Domů     Delikatesy země galského kohouta
Delikatesy země galského kohouta
29.11.2023

Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet.

Nejlepší cibulačka

(4 porce)

1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříšek, 8–12 plátků bagety, 150 g chuťově výrazného sýra (Francouzi používají gruyére, ale nahradit ho můžete ementálem)

1) Cibuli oloupejte rozpůlte a nakrájejte na tenké plátky. Máslo a olej rozehřejte ve velkém hrnci. Přidejte cibuli a na mírném ohni 15–20 minut opékejte do měkka a zlatohněda.

2) Troubu předehřejte na 250 °C. Opečenou cibuli poprašte moukou, promíchejte a pak podlijte bílým vínem. Přidejte vývar, bobkový list a tymiánové lístky. Přiveďte k varu a zhruba 10 minut nezakryté vařte na středním ohni.

Polévku osolte mořskou solí, přidejte kajenský pepř a muškátový oříšek. Bobkový list vyjměte.

3) Nakrájenou bagetu opečte v horní části trouby z obou stran do zlatohněda (trvá to asi 2 minuty). Sýr nastrouhejte nahrubo.

4) Polévku rozdělte do čtyř žáruvzdorných misek nebo šálků, obložte plátky bagety a ty posypte sýrem. Uprostřed trouby přibližně 2 minuty zapékejte do zlatohněda a hned podávejte.

Cibulačka má ve Francii mnoho podob. Pro změnu ji můžete udělat s červenou cibulí, pak ovšem podléváte vínem červeným, přidat pórek nebo slaninu. Zapéci ji lze i s kozím sýrem.

Doba přípravy 55 minut

Náročnost 1

Pečená kachní stehna s celerovým pyré

(4 porce)

4 kachní stehna, 2 lžíce olivového oleje, hrubě mletá mořská sůl, hrubě mletý pepř, 200 g šalotky, 2–3 snítky rozmarýnu, 2 lžíce medu

Na pyré: 600 g celeru, 600 g brambor, mořská sůl, 200 ml mléka, 100 ml smetany ke šlehání, pepř, čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek

1) Troubu předehřejte na 180 °C. Kachní stehna omyjte studenou vodou a osušte. V pekáči rozehřejte olej, stehna osolte mořskou solí, opepřete a potom ze všech stran zprudka opečte Pekáč přiklopte poklicí a dejte doprostřed trouby a pečte nejprve 45 minut.

2) Mezitím oloupejte šalotky, větší rozpulte, rozmarýn opláchněte a osušte. Po 45 minutách vyjměte pekáč z trouby a stehna obraťte. Je-li třeba mírně podlijte. Přidejte šalotky, rozmarýn a med a vraťte na 40 minut do trouby.

Poté vyzkoušejte, zda je maso dostatečně měkké. Pokud ne, pečte dalších 20 minut. Ke konci pečení poklici sundejte.

3) Připravte celerové pyré. Celer a brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Dejte do vroucí osolené vody a vařte 20–25 minut, až změknou. Sceďte, ale asi 150 ml vody z vaření uschovejte. Celer a brambory rozmačkejte lisem na brambory do hrnce.

4) Současně ohřejte dohromady mléko a smetanu ke šlehání a horké vmíchejte do pyré. Je-li příliš husté, zřeďte trochu vody z vaření. Osolte, opepřete a přidejte špetku muškátového oříšku. Přiklopte a udržujte teplé.

5) Hotová kachní stehna servírujte se šalotkami na pyré, podlitá trochou vypečené šťávy.

Kachní stehna jsou opravdovou pochoutkou. A moc dobrá jsou i studená, protože maso je velmi křehké a voňavé. Takže nic nezkazíte, když jich uděláte víc. Do velkého pekáče se vám vejde 8 kusů.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 2

Lososové rilletky

(4 porce)

250 g filetu z lososa bez kůže, 150 ml rybího vývaru, 2 kuličky nového koření, 150 g uzeného lososa, 2 snítky estragonu, 1 lžička nastrouhané kůra z bio citronu, 75 g másla, 2–3 lžíce suchého bílého vermutu, sůl, pepř, chléb (nejlépe některý tmavší, kapary nebo kyselé okurky na ozdobu.

1) Lososa omyjte studenou vodou, osušte a popřípadě zbavte kostí. Filety nakrájejte na velké kusy. Vývar rozehřejte s novým kořením, vložte do něj nakrájenou rybu a asi 10 minut nechte přiklopené táhnout na mírném ohni.

2) Lososa vyjměte děrovanou naběračkou a tekutinu uschovejte. Nechte vychladnout a pak natrhejte na malé kousky.

2) Uzeného lososa nakrájejte nadrobno. Estragon opláchněte, osušte a nakrájejte nadrobno. Uzeného lososa, polovinu estragonu, 5 lžic vývaru, citronovou kůru a máslo nakrájené na lupínky přidejte k rybě a všechno promíchejte vidličkou.

3) Vmíchejte vermut (můžete ho nahradit dalšími dvěma lžícemi vývaru) a osolte a opepřete.

4) Chleba nakrájejte na plátky a opečte nasucho uprostřed trouby nebo na topinkovači. Potřete rybím rillettes, ozdobte kapary nebo okurkami.

Rillettes se dělá většinou z vepřového masa nebo z kachny, ale rybí pro vás může být velmi příjemným překvapením. A nemusí být jen na topinkách, můžete s ním udělat i jednohubky.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 1

Kohoutek na víně

(6 porcí)

1 větší kuře (nebo malý kohoutek), 250 g anglické slaniny, 6 malých cibulek, 40 g másla, 2 stroužky česneku, svazeček bylinek (petržel, tymián, bobkový list), sůl, pepř, 1 mrkev, kousek celeru, 50 ml koňaku, 700 ml červeného vína, 250 g žampionů, 40 g másla, 30 g mouky

1) Kuře rozdělte na porce a slaninu nakrájejte na podlouhlé kousky. Ty povařte 2 minuty ve vodě a osušte.

2) Oloupané cibulky zpěňte na směsi másla a oleje, přidejte slaninu a chvilku společně opékejte dozlatova.

3) Poté z nádoby slaninu s cibulkami vyjměte a dejte do ní osolené a opepřené kousky kuřete. Opečte dozlatova. Přidejte opečené cibulky se slaninou, česnek, mrkev nakrájenou na plátky, celer na kousky a bylinky.

4) Přilijte teplý koňak a krátce flambujte (zapalte a počkejte až alkohol vyhoří). Přilijte víno a přikryté duste na mírném ohni asi 1 a ½ hodiny. Před dokončením přidejte ještě žampiony pokrájené na kousky.

5) Nakonec maso s houbami vyndejte, nechte v teple a čistou šťávu zahustěte. Z másla a mouky vytvořte kuličku, přidejte do omáčky a 5 minut povařte.

6) Kuře zalijte šťávou a můžete podávat.

Kohout na víně je francouzská klasika. Bohužel u nás sehnat kohouta je téměř nemožné, ale s kuřetem to jde také. Jen vyberte kvalitní, nejlépe krmené kukuřicí. Hlavně musíte použít dobré a silné víno, třeba pinot noir, které dodá jídlu chuť a vůni.

Nezapomeňte, že víno se odpaří a v jídle zůstane jeho extrakt. A s nekvalitním vínem to žádný zázrak nebude.

Doba přípravy 120 minut

Náročnost 3

Lotrinský koláč

(6–8 porcí)

300 g hladké mouky, 6 vajec, 150 g másla, 200 g anglické slaniny, 125 g crème fraîche (můžete použít zakysanou smetanu, ale je kyselejší), 100 g výrazného sýra (gruyére, ementál, gouda) vcelku, špetka muškátového oříšku, mletý pepř, sůl

1) Do mísy prosejte mouku, přidejte změklé máslo a špetku soli a vypracujte hladké těsto. Zabalte je do fólie a nechte v lednici alespoň dvě hodiny odležet.

2) Poté těsto vyválejte a vložte do kulaté formy o průměru 30 centimetrů. Okraje začistěte a dno propíchejte vidličkou.

3) Překryjte pečícím papírem a na něj vysypte fazole. Tím dno zatížíte. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 15 minut. Korpus vyndejte z trouby a odstraňte papír s fazolemi.

4) Slaninu nakrájejte na nudličky a nasucho opečte do zlatova. Můžete ji ještě dát okapat na kuchyňskou utěrku. Poté ji rovnoměrně rozprostřete na těsto a posypte nastrouhaným sýrem.

5) Zbylá vejce promíchejte s crème fraîche, přidejte špetku muškátového oříšku, pepř, sůl a nalijte do formy. Pečte ve vyhřáté troubě na 180 °C 20−25 minut.

Quiche lorraine pochází ze severovýchodní Francie z oblasti Lotrinska. Prý ho jako první upekl pekař v Nancy už v 16. století. Je-li to pravda, nevíme, ale dělá se s mírnými obměnami dodnes. Dá se jíst teplý i studený a poslouží vám jako chutná večeře i svačinka.

Doba přípravy 60 minut + chlazení těsta

Náročnost 2

Crème brûlée

(4 porce)

1 vanilkový lusk, 400 g smetany ke šlehání, 1 proužek kůry z bio pomeranče, 5 žloutků z větších vajec , 4–5 lžic krupicového cukru

1) Vanilkový lusk podélně rozřízněte a nožem vyškrabte dřeň. Smetanu ke šlehání s pomerančovou kůrou vanilkovým luskem a dření přiveďte do varu. Poté odstavte a nechte 10 minut odpočinout.

2) Žloutky utřete se 2 lžícemi cukru do pěny, přidejte k nim přecezenou smetanu a promíchejte. Směs nalijte do formiček nebo do šálků.

3) Troubu předehřejte na 120 °C. Formičky postavte do zapékací mísy a opatrně do ní nalijte tolik vody, aby dosahovala do dvou třetin formiček.

4) Mísu postavte na mřížku do středu trouby a krém pečte 45 minut. Formičky vyjměte z vody a nechte vychladnout. Poté dejte alespoň na 2 hodiny do chladničky.

5) Vychlazené formičky opět postavte do mísy s vodou, tentokrát studenou s kostkami ledu. Krém ve formičkách rovnoměrně posypte cukrem a pomocí cukrářské pistole zkaramelizujte (Dříve se k témuž účelu používala rozpálená kovová lžíce). Ihned podávejte. Ozdobit můžete jakýmkoliv ovocem, ale většinou se jí jen tak.

Crème brûlée se podává jako sladká tečka v mnoha domácnostech. Nezapomeňte při karamelizování opravdu dát formičky do ledu, protože právě tak vynikne chuťový kontrast mezi studeným krémem a chřupavou krustičkou.

Doba přípravy 30 minut

Náročnost 2

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
enigmaplus.cz
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
V roce 1932 spatřil William Beebe (1877-1962) okénkem ponorného zařízení – batysféry podivného tvora. Místem mysteriózního setkání byl Atlantský oceán u Bermudského souostroví. Co biolog v hloubce 640
Stále mi píše zamilované básně
skutecnepribehy.cz
Stále mi píše zamilované básně
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem,
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
epochaplus.cz
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
historyplus.cz
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět. Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou,
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
21stoleti.cz
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza Doktorka Stephenie Lucas One
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
Poslední dobou působí herečka ze seriálu Ulice Aneta Krejčíková (32) smutně, jako kdyby snad v životě prožívala velké trápení. Všímají si toho i její sledující na sociálních sítích. Vznikat pochopit
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
nejsemsama.cz
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
Chtěla jsem pomoci cizí ženě, ale přineslo mi to nakonec zklamání. Pravidelně chodívám dělat větší týdenní nákup do některého ze supermarketů. Jednoho dne jsem si povšimla mladé ženy s asi šestiletým synkem. Měla s sebou pouze malý košík. Místo do něj si ale pár věcí strčila do kapes bundy. Přemýšlela jsem, jak mám reagovat a jestli chci