S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda.
S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit.
Cukrovka nebolí
A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i dlouhodobý stres.
Varovat by vás měly některé příznaky, jako je únava, náhlé zhoršení zraku, svědění kůže, velká žízeň a časté močení. Výkyvy hladiny cukru v krvi také způsobují někdy náhlý hlad. Objevit se může i nižší citlivost nohou či rukou.
Tyto projevy však nepřicházejí najednou, ale postupně, takže si jich zpočátku nemusíte všimnout.
Co můžete udělat?
Nezanedbávejte pravidelné lékařské prohlídky. Lékař vás posílá na odběr krve, při němž se vždy měří také hladina cukru v krvi. Pokud je zvýšená, je to varování. Takzvaný prediabetes neznamená, že je to ještě dobré. Naopak, je to varovné znamení.
Signál, že je třeba některé věci změnit. Začněte si hlídat jídelníček. Pokud je příčinou zvýšené hladiny cukru nadváha, pokuste se zhubnout. Hýbejte se. Důležité nejsou rekordy, ale pravidelnost.
Tip: Kupte si glukometr. V domácích podmínkách tak snadno zjistíte, jestli se váš stav zlepšil. Správná hladina cukru ráno nalačno je 5,5 nmol/l.
Zhoršení zraku
Po čtyřicítce se náš zrak začíná většinou zhoršovat. Ale mohou se objevit i vážnější onemocnění. Jedním z nich je šedý zákal. Už dávno neplatí, že se zákal řeší, až když takzvaně uzrál. Dnes lékaři doporučují operaci co nejdříve.
To proto, že v pokročilém stadiu je oční čočka tvrdší a operace náročnější. Velmi nebezpečná je takzvaná makulární degenerace, která může vést ke slepotě.
Často se projevuje tak, že vidíte v zorném poli černou skvrnu, vypadávají vám v textu písmena či špatně rozeznáváte obličeje.
Co můžete udělat?
Při podezření na makulární degeneraci si vyhlédněte nějakou čtvercovou síť, mohou to být dlaždičky v koupelně, křížovka či čtverečkovaný papír, a zjistěte, zda nevidíte linie křivé či rozvlněné. Pokud ano, spěchejte k lékaři.
Tip: Nezanedbávejte pravidelné prohlídky na očním oddělení. Rozhodně nestačí, když si jen necháte v optice změřit dioptrie.
Když bolí klouby
Osteoartróza nejčastěji zasahuje kolenní klouby a kyčle, ale trpět mohou i klouby na rukou či páteř. Víc jsou ohroženy ženy, zejména ty s nadváhou. Ze začátku klouby bolí při pohybu a po čase můžete pociťovat bolest i v klidu.
Protože vás bolest omezuje v pohybu, dochází postupně k úbytku svalové hmoty a bolest se zhoršuje. Je to začarovaný kruh.
Co můžete udělat?
Samozřejmě navštívit lékaře, v tomto případě ortopeda, který zjistí, jak je onemocnění pokročilé, a podle toho rozhodne. Ne vždy je totiž nutná operace.
Může předepsat léky, které onemocnění zpomalí, případně vyléčí probíhající zánět, ale také fyzikální terapii, elektromagnetickou léčbu či fyzioterapii. Kloubům může odlehčit i správná obuv a vhodný pohyb.
Nejčastěji se doporučuje plavání, nordic walking a jízda na kole, případně na rotopedu.
Tip: V poslední době se velmi doporučuje cvičení s využitím labilních ploch, které pomůže zvýšit stabilitu a zpevní svaly. Ze začátku je ale musíte provádět pod dohledem fyzioterapeuta.
Osteoporóza
Řídnutí kostí přichází zvolna. Bohužel se na ně někdy přijde až s první zlomeninou. Větší riziko je u žen, kvůli snížení produkce ženských pohlavních hormonů.
Co můžete dělat?
Zařaďte pravidelný pohyb, omezte pití alkoholu, vzdejte se cigaret. Omezte solení a jezte častěji potraviny bohaté na vápník a vitamin D. Největším zdrojem jsou sluneční paprsky, což ale využijete hlavně v letních měsících.
Tip: S postupujícím věkem schopnost pokožky tvořit vitamin D klesá, je potřeba doplnit ho přípravky z lékárny.
Problém, o kterém se mlčí
Jde o samovolný únik moči, tedy inkontinenci. Přitom ta trápí po šedesátce mnoho žen. Ty pak ze strachu opouštějí své koníčky, přestávají se stýkat s přáteli.
Co můžete dělat?
Důležité je absolvovat vyšetření u urologa.
Kromě běžných doporučení, jako je změna životosprávy a omezení těžké fyzické aktivity, existují i možnosti rehabilitace a fyzikální léčby, například trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna nebo elektrostimulace.
Existují i léky, které tlumí stahy svalů močového měchýře, někdy pomůže hormonální léčba.
Tip: Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.
Foto: Shutterstock