Domů     Ajurvédský jídelníček po česku
Ajurvédský jídelníček po česku
11.12.2020

O tradičním systému indického lékařství jste už nejspíš slyšeli, a tak víte, že se nedá vnímat pouze jako systém, podle kterého jíme. Ale protože strava a zdraví úzce souvisejí, pojďme nahlédnout pod ajurvédskou pokličku.

V zásadě tohle učení vychází z toho, že pokud jíme s rozmyslem to, co je pro nás vhodné, můžeme být zdravější. Podle ajurvédy naše tělo, stejně jako zbytek světa, tvoří pět prvků – prostor, vzduch, oheň, voda a země.

A z těchto prvků jsou stvořeny takzvané dóši –váta, pitta, kapha. Ty jsou v lidském těle zastoupeny v různém poměru a základem zdraví je jejich rovnováha. Většinou dvě převažují a těm bychom měli přizpůsobit své stravování.

Váta

Hlavními znaky jsou sucho a chlad. Vysušené vlasy a pleť, věčně studené nohy a ruce, ale především vnitřní chlad. Lidé se zvýšenou dóšou váta mívají obtíže se stolicí a s nadýmáním.

Co jíst?

Váta potřebuje zahřívat, takže konzumace jakýchkoliv syrových nebo studených potravin jí nedělá dobře. Žaludek skvěle prohřejí například hutné polévky. Dobře také snáší tučnější pokrmy.

Ovšem nejdůležitější je pravidelnost, protože váty s oblibou na jídlo zapomínají a pak večer vyplení lednici.

Jak vátu vyrovnat?

Základem by měl být pravidelný režim, jídlo 3x denně v podobnou dobu. Váty potřebují hodně odpočívat a uvážlivě pracovat se svou energií. Svědčí jim jóga, dlouhé procházky, pobyt v přírodě. Jsou pro ně vhodná hutnější jídla sladké, slané a kyselé chuti. Zanedbávat by neměly ani péči o pokožku.

Tip: Na vnitřní promaštění pomůže každé ráno lžička lněného oleje.

Recepty pro vátu

Indické lečo (Shakshuka, viz úvodní foto) 

(4 porce)

3 lžíce extra panenského oleje, 2 cibule pokrájené na plátky, 2 červené nebo zelené papriky nakrájené na plátky, 2 stroužky česneku jemně nasekaného na plátky, ½ lžičky mletého římského kmínu, ½ lžičky sladké papriky, 4 středně velká rajčata, 560 g strouhaného sýra feta nebo smetanového kozího, 4 vejce, sůl a čerstvě mletý pepř, nasekaný koriandr, nebo petrželka na dozdobení

1) Rozpalte na pánvi olivový olej, snižte teplotu a přidejte cibuli a papriku. Duste tak dlouho, až bude paprika hodně měkká a kašovitá. Přidejte česnek a také minutku až dvě poduste do měkka.

2) Do tohoto základu přimíchejte římský kmín a sladkou papriku, vařte další minutu. Přidejte rajčata, sůl a pepř a duste, dokud směs nezhoustne.

3) Do kašovitého základu přidejte nastrouhaný sýr.

4) Pak na připravenou směs jemně rozklepněte vejce a ještě dosolte a opepřete.

5) Přikryjte dobře těsnící poklicí a duste asi 7–10 minut na mírném ohni. Na talíři ozdobte čerstvým koriandrem nebo petrželkou.

Polévka z červené čočky

(4 porce)

3 lžíce másla nebo ghí, 1,5 cibule nasekané najemno, 1 a 1/2 lžíce rajského protlaku, ¾ lžičky uzené nebo klasické papriky, ¾ šálku červené čočky, 6 lžic bulguru, 6 šálků zeleninového vývaru nebo vody, ¾ lžíce sušené máty, 1 lžíce citronové šťávy, sůl, kayenský pepř

1) Ve velkém hrnci se silným dnem osmažte na másle cibuli doměkka a přimíchejte rajský protlak, papriku, kayenský pepř a vařte asi minutu.

2) Přidejte čočku a bulgur, přilijte vývar či vodu. Vše přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte za častého míchání dalších 30 minut.

3) Sundejte hrnec z ohně a přidejte sušenou mátu a citronovou šťávu. Můžete ještě dochutit, přikryjte pokličkou a pak nechte zhruba 10 minut odstát.

4) Až budete polévku servírovat, ozdobte ji lžičkou bílého jogurtu a plátkem citronu.

Pitta

Hlavním problémem lidí s převahou dóši pitta je nadměrný vnitřní oheň. Když je dóša zvýšená, způsobuje ohnivé problémy jako třeba pálení žáhy, vyrážky, ekzémy nebo pocení a vnitřní přehřátí. Může to být i vztek, soutěživost nebo naopak pocit nedocenění.

Co jíst?

Pitta by to neměla přehánět s kořením, ani s česnekem nebo s cibulí. Jídla by měla být spíš ochlazující (nikoliv studená). Vhodný je třeba koriandr, fenykl, bazalka, je dobré omezit konzumaci masa.

Jak pittu vyrovnat?

Pitty rády vyhrávají a jsou velcí perfekcionisté. Je proto nutné více harmonizovat a zklidňovat. Pomůže pravidelný odpočinek, jóga, procházky a pravidelná strava.

Pokud pitta nedokáže vynechat maso, pak je vhodné alespoň snížit jeho spotřebu zejména v poledne a orientovat se jen na sladkovodní ryby a drůbež.

Tip: Pitty trpívají průjmem a nedělá jim dobře příliš mastné jídlo. Trávení a vnitřní oheň mohou uklidňovat 100% přírodním výtažkem z aloe vera.

Recepty pro pittu

Citronové rizoto s fenyklem

(4 porce)

1 cibule, 1 stonek řapíkatého celeru, 2 bulvy fenyklu, 2 drcené stroužky česneku, 2 lžíce oleje, 300 g rýže arborio, 200 ml bílého vína, 750 ml horkého zeleninového vývaru, 200 g bobů, šťáva z jednoho citronu, 158 g ghí

1) Nasekejte cibuli, celer a fenykl. Rozpalte velkou pánev, nalijte na ni olej a nechte ho rozehřát. Přisypejte nasekanou zeleninu i s česnekem a špetkou soli a duste doměkka.

2) Pak přidejte rýži a počkejte asi 2 minuty, než přilijete víno. Nechte prohřát, pak přilévejte naběračkou postupně vývar a celou směs často promíchávejte. Další vývar přilijte vždy, když se ten předchozí vsákne.

3) Ještě přidejte boby a citronovou šťávu. Když je rýže al dente, vmíchejte ghí a dochuťte. Rizoto odstavte a ještě nechte pod poklicí asi pět minut odpočinout.

Placičky jako od babičky

(4 porce)

100 ml zeleninového vývaru, 1 lžíce sójové omáčky, 2 velká vejce, 50 g hladké mouky, 1 červená cibulka (jemně nasekaná), 65 g zelí bez košťálu (pokrájeného na tenké proužky), 1 nastrouhaná velká mrkev, 1 lžíce olivového oleje

1) V míse rozšlehejte sójovou omáčku a vejce a míchejte, dokud se dobře nespojí.

2) Zvlášť do mísy pak dejte mouku, nasypte ji do středu mísy a zalijte připravenou směsí. Vymíchejte těsto dohladka a jemně vmíchejte cibuli, zelí, mrkev.

3) Na malé pánvičce rozehřejte asi půlku oleje, a když je pořádně rozpálený, začněte lžící lít těsto na pánev. Můžete vytvořit menší placičky nebo velké palačinky (neměly by být moc silné). Pomocí nepřilnavé obracečky je otáčejte. Měly by jim stačit tři minuty z každé strany.

Tip: K placičkám doporučujeme malý zeleninový salátek.

Kapha

Problémem lidí s převahou dóši kapha je pomalé trávení, ale také vše, co souvisí s vodou v těle, například otoky, problémy s lymfatickým systémem, nedostatečný krevní oběh.

Kaphy bývají pohodáři, ale pokud je dóša zvýšená, mohou mít sklony k depresím, sentimentu a uplakanosti.

Co jíst?

Pozor by si kapha měla dát na mastná jídla. Z tuků je pro ni vhodné přepuštěné máslo ghí, popřípadě trocha kvalitního oleje. Pokrmy pro kaphu musí být teplé. Trávení nabudí ostrá chuť, vhodná je také trpká a hořká. Naopak výrazně slané a sladké kaphám nepomáhá.

Jak lze kaphu vyrovnat?

Kaphy nepatří mezi ty, kteří poletují z místa na místo. Mají raději klid, rádi spí, nebo se jen tak povalují. Časté vyspávání jim ale neprospívá, potřebují spíš trochu pohybu. Kaphy by se měly držet v teple, vlhko a chlad jim nedělají dobře.

Kvůli pomalému trávení často trpí problémy s váhou, proto je důležité, aby se nepřejídaly a po každém jídle si udělaly malou procházku.

Recepty pro kaphu

Lehký hráškový krém

(4 porce)

5 šálků loupaného čerstvého hrášku, 600 ml zeleninového vývaru, 1 šálek nakrájené cibulky, 1/3 šálku nasekané čerstvé petrželky, ¼ šálku nasekané čerstvé pažitky, 2 lžíce olivového oleje, ½ lžičky soli, ½ lžičky mletého černého pepře

1) Rozehřejte velký hrnec, přidejte olej a cibulku na něm pozvolna orestujte. Přilijte zeleninový vývar, zvyšte teplotu a přiveďte k varu.

2) Pak do vroucího vývaru přisypte hrášek čerstvý nebo mražený. Vařte asi 5 minut, dokud není měkký.

3) Odstavte hrnec z ohně, přidejte čerstvé bylinky, sůl, pepř a dobře promíchejte.

4) Na závěr polévku rozmixujte tyčovým mixérem tak, aby byla hezky krémová.

5) Podávejte s nasekanou pažitkou a posypte dýňovými semínky.

Bruschetta s restovanými žampiony

(4 porce)

bageta nebo ciabatta nakrájená na plátky, 2 lžíce extra panenského olivového oleje, 2 nasekané stroužky česneku, 500 g nakrájených žampionů, hrst čerstvě nasekané petrželky, 2 lžíce čerstvého tymiánu, sůl černý pepř

1) Opečte plátky pečiva v toustovači nebo na suché pánvi.

2) Do velké pánve dejte 2 lžíce olivového oleje a v něm lehce opečte česnek. Přidejte houby, sůl, pepř a poduste za častého míchání 10–12 minut. Poté přihoďte tymián a petrželku a míchejte ještě 5 minut. Pokud by se vám obsah pánvičky zdál suchý, přilijte kapku oleje.

3) Směs naklaďte na pečivo a zakápněte olejem.

Pokud vás naše exkurze do ajurvédy zaujala, další informace najdete v knížkách Ajurvéda evropskou cestou Terezy Lindauerové, zdravivharmonii.cz.

Text Eva Hořánková podle Terezy Lindauerové Ajurvéda evropskou cestou Recepty pro vátu, pittu a kaphu

Foto: zdravivharmonii.cz

Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
historyplus.cz
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
Údery kladiv do sekáčků zvoní do dáli. Nevzhledný kus žuly dostává pod rukama kameníků pevný tvar. „Ona si to zaslouží,“ prohodí jeden z upracovaných mužů, když si rukou utře zpocené čelo. Kamenná pocta pro mrtvou v podobě sloupu s výklenkem bude brzy hotova.   „Kam se zase zatoulal?“ ptá se sama sebe nešťastná žena a
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
Co takhle si letos zpříjemnit zimu dovolenou na některém z krásných Kanárských ostrovů? Mají tam nejen úžasné pláže, ale i spoustu nádherných přírodních památek. Co může být lepšího než uniknout českému mrazivému počasí a alespoň část zimy strávit v teple u moře. Kanárské ostrovy jsou v tomto období jednou z nejoblíbenějších destinací. Jednotlivé ostrovy nabízí skvělé podmínky pro dovolenou, a pokud se plánujete vypravit
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
iluxus.cz
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
Společnost Victorinox oznamuje uvedení limitované edice Alox 2025, jedenáctého pokračování vysoce uznávané výroční série. Letos kolekce představuje výraznou barvu Stone Red - sytou, uklidňující červen
Interiér, který vznikal v dialogu
rezidenceonline.cz
Interiér, který vznikal v dialogu
Impulzem k prvotnímu setkání architekta a klienta bylo doporučení. Co se zpočátku jevilo jako klasická standardní práce, postupně se vyvinulo v něco daleko neočekávanějšího. Byt v pražských Vršovicích s výhledem do Nuselského údolí koupil jeho majitel v rezidenčním projektu. Obytná plocha 174 m2 měla svým obyvatelům poskytnout příjemné a klidné útočiště v rušném městském prostředí.
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
enigmaplus.cz
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
Městečko Van Meter v americkém státě Iowa bylo založeno v roce 1869. Za svůj neobvyklý název vděčí rodině přistěhovalců z Nizozemska. O několik desítek let později se tato poklidná komunita proslavila
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz
Treska v koriandrové krustě
Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý až na talíři – vůně se na vás vyvalí, o chuti nemluvě. K rybě můžete připravit omáčku z bílého jogurtu, pár kapek citronu a špetky soli. Ingredience 1
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Manžel se zamiloval do jiné
skutecnepribehy.cz
Manžel se zamiloval do jiné
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství
Rijád bude hostit World Expo 2030
epochalnisvet.cz
Rijád bude hostit World Expo 2030
Saúdská Arábie je uznávána jako přední destinace. Není proto úplným překvapením, že si Rijád zajistil šanci na pořádání světové výstavy v roce 2030. Po Dubaji v roce 2020 je tak druhým městem na Blízkém východě, jemuž se této příležitosti dostane. Město v hlasování předstihlo konkurenty Řím a Pusan ​​v Jižní Koreji. Světová výstava se
Výlety Dopity za milenkou?
nasehvezdy.cz
Výlety Dopity za milenkou?
Vypadá to, že je úplně na dně! Agáta Hanychová (39) marodila, musela brát antibiotika. A podle všeho zjistila, že ve svém manželovi nemá takovou oporu, jak doufala. Proslýchá se, že Miroslav Dopit
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
21stoleti.cz
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
epochaplus.cz
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu