Zimomřivost není jen ze zimy

Zimomřivost je typicky ženský problém, oproti mužům nám udržení vnitřního tepla zkomplikovala sama příroda. A co hůř, nevýhody ženského těla v tomto směru ještě prohlubují neduhy, k nimž máme větší sklon než muži.

Máme v průměru o 15 % méně svalů než muži, přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle. Jsme krásněji klenuté a to je z energetického hlediska nevýhoda – kvůli větší ploše kůže ztrácíme více tepla. Naše kůže je přitom tenčí a hůře brání únikům tepla. V neprospěch žen hrají také hormony a sklon k chudokrevnosti a nízkému krevnímu tlaku.

Krev a krevní oběh ostatně hraje v pocitu tepla nebo chladu v těle rozhodující roli.

Jen se podívejte, co se v těle děje, když začnete – lidově řečeno – mrznout:

Když vám začne být chladno

– Mozek dostal signály, že jste ve velmi chladném prostředí. Rozhodne, že se teplem musí šetřit. Důležité orgány jako srdce, mozek, ledviny a celé trávení potřebují kolem 37 °C, aby správně pracovaly, a to musí mozek zajistit. Proto se krevní oběh v okrajových částech omezí, aby krev a s ní přísun tepla byly zajištěny pro vnitřní část těla.

– Cévy v kůži se stáhnou, takže kůže získá bledý odstín a je chladná.

– Začnou pracovat svaly, aby vyprodukovaly trochu tepla navíc – proto se třeseme.

– Zvedají se chloupky kvůli stažení drobných svalů kolem jejich cibulek, vzniká husí kůže.

Nejen vnější chlad

Uvedená reakce na chladné prostředí je normální a má pomoci ve zdraví zvládnout nepříznivé podmínky. Nastává u obou pohlaví, ačkoli ženy kvůli tělesné konstituci chlad trápí více.

Jenže někdy se k těmto přirozeným ženským nevýhodám mohou přidat ještě zdravotní potíže, prohlubující stav k zimomřivosti. Z těch nejčastějších příčin je to porucha štítné žlázy a chudokrevnost.

Když zlobí štítná žláza…

… pak se to odrazí na hospodaření s tělesnou energií. A teplo není nic jiného než energie. Snížená funkce štítné žlázy je v našich krajích poměrně častá a trpí jí více ženy, zejména ve vyšším věku. Jak poznáte, že se i vás může týkat? Pokud tvoří štítná žláza hormony v nedostatečném množství, chybí energie celému organismu.

Není to tedy jen zimomřivost, ale hlavně celková únava, větší spavost a sklon k rychlému vyčerpání. Tyto neurčité celkové potíže obvykle doprovází také zácpa, neboť zpomalení tělesných pochodů se týká i práce střeva. Může ale způsobit i bušení srdce, zpomalení pulzu a nárůst krevního tlaku.

Proto je nezbytné pokles produkce hormonů štítné žlázy sledovat a případně řešit jejich syntetickými náhražkami.

Chudokrevnost je problém

Zdaleka nejde jen o bledost. Červené krvinky fungují jako dodavatel kyslíku, což je nezbytná „pohonná“ látka pro každou buňku. Tvoří-li se méně červených krvinek, než tělo potřebuje, vzniká podobně jako při nedostatku hormonů štítné žlázy problém s chronickou únavou, duševní i tělesnou nevýkonností a zimomřivostí.

Chudokrevnost rozhodně není banální problém, ale stav chronicky ovlivňující celkovou kondici.

Co tělo připravuje o teplo

Kouření: Nikotin silně působí na cévy, po vykouření jedné cigarety se cévy zhruba na 20 minut stáhnou, takže se zúží jejich průměr. U tenkých cév to znamená, že se nedokážou přivést dostatek krve například ke kůži a ta chladne. Následek nedostatečného přivádění tepla cévami je ale znatelný i uvnitř těla.

Stres: Stresové hormony, především kortizon, mají nepříjemnou schopnost omezovat proudění krve v okrajových částech těla. Proto máte za stresové situace studené, ba dokonce ledové ruce a chodidla, ale také uši a nos.

Alkohol: Oproti cigaretám alkohol naopak cévy rozšíří. Proto krátkodobě zahřeje, ale poté začne odvádět teplo i z hlouběji položených tkání. Podle stupně opilosti pak budete pociťovat chlad a budete se snažit zahřát, nebo naopak reagovat nebudete a přivodíte si podchlazení vnitřních orgánů.

K tomu ovšem dochází až v těžké opilosti a za nízkých teplot prostředí.

Pohodlnost: Nedostatek pohybu vede nejen k nabývání na váze, ale také k pocitům vnitřního chladu. Že pohyb zahřívá, má hned dva důvody – především se zrychlí krevní oběh, fungující jako dodávka tepla. Svaly začnou spotřebovávat energii a tím opět uvolňují teplo. A čím máte více svalů, tím více tepla vzniká, a proto sportovci méně mrznou.

Některé léky: Pocit vnitřního chladu mohou mít na svědomí i léky, v tomto případě jde o nežádoucí účinky. Objevit se mohou u přípravků na bázi tzv. beta blokátorů, používaných především při léčbě vysokého krevního tlaku, arytmie a dalších srdečních poruch.

Nedostatek hořčíku: Zhoršuje zimomřivost především u velmi štíhlých osob s malými zásobami podkožního tuku, který má zajišťovat tepelnou izolaci. Nedostatek hořčíku totiž vede k větší dráždivosti nervů, a tedy i vyšší reakci na pocit chladu.

Kromě toho vyvolává únavu a nechuť k pohybu, ačkoli je to nejpřirozenější způsob, jak se rychle zahřát a současně posílit svaly produkující teplo.

4 tipy, jak rychle zahřát zkřehlá chodidla

– Pořiďte si masážní míček s výstupky, zvaný ježek. Míček položte na podlahu a 10 minut přes něj přejíždějte chodidly a prsty nohou. Nebo nohu zvedněte a chodidlo masírujte míčkem ručně. Velmi rychle pocítíte příliv tepla.

– Velice účinná je masáž v teplém písku. Budete potřebovat cca 2 kg písku určeného pro chov ptáků. Na plechu ho krátce nechte prohřát v troubě, nasypte do lavoru a oběma chodidly v něm pak „šlapejte vodu“.

– Podobně jako písek pomáhá popel po spálení dřeva. Jen ho musíte prosít, aby v něm nezůstaly ostré zraňující kousky. Popel promíchejte s horkou vodou na kaši příjemné teploty a ponořte do ní chodidla. Hmota velmi dobře udržuje teplo a intenzivně prohřívá.

– Teplá koupel sama o sobě zahřívá a její účinek bude ještě intenzivnější, když přidáte esenciální olej podporující prokrvení. Tak působí například rozmarýn nebo skořice.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rodinná tragédie ji dostala na dno
nasehvezdy.cz

Rodinná tragédie ji dostala...

Ačkoli je ještě velmi...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Země se točí rychleji, den se zkracuje
epochaplus.cz

Země se točí rychleji, den...

V začátcích roku 2021 vědci z celého...
Objevený hrob ve Statenicích u Prahy: byl v něm muž, či žena?
epochaplus.cz

Objevený hrob ve Statenicích u...

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...
Překonejte hranice své představivosti
iluxus.cz

Překonejte hranice své...

Inovativní švédská beauty-tech značka odhalila...
Dvojče zachránilo sestru před smrtí skokem z okna
skutecnepribehy.cz

Dvojče zachránilo sestru...

Období, které jsem prožívala, bylo...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Pomazánka z červené řepy s karamelizovanými ořechy
tisicereceptu.cz

Pomazánka z červené řepy s...

Dnes už klasická pomazánka z červené řepy....
Válka Prachařových žen!
nasehvezdy.cz

Válka Prachařových žen!

Současná partnerka...
Co prozradily zkamenělé výkaly?
21stoleti.cz

Co prozradily zkamenělé...

Evropští vědci v nedávné době provedli analýzu...
Exorcismus v Česku kvete
enigmaplus.cz

Exorcismus v Česku kvete

I přestože je Česká republika převážně...
Manželství jako „továrna na změny“
epochalnisvet.cz

Manželství jako „továrna na...

Manželství je přítomné téměř ve všech kulturách na...
0 shares