Může totiž ukazovat na nemoc, která se nenápadně rozvíjí a kterou málokdo zná. Ischemickou chorobu dolních končetin.
Až 1 milion Čechů má vážné potíže s prokrvením dolních končetin. Přitom většina lidí vůbec neví, že se jedná o nemoc významem plně srovnatelnou se srdečním infarktem.
Nemoc, která v počáteční fázi nemá žádné viditelné příznaky, zato ve vyšším stadiu na ni umírá více lidí než na rakovinu prsu či lymfatických žláz.
Na co dát pozor
Ischemická choroba dolních končetin je porucha prokrvení nohou. Vzniká na základě aterosklerózy (zanášení tepen). Nejvíce ohroženi jsou lidé ve věku 55–75 let.
Obávat byste se jí měli, pokud kouříte, máte cukrovku, nadváhu, vysokou hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak (ten byl dokonce prokázaný u téměř poloviny lidí, kteří se zúčastnili speciálního měření a byla jim nemoc prokázána). To všechno jsou rizikové faktory.
Čtyři stadia
Průběh ischemické choroby dolních končetin se člení do čtyř stadií:
1. Bez příznaků. Někdy bývá postižená noha studená. Přes 60 procent pacientů však nepociťuje vůbec žádné potíže, proto je v této fázi velmi obtížné nemoc rozpoznat. Přitom právě nyní je léčba nejúčinnější. V počátcích je možné projevy zpomalit, dokonce úplně zastavit.
2. První bolesti při pohybu. Objevují se ve svalu, v klidu ustupují. Postižený mívá v nohou křeče z důvodu jejich nedokrvení, občas kulhá nebo musí zpomalit chůzi. Pokud se zastaví a odpočine si, bolest odezní a on může pokračovat v chůzi.
Důvod, pro se bolest objevuje při námaze, je jasný. Když jsou svaly aktivní, potřebují více kyslíku. Ten jim dodává krev. Ale když je tepna zúžená, nemůže krev proudit tak dostatečně, jak je to potřeba. Sval trpí a vysílá signály.
V případě, kdy se na nemoc přijde až v tomto stadiu, téměř 28 procent pacientů do pěti let umře.
3. Klidová bolest. Objevuje se v noze nebo v prstech, aniž by se musel člověk nějak hýbat, tedy v klidové poloze, zhoršuje se při zvedání končetin, naopak zmírňuje při jejich natažení nebo svěšení. Noha bolí i v noci a bolest budí nemocného ze spánku.
Když spustí nohu dolů, bolest ustoupí. Takže postižený často spí raději v polosedě v křesle.
4. Gangréna. Dochází až k odumírání tkáně. Každá, byť drobná, ranka na postižené noze je vážným ohrožením. Díky špatnému prokrvení se totiž rány nehojí a vznikají tak rozsáhlé defekty. Bohužel, tato fáze může skončit amputací.
Kde je místo zúžené
Podle toho, ve které části postiženého noha bolí, je možné téměř s jistotou zjistit místo zúžení tepny.
Bolest chodidla ukazuje na postižení tepen bérce.
Bolest v lýtku signalizuje nejspíš porušení průtoku v kolenní nebo stehenní oblasti tepen.
Bolest v hýždích způsobuje pravděpodobně na postižení velké tepny v kyčelní oblasti.
Měření
Odborní lékaři (tzv. angiologové) a také vyškolení pracovníci lékáren mohou pomocí speciálního měření zjistit, jaká je průchodnost tepen u nohou. Podle ní je možné zjistit, zda ischemickou chorobou dolních končetin člověk trpí.
Objednat se na toto vyšetření byste měli zejména tehdy, když vás nohy soustavně bolí nebo na nich máte nehojící se rány. Pro váš klid se můžete nechat vyšetřit i preventivně.
Proto je lepší zajít do lékárny, kterou většinou máme někde po cestě do práce nebo za nákupy, a jejíž návštěva je tudíž pohodlnější. O toto vyšetření můžete požádat i svého praktického lékaře. Když se onemocnění potvrdí, zamiřte neprodleně k lékaři.
Léčba
Cílem léčby je odstranit to, co tepnu uzavírá nebo vyřešit její zúžení. Mohou pomoci speciální léky, které způsobují rozšíření cév, omezení (nejlépe úplné odstranění) rizikových faktorů, ale také péče o nohy.
Na rozšiřování cév má totiž příznivý vliv svalová práce. To, co může nemocný ovlivnit sám, je „obyčejná“ pravidelná chůze.
Pomůže balonek
Lékař může sáhnout po metodě, která má velmi složitý název: perkutánní transluminální angioplastika. V podstatě se jedná o to, že se do tepny zavede speciální „balonek“, který zúžené místo rozšíří a uzávěr zprůchodní.
Jak nemoci předejít
Je to stále stejná písnička, ale zaručeně zabírá. Prostě změnou životosprávy. V první řadě skoncovat s kouřením. Omezit tučné maso a vůbec živočišné tuky. Co nejvíce snížit nadváhu. A začít se o svoje nohy starat.
Nohy jako v bavlnce
Vyvarujte se zranění na postižené končetině.
Nechoďte na boso.
Noste pohodlnou, vzdušnou obuv, která netlačí, nejlépe s krytou patou i špičkou.
Vybírejte si ponožky s gumičkou, která neškrtí.
Po koupeli nohy pečlivě osušte, aby nedošlo k jejich zapaření.
Zvláště opatrní buďte při stříhání nehtů. Půjdete-li na pedikúru k odborníkům, raději vždy předem nahlaste, že trpíte tímto onemocněním.
O každém, byť malém, poranění na noze, informujte svého lékaře.
Končetinu nenechávejte nikdy prochladnout.
Text: Dana Pešková Zdroj: vitalion.cz Foto: px fuel