Domů     Ticho ve vztahu tíží
Ticho ve vztahu tíží
28.11.2023

Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit?

Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě.

Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je třeba nejdřív vynést na světlo a začít řešit.

Proč to dělá?

Pokud za mlčení viníte partnera, pak určitě hledáte i vysvětlení, proč to dělá. Často se důvod nabízí při pohledu na jeho rodinu, kde narážíte na podobné všudypřítomné ticho a nedostatek zájmu spolu mluvit.

Takový styl komunikace, který se stal hlubokým návykem, je samozřejmě obtížné změnit, k tomu budete potřebovat pomoc odborníka. Otázkou ovšem je, jestli se partner bude chtít terapie účastnit.

Ještě tíživější ovšem pro ženy bývá přesvědčení, že nezájem o hovor signalizuje ochladnutí vztahu. Pak se obávají, že pro partnera už nejsou dostatečně atraktivní nebo že má jiný vztah.

Ve skutečnosti jde mnohem pravděpodobněji o stres, dlouhodobou únavu a přetaženost.

Možná se k sobě nehodíme

Pokud si nemáte co říct, pak si nejdříve sami pro sebe zodpovězte otázku, zda jste dříve cítiti vzájemnou sounáležitost a porozumění. Vytratily se tyto důležité spojníky každého vztahu, nebo byly od počátku chatrné a spíš vás k sobě svedly jiné okolnosti?

Než totiž začnete vztah zachraňovat, musíte si poctivě promyslet, jakou měl dříve hodnotu. Je rozdíl mezi tím, zda jste si zevšedněli nebo zda jste mezi sebou ani dřív necítili skutečnou citovou a povahovou blízkost.

Povrchní vztahy založené na fyzické atraktivitě se po vyprchání prvotního erotického náboje nedají znovu oživit, pokud postrádají silnou lidskou náklonnost.

Jeden velí, druhý poslouchá

Dalším důvodem, proč dochází k tichu ve vztahu, je příliš asymetrické rozdělení rolí.

V každém partnerství má sice jeden slabší a druhý silnější pozici, ale pokud se tento poměr přetaví do role generála a vojína, který vykonává rozkazy, hrozí časem citové okorávání. Stává se to dlouholetým párům.

Komunikace se pak může zúžit na probírání úkolů v obstarávání domácnosti a vzájemná blízkost mizí. Navenek pár funguje velmi dobře, ale v nitru citlivějšího z partnerů se rozpíná čím dál větší prázdnota.

Potíž s introverty

Stejně jako příliš dominantní partner může komunikaci v páru blokovat i introvert, který doufá, že jeho vnitřní přání a očekávání ten druhý zohlední, když ho přece má rád.

Pokud nevezme v úvahu, že ani ten nejbližší člověk mu nevidí do hlavy, pak začne vznikat odtažité a zklamané ticho. Někdy může sklouznout reakce introvertního partnera k pasivní agresi formou nabručenosti a naštvanosti bez patřičné příčiny.

Druhý z páru se pak po mnoha pokusech zjistit příčinu (Co je s tebou, tak mi to řekni!) vzdá snahy a zavládne ticho.

Přerušit ticho je obtížné

Mlčení totiž vyhloubí příkop a ten na druhé straně se začne jevit jako nepřítel. Intuitivně proto zaujme obranně útočnou pozici. A ta dokáže úplně zablokovat obnovení normálního hovoru. Hlas zní nepřirozeně, je v něm znát napětí a ten druhý to vnímá. Jak tedy z toho ven?

Jak obnovit hovor a nezkazit to

* Když neznáte důvod ticha:Nějak spolu poslední dobou skoro nemluvíme.

Nedělá mi to dobře, už jsem kolikrát o tom chtěl(a) začít, ale nevěděl(a) jsem jak.“ Takový úvod zabere, pokud si skutečně neuvědomujete, co by mohlo ticho do vztahu zavést. Jestliže ale tušíte, o co šlo, zkuste spíš některou z následujících promluv.

* Když je partner naštvaný: „Mrzí mě to ticho mezi námi. Vím, že všechno nebylo v pořádku. Co kdybychom to probrali a vyčistili vzduch?“ Následovat bude nejspíš hádka, ale bez ní se ze vzájemného mlčení nedostanete.

* Když je duchem nepřítomný: „Nevím, co se děje. Mám pocit, že jsme spolu týdny pořádně nemluvili. Co kdybychom si dnes večer udělali na popovídání čas?“ Tady jde jen o nabídku rozhovoru.

Zda ji partner přijme, záleží na jeho rozpoložení a důvodu jeho odtažitosti. Může to být únava, finanční starosti i jiný vztah. Proto je důležité nenaléhat, ale po čase nabídku rozhovoru zopakovat.

* Když mlčení vycházelo od vás: „Já vím, že jsem poslední dobou byl(a) myšlenkami mimo a úplně nevím, jak to vysvětlit. Vzniklo z toho takové nepříjemné ticho mezi námi a já jsem nevěděl(a), jak z toho ven.

Už to nešlo přerušit… Co to probrat?“ Možná partner nebude chtít nic probírat a začne o něčem jiném. I to bude dobré znamení, že ho vaše promluva potěšila a že chce, aby se vše vrátilo do normálních kolejí před propuknutím ticha.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém