Domů     Elektrické hrnce usnadní vaření
Elektrické hrnce usnadní vaření
od 4.6.2020

Rýžovar, mlékovar, friťák, parní či multifunkční hrnec… Od dob našich babiček, které rozlišovaly kastroly jen na malé a velké, nebo maximálně na hrnce na brambory, na vodu a na maso, už kuchyňské nádobí svou funkčností pokročilo mílovými kroky.

Dnes používáme na přípravu snad každého jídla jinou nádobu. Některé stavíme přímo na plotnu, jiné – se spoustou vychytávek (časovače, kontrolky, nastavitelné termostaty, bezpečnostní pojistky aj.) – připojujeme do zásuvky. Takové většinou vaření ještě víc zrychlí a zjednoduší.

Teflon a nerez vedou

Nejen pánve, ale i většina elektrických hrnců využívat na úpravu vnitřních stěn a dna antiadhézní úpravu – teflon. Materiál umožňuje vařit s minimálním množstvím oleje bez připálení. Klasiku ovšem představuje nerezové nádobí.

reklama

Kvalitní hrnce ze silnějšího materiálu jsou opatřeny termoakumulačním sendvičovým dnem. Pokrmy se v nich nepřipálí a navíc šetří energii. Nerezové hrnce se snadno udržují, odolávají nárazu i extrémním výkyvům teploty a snadno se myjí.

Elektrické tlakové hrnce

Elektrický tlakový hrnec dokáže uvařit rýži, mléko, vejce, a další přílohy, jako třeba zelí, čočku či brambory, bez toho, aby se připálily.

Hrnec se dá použít také bez víka, kdy v něm můžete smažit řízky, obalový sýr, hranolky, houby – prakticky nahradí fritovací hrnec.

„Chytré“ multifunkční hrnce

Příprava oběda či večeře se v nich obejde bez složitých příprav a dlouhého vaření, pečení nebo smažení. Multifunkční elektrické hrnce například zajistí přípravu jídla bez nutnosti míchání.

reklama

Samy bez pomoci dokážou nejen vařit a péct, ale i ohřívat jídla a připravovat zdravé pokrmy v páře. Některé dokonce fungují také jako fritéza nebo gril.

Malý „parní stroj“

Parní hrnec v mnoha domácnostech už určitě patří mezi nepostradatelné kuchyňské pomocníky. Jídlo se v něm připraví skoro samo, je zdravější, chutnější a barevnější, než kdybyste ho smažili třeba na oleji.

reklama

Na trhu seženete hrnec i za pár set korun (stojí od 600 do 4000 Kč), ale bez ohledu na pořizovací cenu mají přístroje i své nevýhody.

Výhody – jídlo si zachová víc nutričně významných látek oproti klasickému vaření ve vodě. Hrnce umožňují přípravu většího množství jídla najednou (maso i přílohy současně, bez spojení chutí).

Nevýhody – jídlo připravené v páře nemusí chutnat každému. I když si zachovává lepší výživové vlastnosti, bývá mdlé. Hotový pokrm je třeba dochutit až po skončení přípravy.

I když jsou vybaveny automatickými programy, práci za vás neudělají. Jsou pomalejší oproti vaření ve vodě i v porovnání s vařením v páře pomocí hrnce a pařáčku. Větší množství jídla v hrnci vaření dál prodlužuje.

Parní hrnec se tak často řadí mezi kuchyňské přístroje, které brzy omrzí a skončí zastrčené vzadu v kuchyňské lince.

Jak vařit v rýžovém hrnci?

Podle návodu odměříte rýži, pečlivě properete, vlijete předepsané množství vody a zapnete. Pozor, v rýžovaru se rýže vaří klidně i tři čtvrtě hodiny. Ale je výborná a má přesně tu správnou strukturu, jak ji znáte z asijských restaurací.

Rýže drží u sebe, takže jde skvěle nabírat hůlkami, a přitom není rozvařená. Například na sushi stačí nasypat rýži do hrnce, uvařit, a pak ji jen zalít rýžovým octem oslazeným cukrem. Takhle dobře ji v klasickém hrnci neuvaříte.

Další výhodou je možnost nechat po uvaření hrnec v chodu, a on rýži uchová horkou a ve stejném stavu dalších 10 hodin. Ceny rýžovarů startuj na cca 400 Kč, za ty lepší si připlatíte – od 1200 Kč i víc.

Klasický „friťák“

Fritovací hrnec je praktickým pomocníkem do každé domácnosti. Oproti smažení na klasické pánvi má totiž příprava jídel ve fritéze řadu výhod. Jídlo smažené ve fritovacím hrnci nenasákne tolik olejem, jako při smažení na pánvi. I doba přípravy jídla je podstatně kratší.

Při výběru nového „friťáku“ můžete vybírat ze tří typů

fritéza se skrytým topným tělesem.

fritéza s topným tělesem ponořeným v oleji

rotofritéza (má nakloněné dno a rotující koš, výhodou je rovnoměrné smažení a úspora použitého oleje)

Hrnci by neměla chybět kontrolka ohřevu oleje, tepelná pojistka, filtr pachů a tuku na víku a filtr oleje. Další užitečnou součástí je trubička pro vypouštění oleje, prostor pro uschování elektrické šňůry nebo lapač vysrážených par.

Čištění fritézy je mnohem jednodušší, má-li odnímatelné části. Ty se dají umýt také v myčce. Na trhu jsou dostupné fritovací hrnce o obsahu 0,5 až 4 litry oleje.

Cany u těch levnějších se pohybují od 800 Kč, u těch kvalitnějších s více funkcemi od 1800 Kč výš, běžně i přes 5000 Kč.

Zavařovací hrnec

Pokud každoročně zavařujete ve velkém, vyplatí se pořídit elektrický zavařovací hrnec. Zavařuje a sterilizuje, odšťavňuje, vaří a ohřívá.

V praxi to znamená, že v hrnci můžete ovoce nebo zeleninu uvařit a poté sterilizovat ve sklenicích, ale stejně tak v něm můžete připravit masové konzervy. Při větších sešlostech hrnec poslouží i k uvaření čaje, svařáku, grogu, polévek a omáček.

V zavařovacích hrncích lze nápoje a pokrmy také přihřívat. Na výběr je smaltovaná verze, nebo nerezová. Smalt je odolný proti poškrabání, nerez má delší životnost. Obsah se pohybuje zhruba od 20 do 35 l a nejběžnější typy pojmou 14 litrových sklenic.

Příkon je obvykle 1 800 či 2000 W, ale vyrábí se i s příkonem 2 500 W. I jednodušší typy hrnců disponují nastavitelným termostatem od 30 °C až k bodu varu. Ceny zavařovacích hrnců se pohybují od 1200 do 5000 Kč.

Tip Paní domu: Pomalý hrnec

Pomalé vaření (pečení) při nižších teplotách využívaly už naše babičky, které daly večer maso do pece a vytáhly ho až druhý den v poledne.

Dnes to obstará Pomalý hrnec, což je elektrický hrnec s vnitřní vyjímatelnou kameninovou nádobou, ve které se jídlo připravuje. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že vynikne přirozená chuť potraviny.

Jídla se totiž upravují jen s malým množstvím soli a koření. Další výhodou je nízká spotřeba elektrické energie. Teplota při vaření totiž nedosáhne 100 °C a cenné vitaminy a minerály zůstanou zachovány.

Jídlo se v hrnci vaří pozvolna, takže se z něj neodpařuje tekutina, a jídlo zůstane šťavnaté.

Takto lze uvařit téměř všechno od polévky po hlavní jídla. Stojí od 800 do 3500 Kč.

Remoska v novém kabátku

Pokud doma pravidelně vyváříte, určitě oceníte kvalitního kuchyňského pomocníka, který je ikonou českých kuchyní už víc než 55 let. Remoska se snadno obsluhuje, lehce udržuje a má dlouhou životnost.

Hodí se na vaření, smažení, dušení, pečení, rozmrazování nebo grilování. Pracuje na principu horního ohřevu, přebytečná pára je odváděna ventily ve víku. Dobře tepelně připravené pokrmy jsou šťavnaté a přitom nevysušené.

Nové modely Remoska R21 Original Teflon o objemu 2 l a Remoska R22 Grand Teflon s objemem 4 l navíc krom zdravého vaření zajišťují i výraznou úsporu energií (jen 400 W a 580 W). Ve srovnání s klasickou troubou až pětinásobně nižší. Doporučená cena je 3000 Kč, respektive 3300 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: archiv firem a Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel