Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů.
Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme.
Pokud jsme je nestihli včas spotřebovat, namočíme je tak na 30 minut do ledové vody s trochou citronové šťávy. Salát bude krásně křupavý a listy získají zpátky svou barvu.
Zelí nakrájíme rychleji, když omyjeme jednotlivé listy, a potom je srolujeme do ruličky a krájíme na tenké proužky.
Papriky a lilky snadněji oloupeme, když je nejprve dáme na suchý plech a opečeme. Na slupce naskákají „puchýře“ a můžeme slupku lépe sloupnout.
Květák před vařením namočíme do silně osolené vody; vyplavíme tak všechen hmyz. Můžeme ho také nakrájený zmrazit. Před přípravou ho dáme do vroucí vody. Jakmile začne voda znovu vřít, vyjmeme jej a používáme stejně jako čerstvý.
Zralá rajčata se budou lépe krájet, namočíme-li je těsně před krájením do ledové vody.
Česnek a cibuli snadněji oloupeme, když je nejdříve ponoříme do studené vody. Pokud nás při krájení cibule pálí oči, vložíme ji na chvíli do mrazáku. Pak nám půjde krájení cibule i bez slz.
A chceme-li mít cibuli vždy po ruce, nasekáme ji najemno a pomalu ji osmažíme dorůžova. I s tukem ji nalijeme do kameninového hrnku a necháme ztuhnout. Pak už stačí vzít lžičku a trochu udloubnout.
Zeleninu do polévky tepelně úpravujeme pokud možno v celku, u některých druhů, pro udržení pěkné barvy přidáváme trochu octu, ten současně u některých druhů zeleniny zabraňuje pozdějšímu zhnědnutí (celer a petržel), rovněž mírně kyselé prostředí napomáhá udržování vitaminů.
Zhnědnutí celeru zabráníte i tím, že ho čerstvě oloupaný dáte do vody s kostkami ledu.
Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock