Domů     Jsem trouba, ale šikovná
Jsem trouba, ale šikovná
18.5.2020

Chystáte se vybírat novou troubu? Než sáhnete do peněženky, zamyslete se nad tím, jaké funkce by měla mít a co od ní naopak neočekáváte.

Když jsem se kdysi učila péct, byl náš plynový sporák mou noční můrou. Zapálit ho sirkou byla práce pro pyrotechnika. Ve srovnání s ním byla pozdější elektrická trouba zázrak z jiné planety.

A doba pokročila a moderní trouby už mají funkcí skoro tolik jako menší tryskové letadlo: různé druhy ohřevu, gril, teplý vzduch, pára, rozmrazování a zabudovaná mikrovlnka, a to je jen začátek.

1. rozhodnutí: Vestavná trouba, nebo volně stojící sporák?

Tady záleží nejen na našem vkusu, ale i na tom, jestli jen nahrazujeme jeden spotřebič druhým, nebo přebudováváme celou kuchyň. Volně stojící sporák může ušetřit pár centimetrů, prodává se ve variantě o šířce 60 nebo 50 cm.

Navíc bývá cenově výhodnější než samostatně dokupovaná varná deska a sporák. Za méně peněz dostaneme víc funkcí. Na druhou stranu vestavná varianta se snáz udržuje.

Tip: Variantou vestavných trub jsou trouby polyvalentní. Za tímto názvem se skrývá trouba, jejíž ovládání je spojené s ovládáním varné desky – na desce tedy nejsou žádná další tlačítka. Sporák ovládáme zepředu na troubě tak jako u volně stojících spotřebičů.

2. rozhodnutí: Plyn, nebo elektřina?

Ne každý dává přednost elektrickému sporáku, třeba proto, že plyn je o něco levnější, nebo ze zvyku. Navíc dnešní plynové sporáky a ty původní, které „blafaly“ plamen, to je nebe a dudy. Takže nejdříve se musíme rozhodnout mezi jednou ze dvou variant.

Tip: Každopádně se nevyplatí šetřit na nesprávném místě. Vybírejte spotřebiče s úsporným provozem z kategorie A.

3. rozhodnutí: Základní vybavení, nebo něco navíc?

Trouba v základní výbavě má pár funkcí – většinou horní a dolní ohřev plus samostatný horní nebo samostatný spodní ohřev, někdy ještě třeba rozmrazování nebo gril, a víc ani ťuk.

Kdo se v pečení nijak nevyžívá, tomu budou základní funkce bohatě stačit a nemusí investovat do ničeho dalšího. Kdo se nespokojí jen se základem, toho čeká další kolo přemýšlení, jestli bude potřebovat horkovzdušný ohřev, gril, páru, nebo něco dalšího.

Tip: Jestli často pečete pizzu, podívejte se, jestli má trouba funkci „pizza“ nebo umožňuje spodní ohřev zároveň s cirkulací vzduchu.

4. rozhodnutí: Jakou horkovzdušnou troubu?

Horkovzdušná trouba má zabudovaný ventilátor, který ohřátý vzduch rozhání. Díky cirkulaci teplého vzduchu se rychleji ohřívá a peče rovnoměrně. Levnější variantou horkovzdušné trouby je trouba s ventilátorem.

I ventilátor umožňuje péct i několik jídel najednou, aniž by se jejich vůně promíchaly. Protože ale rozložení vzduchu není úplně dokonalé, během pečení budeme muset oba plechy prohodit.

Trouba s kruhovým topným tělesem je dokonalejší, neustále do prostoru vhání horký vzduch a plechy nemusíme přehazovat.

5. rozhodnutí: A co třeba páru nebo mikrovlny?

Kromě běžného pečení některé modely umožňují i vaření v páře. Pokrmy připravované v páře si zachovávají maximum chuti a vůně, a nemusíme je proto tolik solit nebo kořenit.

Zamyslete se nad touhle možností, jestliže milujete ryby – ty se v troubě s parním ohřevem připravují jedna báseň. Pára kromě toho dokáže i jiné věci, třeba dezinfikovat, ale kvůli tomu si ji určitě nikdo nekupuje.

Další možná kombinace je spojení běžné trouby s mikrovlnkou: ušetříte místo, nevýhodou ovšem je, že nabízí méně funkcí než klasická mikrovlnka a hlavně vám může chybět, když v troubě zrovna pečete a zároveň byste si rádi něco ohřáli.

Tip: Chcete páru? Rozbijte prasátko. Pečení v páře je sice zdravé, ale pořizovací cena je dost „mastná“. Ani mikrovlnka v troubě není moc levná.

6. rozhodnutí: Chceme grilovat, ale jak?

Ne každá trouba je vybavená grilem. Jestli rádi grilujete a milujete křupavou kůrčičku, vyberte model s funkcí grilování. V základní variantě má trouba jen jedno grilovací těleso, umístěné na horní stěně, které griluje pomocí sálavého tepla.

Dokonalejší variantou je rozmístění několika grilovacích těles, která můžeme zapínat zvlášť a zmenšovat nebo zvětšovat tak grilovací plochu. Existují i výklopná grilovací tělesa, která se snáze čistí a vůbec jsou příjemnější na údržbu. Třešničkou na dortu je otočný grilovací rožeň.

Tip: Budete-li chtít troubu s rožněm, nechte si obsluhu předvést v obchodě a nespoléhejte se jen na popis někde v internetovém obchodě. U některých trub není manipulace s roštěm úplně snadná.

7. rozhodnutí: Chceme, aby se sama čistila?

Čistit troubu od napečeného tuku a dalších zbytků jídel je pěkná dřina. Možná budete chtít investovat do trouby, která se udržuje sama. Pod různými názvy nabízejí výrobci dva typy samočištění:

trouby s pyrolytickým čištěním fungují na základě zahřátí na vysokou teplotu (v řádu několik set stupňů Celsia). Mastnota a zbytky připáleného jídla se spálí na popel, který stačí smést ze dna.

Katalytické čištění funguje podobně, vnitřek trouby má porézní smaltovanou úpravu, která pohlcuje uvolněnou mastnotu. Na závěr pečení necháme troubu ještě 20 minut běžet v režimu čištění a hotovo.

Tip: Když se rozhodnete pro troubu s pyrolytickým čištěním, vybírejte takovou, která má co nejvíc vrstev skla, aby se o rozpálené sklo v průběhu čištění nikdo nespálil.

8. rozhodnutí: Chceme investovat do pohodlí?

Kromě funkcí, které trouba nabízí, se musíme rozhodnout, jakou váhu přisuzujeme snadnému a bezpečnému zacházení s ní při vytahování plechů a nádobí. Můžeme se samozřejmě spokojit s klasickou variantou, nebo také sáhnout po bezpečnější možnosti:

některé trouby jsou opatřené teleskopickými výjezdy, jiné dokonce výsuvným pečicím vozíkem. Oba typy umožní vytáhnout horký plech z trouby, aniž bychom se museli vnitřku trouby dotknout. A navíc šetří naše záda.

Tip: Mezi troubami vyšší cenové kategorie existují dokonce takové, které nemají klasické otevírání dvířek směrem dolů, ale do strany. I to může práci v kuchyni zpříjemnit.

9. rozhodnutí: A nějaké další vychytávky

Máme-li v základních parametrech jasno, můžeme se věnovat dalším drobnostem, které zpříjemňují život.

Prima je osvětlení trouby po celou dobu pečení (nebo samostatné ovládání osvětlení), funkce jako rozmrazování potravin, program, který umožňuje lehce zahřát troubu a teplotu udržovat tak, aby mohlo kynout těsto, funkce udržování teploty (když často čekáte na člena rodiny, který chodí pozdě).

Chytré trouby mají displej, na kterém můžete nastavit skoro cokoliv, třeba optimální program na pečení konkrétního druhu pokrmu.

Tip: Dražší modely mají sondu, kterou zapíchnete třeba do masa a která ohlídá konstantní teplotu uprostřed pečínky.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří