Domů     Na jehněčí je ten správný čas vždy!
Na jehněčí je ten správný čas vždy!
11.6.2023

Jehněčí maso patří mezi ty nejkřehčí a nejjemnější. A nemusíte ho jen péci. Možností úpravy je daleko víc.

Silná polévka

(6 porcí)

400 g jehněčího krku, jehněčí kosti, 3 brambory, přepuštěné máslo, 1 mrkev, 1 bobkový list, 10 kuliček pepře, 3 stroužky česneku, 1 cibule, 5 kuliček koriandru, 4 kuličky nového koření, 1 řapík celeru, 30 g zázvoru, 2 chilli papričky, sůl, nať koriandru

1) Jehněčí krk i kosti očistěte a vložte do vyššího hrnce na polévku, ideálně se silným dnem.

2) Cibuli oloupejte a nakrájejte na klínky. Zázvor oloupejte a nakrájejte na tenké plátky, česnek zbavte slupky a nasekejte.

3) Na pánvi rozpalte přepuštěné máslo (nebo sádlo), vhoďte klínky cibule a krátce orestujte. Poté přidejte zázvor, česnek, chilli papričky, pepř, koriandr, nové koření a bobkový list. Jakmile se směs rozvoní, přidejte ji do hrnce k jehněčímu masu.

4) Zalijte dostatečným množstvím studené vody, osolte a vařte na velmi mírném plamenu doměkka.

5) Jakmile je maso měkké, vývar slijte do jiného hrnce a přidejte do něj brambory, mrkev a řapíkatý celer, nakrájené na kousky. Uvařte doměkka.

6) Jehněčí nakrájejte a vraťte do polévky. Posypte natí čerstvého koriandru, který polévku krásně provoní.

Doba přípravy 80 minut

Náročnost 1

Příprava silné polévky je jednoduchá, jediné, co musíte dodržet, je pomalé vaření, aby se do vývaru uvolnily všechny skvělé chutě.

Kleftiko

(4 porce)

4 plátky z jehněčí kýty, 2 cibule, 4 velké brambory, hrst lístků čerstvého oregana, šťáva z jednoho citronu, 5 lžic olivového oleje, 100 ml kvalitního bílého vína, 100 g sýru feta, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, 4 bobkové listy

1) Plátky masa dejte do misky. V šálku smíchejte oregano, citronovou šťávu, 2 lžíce oleje a víno. Osolte a opepřete. Směsí přelijte plátky masa v misce a otočte je tak, aby byly namočeny ze všech stran.

Misku zakryjte fólií a nechte marinovat ideálně přes noc nebo alespoň pár hodin.

2) Druhý den si připravte čtyři listy pečicího papíru. Brambory oloupejte, nakrájejte na silnější plátky a promíchejte je s trochou oleje, soli a oregana.

Na střed každého listu papíru rozdělte brambory, na ně dejte plátek masa, posypte ho plátky česneku, kolečky cibule, kostičkami sýra, na každý položte bobkový list a zalijte troškou marinády.

3) Rohy papíru stáhněte k sobě, svažte je nahoře jako měšec a vyrovnejte do pekáče. Pečte 2 hodiny v troubě rozpálené na 160 °C. Balíčky přendejte na talíře, opatrně uvolněte provázek a ihned podávejte, aby si každý otevřel svůj balíček sám.

Kleftiko pochází z Řecka, ale na podobné pokrmy narazíte na celém Balkáně. Nejdůležitější na tomto pokrmu je citronová marináda. Z bylinek můžete ještě přidat tymián, dobromysl nebo majoránku.

Doba přípravy 130 minut

Náročnost 2

Soté po provensálsku

(4 porce)

800 g jehněčí plece, 1 litr bílého vína, 250 ml zeleninového vývaru, 4 rajčata, 3 lžíce olivového oleje, 2 lilky, 2 cibule, 2 stroužky česneku, 2 větvičky tymiánu, 2 větvičky petrželky, 1 bouquet garni (petrželka, tymián a bobkový list), sůl, pepř

1) Oloupejte a nakrájejte česnek a cibuli na kostičky, rajčata a lilky na kousky. Čerstvá rajčata můžete nahradit těmi z konzervy.

2) Jehněčí maso nakrájejte na kostky opékejte v kastrolu na olivovém oleji asi 2 minuty. Přidejte cibuli a za stálého míchání nechte zhnědnout. Bude to trvat asi 5 minut.

2) Zasypte moukou, dobře promíchejte a zalijte bílým vínem, potom vývarem. Přidejte lilek a rajčata, stroužky česneku, tymián a koření, osolte a opepřete.

3) Zakryjte a duste asi 1 ½ hodiny. Podávejte posypané petrželkou.

Doba přípravy 100 minut

Náročnost 2

Můžete použít jakoukoliv sezónní zeleninu, papriky, cukety, brambory nebo dokonce zelené olivy, ty ovšem přidejte až 5 minut před koncem vaření.

Musaka

(6 porcí)

1 najemno nasekaná cibule, 1 stroužek česneku, 750 g mletého jehněčího masa, 1 lžička mleté skořice , 100 ml bílého vína, 400 g nakrájených rajčat + 6 rajčat zvlášť, 2 lžíce nasekané hladkolisté petrželky, sůl, pepř, 2 lilky nakrájené na kolečka, 35 g másla, 35 g hladké mouky, 300 ml mléka, 4 kuličky černého pepře, 2 bobkové listy, 1 lžíce jemně nastrouhané citronové kůry, 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, 2–3 oloupané a uvařené brambory nakrájené na kolečka

1) V širším hrnci osmahněte cibuli na troše olivového do sklovata. Pak přihoďte česnek a po minutě i mleté maso. Opékejte je dohněda, dokud se zcela nerozpadne na kousíčky. Přidejte skořici, víno a 400 g rajčat.

Přiveďte k varu, snižte plamen a nechte probublávat půl hodinky. Pak do směsi vmíchejte petrželku, osolte a opepřete.

2) Zatímco dusíte maso, opečte na troše olivového oleje lilky z obou stran dohněda. Přendejte je na kuchyňské ubrousky a nechte odsát přebytečný tuk.

3) Udělejte si bešamel: máslo rozpusťte na pánvi, přimíchejte mouku, chvíli opékejte a pak zalijte mlékem, přidejte bobkové listy, celý pepř a dvě lžičky čerstvě nastrouhané citronové kůry. Deset až patnáct minut povařte.

Vyndejte pepř a bobkový list a osolte podle chuti. Do bešamelu rozmíchejte dvě vejce a sýr.

4) Nyní začněte suroviny vrstvit do středně velké zapékací mísy: na dno dejte část lilků, osolte je, na ně dejte masovou směs, kolečka rajčat a tak dále až spotřebujete všechny ingredience. Končit byste měli masovou směsí.

Na ni vyskládejte kolečka brambor, přelijte sýrovým bešamelem a pečte 30–40 minut.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 2

Příprava musaky není složitá, spíš přece jen trochu pracná. Proto je lepší ji připravovat, když čekáte větší společnost.

Jehněčí kolínko na víně

(4 porce)

4 zadní jehněčí kolínka (každé o váze asi 350 g), 2 středně velké cibule, 2 mrkve, 2 petržele

½ celeru, 1 lžíce rajského protlaku, 5 stroužků česneku, 500 ml suchého červeného vína, 6 bobkových listů, 1 snítka rozmarýnu, 8 kuliček nového koření, sůl, pepř, 100 ml rostlinného oleje, 2 lžíce másla

1) Kolínka očistěte od tvrdých blan, omyjte a osušte. Poté je osolte a opepřete a nechte při pokojové teplotě zhruba hodinu odpočinout.

2) Na oleji mezitím orestujte na kostičky nakrájenou mrkev, celer, petržel. Opékejte je zhruba 5 minut dozlatova, pak k nim přidejte ještě nahrubo nakrájenou cibuli a restujte další 2 minuty.

3) Do zeleninové směsi vhoďte bobkový list, nové koření, snítku rozmarýnu, česnek nakrájený na plátky. Promíchejte, zlehka opečte, přidejte protlak a znovu krátce restujte. Potom všechno zalijte vínem a nechte je vyvařit.

Pak vmíchejte 100 ml vody a připravený základ přelijte do pekáčku a vyskládejte na něj připravená kolínka.

4) Pekáček přikryjte poklicí, dejte do trouby rozehřáté na 130 °C a pečte přibližně 2 hodiny (doměkka).

5) Z upečeného masa slijte do kastrolu šťávu z výpeku, přidejte 500 ml vody a vařte 10 minut. Poté šťávu přeceďte, znovu vraťte na sporák a zredukujte na objem 200 ml. Nakonec do ní vmíchejte studené máslo a odstavte ji z ohně. Podle chuti dosolte.

6) Kolínka před podáváním můžete krátce opéct pod grilem, na talíři je přelijte hotovou šťávou a doplňte bramborovou kaší.

Kolínko odblanit musíte, ale trochu pojiva určitě nechte. Protože jinak by se vám rozpadlo na několik kousků ještě před pečením. Pomalu pečené kolínko vás nadchne a příště je můžete připravit zase třeba se zeleninou nebo na pivě. Princip je stejný.

Doba přípravy 180 minut

Náročnost 3

Pečený jehněčí hřbet

(6 porcí)

1jehněčí hřbet, 300 ml růžového vína, 3 šalotky, 3 stroužky česneku, 2 lžíce medu, 1 lžíce olivového oleje, zeleninový vývar, tymián, rozmarýn, sůl, pepř

1) Troubu předehřejte na 220 °C. Jehněčí hřbet osolte, opepřete, potřete trochou česneku, zasypejte bylinkami a zprudka opečete na pánvi ze všech stran.

2) Dozlatova opečené maso vložte do pekáčku kostmi nahoru a 10 minut je nechte v troubě ještě zatáhnout.

3) Poté je podlijte vývarem, růžovým vínem, přidejte nakrájené šalotky, česnek, bylinky, med a troubu ztlumte na 180 °C a přiklopené pečte asi 50 minut.

4) Upečený hřbet vyndejte z trouby a nechte chvíli odpočinout.

5) Omáčku z pekáčku slijte, rozmixujte, doslaďte medem, osolte a podle chuti můžete použít i trochu dezertního vína. Hřbet nakrájejte na porce a podávejte s bramborovou kaší či grilovanou kořenovou zeleninou.

Doba přípravy 80 minut

Náročnost 2

Jehněčí hřbet má velmi jemné libové maso, právě proto se hodí na pečení i grilování. Stejně můžete připravit i maso kůzlečí. Je stejně dobré ale postrádá typickou vůni.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje