým působením. Podobně prospěšný je také zeleninový fenykl, k naší smůle mnohem méně kuchyňsky využívaný.

Borůvky

I borůvky vděčí za svůj blahodárný vliv na zdraví barvivu, které vykazuje intenzivní protizánětlivý efekt. Navíc obsahují antioxidanty chránící buňky před poškozením.

Rajčata

Protizánětlivé účinky vytvářejí ve zralých rajčatech rostlinná barviva, především lykopen. Jeho efekt při prevenci degenerativních onemocnění dokazují i lékařské studie.

Křen

A také ředkvičky, řeřicha nebo rukola. Štiplavé esenciální oleje v nich působí silně protizánětlivě.

Jogurt s ovesnými vločkami

Právě oves patří k potravinám, které spolu s mléčně kvašenými mléčnými výrobky nejvíce podporují tvorbu protizánětlivého butyrátu ve střevě. Podobně účinné, ale méně chutné jsou ječné vločky. V každém případě je nutné nechat vločky nejprve namáčet v troše teplé vody.

Losos

Losos je nejznámějším i nejchutnějším zástupcem potravin bohatých na omega-3 tuky. Patří k nim ale také sleď, sardinky, makrely nebo mořské plody.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy a také lněné semínko jsou nejlepšími zdroji omega-3 tuků mezi rostlinnými potravinami. Stejně prospěšný je i ořechový olej.

Oproti lněnému, který je ještě bohatší na omega-3 tuky, má ale jednu zásadní přednost – není tak choulostivý a déle vydrží. Čerstvě vylisovaný lněný olej totiž i při správném skladování začne za několik týdnů žluknout. Pak už neprospívá, že škodí játrům.

Zelený čaj

Nefermentované čajové lístky si zachovávají nejvyšší obsah látek tlumících zánět. Při častém popíjení ale působí blahodárně i černý čaj, ačkoli je chudším zdrojem. Měl by být ale bez smetany a bez cukru.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký