Domů     IMPETIGO: Připomíná akné
IMPETIGO: Připomíná akné
14.1.2020

Pupínky, puchýře, stroupky, zvětšující se hnisavá a mokvající místa na kůži, a nakonec velké strupy a nehojící se rány. To už nejspíš vyděsí každého!

Jedinou možností místo laické domácí samoléčby je okamžitá cesta k lékaři.

Impetigo, o které se s největší pravděpodobností jedná, je totiž poměrně časté nepříjemné a velmi nakažlivé kožní onemocnění, které vážně snižuje společenský kredit a sebevědomí postiženého.

Co je impetigo?

V podstatě jde o povrchový hnisavý zánět kůže, který postihuje nejčastěji děti a mladé lidi, ale dost často onemocní i dospělí.

Nemoc se velmi snadno šíří zejména ve větším kolektivu, zvlášť, když přijdou s nemocí do užšího kontaktu – v rodině, ve škole, na pracovišti. Projevuje se hnisajícími rankami na těle, které musíme okamžitě začít léčit antibiotiky.

Onemocnění má dvě formy – bulózní (způsobená stafylokoky), kdy se na kůži objeví velké, praskající puchýře plné čiré tekutiny, nebo nebulózní (vyvolaná streptokoky), kdy vznikne na kůži nepatrný puchýřek (zpočátku si ho nevšimneme), který hned také praskne a potáhne se krustičkou (stroupkem). Tyto malé pupínky si lze lehce splést s akné.

Proč se nakazíme?

Příčinou bolestivé infekce jsou bakterie, které napadnou povrchovou vrstvu kůže a způsobí v ní zánět, navíc toxiny těchto bakterií umí povrchovou vrstvu kůže přímo štěpit a rozkládat.

Často stačí, že je kůže nějak poškozená, ať už mechanicky (je odřená, poškrábané, pořezaná), nebo ekzémem či jinou kožní chorobou, vyrážkou a zánětem.

Často se proto používá i pojem „impetiginizace“, což znamená, že se nějaký původně neinfekční kožní defekt (ekzém, lišej) nakazí bakteriemi a na jeho místě vznikne hnisavý zánět.

Postižený si svědící místa rozškrábe, a tím naruší kožní kryt, kudy pak do oděrek proniknou bakterie.

Jak nemoc zjistíme?

Příznaky se u obou forem liší, u streptokokového typu onemocnění se u postiženého objeví na kůži zarudlá ložiska s malými puchýřky, které jsou plné hnisu a brzy se pokryjí ošklivými žlutými šupinatými krustami.

Stafylokoková forma kvůli působení stafylokokových toxinů na kůži vytváří zarudlá ložiska, tentokrát ovšem s velkými nevábnými puchýři se žlutozelným hnisem. I když se puchýře snadno sloupnou, zůstanou po nich mokvající červené ranky.

Na jejich povrchu zase mohou vznikat šupinky krusty, ale tentokrát jsou hnědé. Nejčastější se objeví výsev této infekční vyrážky na tvářích, možný je však i jinde po těle. Kromě toho se streptokoky i stafylokoky mohou v jednom ložisku vyskytovat společně.

Hrozí komplikace

Impetigo vyvolané stafylokokovými toxiny může mít výrazně těžší průběh, a podle charakteristického vzhledu ho nazýváme syndromem opařené kůže. Poškození pokožky je v podstatě stejné jako u klasického onemocnění, bývá však mnohem větší.

Na těle vznikají rozsáhlá rudá ložiska podobná poleptané kůži, ze které se v cárech odlupuje vrchní vrstva.

V tomto případě už jde téměř o život, protože nemocná kůže už nechrání podkoží a další vrstvy a postižený je ohrožen bakteriemi, které proniknou do těla právě přes narušené plochy kůže. Snadno pak dochází k otravě krve.

Syndrom opařené kůže je bezpodmínečně nutné léčit v nemocnici podáváním účinných antibiotik. Přesto, pokud člověk tento stav přežije, zahojí se mu kůže do pár měsíců, aniž by na ní zůstaly výrazné jizvy.

Jak se před nemocí bránit?

Prevence má význam u malých dětí, protože impetigo se mezi nimi může dobře šířit. Důležitá je základní hygiena a nepoužívání společných osobních pomůcek.

Pokud však budete pochybovat i o nepatrných vyrážkách a nepřirozeně zbarvených ploškách kůže, je nezbytné navštívit lékaře dermatologa (i internistu), který na základě viditelných projevů rozhodne o diagnóze.

Kromě toho je nutné podstoupit mikrobiologické vyšetření vzorku z ložiska, které přesně určí původce nemoci (bakterii).

Spolehlivá léčba

Krusty odstraníme za pomoci mastí obsahujících kyselinu salicylovou a další podpůrné látky. Speciální krémy šupiny a ztvrdlou a zrohovatělou kůži zcela rozloží.

Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, používají se na ložiska i masti s antibiotiky, tzv. lokální antibiotika. U těžkého průběhu při rozsáhlejší infekci na velkých plochách je už nutné použít antibiotika systémová (celková).

Léčení závisí na druhu antibiotik. Moderní místně podávaná antibiotika vyléčí impetigo za cca 5 dnů, s klasickými antibiotiky probíhá léčení 7–10 dnů a je třeba antibiotika aplikovat ve větších dávkovách.

V případě onemocnění je nutné dodržovat zvýšený hygienický režim, někdy dokonce i zavést karanténu.

Pokud máte zjištěné impetigo

• noste volné oblečení

• po každém kontaktu s „puchýřkem“ si umyjte ruce

• vyvarujte se tělesnému styku s jinou osobou

• pomáhají čaje a odvary z řepíku a koupele

• jizvy mažte konopným krémem, mastí, olejem

• během léčby ATB nejezte tučné a mléčné potraviny

Zdroj: MUDr. Jiří Štefánek, Nemocnice v Havlíčkově Brodu

Text: MUDr. Jiří Štefánek, Nemocnice v Havlíčkově Brodu, upravila: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
16.7.2025
Játra působí v našem těle jako čistička a zvládají toho opravdu mnoho. Obměna toho, čím je denně krmíme, jim odlehčí a podpoří nebo znovu nastartuje jejich správné fungování. Například v ajurvédské a čínské medicíně se zdraví jater věnovali několik tisíciletí a tvrdí, že lékař, který ví, jak harmonizovat játra, umí vyléčit stovky nemocí. Protože jsou jediným orgánem v těle, který se dokáže sám re
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
reklama
Šikovné tipy
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
iluxus.cz
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
Na motoristickém portálu TipCars je aktuálně inzerováno rekordních 1 327 kabrioletů – nejvíce za poslední dva roky. V nabídce dominují benzinové vozy, které tvoří přibližně 85 % všech inzerátů. Naftov
Brad Pitt má strach, že mu uteče
nasehvezdy.cz
Brad Pitt má strach, že mu uteče
Tohle by asi nikdo nikdy u idola žen Brada Pitta (61) nehádal. Prý je strachy bez sebe, aby si po boku udržel svou o polovinu mladší přítelkyni Ines de Ramon (32). I on totiž stárne, a už dávno to ne
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
epochalnisvet.cz
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
Hledáte nové stylové bydlení? V nabídce je dům od architekta, jehož jméno rezonuje v učebnách Harvardu, Yale i na oceňovaných návrzích po celém světě. Eric Owen Moss, průkopník experimentální architektury, nabízí svůj osobní domov v Santa Monice k pronájmu. Za více než půl milionu měsíčně může být váš! Třípatrový dům nese název A+M House a je přesně tak
Svou lásku jsem téměř odehnala
skutecnepribehy.cz
Svou lásku jsem téměř odehnala
Organizovala jsem třídní sraz po 45 letech, na který přišel pohledný muž, kterého jsem nepoznala. Málem jsem ho vyhodila. V restauraci, kde jsme měli mít sraz, jsem zamluvila rezervaci salonku. Seděla jsem u stolu u dveří a inkasovala po příchozích určitou částku za objednané občerstvení. Někteří spolužačky a spolužáci tam už byli. Najednou nahlédl a začal se hrnout dovnitř podnapilý muž, který celou dobu seděl
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
21stoleti.cz
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Je
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
epochanacestach.cz
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína však zaujme nejen svou velikostí, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm tradují. V krásné přírodě jihozápadní části Hostýnských vrchů nedaleko Zlína se nachází zřícenina hradu, který si v minulosti zakusil mnohé. Tajemství obklopuje už jeho samotný vznik v první polovině 13. století. Není totiž
Historický skvost ve Středomoří
rezidenceonline.cz
Historický skvost ve Středomoří
Bývalá mallorská usedlost pochází ze 17. století a nachází se v jihozápadní části ostrova ve městě Andratx. Disponuje nádhernými pozemky s rozlohou 36 hektarů, které jsou porostlé palmami, cypřiši a piniemi a nabízí tak nespočet možností pro milovníky nevšedního bydlení. Rekonstrukce tradičního statku byla provedena tak, aby byl zachován historický vzhled a přitom dům splňoval nároky moderního
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
epochaplus.cz
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
Jáchymov, město v malebném Krušnohoří, dnes působí na první pohled idylicky. Historické domy lemující svažité náměstí a těžební věž tyčící se vedle kostela klamou tělem. Kdysi dávno to bylo druhé nejlidnatější město v Čechách, proslulé stříbrnými doly, které daly světu název „tolar“ a později „dolar“. Zdejší uranová ruda dokonce pomohla Marii Curie-Skłodowské objevit radium a
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
nejsemsama.cz
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
Chorvatsko je úžasné v tom, že nabízí nepřeberné množství možností. Na své si přijdou jak vyznavači slunění a lenošení u moře, tak milovníci výletů. Nádherné, průzračné moře, které vybízízí ke šnorchlování, skalnaté útesy, snové oblázkové pláže, na nichž je požitek relaxovat, ale i města plná památek i taveren, která na vás dýchnou pravou dovolenkovou atmosférou. Chorvatsko dokáže spolehlivě konkurovat i vzdáleným exotickým destinacím. Je zde
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
enigmaplus.cz
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
Co je pravdy na existenci Nefilim a vážně může ležet na dně nechvalně proslulého trojúhelníku torzo zapomenutého města? EnigmaPlus.cz hledá odpovědi! [gallery ids="155726,155727,155725"] Čeká v
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
historyplus.cz
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
Po vylodění na jihu Francie ho nikdo nevítá a na jeho adresu padne i nejedna výčitka. Napoleon se tím ale rozhodit nenechá. Během rychlého pochodu na Paříž se k němu přidávají stovky dobrovolníků, a hlavně nepřátelé nedokážou na excísařův překvapivý tah zareagovat! Po tragickém tažení do Ruska ve druhé polovině roku 1812 to jde s
Roláda s houbovou nádivkou
tisicereceptu.cz
Roláda s houbovou nádivkou
Zbyla vám v mrazáku spousta hub ještě z léta? Teď je můžete zužitkovat do šťavnaté rolády. Ingredience 1 celé kuře 5 plátků toastového chleba 2 stroužky česneku 200 g mražených hub 2 vejce