Pokud často ukládáte potraviny do plastových sáčků, možná už jste uvažovali o vakuování. Ale jaký přístroj vybrat?
Samozřejmě vakuovačka nejen ušetří práci, ale také trvanlivost potravin prodlouží. Jen si budete muset koupit takovou, která se hodí právě do vaší domácnosti. A protože nabídka přístrojů pro domácí využití je čím dál tím širší, zkusíme vám poradit.
Na první pohled totiž vypadají všechny téměř stejně, ale když budete pečlivěji zkoumat jejich parametry, zjistíte, že rozdíl tu přece jen je.
Ruční, nebo automatická?
Obě mají své výhody a nevýhody. Ruční asi zvolíte při minimálním používání. Jinak na trhu převládají automatické. Někteří výrobci je dokonce přidávají do vestavných spotřebičů.
Ruční
+ nízká cena
+ snadná manipulace
– nutnost zapojit svaly
Automatická
+ rychlá práce
+ dokonalé odsátí vzduchu
– vyšší cena
– možná poruchovost
Jak často?
Důležitá otázka, kterou si musíte ujasnit nejdřív. To totiž také souvisí s tím, kam ji umístíte. Pokud má být ve vaší domácnosti stále po ruce, je to úplně něco jiného, než když ji chcete vždy po použití uklidit.
V tom případě totiž musíte počítat i s tím, kolik váží. Přístroj, který chcete přenášet, by neměl vážit více než 1,5 kg.
Kde je zásuvka?
Pokud koupíme ruční vakuovačku, problém odpadá. Ale u automatických na to myslet musíme. Zejména ve starších bytech je v kuchyni zásuvek málo, nebo jsou již obsazeny.
V každém případě myslete na vzdálenost od zásuvky už proto, abyste si nekoupili spotřebič s krátkým kabelem. Jejich rozpětí se pohybuje od 80 cm do 2 metrů.
Kam s ní?
Pokud máte malou kuchyň a malé úložné prostory, měli byste se zaměřit i na rozměry a na to, jak lze přístroj skladovat.
Naopak budete-li vakuovat větší objemy potravin, třeba výpěstky ze zahrádky nebo maso z vlastního chovu, zjistěte si, jak široké sáčky nebo fólie můžete použít. Obvyklá šířka je 30 centimetrů.
Příkon a sací výkon
Mezi klíčové parametry pro výběr patří příkon a sací výkon. Ty udávají rychlost, s jakou dojde k odsátí veškerého vzduchu. Obecně platí, že čím vyšší sací výkon a příkon, tím lépe. Má to ale význam při větších objemech.
Standardně je možné na trhu zakoupit zboží o příkonu 300 W a sacím výkonu okolo 10–20 l/min.
Hlučnost
S hlučností je to stejné jako u jiných přístrojů. Prostě ty hlasité nemá nikdo rád, ani sousedé.
Určitě se zkuste poohlédnout po produktech pohybujících se okolo 65 dB. Na trhu se totiž objevují i takové, jejichž hluk dosahuje i více než 85 dB, a to už je opravdu pořádný rachot.
Funkce
Opět záleží na vašich potřebách. Od kvalitnějších přístrojů však můžete čekat i přidružené funkce a přínosné možnosti rozšíření.
Odsávání vzduchu – praktická funkce, která ze sáčku dokonale vysaje všechen vzduch a teprve poté dojde k vakuování pochutiny.
Dvojitý svár – klesá možnost roztrhání v místě sváru.
Měkké odsávání – využívá se u potravin typu omáčky, polévky apod.
Elektronické sledování teploty – tímto prvkem je obvykle vybavena citlivá vakuová pumpa. Ta zajišťuje šetrnější ochranu potravin.
Indikátory – povětšinou se jedná o světelné diody informující o aktuálně probíhajícím programu, popřípadě o dalších procesech.
Vakuové dózy – k některým přístrojům můžete dokoupit speciální dózy pro skladování potravin. Z nich je vysáván vzduch za pomoci hadičky.
Pojistka proti přehřátí – zabraňuje přehřátí přístroje.
Možnost mytí v myčce – některé části jsou vyjímatelné a lze je dát do myčky na nádobí. Vyhnete se tak zdlouhavému ručnímu čištění.
Proč vakuovat?
Když pomineme, že se před vámi otevřou nové možnosti zpracování potravin, důvodů je celá řada.
Potraviny si déle uchovávají své aroma, chuť a obsah vitaminů a minerálů.
Déle vám vydrží.
Neplýtváte a jíte zdravěji.
Udržujete mrazák a chladničku v čistotě a bez zápachu.
Sáčky s vakuovanými potravinami jsou skladné.
Můžete plánovat jídelníček pro celou rodinu dopředu.
Máte balená a hotová jídla vždy po ruce.
Co lze vakuovat?
Maso a ryby před uložením do mrazáku. Vakuování je ale skvělou metodou, jak maso či ryby marinovat před dalším zpracováním. Syrové maso a marinádu vložte do vakuovacího sáčku.
Když vakuovačka odstraní ze sáčku všechen vzduch, póry masa se otevřou a marináda se vsákne do masa.
Vakuovat můžete rovněž sýr, aby vydržel déle čerstvý. Vyjde obvykle levněji, když sýr koupíte ve větším množství najednou. Doma ho pak rozdělíte na menší porce, každou porci vakuujte v sáčku a uskladníte v ledničce.
Suché potraviny
Vakuovat můžete také pevné suché potraviny, když je budete chtít uskladnit na dlouhou dobu. Platí to i pro cukr a hnědý cukr, které na vzduchu obvykle ztvrdnou.
S úspěchem jdou zavakuovat třeba vyloupaná jádra ořechů nebo sušené houby a sušené i čerstvé bylinky.
Porcovaná jídla
Máte-li vakuovačku, klidně si dopředu připravte více jídla a rozdělte ho na porce nebo menší svačinky. Ideálně tak vyřešíte kupříkladu rychlé snídaně.
Nachystejte si obložené bagety nebo sendviče s různými náplněmi, např. se salámem, vejci, párkem nebo se sýrem, a pak je jednotlivě vakuujte. Vakuovat můžete i samotné pečivo, které tak zůstane déle čerstvé.
Foto: Archiv