Domů     Delikatesy země galského kohouta
Delikatesy země galského kohouta
29.11.2023

Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet.

Nejlepší cibulačka

(4 porce)

1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříšek, 8–12 plátků bagety, 150 g chuťově výrazného sýra (Francouzi používají gruyére, ale nahradit ho můžete ementálem)

1) Cibuli oloupejte rozpůlte a nakrájejte na tenké plátky. Máslo a olej rozehřejte ve velkém hrnci. Přidejte cibuli a na mírném ohni 15–20 minut opékejte do měkka a zlatohněda.

2) Troubu předehřejte na 250 °C. Opečenou cibuli poprašte moukou, promíchejte a pak podlijte bílým vínem. Přidejte vývar, bobkový list a tymiánové lístky. Přiveďte k varu a zhruba 10 minut nezakryté vařte na středním ohni.

Polévku osolte mořskou solí, přidejte kajenský pepř a muškátový oříšek. Bobkový list vyjměte.

3) Nakrájenou bagetu opečte v horní části trouby z obou stran do zlatohněda (trvá to asi 2 minuty). Sýr nastrouhejte nahrubo.

4) Polévku rozdělte do čtyř žáruvzdorných misek nebo šálků, obložte plátky bagety a ty posypte sýrem. Uprostřed trouby přibližně 2 minuty zapékejte do zlatohněda a hned podávejte.

Cibulačka má ve Francii mnoho podob. Pro změnu ji můžete udělat s červenou cibulí, pak ovšem podléváte vínem červeným, přidat pórek nebo slaninu. Zapéci ji lze i s kozím sýrem.

Doba přípravy 55 minut

Náročnost 1

Pečená kachní stehna s celerovým pyré

(4 porce)

4 kachní stehna, 2 lžíce olivového oleje, hrubě mletá mořská sůl, hrubě mletý pepř, 200 g šalotky, 2–3 snítky rozmarýnu, 2 lžíce medu

Na pyré: 600 g celeru, 600 g brambor, mořská sůl, 200 ml mléka, 100 ml smetany ke šlehání, pepř, čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek

1) Troubu předehřejte na 180 °C. Kachní stehna omyjte studenou vodou a osušte. V pekáči rozehřejte olej, stehna osolte mořskou solí, opepřete a potom ze všech stran zprudka opečte Pekáč přiklopte poklicí a dejte doprostřed trouby a pečte nejprve 45 minut.

2) Mezitím oloupejte šalotky, větší rozpulte, rozmarýn opláchněte a osušte. Po 45 minutách vyjměte pekáč z trouby a stehna obraťte. Je-li třeba mírně podlijte. Přidejte šalotky, rozmarýn a med a vraťte na 40 minut do trouby.

Poté vyzkoušejte, zda je maso dostatečně měkké. Pokud ne, pečte dalších 20 minut. Ke konci pečení poklici sundejte.

3) Připravte celerové pyré. Celer a brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Dejte do vroucí osolené vody a vařte 20–25 minut, až změknou. Sceďte, ale asi 150 ml vody z vaření uschovejte. Celer a brambory rozmačkejte lisem na brambory do hrnce.

4) Současně ohřejte dohromady mléko a smetanu ke šlehání a horké vmíchejte do pyré. Je-li příliš husté, zřeďte trochu vody z vaření. Osolte, opepřete a přidejte špetku muškátového oříšku. Přiklopte a udržujte teplé.

5) Hotová kachní stehna servírujte se šalotkami na pyré, podlitá trochou vypečené šťávy.

Kachní stehna jsou opravdovou pochoutkou. A moc dobrá jsou i studená, protože maso je velmi křehké a voňavé. Takže nic nezkazíte, když jich uděláte víc. Do velkého pekáče se vám vejde 8 kusů.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 2

Lososové rilletky

(4 porce)

250 g filetu z lososa bez kůže, 150 ml rybího vývaru, 2 kuličky nového koření, 150 g uzeného lososa, 2 snítky estragonu, 1 lžička nastrouhané kůra z bio citronu, 75 g másla, 2–3 lžíce suchého bílého vermutu, sůl, pepř, chléb (nejlépe některý tmavší, kapary nebo kyselé okurky na ozdobu.

1) Lososa omyjte studenou vodou, osušte a popřípadě zbavte kostí. Filety nakrájejte na velké kusy. Vývar rozehřejte s novým kořením, vložte do něj nakrájenou rybu a asi 10 minut nechte přiklopené táhnout na mírném ohni.

2) Lososa vyjměte děrovanou naběračkou a tekutinu uschovejte. Nechte vychladnout a pak natrhejte na malé kousky.

2) Uzeného lososa nakrájejte nadrobno. Estragon opláchněte, osušte a nakrájejte nadrobno. Uzeného lososa, polovinu estragonu, 5 lžic vývaru, citronovou kůru a máslo nakrájené na lupínky přidejte k rybě a všechno promíchejte vidličkou.

3) Vmíchejte vermut (můžete ho nahradit dalšími dvěma lžícemi vývaru) a osolte a opepřete.

4) Chleba nakrájejte na plátky a opečte nasucho uprostřed trouby nebo na topinkovači. Potřete rybím rillettes, ozdobte kapary nebo okurkami.

Rillettes se dělá většinou z vepřového masa nebo z kachny, ale rybí pro vás může být velmi příjemným překvapením. A nemusí být jen na topinkách, můžete s ním udělat i jednohubky.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 1

Kohoutek na víně

(6 porcí)

1 větší kuře (nebo malý kohoutek), 250 g anglické slaniny, 6 malých cibulek, 40 g másla, 2 stroužky česneku, svazeček bylinek (petržel, tymián, bobkový list), sůl, pepř, 1 mrkev, kousek celeru, 50 ml koňaku, 700 ml červeného vína, 250 g žampionů, 40 g másla, 30 g mouky

1) Kuře rozdělte na porce a slaninu nakrájejte na podlouhlé kousky. Ty povařte 2 minuty ve vodě a osušte.

2) Oloupané cibulky zpěňte na směsi másla a oleje, přidejte slaninu a chvilku společně opékejte dozlatova.

3) Poté z nádoby slaninu s cibulkami vyjměte a dejte do ní osolené a opepřené kousky kuřete. Opečte dozlatova. Přidejte opečené cibulky se slaninou, česnek, mrkev nakrájenou na plátky, celer na kousky a bylinky.

4) Přilijte teplý koňak a krátce flambujte (zapalte a počkejte až alkohol vyhoří). Přilijte víno a přikryté duste na mírném ohni asi 1 a ½ hodiny. Před dokončením přidejte ještě žampiony pokrájené na kousky.

5) Nakonec maso s houbami vyndejte, nechte v teple a čistou šťávu zahustěte. Z másla a mouky vytvořte kuličku, přidejte do omáčky a 5 minut povařte.

6) Kuře zalijte šťávou a můžete podávat.

Kohout na víně je francouzská klasika. Bohužel u nás sehnat kohouta je téměř nemožné, ale s kuřetem to jde také. Jen vyberte kvalitní, nejlépe krmené kukuřicí. Hlavně musíte použít dobré a silné víno, třeba pinot noir, které dodá jídlu chuť a vůni.

Nezapomeňte, že víno se odpaří a v jídle zůstane jeho extrakt. A s nekvalitním vínem to žádný zázrak nebude.

Doba přípravy 120 minut

Náročnost 3

Lotrinský koláč

(6–8 porcí)

300 g hladké mouky, 6 vajec, 150 g másla, 200 g anglické slaniny, 125 g crème fraîche (můžete použít zakysanou smetanu, ale je kyselejší), 100 g výrazného sýra (gruyére, ementál, gouda) vcelku, špetka muškátového oříšku, mletý pepř, sůl

1) Do mísy prosejte mouku, přidejte změklé máslo a špetku soli a vypracujte hladké těsto. Zabalte je do fólie a nechte v lednici alespoň dvě hodiny odležet.

2) Poté těsto vyválejte a vložte do kulaté formy o průměru 30 centimetrů. Okraje začistěte a dno propíchejte vidličkou.

3) Překryjte pečícím papírem a na něj vysypte fazole. Tím dno zatížíte. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 15 minut. Korpus vyndejte z trouby a odstraňte papír s fazolemi.

4) Slaninu nakrájejte na nudličky a nasucho opečte do zlatova. Můžete ji ještě dát okapat na kuchyňskou utěrku. Poté ji rovnoměrně rozprostřete na těsto a posypte nastrouhaným sýrem.

5) Zbylá vejce promíchejte s crème fraîche, přidejte špetku muškátového oříšku, pepř, sůl a nalijte do formy. Pečte ve vyhřáté troubě na 180 °C 20−25 minut.

Quiche lorraine pochází ze severovýchodní Francie z oblasti Lotrinska. Prý ho jako první upekl pekař v Nancy už v 16. století. Je-li to pravda, nevíme, ale dělá se s mírnými obměnami dodnes. Dá se jíst teplý i studený a poslouží vám jako chutná večeře i svačinka.

Doba přípravy 60 minut + chlazení těsta

Náročnost 2

Crème brûlée

(4 porce)

1 vanilkový lusk, 400 g smetany ke šlehání, 1 proužek kůry z bio pomeranče, 5 žloutků z větších vajec , 4–5 lžic krupicového cukru

1) Vanilkový lusk podélně rozřízněte a nožem vyškrabte dřeň. Smetanu ke šlehání s pomerančovou kůrou vanilkovým luskem a dření přiveďte do varu. Poté odstavte a nechte 10 minut odpočinout.

2) Žloutky utřete se 2 lžícemi cukru do pěny, přidejte k nim přecezenou smetanu a promíchejte. Směs nalijte do formiček nebo do šálků.

3) Troubu předehřejte na 120 °C. Formičky postavte do zapékací mísy a opatrně do ní nalijte tolik vody, aby dosahovala do dvou třetin formiček.

4) Mísu postavte na mřížku do středu trouby a krém pečte 45 minut. Formičky vyjměte z vody a nechte vychladnout. Poté dejte alespoň na 2 hodiny do chladničky.

5) Vychlazené formičky opět postavte do mísy s vodou, tentokrát studenou s kostkami ledu. Krém ve formičkách rovnoměrně posypte cukrem a pomocí cukrářské pistole zkaramelizujte (Dříve se k témuž účelu používala rozpálená kovová lžíce). Ihned podávejte. Ozdobit můžete jakýmkoliv ovocem, ale většinou se jí jen tak.

Crème brûlée se podává jako sladká tečka v mnoha domácnostech. Nezapomeňte při karamelizování opravdu dát formičky do ledu, protože právě tak vynikne chuťový kontrast mezi studeným krémem a chřupavou krustičkou.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 2

Foto: Shutterstock

Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž