Domů     Zimomřivost není jen ze zimy
Zimomřivost není jen ze zimy
16.12.2020

Zimomřivost je typicky ženský problém, oproti mužům nám udržení vnitřního tepla zkomplikovala sama příroda. A co hůř, nevýhody ženského těla v tomto směru ještě prohlubují neduhy, k nimž máme větší sklon než muži.

Máme v průměru o 15 % méně svalů než muži, přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle. Jsme krásněji klenuté a to je z energetického hlediska nevýhoda – kvůli větší ploše kůže ztrácíme více tepla.

Naše kůže je přitom tenčí a hůře brání únikům tepla. V neprospěch žen hrají také hormony a sklon k chudokrevnosti a nízkému krevnímu tlaku. Krev a krevní oběh ostatně hraje v pocitu tepla nebo chladu v těle rozhodující roli. Jen se podívejte, co se v těle děje, když začnete – lidově řečeno – mrznout:

Když vám začne být chladno

– Mozek dostal signály, že jste ve velmi chladném prostředí. Rozhodne, že se teplem musí šetřit. Důležité orgány jako srdce, mozek, ledviny a celé trávení potřebují kolem 37 °C, aby správně pracovaly, a to musí mozek zajistit.

Proto se krevní oběh v okrajových částech omezí, aby krev a s ní přísun tepla byly zajištěny pro vnitřní část těla.

– Cévy v kůži se stáhnou, takže kůže získá bledý odstín a je chladná.

– Začnou pracovat svaly, aby vyprodukovaly trochu tepla navíc – proto se třeseme.

– Zvedají se chloupky kvůli stažení drobných svalů kolem jejich cibulek, vzniká husí kůže.

Nejen vnější chlad

Uvedená reakce na chladné prostředí je normální a má pomoci ve zdraví zvládnout nepříznivé podmínky. Nastává u obou pohlaví, ačkoli ženy kvůli tělesné konstituci chlad trápí více.

Jenže někdy se k těmto přirozeným ženským nevýhodám mohou přidat ještě zdravotní potíže, prohlubující stav k zimomřivosti. Z těch nejčastějších příčin je to porucha štítné žlázy a chudokrevnost.

Když zlobí štítná žláza…

… pak se to odrazí na hospodaření s tělesnou energií. A teplo není nic jiného než energie. Snížená funkce štítné žlázy je v našich krajích poměrně častá a trpí jí více ženy, zejména ve vyšším věku. Jak poznáte, že se i vás může týkat?

Pokud tvoří štítná žláza hormony v nedostatečném množství, chybí energie celému organismu. Není to tedy jen zimomřivost, ale hlavně celková únava, větší spavost a sklon k rychlému vyčerpání.

Tyto neurčité celkové potíže obvykle doprovází také zácpa, neboť zpomalení tělesných pochodů se týká i práce střeva. Může ale způsobit i bušení srdce, zpomalení pulzu a nárůst krevního tlaku.

Proto je nezbytné pokles produkce hormonů štítné žlázy sledovat a případně řešit jejich syntetickými náhražkami.

Chudokrevnost je problém

Zdaleka nejde jen o bledost. Červené krvinky fungují jako dodavatel kyslíku, což je nezbytná „pohonná“ látka pro každou buňku.

Tvoří-li se méně červených krvinek, než tělo potřebuje, vzniká podobně jako při nedostatku hormonů štítné žlázy problém s chronickou únavou, duševní i tělesnou nevýkonností a zimomřivostí.

Chudokrevnost rozhodně není banální problém, ale stav chronicky ovlivňující celkovou kondici.

Co tělo připravuje o teplo

Kouření: Nikotin silně působí na cévy, po vykouření jedné cigarety se cévy zhruba na 20 minut stáhnou, takže se zúží jejich průměr. U tenkých cév to znamená, že se nedokážou přivést dostatek krve například ke kůži a ta chladne. Následek nedostatečného přivádění tepla cévami je ale znatelný i uvnitř těla.

Stres: Stresové hormony, především kortizon, mají nepříjemnou schopnost omezovat proudění krve v okrajových částech těla. Proto máte za stresové situace studené, ba dokonce ledové ruce a chodidla, ale také uši a nos.

Alkohol: Oproti cigaretám alkohol naopak cévy rozšíří. Proto krátkodobě zahřeje, ale poté začne odvádět teplo i z hlouběji položených tkání.

Podle stupně opilosti pak budete pociťovat chlad a budete se snažit zahřát, nebo naopak reagovat nebudete a přivodíte si podchlazení vnitřních orgánů. K tomu ovšem dochází až v těžké opilosti a za nízkých teplot prostředí.

Pohodlnost: Nedostatek pohybu vede nejen k nabývání na váze, ale také k pocitům vnitřního chladu. Že pohyb zahřívá, má hned dva důvody – především se zrychlí krevní oběh, fungující jako dodávka tepla.

Svaly začnou spotřebovávat energii a tím opět uvolňují teplo. A čím máte více svalů, tím více tepla vzniká, a proto sportovci méně mrznou.

Některé léky: Pocit vnitřního chladu mohou mít na svědomí i léky, v tomto případě jde o nežádoucí účinky. Objevit se mohou u přípravků na bázi tzv. beta blokátorů, používaných především při léčbě vysokého krevního tlaku, arytmie a dalších srdečních poruch.

Nedostatek hořčíku: Zhoršuje zimomřivost především u velmi štíhlých osob s malými zásobami podkožního tuku, který má zajišťovat tepelnou izolaci. Nedostatek hořčíku totiž vede k větší dráždivosti nervů, a tedy i vyšší reakci na pocit chladu.

Kromě toho vyvolává únavu a nechuť k pohybu, ačkoli je to nejpřirozenější způsob, jak se rychle zahřát a současně posílit svaly produkující teplo.

4 tipy, jak rychle zahřát zkřehlá chodidla

– Pořiďte si masážní míček s výstupky, zvaný ježek. Míček položte na podlahu a 10 minut přes něj přejíždějte chodidly a prsty nohou. Nebo nohu zvedněte a chodidlo masírujte míčkem ručně. Velmi rychle pocítíte příliv tepla.

– Velice účinná je masáž v teplém písku. Budete potřebovat cca 2 kg písku určeného pro chov ptáků. Na plechu ho krátce nechte prohřát v troubě, nasypte do lavoru a oběma chodidly v něm pak „šlapejte vodu“.

– Podobně jako písek pomáhá popel po spálení dřeva. Jen ho musíte prosít, aby v něm nezůstaly ostré zraňující kousky. Popel promíchejte s horkou vodou na kaši příjemné teploty a ponořte do ní chodidla. Hmota velmi dobře udržuje teplo a intenzivně prohřívá.

– Teplá koupel sama o sobě zahřívá a její účinek bude ještě intenzivnější, když přidáte esenciální olej podporující prokrvení. Tak působí například rozmarýn nebo skořice.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,