Domů     Co skutečně pomůže, když pálí oči?
Co skutečně pomůže, když pálí oči?
16.10.2019

Pálí, svědí, štípou. Je jedno, jak nepříjemné pocity v očích popíšete, vždy jde o výrazné tělesné nepohodlí, na něž se dá těžko zapomenout.

Pokud jste se dostali do podobné situace, pak jste nejspíš zkoušeli oční kapky s umělými slzami, a to s různým úspěchem nebo i zklamáním. Že přípravky nepřinesly úplnou úlevu, může spočívat v příčině suchosti očí.

Umělé slzy obvykle pomáhají při pálení v očích, které vzniká následkem pobytu v prašném prostředí nebo podrážděním agresivními látkami v ovzduší, někdy též intenzivní duševní prací nad knihami nebo u monitoru.

Častá příčina řezání v očích ale bývá jinde – v poruše tvorby vlhkého ochranného filmu.

Slzy, jaké mají být

Vlhký film, který má chránit přední stěnu oka a odplavovat nečistoty, kupodivu není homogenní tekutina. Je to kombinace tří různých složek přiléhajících na oční stěnu ve vrstvách.

Objemově zdaleka největší z nich jsou slzy jako prostřední vrstva, uzavřená z obou stran tenkými vrstvami speciálního složení. Přímo od oka jsou slzy odděleny tenkou vrstvou hlenu, produkovanou speciálními žlázami.

Z vnější strany pak vrstvu slz zase ohraničuje mastný film, vytvářený v okraji horního a dolního víčka v tzv. Meibomových žlázách.

Když nastane problém…

…pak to bývá právě s vnějším mastným povlakem. Stačí, aby žlázy produkovaly maz s odlišným složením nebo v menším množství a kouzelný efekt této vrstvy se ztratí – přestane bránit odpařování slz a oči jsou suché a pálí.

Kapky s umělými slzami pak přinášejí jen dočasnou úlevu, k té skutečné je třeba vyřešit poruchu v Meibomových žlázách. Její nejčastější příčinou bývá zánět, proto produkce mastné složky neprobíhá, jak by měla.

Zánět (zadní blefaritida neboli meibomitida) může – ale nemusí – mít vedle pocitu suchosti oka další nepříjemné projevy:

• oči jsou zarudlé a někdy svědí

• na okrajích víček se vytváří povlak, šupinky nebo zatvrdliny

• řasy jsou slepené sekretem

• suchost může vytvářet dojem cizího tělesa v oku

• kromě suchosti se může také zvýšit tvorba slz

• vidění může být občas zamlžené

Potíže jsou obvykle nejsilnější po ránu a zhoršují se za větrného počasí nebo v klimatizovaných prostorech.

Léčba vyžaduje trpělivost

Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.

Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší.

Čištění víček

Aby zánět ustoupil, je nutné důsledně odstraňovat sekret, který se usazuje na okrajích víček. Zpočátku je nutné ošetření dvakrát týdně, po zlepšení stavu pak několikrát do týdne.

Důslednost při čištění víček je jedinou cestou k úlevě od stálých obtíží s pálením v očích a je nutné ho provádět skutečně dlouhodobě, jinak se zánět obvykle rychle vrátí do horšího stadia.

Jak na to?

Nejvhodnější je poradit se o metodě čištění s očním lékařem, řekne vám mimo jiné, zda je skutečně vhodná pro váš případ a zda se u vás jedná o chronický zánět víčka.

Pokud se na vyšetření v dohledné době nedostanete, pak můžete vyzkoušet postup, který přinášíme. Včetně obrazového návodu ho najdete i na internetu, a to např. na webu očních lékařů sona-kolocova.webnode.cz nebo mujweb.cz/bohdan.kousal/letaky/meibomitida.pdf.

– Obklad pro změkčení

Zánětlivý sekret a maz na okrajích víček je třeba změkčit, aby se dal odstranit. K tomu účelu se přikládají obklady. Pro obklad použijte vždy přežehlený kapesník – to je důležité, aby se do oka nezanesla další infekce.

Namočte ho v převařené vodě, kterou necháte vychladnout, aby byla jen o něco teplejší než vlažná. Příliš horký obklad by zánět zhoršil. Obklad vyměňujte a ponechte celkem asi 10 minut.

– Jemná masáž

Změkčený sekret se pak pokusíme jemným masírováním uvolnit a vytlačit ze žlázek. Je nutné zavřít oči a pak jemným dotykem bříška prstu masírovat dolní víčko zdola nahoru směrem k jeho okraji.

Pak pokračujeme na horním víčku, opět se pohybujeme prstem směrem k okraji víčka.

– Očištění

Následně je nutné odstranit uvolněný sekret z okrajů víček. Použít můžete čisticí přípravky z lékárny, určené pro hygienu očních víček. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.

Nejdříve ale víčko povytáhněte prsty za řasy, je totiž nutné vyčistit i vnitřní okraj. Při citlivosti na tyto přípravky můžete k čištění použít borovou vodu.

Když hygiena nestačí

V těžších případech bývá nutné ústup zánětu podpořit antibiotiky ve formě masti, případně kortikoidy. Vhledem k nepříznivým vedlejším účinkům je na uvážení a zkušenosti lékaře, zda nebude lepší onemocnění zvládnout bez těchto přípravků.

Vliv má i věk

Ke zhoršení produkce mastného filmu může dojít i bez příznaků zánětu nebo dalšího onemocnění. Žlázky totiž podléhají hormonálnímu vlivu a s věkem se jejich výkonnost zhoršuje, což se týká především mužů.

První obtíže se obvykle objevují už ve středním věku, a to jako bělavě zpěněný sekret na okrajích víček. Odstranit se dá uvedenou masáží i bez obkladů, důležité je začít s pravidelným čištěním.

Je dobré vědět: Zvýšený sklon k meibomitidě mají lidé trpící alergiemi, seboroickou dermatitidou nebo rosaceou.

Když bělmo zrudne, pak…

1. Může jít o reakci na dráždivou kosmetiku, především líčidla. Ta může ucpat Meibomovy žlázky a způsobit tak suchost a zarudnutí oka. Pokud se tedy líčíte a občas vám zarudne bělmo, pak očím dopřejte podobnou hygienu jako při meibomitidě.

Tedy teplý obklad na oči a pak jemnou masáž pro vytlačení obsahu žlázek, které pak odstraníte pomocí čisticích přípravků.

Tip: Pro čištění můžete použít i nálev ze světlíku lékařského. Tato bylina vyniká zklidňujícími účinky na podrážděné oči, zmírňuje i potíže vzniklé jako alergie.

Naopak heřmánek se pro ošetření nehodí, protože má vysušující a stahující účinky, takže by mohl oči ještě více podráždit.

2. Zánět spojivek je další častý důvod zarudlého bělma. Vyvolat ho mohou viry i bakterie. Bakteriální infekce se zpravidla omezuje jen na jedno oko, ale zánět doprovází vydatná tvorba hnisavého sekretu, který slepuje okraje očních víček.

Sekret je vysoce infekční, takže je nezbytné ho odstraňovat – nejlépe omýváním namočenými papírovými kapesníky, které ihned vyhodíte. Pak je ještě nutné si důkladně umýt ruce.

Zvýšená hygiena je nezbytná, původce zánětu se dotykem rukou dobře šíří a mohou se jím nakazit lidé v okolí. V úporných případech, kdy zánět neustupuje, je nutné zajít k očnímu lékaři, pravděpodobně totiž budete potřebovat léčbu antibiotiky.

Při virovém zánětu jsou obě oči zarudlé, sekret se buď netvoří, nebo bývá vodnatý. Typický je nepříjemný pocit písku v očích. Virové záněty se rovněž snadno šíří, obvykle ale samovolně za několik dní odezní.

Je dobré vědět: Zánět spojivek může i alergického původu, pak jde zpravidla jen o doprovodný příznak senné rýmy.

Pro minimalizaci dráždění oka je vhodné začít tlumením imunitní reakce co nejdříve, někdy už preventivně před očekávaným setkáním s alergenem.

3. Prasklá žilka čili výron krve pod oční spojivku. Oční spojivka čili tenká blána pokrývající přední stěnu oka a vnitřní povrch víček je zásobovaná krví velice tenkými cévkami.

Pokud se stane, že cévka praskne, pak jasně červená krev vyteče mezi spojivku a bělmo a vytvoří hrozivě vypadající, ale neškodnou skvrnu. Zmizí sama, takže není třeba žádné speciální ošetření.

Zpozornět je třeba jen v případě, že se krvácení pod spojivku objevuje častěji, mohlo by se jednat o následek neléčeného vysokého krevního tlaku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty