Domů     Čaj, nápoj života
Čaj, nápoj života
30.1.2020

Hned po vodě je čaj nejrozšířenějším nápojem na světě. V horku osvěží, v zimě zahřeje a na náš organismus má blahodárné účinky.

Ošklíbáte se, když vám někdo naservíruje čaj, protože ho považujete za dohněda obarvenou vodu? Tak to jste dostali nekvalitní a špatně připravený, slaboučký odvar. Čaj přitom oplývá spoustou chutí, barev a vůní.

Pokud na něj nejste zvyklí, musíte si ho stejně jako víno takzvaně odpít. Pak teprve poznáte, jaký požitek dokáže přinést.

3000 druhů

Tolik čajů existuje, všechny však pocházejí z jedné rostliny, z čajovníku čínského (Camellia sinensis), jen se každá sorta jinak zpracovává. Důležitou roli při tom zejména hraje délka oxidace, při níž lístky tmavnou, což má vliv na pozdější chuť nápoje.

Ve světlých čajích můžete objevit chuť květin, trávy a ovoce, u tmavých chuť vzácných dřev, koření nebo třeba medu.

Rozdělení

Pro začátek stačí, když si budete pamatovat tři základní druhy čaje – černý, zelený a oolong neboli polozelený (čti ulong). Černý čaj získal své jméno proto, že jeho lístky delší oxidací změní barvu na tmavě hnědou až skoro černou.

Má lehce nahořklou příchuť a obsahuje nejvíce kofeinu – asi 40 miligramů na šálek.

Zelený čaj je někdy také nazývaný pravý čaj, protože se zelené lístky čajovníku po sběru ihned suší a neprocházejí oxidací ani dalšími procesy, takže si zachovávají zelenou barvu a přirozené výživné látky.

Má jemnější chuť než čaj černý a obsahuje méně kofeinu, asi 25 miligramů na šálek. Oolong se podle délky oxidace nachází někde uprostřed mezi čajem černým a zeleným. Proto se mu někdy říká polozelený nebo žlutozelený. Obsah kofeinu v jednom šálku je přibližně 30 miligramů na šálek.

Kvalita

Jestli se chcete stát milovníky dobrého čaje, nemusíte hned kupovat ty nejdražší, ale zapomeňte i na ty nejlevnější, „pytlíkové“ čaje z místních potravin či supermarketů. Za pár korun nabízejí jemnou drť z nesourodé směsky až třiceti druhů čajů z různých zemí.

I mezi nimi se však najdou výjimky. Poznáte je podle výrobce – dobré sáčkové čaje totiž obvykle pocházejí od anglických firem s dlouhou tradicí. Tomu samozřejmě odpovídá i vyšší cena.

Špatné nebývají ani některé látkové pyramidky, které obsahují drobné lístečky, jež se při zalití horkou vodou rozvinou stejně jako sypané čaje. A právě na kvalitní sypané čaje prodávané na váhu byste se měli zaměřit. K dostání jsou ve specializovaných obchodech nebo přímo v čajovnách.

Na co dát pozor

Při jejich výběru se řiďte vzhledem sušených čajových lístků. Měly by mít přibližně stejnou velikost, ať jsou jakkoliv svinuté, a nesmí mezi nimi být žádné větvičky a nečistoty (výjimkou je druh kuki-cha).

Lepší sorty čaje a čerstvá sklizeň zase mají lístky jemně ochmýřené. Dále si všímejte barvy, měla by působit svěže, čistě, a třeba zelený čaj by měl být opravdu zelený bez fialových odstínů.

Co se týká vůně, musí být příjemná, ať už je to aroma sušeného sena nebo květin či oříšků. Nikdy nesmí být cítit po připálenině a plísni ani být zemitá. Při nákupu se nezapomeňte rovněž zeptat na čerstvost. Je velký rozdíl v chuti čaje, který je měsíc po sklizni, nebo rok po sklizni.

Jak připravit dobrý čaj

Důležitá je voda, která nesmí být tvrdá. Nejvhodnější je pramenitá nebo balená (ale ne minerální!), ale samozřejmě postačí ta z kohoutku, v našich končinách vůbec není špatná. Schválně si zkuste připravit stejný čaj z různých druhů vody.

Budete překvapeni rozdílností chuti. Připravujte ho do porcelánové a ještě raději do skleněné konvičky, abyste mohli pozorovat, jak se čajové lístky rozvíjejí a jak se postupně mění barva nálevu.

Nedoporučuje se používat porézní keramika bez vnitřní glazury, protože po čase přijme pach čaje, který se v ní často připravuje. Pokud konvičky nemají vestavěné sítko, použijte kvalitní nerezové.

Postup

Černé čaje: 6-8 g lístků zalijte 500 ml vody o teplotě 90-95 °C, louhujte 3-5 minut, pak rozlijte do nahřátých šálků. Je důležité slít naráz celý nálev.

Pokud ho část necháte v konvičce, bude se dále louhovat, a než dopijete první šálek, zbytek už nebude k pití.

Zelené čaje: Na 4-6 g lístků potřebujete 250 ml vody teplé 60-85 °C. Musíte ji napřed ohřát těsně pod bod varu a potom nechat zchladnout. Louhuje se 1-2 minuty.

Oolongy: 4-6 g čajových lístků přelijte 250 ml vody teplé 75-90 °C a louhujte 1-3 minuty. Čaj slijte přes sítko do vyhřátých šálků.

Tento postup můžete zopakovat několikrát, jen vždycky zvyšte o pár stupňů teplotu vody a prodlužte o 15 sekund dobu louhování. Velikost konvičky volte tak, aby ji rozvinuté listy vyplnily skoro celou.

Rada Paní domu

Pokud máte rádi čaj silnější, neprodlužujte dobu louhování, ale použijte na přípravu větší množství čajových lístků. Žádný čaj (s výjimkou Puerhu) by se neměl louhovat déle než 5 minut.

Nejlépe si ho vychutnáte čistý a neslazený, ale jestli si chcete dát do čaje cukr, med, mléko nebo koření, klidně to udělejte. Nakonec stejně vždycky záleží na tom, co komu chutná.

Zdravotní účinky čaje

Lékařské studie potvrzují, že pravidelné a dlouhodobé pití neslazeného kvalitního čaje má na organismus blahodárné účinky. Můžou za to polyfenoly, které mají silný antioxidační účinek a ve velkém z našeho těla odstraňují škodlivé volné radikály.

V zeleném čaji je 10 x více polyfenolů, proto je považovaný za zdravější než černý.

Chrání před degenerativními onemocněními mozku, jako jsou Parkinsonova nemoc a Alzheimerova nemoc, snižuje riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu, působí proti infarktu.

Tři šálky zeleného nebo černého čaje denně výrazně snižují riziko mozkové mrtvice. Čaj rovněž významně pomáhá při střevních infekcích, zlepšuje koncentraci, zrychluje reakce, zlepšuje náladu, má pozitivní vliv na svaly a celkovou kondici.

Jaký si vybrat?

Vyškolený personál specializovaných obchodů a čajoven vám určitě poradí. A protože každému chutná něco jiného, je třeba ochutnávat, ochutnávat a ochutnávat.

Z čínských třeba známý a oblíbený aromatizovaný čaj Earl Grey, což je směs jemných černých čajů ochucených bergamotovou silicí.

Dále černý Lapsang Souchong s výraznou kouřovou vůní nebo silný Yunnan, lahodný zelený Chunmee a Lung Chen nebo tchajwanský oolong Tie Guan Yin či Bao Zhong.

Z indických čajů lze doporučit asámský Golden Orange Pekoe, darjeeling dobré jakosti Flowery Orange Pekoe nebo jeden z nejdražších a nejvyhledávanějších čajů First Flush.

Třetím největším pěstitelem čajů na světě je Srí Lanka, odkud pochází např. Ulva Highland, St. James Fanning, Rochampton nebo cejlonský Orange Pekoe.

Text: Laura Skrčená, Zdroj: Milan Dřímal, Čajovna Bílý jeřáb, M. Pössl: Čaj jako životní styl, nakl. Grada, Foto: Shutterstock, Luxurytable.cz

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned