Domů     Jak vybrat vakuovačku?
Jak vybrat vakuovačku?
9.2.2022

Pokud často ukládáte potraviny do plastových sáčků, možná už jste uvažovali o vakuování. Ale jaký přístroj vybrat?

Samozřejmě vakuovačka nejen ušetří práci, ale také trvanlivost potravin prodlouží. Jen si budete muset koupit takovou, která se hodí právě do vaší domácnosti. A protože nabídka přístrojů pro domácí využití je čím dál tím širší, zkusíme vám poradit.

Na první pohled totiž vypadají všechny téměř stejně, ale když budete pečlivěji zkoumat jejich parametry, zjistíte, že rozdíl tu přece jen je.

Ruční, nebo automatická?

Obě mají své výhody a nevýhody. Ruční asi zvolíte při minimálním používání. Jinak na trhu převládají automatické. Někteří výrobci je dokonce přidávají do vestavných spotřebičů.

Ruční

+ nízká cena

+ snadná manipulace

– nutnost zapojit svaly

Automatická

+ rychlá práce

+ dokonalé odsátí vzduchu

– vyšší cena

– možná poruchovost

Jak často?

Důležitá otázka, kterou si musíte ujasnit nejdřív. To totiž také souvisí s tím, kam ji umístíte. Pokud má být ve vaší domácnosti stále po ruce, je to úplně něco jiného, než když ji chcete vždy po použití uklidit.

V tom případě totiž musíte počítat i s tím, kolik váží. Přístroj, který chcete přenášet, by neměl vážit více než 1,5 kg.

Kde je zásuvka?

Pokud koupíme ruční vakuovačku, problém odpadá. Ale u automatických na to myslet musíme. Zejména ve starších bytech je v kuchyni zásuvek málo, nebo jsou již obsazeny.

V každém případě myslete na vzdálenost od zásuvky už proto, abyste si nekoupili spotřebič s krátkým kabelem. Jejich rozpětí se pohybuje od 80 cm do 2 metrů.

Kam s ní?

Pokud máte malou kuchyň a malé úložné prostory, měli byste se zaměřit i na rozměry a na to, jak lze přístroj skladovat.

Naopak budete-li vakuovat větší objemy potravin, třeba výpěstky ze zahrádky nebo maso z vlastního chovu, zjistěte si, jak široké sáčky nebo fólie můžete použít. Obvyklá šířka je 30 centimetrů.

Příkon a sací výkon

Mezi klíčové parametry pro výběr patří příkon a sací výkon. Ty udávají rychlost, s jakou dojde k odsátí veškerého vzduchu. Obecně platí, že čím vyšší sací výkon a příkon, tím lépe. Má to ale význam při větších objemech.

Standardně je možné na trhu zakoupit zboží o příkonu 300 W a sacím výkonu okolo 10–20 l/min.

Hlučnost

S hlučností je to stejné jako u jiných přístrojů. Prostě ty hlasité nemá nikdo rád, ani sousedé.

Určitě se zkuste poohlédnout po produktech pohybujících se okolo 65 dB. Na trhu se totiž objevují i takové, jejichž hluk dosahuje i více než 85 dB, a to už je opravdu pořádný rachot.

Funkce

Opět záleží na vašich potřebách. Od kvalitnějších přístrojů však můžete čekat i přidružené funkce a přínosné možnosti rozšíření.

Odsávání vzduchu – praktická funkce, která ze sáčku dokonale vysaje všechen vzduch a teprve poté dojde k vakuování pochutiny.

Dvojitý svár – klesá možnost roztrhání v místě sváru.

Měkké odsávání – využívá se u potravin typu omáčky, polévky apod.

Elektronické sledování teploty – tímto prvkem je obvykle vybavena citlivá vakuová pumpa. Ta zajišťuje šetrnější ochranu potravin.

Indikátory – povětšinou se jedná o světelné diody informující o aktuálně probíhajícím programu, popřípadě o dalších procesech.

Vakuové dózy – k některým přístrojům můžete dokoupit speciální dózy pro skladování potravin. Z nich je vysáván vzduch za pomoci hadičky.

Pojistka proti přehřátí – zabraňuje přehřátí přístroje.

Možnost mytí v myčce – některé části jsou vyjímatelné a lze je dát do myčky na nádobí. Vyhnete se tak zdlouhavému ručnímu čištění.

Proč vakuovat?

Když pomineme, že se před vámi otevřou nové možnosti zpracování potravin, důvodů je celá řada.

Potraviny si déle uchovávají své aroma, chuť a obsah vitaminů a minerálů.

Déle vám vydrží.

Neplýtváte a jíte zdravěji.

Udržujete mrazák a chladničku v čistotě a bez zápachu.

Sáčky s vakuovanými potravinami jsou skladné.

Můžete plánovat jídelníček pro celou rodinu dopředu.

Máte balená a hotová jídla vždy po ruce.

Co lze vakuovat?

Maso a ryby před uložením do mrazáku. Vakuování je ale skvělou metodou, jak maso či ryby marinovat před dalším zpracováním. Syrové maso a marinádu vložte do vakuovacího sáčku.

Když vakuovačka odstraní ze sáčku všechen vzduch, póry masa se otevřou a marináda se vsákne do masa.

Vakuovat můžete rovněž sýr, aby vydržel déle čerstvý. Vyjde obvykle levněji, když sýr koupíte ve větším množství najednou. Doma ho pak rozdělíte na menší porce, každou porci vakuujte v sáčku a uskladníte v ledničce.

Suché potraviny

Vakuovat můžete také pevné suché potraviny, když je budete chtít uskladnit na dlouhou dobu. Platí to i pro cukr a hnědý cukr, které na vzduchu obvykle ztvrdnou.

S úspěchem jdou zavakuovat třeba vyloupaná jádra ořechů nebo sušené houby a sušené i čerstvé bylinky.

Porcovaná jídla

Máte-li vakuovačku, klidně si dopředu připravte více jídla a rozdělte ho na porce nebo menší svačinky. Ideálně tak vyřešíte kupříkladu rychlé snídaně.

Nachystejte si obložené bagety nebo sendviče s různými náplněmi, např. se salámem, vejci, párkem nebo se sýrem, a pak je jednotlivě vakuujte. Vakuovat můžete i samotné pečivo, které tak zůstane déle čerstvé.

Foto: Archiv

Související články
23.5.2025
Co si budeme povídat, i když se gastronomie vyvíjí zdravějším směrem a šéfkuchaři se předhánějí v inovacích, stejně ta naše česká jídla prostě milujeme a čas od času po nich zatoužíme, protože tu vůni a chuť nic nenahradí. Šumavská kulajda (4 porce) 4 větší brambory, 200 ml smetany na šlehání, 35 g sušených hub (200 g čerstvých), 2 lžíce nasekaného kopru (lze použít i sterilovaný), 1 litr zelen
21.5.2025
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
19.5.2025
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství. Nemusíte tedy řešit,
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
reklama
Šikovné tipy
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlom ve světě napájeném bateriemi, elastická baterie má konzistenci zubní pasty
21stoleti.cz
Průlom ve světě napájeném bateriemi, elastická baterie má konzistenci zubní pasty
Mnoho moderních přístrojů by nemohlo fungovat bez baterií, které jim dodávají elektrickou energii. Tradiční baterie čelí kompromisu mezi velikostí/flexibilitou a výkonem. To se rozhodli změnit vědci z
Květina ženu vždycky potěší
skutecnepribehy.cz
Květina ženu vždycky potěší
Květina vykouzlí úsměv na tváři každé ženě. Nespletla jsem se. Mně květiny od toho pravého muže rozzářily celý svět. Mít vlastní malé květinářství byl už od dětství můj sen. Jako malá jsem otrhávala snad každou louku v okolí a pečlivě poté luční květy skládala do úhledných kytic, pro maminku. „Ty jsi má květinářka,“ říkala mi a já jsem si malovala svou budoucnost.
Skořicová ovesná kaše
tisicereceptu.cz
Skořicová ovesná kaše
Nastartujte svůj den vyváženou snídaní. Ovesné vločky jsou dobrým zdrojem vlákniny a mají vysoký obsah vitamínů a minerálů, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. V kombinaci se skořicí a čer
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
historyplus.cz
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
V blázinci v Broadmooru už skoro všichni spí. William Chester Minor však stále listuje v knihách. Pročítá každou stránku, na papír si zaznamenává zajímavá slova a pak je seřazuje podle abecedy. Blíží se pondělí – den, kdy svou práci pravidelně posílá do redakce. Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou
Union Glashütte opět mezi luxusními veterány
iluxus.cz
Union Glashütte opět mezi luxusními veterány
Na silnicích, kde se klasická auta měří nikoli podle rychlosti, ale podle příběhů, které za sebou nechávají, není výjimkou vidět vozy v hodnotě milionů korun. Sběratelé veteránů do svých čtyřkolových
Sauna jako osvědčený životabudič
rezidenceonline.cz
Sauna jako osvědčený životabudič
Pravidelné využívání benefitů pobytu v horku pomáhá lidskému organismu s očistou od toxinů i nánosů provázejících každodenní stres. Navíc tak člověk úspěšně bojuje s projevy nemocí a předčasného stárnutí. S ohledem na fyzický stav těla je nutné vybírat typ sauny odpovídající konkrétní kondici. Ne každý totiž snáší vysoké teploty dosahující v horních partiích kabiny 90
Manželství Karla Heřmánka ml. v troskách!
nasehvezdy.cz
Manželství Karla Heřmánka ml. v troskách!
Brali se před deseti lety a dlouho platili za jeden z nejzamilovanějších párů českého showbyznysu. Jenže to je minulost. Podle zákulisních informací se Karel Heřmánek ml. (36) a herečka Nikol Koukl
Úsměvná věda: Proč vědci věší nosorožce vzhůru nohama?
epochaplus.cz
Úsměvná věda: Proč vědci věší nosorožce vzhůru nohama?
Věda nemusí být vždy jen suchá a seriózní. Existuje i její zábavná, absurdní, a přesto často překvapivě přínosná stránka. Víte, proč se udělují Ig Nobelovy ceny a jaký je smysl výzkumů, které nutí vědce polykat rejsky nebo zavěšovat nosorožce hlavou dolů? Připravte se na úsměv i zamyšlení nad hranicemi lidské zvědavosti! Ig Nobelovy ceny ohromují
Hrad Edelstein: Skutečně se peklo dočkalo své odměny?
enigmaplus.cz
Hrad Edelstein: Skutečně se peklo dočkalo své odměny?
V době, kdy se ještě Zlaté Hory jmenovaly Edelstadt a v jejich okolí se rozprostíraly hluboké lesy, vydal se jednoho dne majitel toho kraje na lov. V jeho družině však byl také jeden velmi neoblíbený
LEGENDÁRNÍ IGRÁČCI NA ZÁMKU V BRUNTÁLE.
epochanacestach.cz
LEGENDÁRNÍ IGRÁČCI NA ZÁMKU V BRUNTÁLE.
Putovní rodinná výstava s názvem Fenomén Igráček je od 12. června do 28. září tohoto roku k vidění na zámku v Bruntále. Malé i velké fanoušky této legendární hračky zde kromě stovek figurek potěší i unikátní neprodejní Igráčci v podobě Terezie Kronesové a Evžena Habsburského. Tuto dvojici spjatou s Bruntálem vytvořil pro zdejší výstavu historik
Těžké chvíle nás sblížily
nejsemsama.cz
Těžké chvíle nás sblížily
Představa, že se budu starat o tchyni, mě šíleně vyděsila. Když mi ale začala vyprávět svůj příběh, na vše jsem si udělala jiný názor a snad jsem ji konečně i pochopila. Kdyby mi někdo někdy řekl, že zrovna ona mi změní život, tak bych se mu asi vysmála. Moje tchyně, žena, se kterou jsem za celé
HELP! Kdo vytvořil záhadné volání o pomoc objevené na satelitních snímcích?
epochalnisvet.cz
HELP! Kdo vytvořil záhadné volání o pomoc objevené na satelitních snímcích?
Uživatelé služby Google Earth nedávno upozornili na mrazivé nápisy „HELP“ vyskládané z kusů dřeva a trubek na opuštěném pozemku v Los Angeles. Jsou jich tu celé desítky, což vzbuzuje obavy, že se tu kdosi ocitl v nebezpečí. Různé teorie dokonce spekulují, že nápisy mají co do činění s obchodováním s lidmi!   Od ledna letošního