Nechce se vám do otužování? Nevadí, jsou i jiné způsoby jak velesložitému imunitnímu systému usnadníte práci.
1. Vlhčí vzduch
Suchý vzduch zhoršuje stav sliznic v nose. Pokud máte měřič vlhkosti vzduchu, pak si ohlídejte, aby vám doma neklesla pod 40 %. Pak sliznice dýchacích cest vysychají a tím klesá jejich schopnost bránit vnikání mikroorganismů do lidského organismu.
Naopak mikrobům, způsobujícím nemoci z nachlazení, se v suchém prostředí dobře daří.
Co pomáhá: Třikrát až čtyřikrát za den doma větrat po dobu 10 minut. Vlhkost zvyšují i pokojové rostliny, zvlášť pokud jim pravidelně rosíte listy.
2. Teplá koupel pro nohy
Především my ženy míváme často chladná chodidla, což znamená nedostatečné prokrvení. Pak pomáhá horká voda, která zlepší krevní oběh, a to nejen v nohou. Lepší prokrvení znamená také lepší obranu proti nachlazení. Zkusit se dají i střídavé koupele:
Nejprve vložte nohy na 3 minuty do teplé vody, pak na 20 vteřin do chladné. Opakujte třikrát za sebou.
3. Vločky k snídani
Pravidelná konzumace ovesných vloček zlepšuje bakteriální osídlení střev, která se podílejí asi 70 % na celkové obranyschopnosti těla.
Z krátce povařených ovesných vloček s ovocem a rozinkami připravíte posilující snídani, která zahřeje a současně funguje jako přirozené prebiotikum. Což znamená, že dodává výživu příznivě působícím bakteriím.
Ovesné vločky jsou kromě toho dobrým zdrojem zinku, minerálu nepostradatelného pro dobré fungování obranyschopnosti.
Tip: Při počínajícím nachlazení přidejte špetku skořice nebo zázvoru.
4. Dostatečný spánek
Nejde jen o samotný fakt, že tělo potřebuje čas k regeneraci a nabírání sil. Nedostatek spánku se může podepsat přímo na produkci určitého typu bílých krvinek, což pak komplikuje obranu proti infekci.
5. Bezinkový čaj
Pomáhá už preventivně, takže je škoda si na bezinky vzpomenout, až když vás škrábe v krku a štípe v nose. Lze pít dvakrát denně šálek, a to zvláště v dobách zvýšeného výskytu respiračních chorob. Posiluje odolnost vůči infekci a nemá škodlivé vedlejší účinky.
6. Minerálka s hořčíkem
Hořčík aktivuje enzymy, které jsou nutné pro tvorbu imunitních buněk. Pomáhá ale i dalším způsobem. Uklidňuje totiž podrážděné nervy a úzkost, zlepšuje spánek a umožňuje duševní relaxaci.
Kromě minerálek jsou dobrými zdroji hořčíku různé druhy ořechů, nejvyšší obsah mají para ořechy. Je též v arašídech a datlích.
7. Zázvorový čaj
Výtečně zahřívá, protože aktivuje oběhový systém. Proto je užitečnou pomocí, kdykoli prochladnete. Používá se čerstvý. Malý kousek nakrájejte na kostičky a krátce povařte ve vodě.
Aromatické oleje obsažené v zázvoru jsou velmi účinné, proto se jeho konzumace nesmí přehánět. Denní dávka čerstvého kořene nemá překročit 4 gramy. Z tohoto množství můžete připravit 1 litr čaje a během dne ho popíjet. Malým dětem nedáváme zázvor vůbec.
8. Růžový olej
Jeho vůně má mimořádně příznivý vliv na psychiku, který nekončí tím, že zklidní podráždění. Růžová esence podporuje dobrou náladu a pocity spokojenosti a štěstí. Tím výrazně působí proti dlouhodobému stresu, který snižuje aktivitu imunitního systému.
9. Libové maso a ryby
Imunitní systém potřebuje dostatek kvalitních bílkovin, aby z nich mohl vytvářet protilátky. Nejlepším zdrojem jsou libové mořské ryby a krůtí maso.