Domů     Peršan: Je libo vlněný, nebo hedvábný?
Peršan: Je libo vlněný, nebo hedvábný?
1.6.2022

Perský koberec se po staletí považuje za vkusný a půvabný doplněk, za ozdobu každého interiéru. Navíc je výbornou investicí. Ovšem pouze, je-li pravý.

Tři zastavení nám o tomto orientálním skvostu napoví víc…

I. TYPY ORIENTÁLNÍCH KOBERCŮ

V zásadě rozlišujeme dva základní typy – vázaný ručně nebo strojově. Není třeba vysvětlovat, že ceněné jsou ty, které jsou vázané ručně. Však jsou vyráběny umělcem, který převzal své dovednosti od předků z několika generací.

Ovšem před 4 stoletími se v Evropě začaly vyrábět imitace ručně vázaných koberců. U kvalitních prodejců je rozeznáte podle označení. Ručně vázané jsou označené jako „orientální“, napodobeniny pak jen jako „koberce s orientálním vzorem“.

Kvalitu si ohlídejte

I ručně vázaných perských koberců je více druhů. Ať už podle materiálu, vzoru, techniky či místa výroby se odvíjí i jejich název (většinou je to podle oblastí, v nichž koberec vznikl).

Každý ručně vázaný koberec je unikát, protože tímto způsobem výroby se úplně shodná kopie nedá zhotovit. Pravost si můžete nechat ověřit. Nebo zkuste zátěžový test: Postavte se v botách na koberec a otočte se na patě.

Na pravém koberci by se vlákna měla vrátit okamžitě do původní polohy, na strojově vyrobeném zůstanou zatočená. Ke kvalitnímu koberci byste měli dostat certifikát pravosti.

Pokud kupujete koberec v hodnotě nad sto tisíc korun, požádejte o znalecký posudek pracovníky Umělecko-průmyslového muzea.

Tip Paní domu: Ručně vázaný koberec má vrchní vzor viditelný i na spodní straně.

Traduje se, že kolébkou perských koberců je Persie (dnešní Irán). Postupně se výroba šířila dál (Turecko, Kavkazsko, Afghánistán, Indie, Čína, Mongolsko, Tibet, Nepál…).
Traduje se, že kolébkou perských koberců je Persie (dnešní Irán). Postupně se výroba šířila dál (Turecko, Kavkazsko, Afghánistán, Indie, Čína, Mongolsko, Tibet, Nepál…).

II. JAK SI KOBEREC VYBRAT

Ručně vázaný orientální koberec je neporovnatelně kvalitnější. Jak se to pozná? Třeba podle hustoty vlasu. Bývá vyčíslena počtem uzlů na m². Kvalitní kus má nad 400 tisíc uzlů, luxusní od 800 tisíc výš.

Nejhustější vazby – přes milion uzlů – mohou dosáhnout jen celohedvábné koberce. Vedle hustoty se také pohlíží na barvy (ty přírodní mají vyšší hodnotu).

* Na světlou podlahu je nejlepší koberec tmavý, nebo s tmavou bordurou, na tmavou podlahu světlý koberec, nebo koberec se světlou bordurou. Oddělí se tak opticky od podlahy.

* Centrální motivy se nejlépe hodí do otevřeného prostoru, kde bude koberec ležet bez zakrytí nábytkem, nebo pouze s pár kusy po obvodu.

* Celoplošné vzory naproti tomu nijak neomezují v umístění koberce s nábytkem na něm.

Dalším kritériem je materiál

Materiál vybírejte podle toho, kam chcete koberec položit. Do předsíně (vysoká zátěž) sáhněte po vlněném s krátkým vlasem, který patří k nejodolnějším, do obývacího pokoje (střední zátěž) si vyberte dle libosti a v ložnici (nízká zátěž) si dopřejte hedvábný.

Vlna – používá se ovčí. Vedlejším produktem při stříhání vlny je lanolin. Obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění. Tyn nejkvalitnější vlněný koberec je na dotek velmi jemný, až sametový, má vysoký lesk a je velmi odolný.

Hedvábí – používá se přírodní hedvábí (z výměšků žláz motýla bource morušového), které v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje.

Viskóza – je náhražkou hedvábí, proto se jí říká „umělé hedvábí“. Je to celulóza, získaná nejčastěji z bavlny nebo ze dřeva.

Polyester – je syntetickým výrobkem, jeho nejdůležitější vlastností je vysoká odolnost vůči světlu a mikroorganismům a také nízká nasákavost.

Jak vzniká cena koberce

Existují konkrétní kritéria sedmi základních vlastností s bodovým ohodnocením každé vlastnosti od 0 do 10. Navíc existuje koeficient důležitosti.

Vlastnost

Měřítko

Hodnocení

0 bodů

Hodnocení

10 bodů

Koeficient

důležitosti

hustota

uzly / cm²

<6

>105

11

materiál

vlas / podklad

bavlna/juta

hedvábí/hedvábí

7

vzorování

motivy

jednobarevné

zdobení

přesné, křivočaré vzory

na celém podkladu

6

barvevnost a

druh barviva

vzhled

nepřijatelné barvy

a odstíny

nejméně 15 barev

harmonicky sladěných

5

stáří

počet roků

<10

>100

3

stav

vzhled

roztrhaný,

nedá se opravit

“jako nový“

2

poptávka a

dosažitelnost

informace o trhu

masový výrobek na

nejnižší úrovni

vzácná starožitnost

2

III. JAK HO SPRÁVNĚ UDRŽOVAT

Čím je koberec kvalitnější, tím menší údržbu vyžaduje. Ručně vázaný koberec má hustý vlas a nečistota do něj vniká obtížně. Díky lanolinu, který odpuzuje vodu, se odolnost proti poškození a ušpinění ještě zvyšuje.

* Pro běžné čištění postačí koberec jednou za týden vysát, zásadně po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáč nebo s klepač, mohlo by dojít k vytrhávání ovčího vlákna.

* V zimě ho můžete položit na sníh vlasem dolů a vyklepat.

* Vylitou vodu hned z koberce odsajte čistým, suchým a měkkým klůckem, nejlépe z bavlny. Ale netlačte. Nechte vodu do hadříku vsáknout. Nikdy nepoužívejte kartáč, jen skvrnu zvětšíte.

* Perské koberce neklepejte na klepadle, ale pouze ve vodorovné poloze.

* Chemické čištění nechte na profesionálních čistírnách koberců. Musí se provádět opatrně, aby se vlna neodmastila, ztratila by schopnost odpuzovat nečistoty. Poškodit můžete i barvy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroje: orientalni-koberce.cz, buchara.cz, ariana-koberce.cz,ing. Miloslav Burdátš (www.antik-kant.cz) Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.12.2023
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není! Existují dokonce i takové, které s
30.10.2023
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě líbí, možná byl dokonce drahý a vy jste hodně dlouho přemýšl
28.10.2023
A také ložnice, předsíň, kuchyň, koupelna… Vybrat si můžete sprej, katalytickou lampu, osvěžovač vzduchu, různé typy difuzérů nebo vonné tyčinky. Vůně člověka doprovázejí odedávna. Patří k nám stejně jako chutě nebo zrakové a sluchové vjemy. I vědci dnes potvrzují, že vůně hrají v našem životě zásadní roli. Mají obrovský význam na naše emoce, vzpomínky i rozhodování. Zlepšují náladu, odbourávaj
23.10.2023
Dny se zkracují, touto roční dobou nás už dávno slunce nebudí. Není to jen praktická nepříjemnost, že musíme svítit, nedostatek jasu a barev se podepisuje i na naší náladě.  Naštěstí existují fígle, jak dostat do bytu více světla i v zimě. Zrcadla Kam se hodí: Do ložnice a obýváku Jak působí? Zrcadla kouzlí s prostorem i světlem. Díky odrazu otvírají stěny a dávají jim další hloubku. Ide
18.10.2023
Čas od času je třeba položit novou podlahu. A protože se to nedělá tak často, během doby se na trhu objeví spousta novinek. Pojďme na exkurzi a podívejme se, co je právě k mání… Trh s podlahovými krytinami i jinými způsoby pokládky podlah je tak bohatý, že vyjmenovat všechny novinky ani není možné. Zaměříme se proto na ty nejpoužívanější. Oblíbené jsou přírodní a bio materiály. Sáhnout můžete po
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce