Nechceme vám sahat do svědomí, ale určitě se najdou takoví, kteří mají domácnost jako klícku a gril tak trochu zanedbávají.
Jenže aby dobroty z grilu opravdu někomu chutnaly, je třeba ho udržovat v čistotě. Pokud vás tahle činnost nebaví, což asi nikoho, zkuste si představit nějakou party, kterou máte v plánu, co všechno dobrého uděláte a bude vám hned líp.
Proč čistit?
Z jednoduchého důvodu. Chcete přece, aby vámi připravované potraviny byly obdivované rodinou i kamarády. Nikdo nebude s chutí konzumovat jídlo se zbytky starých přepálených tuků a sazí.
A dalším nezanedbatelným faktem je, že pravidelnou péčí si vlastně ulehčíte práci, a navíc nebudete muset každé jaro pronášet věty typu, „asi by to chtělo nový gril“. Ze začátku je důležité si říct, že každý typ grilu vyžaduje trochu odlišný způsob údržby.
Takže si připravte plastovou škrabku, nádobu s teplou vodou, kartáč, houbičku, čisticí prostředek a jdeme na to. Je potřeba ale předem říci, že každý gril se čistí trochu jinak.
Kotlíkový gril
Tenhle základní gril na dřevěné uhlí je asi nejznámější a nejpoužívanější.
Bývá poměrně malý, takže nezabere moc místa a snadno se přenáší. Platí pro něj základní pravidlo, že před každým grilováním, stejně jako po něm, by se měl vypálit rošt. Vypalujeme tak dlouho, dokud se z něj nepřestane kouřit.
Po ukončení grilování pak rošt vyčistíme speciálním kartáčem. Pozornost bychom měli také věnovat zaschlým mastným skvrnám na víku a po stranách a po vychladnutí také vaně grilu.
V případě, že se na vnitřní straně víka a kotle grilu připekly zbytky jídla nebo masa, odstraňte je čističem a jemným mosazným kartáčem nebo houbou. Nepoužívejte ostré kovové špachtle, které poškozují smalt.
Při výběru čisticího prostředku nezapomeňte, že údržbu ve valné většině děláme na zahradě, takže bychom neměli nechat vsakovat do půdy škodlivé látky. Rozhodně je třeba se vyhnout jakýmkoliv agresivním čisticím prostředkům, protože ty mohou narušit povrch.
Na kovy nepatří ani citron , jak radí některé babské rady, protože, jak známo, kyselina leptá. Základem je prostě pravidelná péče.
Plynový
Údržba takového grilu závisí na konkrétním typu. Ale možnosti, jak takový gril čistit, jsou v zásadě dvě. Ta první se v mnohém neliší od čištění kotlíkových grilů. Jde o odstranění zbytků a následné vypálení.
Nastavíme regulátor na jeden z vyšších stupňů a zavřeme poklop. Podle míry znečištění to bude trvat asi 10 minut. Horký gril pak stačí pouze vydrhnout mosazným kartáčem.
Druhou možností je odpojit gril od přívodu plynu a po vychladnutí otevřít poklop a odšroubovat varný rošt. Takto částečně rozebraný gril otočíme o 90 stupňů a za pomoci houby a čisticího prostředku důkladně vytřeme prostor pro hoření.
Odmontujeme hořák a vyčistíme ocelovým kartáčem jeho vnitřní části a zkontrolujeme také čistotu ventilů. Pokud gril necháváte přes léto venku, zvažte, zda na něj nepořídit nylonový obal, který jej ochrání před deštěm a ptáky.
Zakryjte také všechny plynové přípojky, aby se do grilu nedostal hmyz. Pokud máte gril uvnitř, přikryjte ho a odpojte od něho propanovou nádrž. Ta by měla zůstat vždy venku. Nechejte ji na nějakém stinném místě, aby se nepřehřála.
Elektrický
V tomto grilu probíhá rožnění za pomoci topných spirál, takže někteří tvrdí, že jídlo postrádá tu správnou kouřovou chuť. Jenže ani to dnes není pravda, protože vývoj jde dopředu. Čištění u elektrických grilů probíhá v několika krocích.
Úplně nejdůležitější je, aby se do přístroje nedostala voda. První krok tedy bude odpojení od elektrického proudu. Dále odpojíme regulační knoflík a oškrábeme vnitřní strany grilovací komory plastovou škrabkou.
Pak komoru vytřeme vlhkým hadrem s čisticím prostředkem a zapojíme zpátky regulační knoflík, ale ještě před tím bychom neměli zapomenout zkontrolovat a vyčistit spodní odtokovou misku, kam odkapává přebytečný tuk.
Není houba jako houba
Pokud jsme zmínili čištění houbičkou na nádobí, možná byste měli vědět, jakou vybrat. Možná jste si všimli, že houbičky mají zespodu různé barvy. Znamená to něco? Ano. Zatímco na vrchní straně nezáleží, barva čisticí plochy označuje její jemnost či hrubost.
Nejvíce prodávané houbičky jsou zespoda tmavě zelené nebo černé, což znamená velmi drsné a ostré. Neměly by se jimi čistit grily, nerezové plochy či varné desky.
Nejjemnější, a tedy vhodné do kuchyně i na grily, jsou ty s bílým či béžovým spodkem, středně drsné bývají červené a modré a nejhrubší jsou právě zelené a černé – ty snadno vytvoří na povrchu škrábance.
Naše tipy
Nerez může vlivem horka změnit barvu. Je to naprosto normální a nevyhnete se tomu, ale můžete si dávat pozor a zbytečně gril nepřehřívat.
Pokud máte nerezový gril, nečistěte ho ničím hrubým, protože se snadno poškrábe. Používejte jemné čisticí produkty určené na nerez.
Jednou za rok zkontrolujte brikety nebo kameny v plynovém grilu. Pokud jsou pokryté jídlem a mastnotou, vyměňte je. Špinavé kameny způsobují nepříjemnou chuť grilovaného jídla.
Varování
Nepoužívejte gril v uzavřené místnosti.
Dávejte pozor v okolí grilu. Nepoužívejte benzin a jiné hořlaviny.
Gril by měl být minimálně tři metry od domu a dalších hořlavých věcí.
Nedávejte žádné části elektrického grilu vyčistit do trouby. Tyto součástky by takový žár pravděpodobně nevydržely.
Text: Eva Hořánková
Foto: PX FUEL