Domů     Zimomřivost není jen ze zimy
Zimomřivost není jen ze zimy
16.12.2020

Zimomřivost je typicky ženský problém, oproti mužům nám udržení vnitřního tepla zkomplikovala sama příroda. A co hůř, nevýhody ženského těla v tomto směru ještě prohlubují neduhy, k nimž máme větší sklon než muži.

Máme v průměru o 15 % méně svalů než muži, přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle. Jsme krásněji klenuté a to je z energetického hlediska nevýhoda – kvůli větší ploše kůže ztrácíme více tepla.

Naše kůže je přitom tenčí a hůře brání únikům tepla. V neprospěch žen hrají také hormony a sklon k chudokrevnosti a nízkému krevnímu tlaku. Krev a krevní oběh ostatně hraje v pocitu tepla nebo chladu v těle rozhodující roli. Jen se podívejte, co se v těle děje, když začnete – lidově řečeno – mrznout:

Když vám začne být chladno

– Mozek dostal signály, že jste ve velmi chladném prostředí. Rozhodne, že se teplem musí šetřit. Důležité orgány jako srdce, mozek, ledviny a celé trávení potřebují kolem 37 °C, aby správně pracovaly, a to musí mozek zajistit.

Proto se krevní oběh v okrajových částech omezí, aby krev a s ní přísun tepla byly zajištěny pro vnitřní část těla.

– Cévy v kůži se stáhnou, takže kůže získá bledý odstín a je chladná.

– Začnou pracovat svaly, aby vyprodukovaly trochu tepla navíc – proto se třeseme.

– Zvedají se chloupky kvůli stažení drobných svalů kolem jejich cibulek, vzniká husí kůže.

Nejen vnější chlad

Uvedená reakce na chladné prostředí je normální a má pomoci ve zdraví zvládnout nepříznivé podmínky. Nastává u obou pohlaví, ačkoli ženy kvůli tělesné konstituci chlad trápí více.

Jenže někdy se k těmto přirozeným ženským nevýhodám mohou přidat ještě zdravotní potíže, prohlubující stav k zimomřivosti. Z těch nejčastějších příčin je to porucha štítné žlázy a chudokrevnost.

Když zlobí štítná žláza…

… pak se to odrazí na hospodaření s tělesnou energií. A teplo není nic jiného než energie. Snížená funkce štítné žlázy je v našich krajích poměrně častá a trpí jí více ženy, zejména ve vyšším věku. Jak poznáte, že se i vás může týkat?

Pokud tvoří štítná žláza hormony v nedostatečném množství, chybí energie celému organismu. Není to tedy jen zimomřivost, ale hlavně celková únava, větší spavost a sklon k rychlému vyčerpání.

Tyto neurčité celkové potíže obvykle doprovází také zácpa, neboť zpomalení tělesných pochodů se týká i práce střeva. Může ale způsobit i bušení srdce, zpomalení pulzu a nárůst krevního tlaku.

Proto je nezbytné pokles produkce hormonů štítné žlázy sledovat a případně řešit jejich syntetickými náhražkami.

Chudokrevnost je problém

Zdaleka nejde jen o bledost. Červené krvinky fungují jako dodavatel kyslíku, což je nezbytná „pohonná“ látka pro každou buňku.

Tvoří-li se méně červených krvinek, než tělo potřebuje, vzniká podobně jako při nedostatku hormonů štítné žlázy problém s chronickou únavou, duševní i tělesnou nevýkonností a zimomřivostí.

Chudokrevnost rozhodně není banální problém, ale stav chronicky ovlivňující celkovou kondici.

Co tělo připravuje o teplo

Kouření: Nikotin silně působí na cévy, po vykouření jedné cigarety se cévy zhruba na 20 minut stáhnou, takže se zúží jejich průměr. U tenkých cév to znamená, že se nedokážou přivést dostatek krve například ke kůži a ta chladne. Následek nedostatečného přivádění tepla cévami je ale znatelný i uvnitř těla.

Stres: Stresové hormony, především kortizon, mají nepříjemnou schopnost omezovat proudění krve v okrajových částech těla. Proto máte za stresové situace studené, ba dokonce ledové ruce a chodidla, ale také uši a nos.

Alkohol: Oproti cigaretám alkohol naopak cévy rozšíří. Proto krátkodobě zahřeje, ale poté začne odvádět teplo i z hlouběji položených tkání.

Podle stupně opilosti pak budete pociťovat chlad a budete se snažit zahřát, nebo naopak reagovat nebudete a přivodíte si podchlazení vnitřních orgánů. K tomu ovšem dochází až v těžké opilosti a za nízkých teplot prostředí.

Pohodlnost: Nedostatek pohybu vede nejen k nabývání na váze, ale také k pocitům vnitřního chladu. Že pohyb zahřívá, má hned dva důvody – především se zrychlí krevní oběh, fungující jako dodávka tepla.

Svaly začnou spotřebovávat energii a tím opět uvolňují teplo. A čím máte více svalů, tím více tepla vzniká, a proto sportovci méně mrznou.

Některé léky: Pocit vnitřního chladu mohou mít na svědomí i léky, v tomto případě jde o nežádoucí účinky. Objevit se mohou u přípravků na bázi tzv. beta blokátorů, používaných především při léčbě vysokého krevního tlaku, arytmie a dalších srdečních poruch.

Nedostatek hořčíku: Zhoršuje zimomřivost především u velmi štíhlých osob s malými zásobami podkožního tuku, který má zajišťovat tepelnou izolaci. Nedostatek hořčíku totiž vede k větší dráždivosti nervů, a tedy i vyšší reakci na pocit chladu.

Kromě toho vyvolává únavu a nechuť k pohybu, ačkoli je to nejpřirozenější způsob, jak se rychle zahřát a současně posílit svaly produkující teplo.

4 tipy, jak rychle zahřát zkřehlá chodidla

– Pořiďte si masážní míček s výstupky, zvaný ježek. Míček položte na podlahu a 10 minut přes něj přejíždějte chodidly a prsty nohou. Nebo nohu zvedněte a chodidlo masírujte míčkem ručně. Velmi rychle pocítíte příliv tepla.

– Velice účinná je masáž v teplém písku. Budete potřebovat cca 2 kg písku určeného pro chov ptáků. Na plechu ho krátce nechte prohřát v troubě, nasypte do lavoru a oběma chodidly v něm pak „šlapejte vodu“.

– Podobně jako písek pomáhá popel po spálení dřeva. Jen ho musíte prosít, aby v něm nezůstaly ostré zraňující kousky. Popel promíchejte s horkou vodou na kaši příjemné teploty a ponořte do ní chodidla. Hmota velmi dobře udržuje teplo a intenzivně prohřívá.

– Teplá koupel sama o sobě zahřívá a její účinek bude ještě intenzivnější, když přidáte esenciální olej podporující prokrvení. Tak působí například rozmarýn nebo skořice.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
20.3.2024
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy savého papíru, na který rozložíte rost
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.