Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy.
To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku.
Co nám čokoláda ještě nabízí?
Vyberte tu správnou
Než se dostaneme k odpovědi, je třeba ještě upřesnit, že když se bavíme o té „zdravé“ čokoládě, měla by obsahovat co nejvíce kakaové sušiny, minimálně 70 procent i víc. Pak si můžeme užívat pozitivní účinky kakaa.
Kvalitní prémiová čokoláda by v sobě neměla mít žádná aditiva, ani sójový lecitin. Čím méně surovin, tím lépe. Prakticky stačí jen kakaové boby a cukr. Možná pro zjemnění kakaové máslo navíc. Ingredience jsou na obalu vždy seřazeny podle množství obsaženého ve výrobku.
Zaměřeno na boby
Aby to nebylo tak jednoduché, je třeba ještě zjistit kvalitu použitých kakaových bobů. Vyplatí se pátrat, jestli je na obalu výrobku nebo na webu uveden původ surovin. A ani to nestačí.
I když je na obalu uvedena země původu kakaových bobů, neznamená to ještě, že výrobce použil kvalitní výběrové boby. Někteří výrobci přitom horší kvalitu maskují velkým množstvím cukru.
Pokud je na seznamu ingrediencí na prvním místě cukr, pak kupujete cukrovinku, nikoli kvalitní čokoládu.
A výroba…
Ještě stále zůstáváme u výběru té správné značky. Důležitá na konečném produktu je také výroba. Čím šetrnější sušení, pražení a zpracování kakaových bobů, tím více cenných látek se uchová ve výsledné čokoládě.
Velká část masově prodávaných čokolád je vyráběná z kakaových bobů nízké kvality. Aby bylo dosaženo požadovaných chuťových vlastností, jsou chemicky upravovány. Tento proces se nazývá alkalizace.
Čokolády z alkalizovaných bobů jsou výrazně tmavší (až do černých tónů). Největší problém je, že tímto postupem se z nich ztrácí 60 až 90 % antioxidantů. Ty jsou tím nejzdravějším, co z kakaových bobů můžete získat.
Zásaditá činidla, která se přitom používají a které znáte i jako regulátory kyselosti, navíc mohou způsobovat silné alergické reakce. Jak je vidět, tmavší nemusí vždy znamenat lepší.
Je jasné, že čokoláda do našeho jídelníčku patří, ale jak platí obecně – i všeho dobrého s mírou.
Tip Paní domu: Vybírejte si čokolády, které jsou vyrobeny tzv. metodou Bean to Bar. To ve volném překladu znamená od bobu až po tabulku. U nich máte jistotu kvality.
Jak nám pomůže
Čeho si při výběru té „správné“ čokolády všímat, už víme. Jaký další přínos nám může nabídnout? Tak například:
* Pomáhá bojovat proti stárnutí: Kakaové boby jsou bohaté na antioxidanty (dokonce víc než borůvky). Antioxidanty si zase dokážou poradit s volnými radikály, které urychlují stárnutí organismu.
* Je přírodním antidepresivem: Stimuluje produkci hormonu fenyletylaminu, hormonu „lásky a štěstí“. Když jíme čokoládu, opravdu se cítíme šťastni. V mozku také uvolňuje dopamin, chemickou látku, která vyvolává vznik příjemných pocitů.
* Obsahuje hodně vlákniny: Vláknina zlepšuje trávení, pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a může pomoci i v prevenci cukrovky.
* Stimuluje mozek a pomáhá v prevenci proti Alzheimerově chorobě: Kakao pomáhá ke zlepšení prokrvení mozku a zlepšení jeho funkcí.
Čokoládová pěna
tabulka hořké čokolády (minimálně 70 % kakaa) * 1 lžíce másla * 250 ml smetany ke šlehání * 3 vejce* 2 lžíce amareta * ½ vanilkového cukru* pár lístků máty
1) Čokoládu nalámejte na kousky a rozpusťte ji ve vodní lázni.
2) Žloutky s cukrem ušlehejte do pěny a vmíchejte do čokolády.
3) Přidejte ušlehanou smetanu.
4) Nakonec zlehka přimíchejte tuhý sníh z bílků.
5) Ochuťte amaretem a vše promíchejte do pěny.
6) Pěnu rozdělte do menších skleniček a navrch ozdobte snítkou máty. Před podáváním nechte vychladit.
Zdroj: misinacokolada.cz; lechocolat.cz; chocolatehill.cz
Foto: Shutterstock