Domů     Peršan: Je libo vlněný, nebo hedvábný?
Peršan: Je libo vlněný, nebo hedvábný?
1.6.2022

Perský koberec se po staletí považuje za vkusný a půvabný doplněk, za ozdobu každého interiéru. Navíc je výbornou investicí. Ovšem pouze, je-li pravý.

Tři zastavení nám o tomto orientálním skvostu napoví víc…

I. TYPY ORIENTÁLNÍCH KOBERCŮ

V zásadě rozlišujeme dva základní typy – vázaný ručně nebo strojově. Není třeba vysvětlovat, že ceněné jsou ty, které jsou vázané ručně. Však jsou vyráběny umělcem, který převzal své dovednosti od předků z několika generací.

Ovšem před 4 stoletími se v Evropě začaly vyrábět imitace ručně vázaných koberců. U kvalitních prodejců je rozeznáte podle označení. Ručně vázané jsou označené jako „orientální“, napodobeniny pak jen jako „koberce s orientálním vzorem“.

Kvalitu si ohlídejte

I ručně vázaných perských koberců je více druhů. Ať už podle materiálu, vzoru, techniky či místa výroby se odvíjí i jejich název (většinou je to podle oblastí, v nichž koberec vznikl).

Každý ručně vázaný koberec je unikát, protože tímto způsobem výroby se úplně shodná kopie nedá zhotovit. Pravost si můžete nechat ověřit. Nebo zkuste zátěžový test: Postavte se v botách na koberec a otočte se na patě.

Na pravém koberci by se vlákna měla vrátit okamžitě do původní polohy, na strojově vyrobeném zůstanou zatočená. Ke kvalitnímu koberci byste měli dostat certifikát pravosti.

Pokud kupujete koberec v hodnotě nad sto tisíc korun, požádejte o znalecký posudek pracovníky Umělecko-průmyslového muzea.

Tip Paní domu: Ručně vázaný koberec má vrchní vzor viditelný i na spodní straně.

Traduje se, že kolébkou perských koberců je Persie (dnešní Irán). Postupně se výroba šířila dál (Turecko, Kavkazsko, Afghánistán, Indie, Čína, Mongolsko, Tibet, Nepál…).
Traduje se, že kolébkou perských koberců je Persie (dnešní Irán). Postupně se výroba šířila dál (Turecko, Kavkazsko, Afghánistán, Indie, Čína, Mongolsko, Tibet, Nepál…).

II. JAK SI KOBEREC VYBRAT

Ručně vázaný orientální koberec je neporovnatelně kvalitnější. Jak se to pozná? Třeba podle hustoty vlasu. Bývá vyčíslena počtem uzlů na m². Kvalitní kus má nad 400 tisíc uzlů, luxusní od 800 tisíc výš.

Nejhustější vazby – přes milion uzlů – mohou dosáhnout jen celohedvábné koberce. Vedle hustoty se také pohlíží na barvy (ty přírodní mají vyšší hodnotu).

* Na světlou podlahu je nejlepší koberec tmavý, nebo s tmavou bordurou, na tmavou podlahu světlý koberec, nebo koberec se světlou bordurou. Oddělí se tak opticky od podlahy.

* Centrální motivy se nejlépe hodí do otevřeného prostoru, kde bude koberec ležet bez zakrytí nábytkem, nebo pouze s pár kusy po obvodu.

* Celoplošné vzory naproti tomu nijak neomezují v umístění koberce s nábytkem na něm.

Dalším kritériem je materiál

Materiál vybírejte podle toho, kam chcete koberec položit. Do předsíně (vysoká zátěž) sáhněte po vlněném s krátkým vlasem, který patří k nejodolnějším, do obývacího pokoje (střední zátěž) si vyberte dle libosti a v ložnici (nízká zátěž) si dopřejte hedvábný.

Vlna – používá se ovčí. Vedlejším produktem při stříhání vlny je lanolin. Obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění. Tyn nejkvalitnější vlněný koberec je na dotek velmi jemný, až sametový, má vysoký lesk a je velmi odolný.

Hedvábí – používá se přírodní hedvábí (z výměšků žláz motýla bource morušového), které v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje.

Viskóza – je náhražkou hedvábí, proto se jí říká „umělé hedvábí“. Je to celulóza, získaná nejčastěji z bavlny nebo ze dřeva.

Polyester – je syntetickým výrobkem, jeho nejdůležitější vlastností je vysoká odolnost vůči světlu a mikroorganismům a také nízká nasákavost.

Jak vzniká cena koberce

Existují konkrétní kritéria sedmi základních vlastností s bodovým ohodnocením každé vlastnosti od 0 do 10. Navíc existuje koeficient důležitosti.

Vlastnost

Měřítko

Hodnocení

0 bodů

Hodnocení

10 bodů

Koeficient

důležitosti

hustota

uzly / cm²

<6

>105

11

materiál

vlas / podklad

bavlna/juta

hedvábí/hedvábí

7

vzorování

motivy

jednobarevné

zdobení

přesné, křivočaré vzory

na celém podkladu

6

barvevnost a

druh barviva

vzhled

nepřijatelné barvy

a odstíny

nejméně 15 barev

harmonicky sladěných

5

stáří

počet roků

<10

>100

3

stav

vzhled

roztrhaný,

nedá se opravit

“jako nový“

2

poptávka a

dosažitelnost

informace o trhu

masový výrobek na

nejnižší úrovni

vzácná starožitnost

2

III. JAK HO SPRÁVNĚ UDRŽOVAT

Čím je koberec kvalitnější, tím menší údržbu vyžaduje. Ručně vázaný koberec má hustý vlas a nečistota do něj vniká obtížně. Díky lanolinu, který odpuzuje vodu, se odolnost proti poškození a ušpinění ještě zvyšuje.

* Pro běžné čištění postačí koberec jednou za týden vysát, zásadně po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáč nebo s klepač, mohlo by dojít k vytrhávání ovčího vlákna.

* V zimě ho můžete položit na sníh vlasem dolů a vyklepat.

* Vylitou vodu hned z koberce odsajte čistým, suchým a měkkým klůckem, nejlépe z bavlny. Ale netlačte. Nechte vodu do hadříku vsáknout. Nikdy nepoužívejte kartáč, jen skvrnu zvětšíte.

* Perské koberce neklepejte na klepadle, ale pouze ve vodorovné poloze.

* Chemické čištění nechte na profesionálních čistírnách koberců. Musí se provádět opatrně, aby se vlna neodmastila, ztratila by schopnost odpuzovat nečistoty. Poškodit můžete i barvy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroje: orientalni-koberce.cz, buchara.cz, ariana-koberce.cz,ing. Miloslav Burdátš (www.antik-kant.cz) Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.6.2023
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře vymyté nádoby naskládejte omyté oblázky. Vrstva by m
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
26.5.2023
Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky. Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot