Domů     Být pouze sami se sebou…
Být pouze sami se sebou…
6.12.2023

Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité.

Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás.

Už neumíme jen tak být… Někdy je ale čas „vypnout“ a zkusit se soustředit právě na své nitro, objevovat to, co je uvnitř, a pečovat o to. Zklidněná mysl nám na oplátku daruje radost ze života, spokojenost a nadhled. A srovná naši přetíženou psychiku.

Samota a osamělost

Nejprve je třeba si ujasnit, co to znamená být „sám se sebou“. Někteří lidé jsou osamělí a necítí se v této roli dobře. Je to pocit. Jiní naopak vyhledávají samotu a jsou v ní spokojení, šťastní. Je to jejich svobodná volba.

Naučte se i vy samotu vyhledávat a pracovat s ní. Počítejte však s tím, že zpočátku – zvlášť, když na to nejste zvyklí – to nemusí být zrovna komfortní zóna. Samota vyžaduje velkou vnitřní sílu. A také to nemusíte hned umět, to je úplně normální.

Vytrvejte… Dobrou zprávou je, že se vše dá natrénovat. I kdybyste měli začít na pěti minutách samoty denně a postupně přidávat.

Ztratím se v prázdnotě!

„Na takové zbytečnosti nemám čas,“ říká někdo, aniž zakusí ten moment, kdy se ponoří hluboko do svého nitra. V někom dalším se ozve panika. Bojí se, co „uslyší“ v hlavě, která není zatížena činnostmi a produktivitou, která není rozptylovaná.

Opravdu se může stát, že ticho, na které nejste zvyklí, na vás začne křičet… Vylije na vás vše, co máte ukryté ve své 13. komnatě. Donutí vás k pláči. Ale vy můžete své myšlenky mírumilovně propustit.

Poděkujte jim, že přišly, a nechte je, ať si pokračují svou cestou a plynou dál. A opět jen v tichu seďte.

Ticho přináší svobodu

Protože být sám se sebou neznamená, že budete přemítat o svých neúspěších, starostech, o problémech, o tom, co jste pokazili, za co se musíte stydět, o všech těch snech, které se neuskutečnily, o všech nadějích, které proplynuly do ztracena… Být sám se sebou vám dává možnost objevit v sobě vnitřní sílu.

A ta vám dodá sebevědomí, sebejistotu a sebedůvěru. Poznáte sami sebe bez přetvářky, bez masek, které na sebe navlékáme, abychom se ukázali světu tak, jak si myslíme, že nás chce vidět.

Vaše znovuobjevená vnitřní síla vás naučí, jak se vypořádat se strachem a se všemi mindráky, které v sobě skrýváme. Nabídne vám mnohem bohatší život.

A pak, až opravdu hluboce poznáte sami sebe, budete umět jednat i s ostatními lidmi kolem sebe s lehkostí a láskou a budete se cítit mnohem lépe.

Proč si dělat starosti?

To neznamená, že k vám přestanou přicházet starosti všedních dnů. Ale naučíte se je zvládat. Nedovolíte jim, aby vám přerostly přes hlavu, abyste se kvůli nim trápili. Jaký smysl má padat pod tíhou starostí, které se na nás valí?

Pamatujte, že každou minutou, kterou trávíte starostmi, přicházíte o šedesát vteřin štěstí. Proto nedovolte myšlenkám, aby jako zloději kradly vaši spokojenost.

Když se naučíte nějaký čas přebývat pouze ve svém nitru, můžete si nastavit pravidlo, že si tyto negativní balvany nepřipustíte vůbec k tělu. Jak?

* Pokud něco můžete udělat k lepšímu, udělejte to. Starosti pokoříte a rozplynou se.

* A jestli to nejde? Pak je zbytečné se tím trápit. Prostě to nechte plavat…

* Uvědomte si, že všechno přejde. Jediné, co můžete s naprostou jistotou potvrdit, je to, že ať už jste v jakékoli situaci, dříve nebo později se změní. Pokud je vám mizerně, nevadí. Časem se zase budete cítit lépe.

Co získáte, když se naučíte pravidelně přebývat ve svém nitru?

* Stanete se klidnější a soustředěnější.

* Budete se méně znepokojovat nad nepříjemnostmi, které vám život přinese.

* Začnete více oceňovat vše, co máte, a budete si toho vážit.

* Přestanete soudit sebe i druhé lidi, naopak sebe i ostatní budete přijímat takové, jací jste, s láskou a soucitem.

Relax pro přetíženou psychiku

Jak začít? Zpočátku je důležité najít si místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit.

1) Sedněte si a prostě jen tak seďte. Je úplně jedno, zda to bude na zemi, v křesle nebo v posteli. Sedněte si tak, aby vám to bylo pohodlné. Oči můžete mít zavřené, ale klidně i otevřené.

2) Vaše mysl vám s největší pravděpodobností začne předvádět, jak je zaměstnaná, a naservíruje vám sérii problémů, úzkostí, starostí, plánů a povinností. Bude vám předkládat řadu otázek. To je normální, vždyť mozek je továrnou na myšlenky.

Vše, co přichází, pozorujte, ale nehodnoťte. Nereagujte. Za každou myšlenku poděkujte a nechte ji zase odejít. Vše, co k vám během prvního „sezení“ doputuje, je naprosto v pořádku.

3) Nejspíš vám myšlenky zamíří také k vašemu tělu. Nebraňte se jim a prozkoumejte ho. Jak se cítíte? Bolí vás něco? Vnímejte každé místo, které se vám „ozve“, ale pak se přeneste dál.

4) Pokud budete chtít, zaměřte se na svůj dech. Prostě si ho jen všímejte. Jak se nadechujete. Jak vydechujete. Nenuťte se k dechu násilím. Nechte ho přirozeně plynout. Představujte si, že dech rozpouští vaše myšlenky. Zůstáváte jen vy a váš dech…

5) Na začátek to úplně stačí. Když skončíte, usmějte se a poděkujte si, že jste to zvládli. Vyjádřete sami sobě vděčnost, že jste si dopřáli čas, ať byl jakkoli dlouhý. Vstaňte a vyjděte vstříc novému dni a novým povinnostem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g