Domů     Tajemství granátového jablka
Tajemství granátového jablka
od 3.3.2021

Kdyby Eva podala Adamovi v ráji tenhle rudý plod, mělo by to svůj význam. Je totiž symbolem plodnosti, ale nejen jí.

Granátové jablko si postupně nachází cestu i na náš stůl, ale mnohdy slouží jen jako dekorace, což je opravdu škoda. Obsahuje totiž spoustu minerálů a vitaminů a také tolik důležité oxidanty.

Co všechno dokáže?

Doplní živiny

1 šálek semínek granátového jablka poskytne tělu 30 % denní dávky vitaminu C, 36 % vitaminu K, 16 % vitaminu B9 a 12 % draslíku.

Snižuje tlak

Konzumujete-li pravidelně šťávu, sníží se vám krevní tlak během 2 týdnů na normální hodnotu.

Srdce

Redukuje cholesterol, a tak pomáhá cirkulaci krve. Snižuje riziko infarktu.

Zažívání

Příznivě ovlivňuje zažívací trakt – přináší úlevu při průjmech, střevních katarech, žaludečních vředech, nadýmání, poruchách trávení, zánětech žaludku a střev, při překyselení a žaludeční kýle.

Detox

Podporuje činnost jater, regeneruje krev, podporuje oběh tekutin v těle a tím i funkci ledvin. (Doporučuje se při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi, obezitě, vysokém tlaku a ledvinových chorobách. Vždy je však třeba zvýšené opatrnosti a dohledu lékaře).

Záněty

Působí protizánětlivě a antisepticky, zejména při zánětech hltanu, lebečních dutin a chronických hnisavých zánětech ucha.

Péče o zuby

Šťáva pomáhá snížit zubní plak a chrání proti chorobám dutiny ústní.

Klouby a pohybové ústrojí

Blokuje enzymy, které přispívají k degeneraci chrupavky při artritidě.

Paměť

Pomáhá udržovat paměť v kondici a je prevencí proti Alzheimerově chorobě.

Diabetes

Toto ovoce mohou s výhodou jíst diabetici, protože nezvyšuje množství cukru v krvi.

Proč granátové?

Granátové jablko neboli marhaník je plod granátovníku (Punica granatum). Jde o keř nebo strom, který dosahuje výšky až 6 metrů a dožívá se až 200 let. Patří mezi starobylé rostliny, jež mořeplavci rozšířili přes Persii a Přední Asii do celého Středomoří.

reklama

Dnes se pěstuje v tropických a subtropických zemích. Uvnitř plodu pokrytého kožovitou slupkou je až 600 semen obalených rosolovitou vodnatou dužinou. Svým vzhledem připomínají semena korálky nebo granáty, odtud jeho název.

Jak nakupovat?

Granátové jablko musí mít pevnou slupku bez promáčklin a otlaků. Těmito místy mohou dovnitř ovoce proniknout plísně nebo hniloba. Nemělo by být ani seschlé. Slupka má být pevná, hladká, lesklá a při poklepu vydávat kovový zvuk.

Zralost se dá zjistit také podle barvy, to ale není úplně nejspolehlivější metoda. Například odrůdy pocházející ze Španělska nejsou na pohled příliš pěkné, ale to se neodráží na jejich kvalitě.

Jak je jíst?

Jeden z možných způsobů konzumace je granátové jablko rozkrojit a vybírat jednotlivá semínka lžičkou (pozor na tuhou světlou slupku, ta se nejí…).

reklama

Pokud se vám do vybírání malých granátů nechce, několikrát plod stiskněte, udělejte do něj dírku a vymačkanou šťávu vypijte třeba brčkem.

Další možností je, že jablko podélně rozkrojíte a jednu půlku si řeznou plochou vložíte do dlaně nebo spíš na prsty, aby mezerami mohla semínka vypadávat. Pod ruku dejte velkou mísu, vezměte si vařečku a silnými údery klepejte do tuhé slupky. S každým úderem se semínka budou uvolňovat a padat do mísy pod rukou.

V kuchyni

Jsou oblíbenou ozdobou ovocných a zmrzlinových pohárů, dortů, salátů, přidávají se také k drůbeži, rybám a grilovanému masu. Vaří se z nich i chutné marmelády.

reklama

Ze šťávy se připravuje řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Z jednoho kilogramu plodů lze získat přes půl litru šťávy. Při jejím zpracování je však třeba dávat pozor, protože skvrny se špatně odstraňují.

Jak šťávu získat?

Jablko mírně nahřejeme. Poválíme je na podložce za mírného tlaku. Nařízneme je u kalichu a vzniklým otvorem mačkáme šťávu přímo do sklenice.

Skladování

Granátová jablka se dají dobře a poměrně dlouho skladovat. Čerstvé plody uložte do chladničky, kde vydrží i několik týdnů. Mají silnou kožovitou slupku, která sice ztvrdne, ale jablko si přesto zachová chuť. Čím je slupka tenčí, tím je jablko sladší.

Náš tip

Dužinu můžete také zmrazit. Překrojíme plody, vytlačíme z nich šťávu a vyloupneme jadérka. Natlačíme do formiček na led. Po zmrazení jednotlivé porce dáme do mikrotenového sáčku. Můžeme udělat různé velikosti. Kousky z menších formiček se hodí do osvěžujících nápojů.

Víte, že…

z granátového jablka se využívají nejen plody, ale celá rostlina?

Z listů a ze slupek nezralých plodů se připravuje natrpklý, osvěžující čaj.

Z kořenů a kůry se získává barvivo, kterým se v Orientu barvily koberce.

Neobyčejně tvrdé žluté dřevo je oblíbené u truhlářů i stavitelů.

Recepty

Zapečené lilky

2 velké a dlouhé lilky, 80 ml olivového oleje, 1 a 1/2 lžičky lístků citronového tymiánu, 1 granátové jablko, 1 lžička směsi koření za´atar (jedná se o směs obsahující dobromysl syrskou, tymián, saturejku, sezamové semínko a někdy sůl a fenykl), vločková sůl, čerstvě namletý pepř, citronový tymián na ozdobu

Omáčka: 140 ml podmáslí, 100 g řeckého jogurtu, 2 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku, špetka soli, olivový olej na pokapání

1) Troubu předehřejte na 200 °C. Lilky se stopkami rozpulte po délce (rozříznutá stopka se nejí, ale hezky vypadá). Ostrým nožíkem nařízněte řeznou plochu každé půlky lilku třemi nebo čtyřmi rovnoběžnými řezy, aniž porušíte slupku. Potom řezy zopakujte v úhlu 45 stupňů (vznikne kosočtvercový rastr).

2) Půlky lilku položte řeznou plochou nahoru na plech (můžete ho vyložit pečicím papírem) a potřete olivovým olejem. V potírání pokračujte, dokud dužina lilku všechen olej nevstřebá.

Lilky posypte tymiánem, osolte, opepřete, dejte do trouby a pečte 35–40 minut. Dužina by měla být měkká, chutná a zlatohnědá. Plech vyjměte z trouby a lilky nechte zcela vychladnout.

3) Zatímco se lilky pečou, připravte granátové jablko a omáčku. Granátové jablko rozpulte vodorovně. Jednu půlku podržte nad mísou řeznou plochou do dlaně a zadní stranou vařečky nebo válečkem na těsto poklepejte na slupku.

Pokračujte v poklepávání stále větší silou, dokud nezačnou semínka vypadávat do dlaně a mezi prsty klouzat do mísy. Odstraňte z nich všechny kousky bílé dužiny.

4) Suroviny na omáčku rozšlehejte v misce, ochutnejte, případně dochuťte a odložte do chladničky.

5) Před podáváním naneste omáčku na půlky lilku tak, aby stopky zůstaly volné. Posypte směsí koření za´atar a semínky granátového jablka a ozdobte snítkami citronového tymiánu. Nakonec vše pokapejte olivovým olejem.

Koktejl

1) Vyjměte dužinu z granátového jablíčka, dejte na stranu asi 15 zrníček, které pak využijete jako ozdobu, a zbytek rozmixujte, sceďte.

2) Šťávu dejte vychladnout do ledničky a těsně před podáváním dejte do vysoké sklenice 50 ml šťávy a dolijte 100 ml šampaňského.

Koktejl s granátovým jablkem ihned podávejte.

Kuskus

250 g instantního kuskusu, sůl, 1 červená cibule, ½ granátového jablka, 50 g piniových oříšků, 1 menší salátová okurka, 4 lžíce kvalitního olivového oleje, 1 lžička medu, 2–3 lžíce bílého balzamikového octa, 2 snítky máty, pepř, špetka mleté skořice

1) Kuskus zalijte 300 ml vroucí osolené vody a nechte odstát 5 minut. Mezitím oloupejte a nadrobno nakrájejte červenou cibuli, z půlky granátového jablka vyklepejte jádra, okurku oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Piniové oříšky nasucho opražte na pánvi.

2) Na pánvičce rozehřejte 2 lžíce oleje, osmažte cibuli, přimíchejte med, přilijte ocet, odstavte z vařiče a nechte částečně vychladnout.

3) Do kuskusu (pozor, všechna voda se musí vstřebat) dobře zamíchejte 2 lžíce oleje. Kuskus by se neměl lepit a měl by mít „vzdušnou“ strukturu.

Potom přimíchejte zbylé ingredience – zkaramelizovanou cibuli, nadrobno nasekanou mátu, opražené piniové oříšky, okurku a granátové jablko. Salát dochuťte solí, pepřem a špetkou skořice.

Zmrzlina

3 granátová jablka, 1 limetka, 175 g práškového cukru, 500 ml šlehačky

1) Do misky vymačkáme šťávu z dvou granátových jablek a limetky. Přidáme práškový cukr a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Vmícháme šlehačku a vyšleháme.

2) Směs vložíme na 4 hodiny do mrazničky.

FOTO: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel