Proč lidé chrápou? Důvodů je víc. Většina z nich se naštěstí dá léčit a v mnoha případech se podaří chrápání úspěšně odstranit.
I když se tomu nechce věřit, je chrápání běžný jev, který existoval od počátku lidského spánku. Průzkumy dokazují, že se v každé druhé domácnosti nachází jeden člověk, který chrápe. Muži chrápou častěji než ženy. Tento rozdíl se postupem času vyrovnává.
Kde se berou tyhle zvuky?
Důvodů chrápání je několik. Ale všechny působí shodně. Stanou se překážkou při dýchání, při níž se otvor v krku ve spánku zúží, čímž se ztíží průchod vzduchu. Plíce se začnou bouřit, chtějí svůj příděl vzduchu.
Začneme tedy rychleji dýchat, tím se zvýší tlak v krku a čípek a měkké patro začnou vibrovat. Chrápeme… Čím větší zúžení v krku nastane, tím je chrápání hlasitější. Může dosahovat neuvěřitelných decibelů. Třeba – jako když řežete pilou.
Křivý nos
Chrápání může zapříčinit obyčejná rýma nebo anatomická anomálie v nose nebo v krku. Téměř u všech těchto anomálií stačí poměrně jednoduchý chirurgický zákrok, který odstraní příčinu a zbaví vás problému.
Když vibrujeme
Nejčastější příčinou však bývá uvolněné svalstvo v krku během spánku nebo uvolněné měkké patro s prodlouženým čípkem. Lidé, kteří častěji chrápou, mají pravděpodobně více poddajné tkáně obklopující horní cesty dýchací a je snazší je rozvibrovat.
Problém může vycházet také z pozice jazyka. Během spánku se může stát, že se kořen jazyka posune více dozadu směrem do krku, což opět vede k vibracím stěn krku.
Dalšími důvody mohou být například:
* NADVÁHA – nedostatek pohybu a nadměrná kila se odráží v konstituci vašeho krku, který může stlačovat dýchací cesty. Tímto problémem trpí častěji muži, protože více než ženy ukládají tuk do oblasti krku.
* MENOPAUZA – díky ní nejen že přibývají ženy na váze, ale zvyšuje se jim také ochablost měkkých tkání. Říká se, že ve věku 70 let se – co do chrápání – s muži vyrovnají. Zmírnit to lze pravidelným cvičením.
* STÁRNUTÍ – ještě před 50. rokem se dostáváme do životní fáze, při níž začínají postupně ochabovat tkáně. Ztrácejí také svoji elasticitu. Vedlejším jevem je zhrubnutí hlasu, ale také zúžení dýchacích cest.
* ALKOHOL, KOUŘENÍ A NĚKTERÁ LÉČIVA (například sedativa) – způsobují povolení svalů, které vede k projevům chrápání.
Co dělat?
Jestliže je chrápání také vaším problémem, je nejprve nutné vyšetření ORL specialistou, který se zabývá odstraňováním chrápání. Ten provede komplexní vyšetření s návrhem dalšího postupu a doporučí léčbu. Důležité je také vědět, jestli máte během spánku tzv.
apnoické pauzy a kolik jich v průběhu noci je. Apnoické stavy můžeme vysvětlit tak, že prostě na mžik přestanete ve spánku dýchat. Pro lékaře je důležitou informací, jak dlouho zástava dechu trvá (může to být až 10 sekund) a kolikrát za noc se opakuje.
Proto vám může doporučit ještě celonoční vyšetření, které se nazývá polysomnografie.
Pár tipů ke zlepšení
Zkuste se ale zaměřit na to, čím si můžete sami pomoci.
* Není-li vaše chrápání závažné, zkuste spát na boku. Je totiž prokázáno, že chrápání zhoršuje spaní na zádech. Jestli vám to dělá potíž, zkuste si pomoci polštáři.
* Jsou příčinou zduřené sliznice? Použijte mátový olejíček, který pomáhá jejich splasknutí. Účinná je například jeho inhalace – nakapejte pár kapek olejíčku do vroucí vody a pod ručníkem vdechujte vycházející páru.
* Při nachlazení nasaďte vitamin C. Slouží jako prevence proti zánětům a podporuje imunitní systém.
* Trpíte obezitou? Začněte postupně redukovat svou hmotnost.
* Máte v bytě suchý vzduch? Pořiďte si funkční zvlhčovač. Zabráníte dráždění vaší sliznice a uvolníte si dýchací cesty. Do zvlhčovače můžete přidávat i bylinné olejíčky.
Cviky na posílení svalů krku
a) Vyplázněte co nejvíce jazyk a snažte se jím dotknout brady, v této poloze vydržte několik sekund.
b) Kružte plynule při pootevřených ústech dolní čelistí nejprve ve směru hodinových ručiček 5x a pak proti směru hodinových ručiček také 5x. Celý cyklus opakujte 5x.
c) Vyslovte hlásku „a“ a zkuste ji protáhnout alespoň na 3 minuty. Naučte se při tom správně dýchat.
d) Špičku jazyka zatlačte proti hornímu patru a posunujte ji směrem ke kořeni jazyka. Opakujte 10x.
Léčba
Bez vyšetření nelze předem říct, jaké ošetření vás čeká. Může to být operace vybočené nosní přepážky, laserová operace v dutině ústní nebo není operační zákrok nutný vůbec. To lékař rozhodne až po zjištění příčin.
Nejčastěji lze chrápání řešit laserovým zákrokem na měkkém patře, případně laserovým zprůchodněním nosu. To záleží na tom, v čem tkví příčina – zda se jedná o vadu čistě „kosmetickou“, nebo o problém, který vás ohrožuje na zdraví.
Typů laserových operací je několik. Mohou se provádět v místním znecitlivění nebo pod narkózou. Zákrok trvá většinou jen pár minut. Hojení je podobné jako hojení po odstranění krčních mandlí. A trvá přibližně týden.
Při zjištění apnoe se operativně odstraní měkké části horního patra. Ty pak nevibrují a zvětší se i prostor pro dýchání.
Foto: Shutterstock