Domů     Jak nablýskat gril
Jak nablýskat gril
15.1.2021

Nechceme vám sahat do svědomí, ale určitě se najdou takoví, kteří mají domácnost jako klícku a gril tak trochu zanedbávají.

Jenže aby dobroty z grilu opravdu někomu chutnaly, je třeba ho udržovat v čistotě. Pokud vás tahle činnost nebaví, což asi nikoho, zkuste si představit nějakou party, kterou máte v plánu, co všechno dobrého uděláte a bude vám hned líp.

Proč čistit?

Z jednoduchého důvodu. Chcete přece, aby vámi připravované potraviny byly obdivované rodinou i kamarády. Nikdo nebude s chutí konzumovat jídlo se zbytky starých přepálených tuků a sazí.

A dalším nezanedbatelným faktem je, že pravidelnou péčí si vlastně ulehčíte práci, a navíc nebudete muset každé jaro pronášet věty typu, „asi by to chtělo nový gril“. Ze začátku je důležité si říct, že každý typ grilu vyžaduje trochu odlišný způsob údržby.

Takže si připravte plastovou škrabku, nádobu s teplou vodou, kartáč, houbičku, čisticí prostředek a jdeme na to. Je potřeba ale předem říci, že každý gril se čistí trochu jinak.

Kotlíkový gril

Tenhle základní gril na dřevěné uhlí je asi nejznámější a nejpoužívanější.

Bývá poměrně malý, takže nezabere moc místa a snadno se přenáší. Platí pro něj základní pravidlo, že před každým grilováním, stejně jako po něm, by se měl vypálit rošt. Vypalujeme tak dlouho, dokud se z něj nepřestane kouřit.

Po ukončení grilování pak rošt vyčistíme speciálním kartáčem. Pozornost bychom měli také věnovat zaschlým mastným skvrnám na víku a po stranách a po vychladnutí také vaně grilu.

V případě, že se na vnitřní straně víka a kotle grilu připekly zbytky jídla nebo masa, odstraňte je čističem a jemným mosazným kartáčem nebo houbou. Nepoužívejte ostré kovové špachtle, které poškozují smalt.

Při výběru čisticího prostředku nezapomeňte, že údržbu ve valné většině děláme na zahradě, takže bychom neměli nechat vsakovat do půdy škodlivé látky. Rozhodně je třeba se vyhnout jakýmkoliv agresivním čisticím prostředkům, protože ty mohou narušit povrch.

Na kovy nepatří ani citron , jak radí některé babské rady, protože, jak známo, kyselina leptá. Základem je prostě pravidelná péče.

Plynový

Údržba takového grilu závisí na konkrétním typu. Ale možnosti, jak takový gril čistit, jsou v zásadě dvě. Ta první se v mnohém neliší od čištění kotlíkových grilů. Jde o odstranění zbytků a následné vypálení.

Nastavíme regulátor na jeden z vyšších stupňů a zavřeme poklop. Podle míry znečištění to bude trvat asi 10 minut. Horký gril pak stačí pouze vydrhnout mosazným kartáčem.

Druhou možností je odpojit gril od přívodu plynu a po vychladnutí otevřít poklop a odšroubovat varný rošt. Takto částečně rozebraný gril otočíme o 90 stupňů a za pomoci houby a čisticího prostředku důkladně vytřeme prostor pro hoření.

Odmontujeme hořák a vyčistíme ocelovým kartáčem jeho vnitřní části a zkontrolujeme také čistotu ventilů. Pokud gril necháváte přes léto venku, zvažte, zda na něj nepořídit nylonový obal, který jej ochrání před deštěm a ptáky.

Zakryjte také všechny plynové přípojky, aby se do grilu nedostal hmyz. Pokud máte gril uvnitř, přikryjte ho a odpojte od něho propanovou nádrž. Ta by měla zůstat vždy venku. Nechejte ji na nějakém stinném místě, aby se nepřehřála.

Elektrický

V tomto grilu probíhá rožnění za pomoci topných spirál, takže někteří tvrdí, že jídlo postrádá tu správnou kouřovou chuť. Jenže ani to dnes není pravda, protože vývoj jde dopředu. Čištění u elektrických grilů probíhá v několika krocích.

Úplně nejdůležitější je, aby se do přístroje nedostala voda. První krok tedy bude odpojení od elektrického proudu. Dále odpojíme regulační knoflík a oškrábeme vnitřní strany grilovací komory plastovou škrabkou.

Pak komoru vytřeme vlhkým hadrem s čisticím prostředkem a zapojíme zpátky regulační knoflík, ale ještě před tím bychom neměli zapomenout zkontrolovat a vyčistit spodní odtokovou misku, kam odkapává přebytečný tuk.

Není houba jako houba

Pokud jsme zmínili čištění houbičkou na nádobí, možná byste měli vědět, jakou vybrat. Možná jste si všimli, že houbičky mají zespodu různé barvy. Znamená to něco? Ano. Zatímco na vrchní straně nezáleží, barva čisticí plochy označuje její jemnost či hrubost.

Nejvíce prodávané houbičky jsou zespoda tmavě zelené nebo černé, což znamená velmi drsné a ostré. Neměly by se jimi čistit grily, nerezové plochy či varné desky.

Nejjemnější, a tedy vhodné do kuchyně i na grily, jsou ty s bílým či béžovým spodkem, středně drsné bývají červené a modré a nejhrubší jsou právě zelené a černé – ty snadno vytvoří na povrchu škrábance.

Naše tipy

Nerez může vlivem horka změnit barvu. Je to naprosto normální a nevyhnete se tomu, ale můžete si dávat pozor a zbytečně gril nepřehřívat.

Pokud máte nerezový gril, nečistěte ho ničím hrubým, protože se snadno poškrábe. Používejte jemné čisticí produkty určené na nerez.

Jednou za rok zkontrolujte brikety nebo kameny v plynovém grilu. Pokud jsou pokryté jídlem a mastnotou, vyměňte je. Špinavé kameny způsobují nepříjemnou chuť grilovaného jídla.

Varování

Nepoužívejte gril v uzavřené místnosti.

Dávejte pozor v okolí grilu. Nepoužívejte benzin a jiné hořlaviny.

Gril by měl být minimálně tři metry od domu a dalších hořlavých věcí.

Nedávejte žádné části elektrického grilu vyčistit do trouby. Tyto součástky by takový žár pravděpodobně nevydržely.

Text: Eva Hořánková

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes