Domů     Elektrické hrnce usnadní vaření
Elektrické hrnce usnadní vaření

Rýžovar, mlékovar, friťák, parní či multifunkční hrnec… Od dob našich babiček, které rozlišovaly kastroly jen na malé a velké, nebo maximálně na hrnce na brambory, na vodu a na maso, už kuchyňské nádobí svou funkčností pokročilo mílovými kroky.

Dnes používáme na přípravu snad každého jídla jinou nádobu. Některé stavíme přímo na plotnu, jiné – se spoustou vychytávek (časovače, kontrolky, nastavitelné termostaty, bezpečnostní pojistky aj.) – připojujeme do zásuvky. Takové většinou vaření ještě víc zrychlí a zjednoduší.

Teflon a nerez vedou

Nejen pánve, ale i většina elektrických hrnců využívat na úpravu vnitřních stěn a dna antiadhézní úpravu – teflon. Materiál umožňuje vařit s minimálním množstvím oleje bez připálení. Klasiku ovšem představuje nerezové nádobí.

Kvalitní hrnce ze silnějšího materiálu jsou opatřeny termoakumulačním sendvičovým dnem. Pokrmy se v nich nepřipálí a navíc šetří energii. Nerezové hrnce se snadno udržují, odolávají nárazu i extrémním výkyvům teploty a snadno se myjí.

Elektrické tlakové hrnce

Elektrický tlakový hrnec dokáže uvařit rýži, mléko, vejce, a další přílohy, jako třeba zelí, čočku či brambory, bez toho, aby se připálily.

Hrnec se dá použít také bez víka, kdy v něm můžete smažit řízky, obalový sýr, hranolky, houby – prakticky nahradí fritovací hrnec.

„Chytré“ multifunkční hrnce

Příprava oběda či večeře se v nich obejde bez složitých příprav a dlouhého vaření, pečení nebo smažení. Multifunkční elektrické hrnce například zajistí přípravu jídla bez nutnosti míchání.

Samy bez pomoci dokážou nejen vařit a péct, ale i ohřívat jídla a připravovat zdravé pokrmy v páře. Některé dokonce fungují také jako fritéza nebo gril.

Malý „parní stroj“

Parní hrnec v mnoha domácnostech už určitě patří mezi nepostradatelné kuchyňské pomocníky. Jídlo se v něm připraví skoro samo, je zdravější, chutnější a barevnější, než kdybyste ho smažili třeba na oleji.

Na trhu seženete hrnec i za pár set korun (stojí od 600 do 4000 Kč), ale bez ohledu na pořizovací cenu mají přístroje i své nevýhody.

Výhody – jídlo si zachová víc nutričně významných látek oproti klasickému vaření ve vodě. Hrnce umožňují přípravu většího množství jídla najednou (maso i přílohy současně, bez spojení chutí).

Nevýhody – jídlo připravené v páře nemusí chutnat každému. I když si zachovává lepší výživové vlastnosti, bývá mdlé. Hotový pokrm je třeba dochutit až po skončení přípravy.

I když jsou vybaveny automatickými programy, práci za vás neudělají. Jsou pomalejší oproti vaření ve vodě i v porovnání s vařením v páře pomocí hrnce a pařáčku. Větší množství jídla v hrnci vaření dál prodlužuje.

Parní hrnec se tak často řadí mezi kuchyňské přístroje, které brzy omrzí a skončí zastrčené vzadu v kuchyňské lince.

Jak vařit v rýžovém hrnci?

Podle návodu odměříte rýži, pečlivě properete, vlijete předepsané množství vody a zapnete. Pozor, v rýžovaru se rýže vaří klidně i tři čtvrtě hodiny. Ale je výborná a má přesně tu správnou strukturu, jak ji znáte z asijských restaurací.

Rýže drží u sebe, takže jde skvěle nabírat hůlkami, a přitom není rozvařená. Například na sushi stačí nasypat rýži do hrnce, uvařit, a pak ji jen zalít rýžovým octem oslazeným cukrem. Takhle dobře ji v klasickém hrnci neuvaříte.

Další výhodou je možnost nechat po uvaření hrnec v chodu, a on rýži uchová horkou a ve stejném stavu dalších 10 hodin. Ceny rýžovarů startuj na cca 400 Kč, za ty lepší si připlatíte – od 1200 Kč i víc.

Klasický „friťák“

Fritovací hrnec je praktickým pomocníkem do každé domácnosti. Oproti smažení na klasické pánvi má totiž příprava jídel ve fritéze řadu výhod. Jídlo smažené ve fritovacím hrnci nenasákne tolik olejem, jako při smažení na pánvi. I doba přípravy jídla je podstatně kratší.

Při výběru nového „friťáku“ můžete vybírat ze tří typů

fritéza se skrytým topným tělesem.

fritéza s topným tělesem ponořeným v oleji

rotofritéza (má nakloněné dno a rotující koš, výhodou je rovnoměrné smažení a úspora použitého oleje)

Hrnci by neměla chybět kontrolka ohřevu oleje, tepelná pojistka, filtr pachů a tuku na víku a filtr oleje. Další užitečnou součástí je trubička pro vypouštění oleje, prostor pro uschování elektrické šňůry nebo lapač vysrážených par.

Čištění fritézy je mnohem jednodušší, má-li odnímatelné části. Ty se dají umýt také v myčce. Na trhu jsou dostupné fritovací hrnce o obsahu 0,5 až 4 litry oleje.

Cany u těch levnějších se pohybují od 800 Kč, u těch kvalitnějších s více funkcemi od 1800 Kč výš, běžně i přes 5000 Kč.

Zavařovací hrnec

Pokud každoročně zavařujete ve velkém, vyplatí se pořídit elektrický zavařovací hrnec. Zavařuje a sterilizuje, odšťavňuje, vaří a ohřívá.

V praxi to znamená, že v hrnci můžete ovoce nebo zeleninu uvařit a poté sterilizovat ve sklenicích, ale stejně tak v něm můžete připravit masové konzervy. Při větších sešlostech hrnec poslouží i k uvaření čaje, svařáku, grogu, polévek a omáček.

V zavařovacích hrncích lze nápoje a pokrmy také přihřívat. Na výběr je smaltovaná verze, nebo nerezová. Smalt je odolný proti poškrabání, nerez má delší životnost. Obsah se pohybuje zhruba od 20 do 35 l a nejběžnější typy pojmou 14 litrových sklenic.

Příkon je obvykle 1 800 či 2000 W, ale vyrábí se i s příkonem 2 500 W. I jednodušší typy hrnců disponují nastavitelným termostatem od 30 °C až k bodu varu. Ceny zavařovacích hrnců se pohybují od 1200 do 5000 Kč.

Tip Paní domu: Pomalý hrnec

Pomalé vaření (pečení) při nižších teplotách využívaly už naše babičky, které daly večer maso do pece a vytáhly ho až druhý den v poledne.

Dnes to obstará Pomalý hrnec, což je elektrický hrnec s vnitřní vyjímatelnou kameninovou nádobou, ve které se jídlo připravuje. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že vynikne přirozená chuť potraviny.

Jídla se totiž upravují jen s malým množstvím soli a koření. Další výhodou je nízká spotřeba elektrické energie. Teplota při vaření totiž nedosáhne 100 °C a cenné vitaminy a minerály zůstanou zachovány.

Jídlo se v hrnci vaří pozvolna, takže se z něj neodpařuje tekutina, a jídlo zůstane šťavnaté.

Takto lze uvařit téměř všechno od polévky po hlavní jídla. Stojí od 800 do 3500 Kč.

Remoska v novém kabátku

Pokud doma pravidelně vyváříte, určitě oceníte kvalitního kuchyňského pomocníka, který je ikonou českých kuchyní už víc než 55 let. Remoska se snadno obsluhuje, lehce udržuje a má dlouhou životnost.

Hodí se na vaření, smažení, dušení, pečení, rozmrazování nebo grilování. Pracuje na principu horního ohřevu, přebytečná pára je odváděna ventily ve víku. Dobře tepelně připravené pokrmy jsou šťavnaté a přitom nevysušené.

Nové modely Remoska R21 Original Teflon o objemu 2 l a Remoska R22 Grand Teflon s objemem 4 l navíc krom zdravého vaření zajišťují i výraznou úsporu energií (jen 400 W a 580 W). Ve srovnání s klasickou troubou až pětinásobně nižší. Doporučená cena je 3000 Kč, respektive 3300 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: archiv firem a Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované