Domů     Být pouze sami se sebou…
Být pouze sami se sebou…
6.12.2023

Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité.

Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás.

Už neumíme jen tak být… Někdy je ale čas „vypnout“ a zkusit se soustředit právě na své nitro, objevovat to, co je uvnitř, a pečovat o to. Zklidněná mysl nám na oplátku daruje radost ze života, spokojenost a nadhled. A srovná naši přetíženou psychiku.

Samota a osamělost

Nejprve je třeba si ujasnit, co to znamená být „sám se sebou“. Někteří lidé jsou osamělí a necítí se v této roli dobře. Je to pocit. Jiní naopak vyhledávají samotu a jsou v ní spokojení, šťastní. Je to jejich svobodná volba.

Naučte se i vy samotu vyhledávat a pracovat s ní. Počítejte však s tím, že zpočátku – zvlášť, když na to nejste zvyklí – to nemusí být zrovna komfortní zóna. Samota vyžaduje velkou vnitřní sílu. A také to nemusíte hned umět, to je úplně normální.

Vytrvejte… Dobrou zprávou je, že se vše dá natrénovat. I kdybyste měli začít na pěti minutách samoty denně a postupně přidávat.

Ztratím se v prázdnotě!

„Na takové zbytečnosti nemám čas,“ říká někdo, aniž zakusí ten moment, kdy se ponoří hluboko do svého nitra. V někom dalším se ozve panika. Bojí se, co „uslyší“ v hlavě, která není zatížena činnostmi a produktivitou, která není rozptylovaná.

Opravdu se může stát, že ticho, na které nejste zvyklí, na vás začne křičet… Vylije na vás vše, co máte ukryté ve své 13. komnatě. Donutí vás k pláči. Ale vy můžete své myšlenky mírumilovně propustit.

Poděkujte jim, že přišly, a nechte je, ať si pokračují svou cestou a plynou dál. A opět jen v tichu seďte.

Ticho přináší svobodu

Protože být sám se sebou neznamená, že budete přemítat o svých neúspěších, starostech, o problémech, o tom, co jste pokazili, za co se musíte stydět, o všech těch snech, které se neuskutečnily, o všech nadějích, které proplynuly do ztracena… Být sám se sebou vám dává možnost objevit v sobě vnitřní sílu.

A ta vám dodá sebevědomí, sebejistotu a sebedůvěru. Poznáte sami sebe bez přetvářky, bez masek, které na sebe navlékáme, abychom se ukázali světu tak, jak si myslíme, že nás chce vidět.

Vaše znovuobjevená vnitřní síla vás naučí, jak se vypořádat se strachem a se všemi mindráky, které v sobě skrýváme. Nabídne vám mnohem bohatší život.

A pak, až opravdu hluboce poznáte sami sebe, budete umět jednat i s ostatními lidmi kolem sebe s lehkostí a láskou a budete se cítit mnohem lépe.

Proč si dělat starosti?

To neznamená, že k vám přestanou přicházet starosti všedních dnů. Ale naučíte se je zvládat. Nedovolíte jim, aby vám přerostly přes hlavu, abyste se kvůli nim trápili. Jaký smysl má padat pod tíhou starostí, které se na nás valí?

Pamatujte, že každou minutou, kterou trávíte starostmi, přicházíte o šedesát vteřin štěstí. Proto nedovolte myšlenkám, aby jako zloději kradly vaši spokojenost.

Když se naučíte nějaký čas přebývat pouze ve svém nitru, můžete si nastavit pravidlo, že si tyto negativní balvany nepřipustíte vůbec k tělu. Jak?

* Pokud něco můžete udělat k lepšímu, udělejte to. Starosti pokoříte a rozplynou se.

* A jestli to nejde? Pak je zbytečné se tím trápit. Prostě to nechte plavat…

* Uvědomte si, že všechno přejde. Jediné, co můžete s naprostou jistotou potvrdit, je to, že ať už jste v jakékoli situaci, dříve nebo později se změní. Pokud je vám mizerně, nevadí. Časem se zase budete cítit lépe.

Co získáte, když se naučíte pravidelně přebývat ve svém nitru?

* Stanete se klidnější a soustředěnější.

* Budete se méně znepokojovat nad nepříjemnostmi, které vám život přinese.

* Začnete více oceňovat vše, co máte, a budete si toho vážit.

* Přestanete soudit sebe i druhé lidi, naopak sebe i ostatní budete přijímat takové, jací jste, s láskou a soucitem.

Relax pro přetíženou psychiku

Jak začít? Zpočátku je důležité najít si místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit.

1) Sedněte si a prostě jen tak seďte. Je úplně jedno, zda to bude na zemi, v křesle nebo v posteli. Sedněte si tak, aby vám to bylo pohodlné. Oči můžete mít zavřené, ale klidně i otevřené.

2) Vaše mysl vám s největší pravděpodobností začne předvádět, jak je zaměstnaná, a naservíruje vám sérii problémů, úzkostí, starostí, plánů a povinností. Bude vám předkládat řadu otázek. To je normální, vždyť mozek je továrnou na myšlenky.

Vše, co přichází, pozorujte, ale nehodnoťte. Nereagujte. Za každou myšlenku poděkujte a nechte ji zase odejít. Vše, co k vám během prvního „sezení“ doputuje, je naprosto v pořádku.

3) Nejspíš vám myšlenky zamíří také k vašemu tělu. Nebraňte se jim a prozkoumejte ho. Jak se cítíte? Bolí vás něco? Vnímejte každé místo, které se vám „ozve“, ale pak se přeneste dál.

4) Pokud budete chtít, zaměřte se na svůj dech. Prostě si ho jen všímejte. Jak se nadechujete. Jak vydechujete. Nenuťte se k dechu násilím. Nechte ho přirozeně plynout. Představujte si, že dech rozpouští vaše myšlenky. Zůstáváte jen vy a váš dech…

5) Na začátek to úplně stačí. Když skončíte, usmějte se a poděkujte si, že jste to zvládli. Vyjádřete sami sobě vděčnost, že jste si dopřáli čas, ať byl jakkoli dlouhý. Vstaňte a vyjděte vstříc novému dni a novým povinnostem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského