Domů     Peršan: Je libo vlněný, nebo hedvábný?
Peršan: Je libo vlněný, nebo hedvábný?
1.6.2022

Perský koberec se po staletí považuje za vkusný a půvabný doplněk, za ozdobu každého interiéru. Navíc je výbornou investicí. Ovšem pouze, je-li pravý.

Tři zastavení nám o tomto orientálním skvostu napoví víc…

I. TYPY ORIENTÁLNÍCH KOBERCŮ

V zásadě rozlišujeme dva základní typy – vázaný ručně nebo strojově. Není třeba vysvětlovat, že ceněné jsou ty, které jsou vázané ručně. Však jsou vyráběny umělcem, který převzal své dovednosti od předků z několika generací.

Ovšem před 4 stoletími se v Evropě začaly vyrábět imitace ručně vázaných koberců. U kvalitních prodejců je rozeznáte podle označení. Ručně vázané jsou označené jako „orientální“, napodobeniny pak jen jako „koberce s orientálním vzorem“.

Kvalitu si ohlídejte

I ručně vázaných perských koberců je více druhů. Ať už podle materiálu, vzoru, techniky či místa výroby se odvíjí i jejich název (většinou je to podle oblastí, v nichž koberec vznikl).

Každý ručně vázaný koberec je unikát, protože tímto způsobem výroby se úplně shodná kopie nedá zhotovit. Pravost si můžete nechat ověřit. Nebo zkuste zátěžový test: Postavte se v botách na koberec a otočte se na patě.

Na pravém koberci by se vlákna měla vrátit okamžitě do původní polohy, na strojově vyrobeném zůstanou zatočená. Ke kvalitnímu koberci byste měli dostat certifikát pravosti.

Pokud kupujete koberec v hodnotě nad sto tisíc korun, požádejte o znalecký posudek pracovníky Umělecko-průmyslového muzea.

Tip Paní domu: Ručně vázaný koberec má vrchní vzor viditelný i na spodní straně.

Traduje se, že kolébkou perských koberců je Persie (dnešní Irán). Postupně se výroba šířila dál (Turecko, Kavkazsko, Afghánistán, Indie, Čína, Mongolsko, Tibet, Nepál…).
Traduje se, že kolébkou perských koberců je Persie (dnešní Irán). Postupně se výroba šířila dál (Turecko, Kavkazsko, Afghánistán, Indie, Čína, Mongolsko, Tibet, Nepál…).

II. JAK SI KOBEREC VYBRAT

Ručně vázaný orientální koberec je neporovnatelně kvalitnější. Jak se to pozná? Třeba podle hustoty vlasu. Bývá vyčíslena počtem uzlů na m². Kvalitní kus má nad 400 tisíc uzlů, luxusní od 800 tisíc výš.

Nejhustější vazby – přes milion uzlů – mohou dosáhnout jen celohedvábné koberce. Vedle hustoty se také pohlíží na barvy (ty přírodní mají vyšší hodnotu).

* Na světlou podlahu je nejlepší koberec tmavý, nebo s tmavou bordurou, na tmavou podlahu světlý koberec, nebo koberec se světlou bordurou. Oddělí se tak opticky od podlahy.

* Centrální motivy se nejlépe hodí do otevřeného prostoru, kde bude koberec ležet bez zakrytí nábytkem, nebo pouze s pár kusy po obvodu.

* Celoplošné vzory naproti tomu nijak neomezují v umístění koberce s nábytkem na něm.

Dalším kritériem je materiál

Materiál vybírejte podle toho, kam chcete koberec položit. Do předsíně (vysoká zátěž) sáhněte po vlněném s krátkým vlasem, který patří k nejodolnějším, do obývacího pokoje (střední zátěž) si vyberte dle libosti a v ložnici (nízká zátěž) si dopřejte hedvábný.

Vlna – používá se ovčí. Vedlejším produktem při stříhání vlny je lanolin. Obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění. Tyn nejkvalitnější vlněný koberec je na dotek velmi jemný, až sametový, má vysoký lesk a je velmi odolný.

Hedvábí – používá se přírodní hedvábí (z výměšků žláz motýla bource morušového), které v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje.

Viskóza – je náhražkou hedvábí, proto se jí říká „umělé hedvábí“. Je to celulóza, získaná nejčastěji z bavlny nebo ze dřeva.

Polyester – je syntetickým výrobkem, jeho nejdůležitější vlastností je vysoká odolnost vůči světlu a mikroorganismům a také nízká nasákavost.

Jak vzniká cena koberce

Existují konkrétní kritéria sedmi základních vlastností s bodovým ohodnocením každé vlastnosti od 0 do 10. Navíc existuje koeficient důležitosti.

Vlastnost

Měřítko

Hodnocení

0 bodů

Hodnocení

10 bodů

Koeficient

důležitosti

hustota

uzly / cm²

<6

>105

11

materiál

vlas / podklad

bavlna/juta

hedvábí/hedvábí

7

vzorování

motivy

jednobarevné

zdobení

přesné, křivočaré vzory

na celém podkladu

6

barvevnost a

druh barviva

vzhled

nepřijatelné barvy

a odstíny

nejméně 15 barev

harmonicky sladěných

5

stáří

počet roků

<10

>100

3

stav

vzhled

roztrhaný,

nedá se opravit

“jako nový“

2

poptávka a

dosažitelnost

informace o trhu

masový výrobek na

nejnižší úrovni

vzácná starožitnost

2

III. JAK HO SPRÁVNĚ UDRŽOVAT

Čím je koberec kvalitnější, tím menší údržbu vyžaduje. Ručně vázaný koberec má hustý vlas a nečistota do něj vniká obtížně. Díky lanolinu, který odpuzuje vodu, se odolnost proti poškození a ušpinění ještě zvyšuje.

* Pro běžné čištění postačí koberec jednou za týden vysát, zásadně po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáč nebo s klepač, mohlo by dojít k vytrhávání ovčího vlákna.

* V zimě ho můžete položit na sníh vlasem dolů a vyklepat.

* Vylitou vodu hned z koberce odsajte čistým, suchým a měkkým klůckem, nejlépe z bavlny. Ale netlačte. Nechte vodu do hadříku vsáknout. Nikdy nepoužívejte kartáč, jen skvrnu zvětšíte.

* Perské koberce neklepejte na klepadle, ale pouze ve vodorovné poloze.

* Chemické čištění nechte na profesionálních čistírnách koberců. Musí se provádět opatrně, aby se vlna neodmastila, ztratila by schopnost odpuzovat nečistoty. Poškodit můžete i barvy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroje: orientalni-koberce.cz, buchara.cz, ariana-koberce.cz,ing. Miloslav Burdátš (www.antik-kant.cz) Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém