Domů     Co se nevejde na mrazák…
Co se nevejde na mrazák…

Mrazák praská ve švech přeplněný úrodou ovoce a zeleniny, když se nám nečekaně naskytne možnost výhodně získat větší množství masa či domácích uzenin…

Stejné dilema řešíme i před dovolenou. Na chalupě máme jen starou vyřazenou lednici bez mrazničky a někdy ani to ne. Snadnou pomocí je maso a uzeniny zavařit (sterilovat) do sklenic.

Někdo zavařuje maso do plechovek uzavíraných s pomocí strojků, které používali už naši prarodiče při zaváření masa ze zabijačky. Předpečené maso, polévky i sádlo a klobásy se „zavíčkovaly“ do plechovek (pozinkovaných konzerv), kde vydržely po celý rok.

Dnes se už u nás bohužel strojky nevyrábějí, pouze dědí a půjčují, ale maso ve skle vydrží stejně dlouho, do sklenic je vidět a nerezivějí.

Takové polotovary si pak můžeme vzít klidně s sebou i na dovolenou do vzdálených destinací, kde si budeme vařit sami, anebo „masové konzervy“ klidně využijeme během roku.

Domácí zavařování

Maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůř steriluje a časem získá nežádoucí pachuť. Vždy se vyvarujeme cibule! Rychle kysne, a proto se do zavařeného masa zásadně nedává.

Ve sklenicích a plechovkách sterilujeme maso syrové, částečně upravené, nebo už hotové. Přísady a koření jako kmín, česnek, majoránka či nové koření nesmějí být znečištěné a raději je před zavařováním z masa odstraníme a do konzerv je nepřidáme.

Zásadní je čistota

Při zavařování dbáme na čistotu surovin, nádob a všech ostatních pomůcek, sami si průběžně myjeme ruce. Sterilizace všechny bakterie a nežádoucí látky nezničí, naopak zničí naše polotovary dřív, než si na nich budeme moci pochutnat.

Vydrhnuté plechové nádoby stačí už jen vymýt v 3 % roztoku sody (3 dkg na 1 l vody). Omyjeme také víčka, ale opatrně, abychom nestrhli gumičku. Vše pak opláchneme pod tekoucí vodou a usušíme na čisté utěrce. Neutíráme!

Sklenice spolu s víčky vymyjeme v horké vodě se sodou a pak je dobře opláchneme pod tekoucí vodou. Červené těsnicí gumičky umyjeme kartáčkem ve vodě se sodou, opláchneme, a pak je vypaříme (nevaříme) 10 minut ve vodě, do níž přidáme jedlou sodu.

Na 12 gumiček 1 l vody s 1 lžičkou sody. Usušíme, neutíráme!

Syrové maso

Při konzervaci syrového masa nádoby vymastíme přeškvařeným sádlem a na dno půllitrové nádoby dáme 1/2 kávové lžičky soli, na dno litrové nádoby rovnou lžičku soli, naplníme masem a sterilujeme.

Pečené maso

Maso před pečením mírně nasolíme, rychle v troubě upečeme do poloměkka, narovnáme do nádob a sterilujeme.

Dušené maso

Nakrájíme maso na menší kousky, vložíme do hrnce, osolíme, podlijeme vývarem z kostí a dusíme do poloměkka. Šťáva k podlévání masa nesmí být vodová, hustota má totiž vliv na trvanlivost konzerv.

Polévku z kostí k podlévání masa připravíme tak, že kosti vaříme 4–5 hodin i s kousky vepřové kůže. Můžeme přidat i vhodnou zeleninu, ale před použitím ji pečlivě odstraníme.

Jak plníme?

Sklenice naplníme nejvíce 2–4 cm pod okraj, plechovku až k okraji a postavíme je na podložku do nádoby s teplou vodou, která sahá asi 5 cm pod okraj konzerv. V mírném varu je udržujeme tak dlouho, až se maso uvaří do poloměkka.

U sklenic asi 1 ¼ hodiny, u plechovek celou hodinu. Maso v konzervě stlačíme, popřípadě doplníme do 2,5 cm od kraje polévkou, horké uzavřeme a ihned dáme do horké vody sterilovat.

Zavařování do sklenic

Sklenice před plněním předehřejeme v horké vodě, osušené, ale ještě teplé je rychle naplníme teplým masem a zalijeme teplou šťávou. Po naplnění musíme pečlivě otřít okraje sklenic. Stejně otřeme i okraj víčka.

Na naplněnou otřenou sklenici položíme čistou, suchou gumičku, která musí těsnit, přiklopíme víčkem. U běžných zavařovaček ještě upevníme sponou.

Takto připravené sklenice dáme sterilovat do zavařovacího hrnce, nebo do obyčejného hrnce s dřevěnou podložkou či hadrem. Na tuto podložku naskládáme sklenice s masem tak, aby se nedotýkaly, a zalijeme je asi na prst pod okraj víčka teplou vodou.

Sterilujeme při teplotě vody na 100 °C. Nepoužíváme-li teploměr, voda se musí stále mírně a stejnoměrně vařit.

Tip Paní domu: Maso můžeme sterilovat jednou asi 2 hodiny (od začátku varu), lepší však je nadvakrát, tedy vařit 1,5 hodiny a nechat vychladnout (24–36 hodin), a pak znovu hodinu sterilovat.

Uskladnění – po ukončení sterilace vyjmeme sklenice z vody a postavíme je na utěrku. Uzávěry dobře utáhneme a sklenice necháme zchladnout. Skladujeme je v suchu a chladnu. Nezapomeneme je popsat, hlavně zapíšeme datum sterilace.

Z počátku je kontrolujeme denně, později jednou týdně. Vadné konzervy buď ihned spotřebujeme, nebo je můžeme ještě převařit, a to 60 minut při 100 °C v plném varu.

Před konzumací je třeba obsah sklenic prohlédnout, jestli neunikají plynové bublinky, maso nezapáchá, není kyselé. Pokud ano, je třeba je zničit. Tuk z povrchu nepoužíváme, ale vyhodíme.

Zavařování do plechovek

Při zavařování do plechovek plníme plechovky syrovým masem až po okraj, upraveným masem asi 1 cm pod okraj. Pak dolijeme šťávu. Konzervu přikryjeme víčkem a vložíme do uzavíracího strojku na konzervy.

Stejnosměrným otáčením se okraj víčka zahne a plechovka se vzduchotěsně uzavře. Zavřenou plechovku dáme do hrnce s dřevěným roštem, zalijeme teplou vodou, aby byly plechovky úplně pod vodou, a vaříme 2–3 hodiny (dle druhu masa).

Uskladnění – po sterilaci plechovky vyjmeme a vložíme do vlažné vody, kterou přitáčením studené vody pomalu ochlazujeme. Když jsou plechovky ve vodě, zkontrolujeme, zda z nich neuniká vzduch.

Takovou konzervu musíme okamžitě spotřebovat, anebo vyhodit. Studené plechovky vyjmeme z vody, a pokud má některá vypuklé dno, tak ho zatlačíme. Utřené skladujeme v suchu a chladnu.

První dny je střídavě stavíme dnem vzhůru a naopak, aby se nám šťáva a tuk usadily rovnoměrně v celém obsahu.

Co s klobásami?

Domácím vyuzením klobásek leckde všechno teprve začíná. Jak uchovat bez ledničky dobroty z udírny?

• S trochou sádla – Do zavařovací sklenice naskládáme vyuzené klobásy, zalijeme je do 1/3 studenou vodou a přidáme 1 velkou lžíci vepřového sádla. Sklenice dobře očistíme a uzavřeme. Dáme je do hrnce a při 80 °C hodinu zavařujeme.

• Zalité v sádle – Klobásy a uzeniny narovnáme do hrnce a zalijeme vyškvařeným sádlem ze zabíjačky.

• S houbami a zelím – Na dno sklenice dáme trochu sušených hub a na ně postupně navrstvíme klobásy a kysané zelí. Přimáčkneme, mezery vyplníme zelím, přidáme čistou vodu nebo nálev ze zelí (asi 2 cm od horního okraje sklenice) a sterilizujeme 1,5 hodiny.

• V nálevu nebo oleji – Jsou dvě možnosti: klobásy zavaříme ve slaném nálevu, nebo je zavaříme v rostlinném oleji (1 hod. při 100 °C). Vydrží pak i několik let.

• Ve vodě nebo vývaru – Před zavařením klobásy umyjeme ve vlažné vodě a po odkapání je otřeme a plníme do sklenic. Ukládáme je vodorovně, zalijeme vývarem či vodou do poloviny až tří čtvrtin. Pak otřeme okraj sklenice, zavíčkujeme a zavaříme. Sterilujeme asi 1,5 hodiny.

Takto zavařujeme i špek, uzené kosti, kolena či žebra.

Tip Paní domu: Šťávu z klobás pak můžete použít na polévku (kroupovou, zelňačku) nebo na segedínský guláš. Jídlo pěkně voní uzeným.

Tip Paní domu

Spoustu informací, jak správně konzervovat a zavářet, naleznete v „biokuchařce“ z Nakladatelství Metafora – KONZERVOVÁNÍ A ZAVAŘOVÁNÍ autorů Dicka a Jamese Strawbridgeových. Cena pulikace je 224 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me