Pečicí, mikrovlnná, parní… každá má svoje výhody. Ale jak se vyznat v novinkách? Na co se při koupi zaměřit a co by určitě ta „vaše“ trouba měla mít?
Pečicí trouby patří ke standardnímu vybavení každé domácnosti, ať již jako součást samostatně stojících sporáků nebo ve stále žádanější a elegantnější podobě vestavných spotřebičů. Možná uvažujete, že by i vaše trouba potřebovala vyměnit za mladší. Než vyrazíte za nákupem, promyslete si šest bodů podstatných pro výběr.
1. Vestavná nebo stojící
* V oblibě jsou vestavné trouby, které jsou zasazeny přímo do kuchyňské linky. Výhodou není jen vzhled, ale i snadné čištění a také to, že můžete troubu dát do kuchyňské linky téměř kamkoli. To v praxi znamená, že už nemusíte při hlídání pečeně ohýbat záda. Trouba v horním patře je pro obsluhu fakt pohodlnější.
* Jinou variantou je volně stojící sporák. Jeho výhodou je rychlá a snadná instalace, ale jeho čištění je náročnější na čas kvůli mezeře kolem spotřebiče. Navíc kuchyň ztrácí svůj jednotný vzhled. Využijete jej, pokud se právě nechystáte vyměnit celou kuchyňskou linku.
2. Odpovídající objem
Při výběru zvažte nejen rozměry trouby nutné k jejímu umístění nebo zabudování, ale také vnitřní objem trouby, který se uvádí v litrech.
* Čím větší objem trouby mají, tím rozmanitější možnosti nabízejí – s výškou 60 cm a více a objemem nad 70 litrů dovolí péct objemnější pokrmy nebo umožňují současnou přípravu dvou i tří jídel najednou.
Tyto klasické trouby jsou výborné pro početnou rodinu. Některé klasické trouby mají navíc režim velmi rychlého a úsporného ohřevu, takže můžete péct bez předehřívání a uspořit až pětinu energie.
* Když je v domácnosti jeden člověk nebo pár, postačí úplně tzv. kompaktní trouba, která je ekonomičtější – rychleji a „levněji“ se ohřeje na požadovanou teplotu. Jejich objem bývá 40 – 70 litrů.
3. Způsob ohřevu
Trouby mohou mít dva zdroje energie – plyn nebo elektrickou energii. Podle druhu zdroje a způsobu ohřevu se pečicí trouby dělí na následující typy:
* Plynová trouba: V plynové troubě je teplo vedeno spodním a vrchním tělesem, které ohřívají prostor v troubě. Může tak docházet k nerovnoměrnému ohřevu vzduchu. Nevýhodou plynových trub je také horší možnost regulace teploty.
* Elektrická trouba s klasickým ohřevem: Jedná se o troubu se statickým ohřevem, podobně jako u plynové trouby je tedy vzduch ohříván spodním a horním topným tělesem, ta jsou zahřívána elektrickou energií.
Trouby s horním ohřevem umožňují jídlo také grilovat.
* Horkovzdušná (multifunkční) trouba: Moderní horkovzdušné trouby mají nejen topná tělesa, ale využívají také ventilátory, které umožňují rovnoměrnější ohřev vzduchu. Mají snadné ovládání a poměrně dost funkcí.
* Parní trouby: Jsou nejzdravějším a nejšetrnějším způsobem pečení v troubě. Jídlo je ohříváno horkou párou. Výhodou je zachování množství vitaminů, minerálů a živin.
Kvalitní jsou kombinované parní trouby, které umožňují díky speciální technologii vytvářet suchou páru bez kapek vody. U parní trouby je také dobré se zajímat o další funkce, které vám usnadní práci:
odvápnění od vodního kamene, praktické zacházení se zásobníkem na vodu a kvalitní ventilační systém, který bude páru distribuovat rovnoměrně po celém prostoru trouby.
4. Energetická náročnost
Při výběru zvažte energetickou náročnost provozování spotřebiče – při delším pečení, které může trvat i hodiny, je dobré mít troubu s nejlepší energetickou třídou.
Trouba by určitě měla spadat nejméně do energetické třídy A, která je šetrná k vaší peněžence i životnímu prostředí.
5. Náročnost čištění
Náročné a hlavně zdlouhavé a nepříjemné čištění zapečených zbytků jídla v troubách je záležitostí spíš starších trub. Ty moderní mají různé zlepšováky, které tento proces usnadní.
* U trub vybavených katalýzou se proces samočištění automaticky spustí vždy, když teplota v troubě dosáhne 85 °C a více. Katalytické panely pak začnou absorbovat tuky a nečistoty v troubě.
* Pyrolýza je nejúčinnějším způsobem čištění trouby.
V troubách vybavených pyrolýzou se po spuštění pyrolytického programu začnou díky vysoké teplotě až 500 °C spalovat veškeré nečistoty, které po ukončení programu jednoduše setřete bez čisticího prostředku jen s pomocí vlhké houbičky.
* Velmi efektivní a přitom rychlou možností, jak vyčistit troubu, je speciální parní technologie,
která rychle a energeticky úsporně odstraní nečistoty z pečení bez jakýchkoliv chemických prostředků (různí výrobci používají různé názvy, např. programem AquaClean, SmartClean, Diamond Clean). Tento program je však účinný jen tehdy, když se používá pravidelně.
6. Funkce navíc
Už jste slyšeli o chytré domácnosti? Patří do ní i chytré trouby. Mají moderní funkce a pokročilé technologie, které vám práci v kuchyni značně usnadní. Nebojte se jich, naučíte se je lehce. A co si můžete od své trouby přát?
Požadujte komfortní a tiché zavírání dvířek a speciální úpravu nerezového povrchu, která chrání spotřebič proti otiskům prstů.
U některých typů nemusíte trouby předehřívat, není třeba rozmrazovat předem pokrmy, díky jiné speciální funkci trouba dosáhne teploty 175 °C za pouhých 5 minut. A dále:
* Teleskopické rošty: Díky troubě s teleskopickým roštem se vám bude mnohem snadněji manipulovat s plechy, a to i při pečení na více úrovních. Minulostí tedy budou popáleniny na předloktí, které byste si mohli způsobit při vytahování plechů z trouby.
* Teplotní sonda: Pomůže vám dokonale připravit větší kusy masa, třeba šťavnatou pečeni, tím, že kontroluje nastavenou teplotu uvnitř pokrmu. V návodu je vždy uvedeno, jaká teplota je optimální k přípravě konkrétních druhů masa.
Po skončení pečení se trouba automaticky vypne, případně se spustí i zvukový signál.
* Automatické pečení: Trouby s automatickými programy vám velmi usnadní pečení. Stačí si na troubě zvolit recept, doplnit hmotnost jídla a trouba automaticky nastaví všechny parametry, jako je čas a teplota pečení.
* MultiFlow 360 °: MultiFlow zaručuje optimální cirkulaci horkého vzduchu v troubě.
Díky zaoblenému tvaru trouby HomeMade se vzduch rozprostírá po všech částech trouby a zajišťuje, že je jídlo rovnoměrně upečené po všech stranách, a to i při pečení na pěti úrovních současně.
* HomeMade tvar trouby: Tradiční staré kamenné pece na dřevo umožňovaly horkému vzduchu cirkulovat způsobem, který umožňoval dosáhnout ideálních výsledků pečení – křupavé zvenku, šťavnaté uvnitř.
Právě zaobleným tvarem tradičních pecí jsou inspirovány pečicí trouby s tvarem HomeMade.
Redakčně zpracovala: Dana Pešková, Zdroj: Gorenje, Mora, Whirlpool, Electrolux, Foto: PX FUEL a archiv firem