Snížená citlivost prstů, mravenčení, pálení až trnutí prstů rukou, a to i v klidu a úplně nejvíc v noci… To jsou nejčastější projevy tzv. syndromu karpálního tunelu.
Ženy postihuje syndrom karpálního tunelu čtyřikrát více než muže a někdy je jediným řešením k nápravě operace. K nejčastějším příčinám jeho vzniku patří časté přetěžování šlach svalů mezi předloktím a rukou.
Každý den stejná stereotypní práce, konaná vždy ve stejné poloze. Práce s prsty sevřenými v pěsti, časté otáčení zápěstí, práce s vibračními nástroji, stříhání, nošení velké zátěže na dlani, ruční utahování šroubů, natírání, práce se sbíječkou… Typickým příkladem je práce na počítači.
Kde to bolí?
Karpální tunel je úzká štěrbina v oblasti zápěstí. Ze tří stran je ohraničený zápěstními kůstkami a ze čtvrté pevným zápěstním vazem. Tunelem prochází do dlaně devět šlach, díky nimž můžeme ohýbat prsty, a tzv.
mediánní nerv, který zajišťuje citlivost palce, ukazováčku, prostředníčku a poloviny prsteníčku. Tento středový nerv může být zdrojem bolesti, a může dokonce přestat fungovat úplně. Téměř vždy se syndrom karpálního tunelu vyskytuje na dominantní ruce.
Jak se nemoc projevuje?
Většinou vás v noci probudí mravenčení a bolest v prstech ruky. Máte pocit, jako kdyby byla ruka nedokrvená a přeleželá. Bolest může vystřelovat až do lokte, někdy až do ramene. Mnohdy stačí jen protřepat prsty a zacvičit rukou a potíže na chvilku ustanou.
Dalším příznakem může být nešikovnost ruky. Máte problém nasadit si náušnice, obtížně se vám zapínají knoflíky, začnou vám z ruky padat věci… Objevit se může také otok.
Rizika
Vedle opakujících se stereotypních pohybů ruky existují i další rizika vzniku syndromu.
● Hormonální změny. Především užívání hormonální antikoncepce, menstruační cyklus, těhotenství nebo klimakterium. Nejčastější výskyt je u žen s nadváhou ve věkovém rozmezí 30–60 let.
● Těhotenství. Je charakteristické zadržováním vody a s ním spojenými otoky.
● Pohlaví. Možná i vzhledem k předchozím rizikům je výskyt syndromu až 4x častější u žen.
● Genetická dispozice. Může, ale nemusí se projevit.
● Komplikace jiné nemoci. Například revmatoidní artritidy nebo cukrovky.
● Věk. Syndrom častěji postihuje lidi starší 50–60 let.
● Úraz a zánět. Toto tlakové poškození může vzniknout také po úrazu zápěstí nebo při zánětu šlach a vazů v této oblasti.
Doporučená léčba
Pokud vám lékař diagnostikuje syndrom karpálního tunelu, odešle vás k fyzioterapeutovi.
Ten provádí speciální cvičení drobných zápěstních kůstek a zápěstního kloubu, protahuje svaly předloktí a ruky, může vám objednat laserovou léčbu a vířivku, které uleví od bolesti. V období největších potíží doporučí mít postiženou ruku v klidu.
Vhodná je ortéza, která zápěstí znehybní. Pokud jsou příznaky syndromu karpálního tunelu lehké, nebo středně těžké, pomůže až v polovině případů. Bohužel se po odstranění dlahy často obtíže vrátí. Někdy lékař předepíše obstřiky.
Doma si pak můžete ulevit pomocí gelových chladivých sáčků nebo studených obkladů. Lékaři doporučují též vitamin B6 a bromelin. Ten je obsažen například v čerstvém ananasu. Radí zvýšit dávky hořčíku.
Operace
Je-li útlak nervu velký, dochází k jeho poškození. Lékař to odhalí pomocí tzv. elektromyografického vyšetření. To je vyšetřovací technika, která studuje funkci svalů tím, že vyšetřuje elektrické biosignály, které z nich vycházejí.
Podle výsledků neurolog doporučí, zda ještě stačí konzervativní postup bez operace, nebo musí být přikročeno k chirurgickému řešení. To spočívá v přetětí zápěstních vazů, v lehčích případech v „čištění“ šlach.
Operace trvá kolem 30 minut a provádí se ambulantně v tzv. lokální anestezii. Nedoporučuje se odkládat ji, protože hrozí trvalé postižení nervu a tím výrazné a nevratné omezení hybnosti ruky.
Následná péče
Po operaci je nutné zápěstí znehybnit dlahou. Jak nejdříve to jde, začít hned s rehabilitací. Bez ní totiž nebývají výsledky úplně přesvědčivé. Při opětovném přetěžování ruky se syndrom může vrátit!
MYSLETE NA PREVENCI
Vzniku syndromu karpálního tunelu lze mnohdy předejít:
● Provádíte-li v zaměstnání opakované pohyby zápěstím, dělejte si co nejvíce přestávek, abyste rukám ulevili. Protahujte zápěstí jednoduchými cviky (masírujte si prsty, ohýbejte zápěstí, zavírejte a otvírejte dlaň…).
● Při práci na počítači se snažte udržovat zápěstí v rovině a nikoli ohnuté nahoru nebo dolů. Pomůže vám speciální gelová podložka pod zápěstí.
● Kupte si ergonomicky tvarovanou nebo půlenou klávesnici. Zaručí přirozenou polohu rukou při psaní, takže zápěstí nejsou namáhána a prsty dopadají na klávesy zlehka.
Text: Dana Pešková, Zdroj: tomedica.cz, Foto: PX FUEL