Domů     Co se nevejde na mrazák…
Co se nevejde na mrazák…
od 3.7.2020

Mrazák praská ve švech přeplněný úrodou ovoce a zeleniny, když se nám nečekaně naskytne možnost výhodně získat větší množství masa či domácích uzenin…

Stejné dilema řešíme i před dovolenou. Na chalupě máme jen starou vyřazenou lednici bez mrazničky a někdy ani to ne. Snadnou pomocí je maso a uzeniny zavařit (sterilovat) do sklenic.

Někdo zavařuje maso do plechovek uzavíraných s pomocí strojků, které používali už naši prarodiče při zaváření masa ze zabijačky. Předpečené maso, polévky i sádlo a klobásy se „zavíčkovaly“ do plechovek (pozinkovaných konzerv), kde vydržely po celý rok.

reklama

Dnes se už u nás bohužel strojky nevyrábějí, pouze dědí a půjčují, ale maso ve skle vydrží stejně dlouho, do sklenic je vidět a nerezivějí.

Takové polotovary si pak můžeme vzít klidně s sebou i na dovolenou do vzdálených destinací, kde si budeme vařit sami, anebo „masové konzervy“ klidně využijeme během roku.

Domácí zavařování

Maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůř steriluje a časem získá nežádoucí pachuť. Vždy se vyvarujeme cibule! Rychle kysne, a proto se do zavařeného masa zásadně nedává.

reklama

Ve sklenicích a plechovkách sterilujeme maso syrové, částečně upravené, nebo už hotové. Přísady a koření jako kmín, česnek, majoránka či nové koření nesmějí být znečištěné a raději je před zavařováním z masa odstraníme a do konzerv je nepřidáme.

Zásadní je čistota

Při zavařování dbáme na čistotu surovin, nádob a všech ostatních pomůcek, sami si průběžně myjeme ruce. Sterilizace všechny bakterie a nežádoucí látky nezničí, naopak zničí naše polotovary dřív, než si na nich budeme moci pochutnat.

Vydrhnuté plechové nádoby stačí už jen vymýt v 3 % roztoku sody (3 dkg na 1 l vody). Omyjeme také víčka, ale opatrně, abychom nestrhli gumičku. Vše pak opláchneme pod tekoucí vodou a usušíme na čisté utěrce. Neutíráme!

reklama

Sklenice spolu s víčky vymyjeme v horké vodě se sodou a pak je dobře opláchneme pod tekoucí vodou. Červené těsnicí gumičky umyjeme kartáčkem ve vodě se sodou, opláchneme, a pak je vypaříme (nevaříme) 10 minut ve vodě, do níž přidáme jedlou sodu.

Na 12 gumiček 1 l vody s 1 lžičkou sody. Usušíme, neutíráme!

Syrové maso

Při konzervaci syrového masa nádoby vymastíme přeškvařeným sádlem a na dno půllitrové nádoby dáme 1/2 kávové lžičky soli, na dno litrové nádoby rovnou lžičku soli, naplníme masem a sterilujeme.

Pečené maso

Maso před pečením mírně nasolíme, rychle v troubě upečeme do poloměkka, narovnáme do nádob a sterilujeme.

Dušené maso

Nakrájíme maso na menší kousky, vložíme do hrnce, osolíme, podlijeme vývarem z kostí a dusíme do poloměkka. Šťáva k podlévání masa nesmí být vodová, hustota má totiž vliv na trvanlivost konzerv.

Polévku z kostí k podlévání masa připravíme tak, že kosti vaříme 4–5 hodin i s kousky vepřové kůže. Můžeme přidat i vhodnou zeleninu, ale před použitím ji pečlivě odstraníme.

Jak plníme?

Sklenice naplníme nejvíce 2–4 cm pod okraj, plechovku až k okraji a postavíme je na podložku do nádoby s teplou vodou, která sahá asi 5 cm pod okraj konzerv. V mírném varu je udržujeme tak dlouho, až se maso uvaří do poloměkka.

U sklenic asi 1 ¼ hodiny, u plechovek celou hodinu. Maso v konzervě stlačíme, popřípadě doplníme do 2,5 cm od kraje polévkou, horké uzavřeme a ihned dáme do horké vody sterilovat.

Zavařování do sklenic

Sklenice před plněním předehřejeme v horké vodě, osušené, ale ještě teplé je rychle naplníme teplým masem a zalijeme teplou šťávou. Po naplnění musíme pečlivě otřít okraje sklenic. Stejně otřeme i okraj víčka.

Na naplněnou otřenou sklenici položíme čistou, suchou gumičku, která musí těsnit, přiklopíme víčkem. U běžných zavařovaček ještě upevníme sponou.

Takto připravené sklenice dáme sterilovat do zavařovacího hrnce, nebo do obyčejného hrnce s dřevěnou podložkou či hadrem. Na tuto podložku naskládáme sklenice s masem tak, aby se nedotýkaly, a zalijeme je asi na prst pod okraj víčka teplou vodou.

Sterilujeme při teplotě vody na 100 °C. Nepoužíváme-li teploměr, voda se musí stále mírně a stejnoměrně vařit.

Tip Paní domu: Maso můžeme sterilovat jednou asi 2 hodiny (od začátku varu), lepší však je nadvakrát, tedy vařit 1,5 hodiny a nechat vychladnout (24–36 hodin), a pak znovu hodinu sterilovat.

Uskladnění – po ukončení sterilace vyjmeme sklenice z vody a postavíme je na utěrku. Uzávěry dobře utáhneme a sklenice necháme zchladnout. Skladujeme je v suchu a chladnu. Nezapomeneme je popsat, hlavně zapíšeme datum sterilace.

Z počátku je kontrolujeme denně, později jednou týdně. Vadné konzervy buď ihned spotřebujeme, nebo je můžeme ještě převařit, a to 60 minut při 100 °C v plném varu.

Před konzumací je třeba obsah sklenic prohlédnout, jestli neunikají plynové bublinky, maso nezapáchá, není kyselé. Pokud ano, je třeba je zničit. Tuk z povrchu nepoužíváme, ale vyhodíme.

Zavařování do plechovek

Při zavařování do plechovek plníme plechovky syrovým masem až po okraj, upraveným masem asi 1 cm pod okraj. Pak dolijeme šťávu. Konzervu přikryjeme víčkem a vložíme do uzavíracího strojku na konzervy.

Stejnosměrným otáčením se okraj víčka zahne a plechovka se vzduchotěsně uzavře. Zavřenou plechovku dáme do hrnce s dřevěným roštem, zalijeme teplou vodou, aby byly plechovky úplně pod vodou, a vaříme 2–3 hodiny (dle druhu masa).

Uskladnění – po sterilaci plechovky vyjmeme a vložíme do vlažné vody, kterou přitáčením studené vody pomalu ochlazujeme. Když jsou plechovky ve vodě, zkontrolujeme, zda z nich neuniká vzduch.

Takovou konzervu musíme okamžitě spotřebovat, anebo vyhodit. Studené plechovky vyjmeme z vody, a pokud má některá vypuklé dno, tak ho zatlačíme. Utřené skladujeme v suchu a chladnu.

První dny je střídavě stavíme dnem vzhůru a naopak, aby se nám šťáva a tuk usadily rovnoměrně v celém obsahu.

Co s klobásami?

Domácím vyuzením klobásek leckde všechno teprve začíná. Jak uchovat bez ledničky dobroty z udírny?

• S trochou sádla – Do zavařovací sklenice naskládáme vyuzené klobásy, zalijeme je do 1/3 studenou vodou a přidáme 1 velkou lžíci vepřového sádla. Sklenice dobře očistíme a uzavřeme. Dáme je do hrnce a při 80 °C hodinu zavařujeme.

• Zalité v sádle – Klobásy a uzeniny narovnáme do hrnce a zalijeme vyškvařeným sádlem ze zabíjačky.

• S houbami a zelím – Na dno sklenice dáme trochu sušených hub a na ně postupně navrstvíme klobásy a kysané zelí. Přimáčkneme, mezery vyplníme zelím, přidáme čistou vodu nebo nálev ze zelí (asi 2 cm od horního okraje sklenice) a sterilizujeme 1,5 hodiny.

• V nálevu nebo oleji – Jsou dvě možnosti: klobásy zavaříme ve slaném nálevu, nebo je zavaříme v rostlinném oleji (1 hod. při 100 °C). Vydrží pak i několik let.

• Ve vodě nebo vývaru – Před zavařením klobásy umyjeme ve vlažné vodě a po odkapání je otřeme a plníme do sklenic. Ukládáme je vodorovně, zalijeme vývarem či vodou do poloviny až tří čtvrtin. Pak otřeme okraj sklenice, zavíčkujeme a zavaříme. Sterilujeme asi 1,5 hodiny.

Takto zavařujeme i špek, uzené kosti, kolena či žebra.

Tip Paní domu: Šťávu z klobás pak můžete použít na polévku (kroupovou, zelňačku) nebo na segedínský guláš. Jídlo pěkně voní uzeným.

Tip Paní domu

Spoustu informací, jak správně konzervovat a zavářet, naleznete v „biokuchařce“ z Nakladatelství Metafora – KONZERVOVÁNÍ A ZAVAŘOVÁNÍ autorů Dicka a Jamese Strawbridgeových. Cena pulikace je 224 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel