Jsou rychlé, bezpečné, spotřebují málo energie a snadno se udržují. Tak indukční desky vidí výrobci. Mají pravdu? Co odhalil laboratorní test?
Pro mnohé z nás může být technologie indukční varné desky záhadou. Ve skutečnosti je ale docela jednoduchá. Na rozdíl od plynových hořáků nebo klasických elektrických desek pracuje na principu elektromagnetické indukce:
Na (zapnutou) plotýnku se postaví nádoba. Dotekem dna hrnce se aktivuje indukční cívka, která je v desce umístěna. To vytvoří silné magnetické pole. Neohřívá se přitom nejprve plotýnka, která by poté teplo předávala, ale rovnou dno nádoby.
Flexi zóna
Test srovnával deset indukčních desek s tzv. flexi zónou v cenách do 15 tisíc Kč (ceny indukčních varných desek s flexi zónou se aktuálně pohybují od zhruba osmi do několika desítek tisíc korun).
„Vychytávka“ nazvaná flexi zóna láká na možnost použití několika menších nádob nebo jedné velké i mimo prostor plotýnek. Provedené zkoušky ale ukázaly, že se bez ní klidně obejdete. V tomto směru totiž měly testované indukční varné desky zatím rezervy. V testu flexi zóny neobstála žádná.
Palačinková zkouška
Jak varné desky fungují? Při zkoušce vaření vody měly výsledky velmi dobré nebo dobré. Dva litry vody v průměru ohřály asi za 7 minut (ta nejrychlejší dokonce za 5 minut a 30 sekund).
Palačinková zkouška, která prověřovala rovnoměrnost přenášení tepla, už odhalila u některých výrobků nedostatky. Šest modelů dostalo velmi dobrou známku – palačinky opekly rovnoměrně a za relativně krátký čas (4 palačinky asi za 7 minut).
U čtyř výrobků bylo hodnocení jen průměrné, protože některé palačinky opekly více a jiné méně.
Jak se čistí indukce
Při vaření přirozeně dochází ke znečisťování varné desky vším, co z hrnců nebo pánví unikne, a tak byla součástí testu obsluhy i jednoduchost čistění. Za tu patří všem testovaným výrobkům pochvala.
Čistí se neuvěřitelně snadno a navíc jsou odolné vůči zanechávání otisků prstů. Je to logické, neboť jídlo se na povrchu vařiče nepřipaluje, protože je povrch vzhledem ke způsobu ohřevu téměř studený. A proto je také vaření opravdu bezpečnější.
Bezpečnostní test
Co se stane, když na plotýnku postavíte prázdný hrnec nebo když dojde k přetečení vroucí vody. I tyto situace byly součástí testu. Podle dTestu zklamal pouze výrobek Whirlpool ACM 918 B, který si s tímto problémem neporadil.
Jeho plotýnka se jako jediná z testovaných po přetečení vody nevypnula a ovládací panel stále pracoval. Ostatní testované desky si v tomto směru vedly velmi dobře.
Ovládání plotýnek
Zdlouhavé nastavování stupňů a nejasné symboly na ovládacím panelu? Naštěstí se tyto dva problémy objevily opět pouze u jediného testovaného modelu (Whirlpool ACM 918 B ). U ostatních je ovládání plotýnek vesměs snadné.
Pohotovostní režim
Protože se výrobci pyšní energetickou úsporností indukčních výrobků, zkoušel dTest varné desky také v provozu, ale i v tzv. pohotovostním režimu (stand-by). V provozu se všechny přístroje chovaly hospodárně, větší rozdíly však byly v režimu stand-by.
Nejvyšší spotřebu (0,46 wattu) vykazuje podle dTestu v tomto režimu výrobek Beko HII 64505 FHT. Naopak více než 3krát úspornější jsou dle dTestu modely Bosch PVS 645FB1E a Siemens ED645FSB1E, které ve stand-by módu spotřebovávají jen 0,14 wattu. V praxi se však jedná „jen“ o haléřové položky.
Co je stand-by
Stand-by neboli pohotovostní režim je u spotřebičů takový stav, kdy nevykonávají svou hlavní funkci, ale přesto spotřebovávají elektřinu.
Například když televizi nevypnete „tlačítkem“, ale pouze dálkovým ovládáním, svítí na ni červená kontrolka a televize je připravena při stisknutí dálkového ovladače hned „naskočit“. Stále však ze sítě odebírá proud. Únosná spotřeba je do 1 wattu.
Jak dlouho vydrží?
Indukční varné desky nejde „ochodit“ nebo jim častým užíváním zkrátit životnost. I přesto je ale na místě chovat se k indukční varné desce, stejně jako k jakémukoliv jinému kuchyňskému přístroji, šetrně. Co ovlivnit můžete, je případné prasknutí desky.
Deska nemůže prasknout žádným tepelným vlivem, pouze když vám na ni upadne nádobí nebo jiný těžší předmět. Na to je potřeba dávat si opravdu pozor.
Tip Paní domu
Na indukčních varných deskách je třeba používat speciální nádobí. Jak ho poznáte? Na dně by mělo mít grafický symbol cívky nebo prosté slovní označení „induction“.
Jestli si nejste jistí, že si bude vaše nádobí s indukční deskou rozumět, můžete je podrobit jednoduchému testu. Na dno daného hrnce či pánve zkuste přiložit magnet. Pokud se na nádobí přichytí, máte vyhráno.
Z podkladů magazínu dTest redakčně upravila Dana Pešková, Foto: PX FUEL