Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem.
Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody.
Za prvé není složité ji dodržovat, úpravy jídelníčku nevyžadují žádné zvláštní omezování. A za druhé oddaluje propuknutí mnoha chronických nemocí nebo zmírňuje jejich průběh.
Pro zánět a proti němu
Podstata je velmi jednoduchá. Cokoli sníme, obsahuje množství rozmanitých látek. Některé z nich podporují zánětlivé procesy v těle, jiné je naopak brzdí. Aby bylo jasno: Zánět sám o sobě není škodlivý.
Naopak, je to mocná zbraň imunity proti choroboplodným zárodkům, které proniknou do těla. Pak imunita v daném místě vytvoří otok, zvýší prokrvení a teplotu, aby imunitní buňky mohly vetřelce snáze likvidovat.
Když nám pomůže zbavit se infekce, nastoupí jiná imunitní sekce, aby zánětlivou partii zase uvedla do normálního stavu. Otok opadne, zmizí začervenání, tlak i bolest. Tak to v ideálním případě probíhá.
Jenže kromě vlastního velení do těchto procesů mohou zasáhnout i látky z jídla. Některé nutí imunitní systém vytvářet zánětlivý stav v těle i bez známek infekce, jiné ho naopak tlumí. V prvním případě imunita hledá v těle místa, kde by se zánět uplatnil.
Když nenajde vnějšího nepřítele, napadne vlastní tělo. Například klouby. Nebo cévy.
Co podpoří zánět
* Tučné maso a sýry
Problémem jsou samozřejmě živočišné tuky, což nepřekvapí, špatnou pověst mají už dlouho. Cholesterol, který může ucpávat cévy, ale není jejich jediným problémem.
Živočišné tuky totiž vedou k tomu, že se v tukových polštářcích v těle zvyšuje množství těch složek imunity, které vyvolávají zánět (tzv. makrofágů). Na vzniku aterosklerózy se pak podílejí společně oba tyto nežádoucí vlivy.
Na stěnách cév se usazuje cholesterol, na což je imunita připravená reagovat zánětem, kterým chce problém vyřešit. Ve skutečnosti ho ještě pořádně zvětší, když cholesterol překryje vápenatou vrstvou.
Čemu se vyhnout? Časté konzumaci tučného masa, uzenin, tučných sýrů a mléčných výrobků, sádla, másla.
* Sušenky a chipsy
Jsou typickým zástupcem skupiny průmyslově vyráběných potravin obsahující ztužené rostlinné oleje. Jejich problém je v tom, že v nich při ztužování vznikají škodlivé transmastné tuky.
Ty jsou ze všech druhů tuků pro zdraví nejrizikovější, mají výrazný podíl na nárůstu srdečně cévních onemocnění, infarktu, mrtvice a cukrovky 2. typu.
Čemu se vyhnout? Dávejte si pozor hlavně na průmyslově vyráběné sladké pečivo, smetanové zmrzliny, čokoládové polevy, levné cukrovinky, chipsy a podobné slané pochoutky a fast food.
Transmastné tuky se ovšem vyskytují přirozeně i v mléce a másle, zejména pokud jsou v bio kvalitě.
* Omega-6 tuky
Asi vás překvapí, že jsou na seznamu nepříznivých vlivů, když jde o rostlinné tuky. Skutečně působí i prospěšně, snižují hladinu cholesterolu v krvi a pro tělo a zejména pro mozek jsou naprosto nezbytné.
Jenže kromě pozitivních vlastností mají i negativní, neboť podporují zánětlivost v těle. To lze naštěstí vyvážit omega-3 tuky, které jsou naopak protizánětlivé.
Bohužel na běžném jídelníčku bývají omega-6 tuky ve značném přebytku, protože jsou v běžných potravinách zkrátka častější. Například oblíbený olivový olej obsahuje desetkrát více omega-6 než omega-3.
Čemu se vyhnout? V této kategorii tuků se nedá jednoznačně ukázat na škodlivou potravinu, ale doporučuje se nejíst příliš často arašídy a arašídové máslo. Slunečnicový olej je lepší nahradit řepkovým.
* Cukrovinky a bílá mouka
Že bychom v zájmu zdraví měli omezovat cukr, sladkosti a bílou mouku, není žádná novinka. Působí rovněž prozánětlivě. Největší problém vytvářejí, pokud je jíme ve velkých množstvích, a to opakovaně, což nadlouho vychýlí hladinu cukru v krvi.
Pozor: Škodí i syrové obiloviny a luštěniny
Obsahují totiž látky, které si tvoří na obranu proti škůdcům. Říká se jim lektiny. Škodí i člověku, naštěstí se dají lehce rozložit kuchyňskými úpravami, namáčením a klíčením.
Pokud si tedy například dáváte ovesné vločky do jogurtu, tak je nejdříve nechte namáčet. Také uvařené v kaši jsou vhodnější než jen tak přelité mlékem.
Co brzdí zánět
Omega-3 tuky
Příznivě vyvažují vliv problematických tuků a mocně brzdí sklon imunity vyvolávat bezdůvodně zánětlivý stav v těle. Hlavním zdrojem jsou ryby z chladných mořských vod, ořechy, semena a oleje z nich.
Ovoce a zelenina
Obsahují stovky, ba tisíce rozmanitých látek s protizánětlivým efektem v těle. Některé dodávají barvu, jiné výraznou chuť v esenciálních olejích, další jsou pro naše smysly nevýrazné.
Pokud byste je chtěli hledat podle názvů, pak mimořádně účinné jsou antokyany, flavanol a flavonol. Bohaté je na ně lesní ovoce, třešně, višně a černý rybíz, z exotických druhů pak ananas, který obsahuje velmi účinný bromelain.
Ten navíc snižuje riziko sraženin v krvi. Blahodárný vliv čerstvého ovoce a zeleniny doplňuje vitamin C, někdy i vitamin E.
Koření
Podobně jako zelenina obsahuje i koření esenciální oleje s protizánětlivými účinky, někdy velmi výraznými. Výtečný je například capsaicin z pálivých paprik nebo quercetin z listů libečku.
Prebiotika a probiotika
Kysané mléčné výrobky doplněné ovocem a cereáliemi jsou ideální podporou pro populace prospěšných bakterií ve střevě. Správně udržovaná střevní mikroflora pak produkuje látku zvanou butyrát. Ta funguje jako antioxidant a snižuje tvorbu prozánětlivých látek. Pomáhá tak chránit před chronickými záněty střev, ale zlepšuje i stav cukrovky.
9 nejúčinnějších
Kurkuma
Kurkumin, který jí dává typickou žlutou barvu, je jedním z nejsilnějších protizánětlivých prostředků v potravinách. Má také posilovat buněčnou membránu a odolnost buněk proti onemocnění.
Kurkuma je tak účinná, že se prokázala jako dobrý doplňkový prostředek při revmatismu. Navíc pomáhá tišit bolest.
Recept: Kurkumové latte
V šálku horkého mléka rozmíchejte 1 lžičku mleté kurkumy, půl lžičky mletého zázvoru, špetku pepře a lžičku medu. Nechte asi 10 minut louhovat.
Zázvor
Obsahuje velmi účinný éterický olej s protizánětlivým působením. Podobně prospěšný je také zeleninový fenykl, k naší smůle mnohem méně kuchyňsky využívaný.
Borůvky
I borůvky vděčí za svůj blahodárný vliv na zdraví barvivu, které vykazuje intenzivní protizánětlivý efekt. Navíc obsahují antioxidanty chránící buňky před poškozením.
Rajčata
Protizánětlivé účinky vytvářejí ve zralých rajčatech rostlinná barviva, především lykopen. Jeho efekt při prevenci degenerativních onemocnění dokazují i lékařské studie.
Křen
A také ředkvičky, řeřicha nebo rukola. Štiplavé esenciální oleje v nich působí silně protizánětlivě.
Jogurt s ovesnými vločkami
Právě oves patří k potravinám, které spolu s mléčně kvašenými mléčnými výrobky nejvíce podporují tvorbu protizánětlivého butyrátu ve střevě. Podobně účinné, ale méně chutné jsou ječné vločky. V každém případě je nutné nechat vločky nejprve namáčet v troše teplé vody.
Losos
Losos je nejznámějším i nejchutnějším zástupcem potravin bohatých na omega-3 tuky. Patří k nim ale také sleď, sardinky, makrely nebo mořské plody.
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy a také lněné semínko jsou nejlepšími zdroji omega-3 tuků mezi rostlinnými potravinami. Stejně prospěšný je i ořechový olej.
Oproti lněnému, který je ještě bohatší na omega-3 tuky, má ale jednu zásadní přednost – není tak choulostivý a déle vydrží. Čerstvě vylisovaný lněný olej totiž i při správném skladování začne za několik týdnů žluknout. Pak už neprospívá, že škodí játrům.
Zelený čaj
Nefermentované čajové lístky si zachovávají nejvyšší obsah látek tlumících zánět. Při častém popíjení ale působí blahodárně i černý čaj, ačkoli je chudším zdrojem. Měl by být ale bez smetany a bez cukru.
Foto: Shutterstock