Pálí, svědí, štípou. Je jedno, jak nepříjemné pocity v očích popíšete, vždy jde o výrazné tělesné nepohodlí, na něž se dá těžko zapomenout.
Pokud jste se dostali do podobné situace, pak jste nejspíš zkoušeli oční kapky s umělými slzami, a to s různým úspěchem nebo i zklamáním. Že přípravky nepřinesly úplnou úlevu, může spočívat v příčině suchosti očí.
Umělé slzy obvykle pomáhají při pálení v očích, které vzniká následkem pobytu v prašném prostředí nebo podrážděním agresivními látkami v ovzduší, někdy též intenzivní duševní prací nad knihami nebo u monitoru.
Častá příčina řezání v očích ale bývá jinde – v poruše tvorby vlhkého ochranného filmu.
Slzy, jaké mají být
Vlhký film, který má chránit přední stěnu oka a odplavovat nečistoty, kupodivu není homogenní tekutina. Je to kombinace tří různých složek přiléhajících na oční stěnu ve vrstvách.
Objemově zdaleka největší z nich jsou slzy jako prostřední vrstva, uzavřená z obou stran tenkými vrstvami speciálního složení. Přímo od oka jsou slzy odděleny tenkou vrstvou hlenu, produkovanou speciálními žlázami.
Z vnější strany pak vrstvu slz zase ohraničuje mastný film, vytvářený v okraji horního a dolního víčka v tzv. Meibomových žlázách.
Když nastane problém…
…pak to bývá právě s vnějším mastným povlakem. Stačí, aby žlázy produkovaly maz s odlišným složením nebo v menším množství a kouzelný efekt této vrstvy se ztratí – přestane bránit odpařování slz a oči jsou suché a pálí.
Kapky s umělými slzami pak přinášejí jen dočasnou úlevu, k té skutečné je třeba vyřešit poruchu v Meibomových žlázách. Její nejčastější příčinou bývá zánět, proto produkce mastné složky neprobíhá, jak by měla.
Zánět (zadní blefaritida neboli meibomitida) může – ale nemusí – mít vedle pocitu suchosti oka další nepříjemné projevy:
• oči jsou zarudlé a někdy svědí
• na okrajích víček se vytváří povlak, šupinky nebo zatvrdliny
• řasy jsou slepené sekretem
• suchost může vytvářet dojem cizího tělesa v oku
• kromě suchosti se může také zvýšit tvorba slz
• vidění může být občas zamlžené
Potíže jsou obvykle nejsilnější po ránu a zhoršují se za větrného počasí nebo v klimatizovaných prostorech.
Léčba vyžaduje trpělivost
Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.
Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší.
Čištění víček
Aby zánět ustoupil, je nutné důsledně odstraňovat sekret, který se usazuje na okrajích víček. Zpočátku je nutné ošetření dvakrát týdně, po zlepšení stavu pak několikrát do týdne.
Důslednost při čištění víček je jedinou cestou k úlevě od stálých obtíží s pálením v očích a je nutné ho provádět skutečně dlouhodobě, jinak se zánět obvykle rychle vrátí do horšího stadia.
Jak na to?
Nejvhodnější je poradit se o metodě čištění s očním lékařem, řekne vám mimo jiné, zda je skutečně vhodná pro váš případ a zda se u vás jedná o chronický zánět víčka.
Pokud se na vyšetření v dohledné době nedostanete, pak můžete vyzkoušet postup, který přinášíme. Včetně obrazového návodu ho najdete i na internetu, a to např. na webu očních lékařů sona-kolocova.webnode.cz nebo mujweb.cz/bohdan.kousal/letaky/meibomitida.pdf.
– Obklad pro změkčení
Zánětlivý sekret a maz na okrajích víček je třeba změkčit, aby se dal odstranit. K tomu účelu se přikládají obklady. Pro obklad použijte vždy přežehlený kapesník – to je důležité, aby se do oka nezanesla další infekce.
Namočte ho v převařené vodě, kterou necháte vychladnout, aby byla jen o něco teplejší než vlažná. Příliš horký obklad by zánět zhoršil. Obklad vyměňujte a ponechte celkem asi 10 minut.
– Jemná masáž
Změkčený sekret se pak pokusíme jemným masírováním uvolnit a vytlačit ze žlázek. Je nutné zavřít oči a pak jemným dotykem bříška prstu masírovat dolní víčko zdola nahoru směrem k jeho okraji.
Pak pokračujeme na horním víčku, opět se pohybujeme prstem směrem k okraji víčka.
– Očištění
Následně je nutné odstranit uvolněný sekret z okrajů víček. Použít můžete čisticí přípravky z lékárny, určené pro hygienu očních víček. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.
Nejdříve ale víčko povytáhněte prsty za řasy, je totiž nutné vyčistit i vnitřní okraj. Při citlivosti na tyto přípravky můžete k čištění použít borovou vodu.
Když hygiena nestačí
V těžších případech bývá nutné ústup zánětu podpořit antibiotiky ve formě masti, případně kortikoidy. Vhledem k nepříznivým vedlejším účinkům je na uvážení a zkušenosti lékaře, zda nebude lepší onemocnění zvládnout bez těchto přípravků.
Vliv má i věk
Ke zhoršení produkce mastného filmu může dojít i bez příznaků zánětu nebo dalšího onemocnění. Žlázky totiž podléhají hormonálnímu vlivu a s věkem se jejich výkonnost zhoršuje, což se týká především mužů.
První obtíže se obvykle objevují už ve středním věku, a to jako bělavě zpěněný sekret na okrajích víček. Odstranit se dá uvedenou masáží i bez obkladů, důležité je začít s pravidelným čištěním.
Je dobré vědět: Zvýšený sklon k meibomitidě mají lidé trpící alergiemi, seboroickou dermatitidou nebo rosaceou.
Když bělmo zrudne, pak…
1. Může jít o reakci na dráždivou kosmetiku, především líčidla. Ta může ucpat Meibomovy žlázky a způsobit tak suchost a zarudnutí oka. Pokud se tedy líčíte a občas vám zarudne bělmo, pak očím dopřejte podobnou hygienu jako při meibomitidě.
Tedy teplý obklad na oči a pak jemnou masáž pro vytlačení obsahu žlázek, které pak odstraníte pomocí čisticích přípravků.
Tip: Pro čištění můžete použít i nálev ze světlíku lékařského. Tato bylina vyniká zklidňujícími účinky na podrážděné oči, zmírňuje i potíže vzniklé jako alergie.
Naopak heřmánek se pro ošetření nehodí, protože má vysušující a stahující účinky, takže by mohl oči ještě více podráždit.
2. Zánět spojivek je další častý důvod zarudlého bělma. Vyvolat ho mohou viry i bakterie. Bakteriální infekce se zpravidla omezuje jen na jedno oko, ale zánět doprovází vydatná tvorba hnisavého sekretu, který slepuje okraje očních víček.
Sekret je vysoce infekční, takže je nezbytné ho odstraňovat – nejlépe omýváním namočenými papírovými kapesníky, které ihned vyhodíte. Pak je ještě nutné si důkladně umýt ruce.
Zvýšená hygiena je nezbytná, původce zánětu se dotykem rukou dobře šíří a mohou se jím nakazit lidé v okolí. V úporných případech, kdy zánět neustupuje, je nutné zajít k očnímu lékaři, pravděpodobně totiž budete potřebovat léčbu antibiotiky.
Při virovém zánětu jsou obě oči zarudlé, sekret se buď netvoří, nebo bývá vodnatý. Typický je nepříjemný pocit písku v očích. Virové záněty se rovněž snadno šíří, obvykle ale samovolně za několik dní odezní.
Je dobré vědět: Zánět spojivek může i alergického původu, pak jde zpravidla jen o doprovodný příznak senné rýmy.
Pro minimalizaci dráždění oka je vhodné začít tlumením imunitní reakce co nejdříve, někdy už preventivně před očekávaným setkáním s alergenem.
3. Prasklá žilka čili výron krve pod oční spojivku. Oční spojivka čili tenká blána pokrývající přední stěnu oka a vnitřní povrch víček je zásobovaná krví velice tenkými cévkami.
Pokud se stane, že cévka praskne, pak jasně červená krev vyteče mezi spojivku a bělmo a vytvoří hrozivě vypadající, ale neškodnou skvrnu. Zmizí sama, takže není třeba žádné speciální ošetření.
Zpozornět je třeba jen v případě, že se krvácení pod spojivku objevuje častěji, mohlo by se jednat o následek neléčeného vysokého krevního tlaku.
Foto: Shutterstock