Domů     Co skutečně pomůže, když pálí oči?
Co skutečně pomůže, když pálí oči?
16.10.2019

Pálí, svědí, štípou. Je jedno, jak nepříjemné pocity v očích popíšete, vždy jde o výrazné tělesné nepohodlí, na něž se dá těžko zapomenout.

Pokud jste se dostali do podobné situace, pak jste nejspíš zkoušeli oční kapky s umělými slzami, a to s různým úspěchem nebo i zklamáním. Že přípravky nepřinesly úplnou úlevu, může spočívat v příčině suchosti očí.

Umělé slzy obvykle pomáhají při pálení v očích, které vzniká následkem pobytu v prašném prostředí nebo podrážděním agresivními látkami v ovzduší, někdy též intenzivní duševní prací nad knihami nebo u monitoru.

Častá příčina řezání v očích ale bývá jinde – v poruše tvorby vlhkého ochranného filmu.

Slzy, jaké mají být

Vlhký film, který má chránit přední stěnu oka a odplavovat nečistoty, kupodivu není homogenní tekutina. Je to kombinace tří různých složek přiléhajících na oční stěnu ve vrstvách.

Objemově zdaleka největší z nich jsou slzy jako prostřední vrstva, uzavřená z obou stran tenkými vrstvami speciálního složení. Přímo od oka jsou slzy odděleny tenkou vrstvou hlenu, produkovanou speciálními žlázami.

Z vnější strany pak vrstvu slz zase ohraničuje mastný film, vytvářený v okraji horního a dolního víčka v tzv. Meibomových žlázách.

Když nastane problém…

…pak to bývá právě s vnějším mastným povlakem. Stačí, aby žlázy produkovaly maz s odlišným složením nebo v menším množství a kouzelný efekt této vrstvy se ztratí – přestane bránit odpařování slz a oči jsou suché a pálí.

Kapky s umělými slzami pak přinášejí jen dočasnou úlevu, k té skutečné je třeba vyřešit poruchu v Meibomových žlázách. Její nejčastější příčinou bývá zánět, proto produkce mastné složky neprobíhá, jak by měla.

Zánět (zadní blefaritida neboli meibomitida) může – ale nemusí – mít vedle pocitu suchosti oka další nepříjemné projevy:

• oči jsou zarudlé a někdy svědí

• na okrajích víček se vytváří povlak, šupinky nebo zatvrdliny

• řasy jsou slepené sekretem

• suchost může vytvářet dojem cizího tělesa v oku

• kromě suchosti se může také zvýšit tvorba slz

• vidění může být občas zamlžené

Potíže jsou obvykle nejsilnější po ránu a zhoršují se za větrného počasí nebo v klimatizovaných prostorech.

Léčba vyžaduje trpělivost

Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.

Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší.

Čištění víček

Aby zánět ustoupil, je nutné důsledně odstraňovat sekret, který se usazuje na okrajích víček. Zpočátku je nutné ošetření dvakrát týdně, po zlepšení stavu pak několikrát do týdne.

Důslednost při čištění víček je jedinou cestou k úlevě od stálých obtíží s pálením v očích a je nutné ho provádět skutečně dlouhodobě, jinak se zánět obvykle rychle vrátí do horšího stadia.

Jak na to?

Nejvhodnější je poradit se o metodě čištění s očním lékařem, řekne vám mimo jiné, zda je skutečně vhodná pro váš případ a zda se u vás jedná o chronický zánět víčka.

Pokud se na vyšetření v dohledné době nedostanete, pak můžete vyzkoušet postup, který přinášíme. Včetně obrazového návodu ho najdete i na internetu, a to např. na webu očních lékařů sona-kolocova.webnode.cz nebo mujweb.cz/bohdan.kousal/letaky/meibomitida.pdf.

– Obklad pro změkčení

Zánětlivý sekret a maz na okrajích víček je třeba změkčit, aby se dal odstranit. K tomu účelu se přikládají obklady. Pro obklad použijte vždy přežehlený kapesník – to je důležité, aby se do oka nezanesla další infekce.

Namočte ho v převařené vodě, kterou necháte vychladnout, aby byla jen o něco teplejší než vlažná. Příliš horký obklad by zánět zhoršil. Obklad vyměňujte a ponechte celkem asi 10 minut.

– Jemná masáž

Změkčený sekret se pak pokusíme jemným masírováním uvolnit a vytlačit ze žlázek. Je nutné zavřít oči a pak jemným dotykem bříška prstu masírovat dolní víčko zdola nahoru směrem k jeho okraji.

Pak pokračujeme na horním víčku, opět se pohybujeme prstem směrem k okraji víčka.

– Očištění

Následně je nutné odstranit uvolněný sekret z okrajů víček. Použít můžete čisticí přípravky z lékárny, určené pro hygienu očních víček. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.

Nejdříve ale víčko povytáhněte prsty za řasy, je totiž nutné vyčistit i vnitřní okraj. Při citlivosti na tyto přípravky můžete k čištění použít borovou vodu.

Když hygiena nestačí

V těžších případech bývá nutné ústup zánětu podpořit antibiotiky ve formě masti, případně kortikoidy. Vhledem k nepříznivým vedlejším účinkům je na uvážení a zkušenosti lékaře, zda nebude lepší onemocnění zvládnout bez těchto přípravků.

Vliv má i věk

Ke zhoršení produkce mastného filmu může dojít i bez příznaků zánětu nebo dalšího onemocnění. Žlázky totiž podléhají hormonálnímu vlivu a s věkem se jejich výkonnost zhoršuje, což se týká především mužů.

První obtíže se obvykle objevují už ve středním věku, a to jako bělavě zpěněný sekret na okrajích víček. Odstranit se dá uvedenou masáží i bez obkladů, důležité je začít s pravidelným čištěním.

Je dobré vědět: Zvýšený sklon k meibomitidě mají lidé trpící alergiemi, seboroickou dermatitidou nebo rosaceou.

Když bělmo zrudne, pak…

1. Může jít o reakci na dráždivou kosmetiku, především líčidla. Ta může ucpat Meibomovy žlázky a způsobit tak suchost a zarudnutí oka. Pokud se tedy líčíte a občas vám zarudne bělmo, pak očím dopřejte podobnou hygienu jako při meibomitidě.

Tedy teplý obklad na oči a pak jemnou masáž pro vytlačení obsahu žlázek, které pak odstraníte pomocí čisticích přípravků.

Tip: Pro čištění můžete použít i nálev ze světlíku lékařského. Tato bylina vyniká zklidňujícími účinky na podrážděné oči, zmírňuje i potíže vzniklé jako alergie.

Naopak heřmánek se pro ošetření nehodí, protože má vysušující a stahující účinky, takže by mohl oči ještě více podráždit.

2. Zánět spojivek je další častý důvod zarudlého bělma. Vyvolat ho mohou viry i bakterie. Bakteriální infekce se zpravidla omezuje jen na jedno oko, ale zánět doprovází vydatná tvorba hnisavého sekretu, který slepuje okraje očních víček.

Sekret je vysoce infekční, takže je nezbytné ho odstraňovat – nejlépe omýváním namočenými papírovými kapesníky, které ihned vyhodíte. Pak je ještě nutné si důkladně umýt ruce.

Zvýšená hygiena je nezbytná, původce zánětu se dotykem rukou dobře šíří a mohou se jím nakazit lidé v okolí. V úporných případech, kdy zánět neustupuje, je nutné zajít k očnímu lékaři, pravděpodobně totiž budete potřebovat léčbu antibiotiky.

Při virovém zánětu jsou obě oči zarudlé, sekret se buď netvoří, nebo bývá vodnatý. Typický je nepříjemný pocit písku v očích. Virové záněty se rovněž snadno šíří, obvykle ale samovolně za několik dní odezní.

Je dobré vědět: Zánět spojivek může i alergického původu, pak jde zpravidla jen o doprovodný příznak senné rýmy.

Pro minimalizaci dráždění oka je vhodné začít tlumením imunitní reakce co nejdříve, někdy už preventivně před očekávaným setkáním s alergenem.

3. Prasklá žilka čili výron krve pod oční spojivku. Oční spojivka čili tenká blána pokrývající přední stěnu oka a vnitřní povrch víček je zásobovaná krví velice tenkými cévkami.

Pokud se stane, že cévka praskne, pak jasně červená krev vyteče mezi spojivku a bělmo a vytvoří hrozivě vypadající, ale neškodnou skvrnu. Zmizí sama, takže není třeba žádné speciální ošetření.

Zpozornět je třeba jen v případě, že se krvácení pod spojivku objevuje častěji, mohlo by se jednat o následek neléčeného vysokého krevního tlaku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští