Domů     Co se nevejde na mrazák…
Co se nevejde na mrazák…

Mrazák praská ve švech přeplněný úrodou ovoce a zeleniny, když se nám nečekaně naskytne možnost výhodně získat větší množství masa či domácích uzenin…

Stejné dilema řešíme i před dovolenou. Na chalupě máme jen starou vyřazenou lednici bez mrazničky a někdy ani to ne. Snadnou pomocí je maso a uzeniny zavařit (sterilovat) do sklenic.

Někdo zavařuje maso do plechovek uzavíraných s pomocí strojků, které používali už naši prarodiče při zaváření masa ze zabijačky. Předpečené maso, polévky i sádlo a klobásy se „zavíčkovaly“ do plechovek (pozinkovaných konzerv), kde vydržely po celý rok.

Dnes se už u nás bohužel strojky nevyrábějí, pouze dědí a půjčují, ale maso ve skle vydrží stejně dlouho, do sklenic je vidět a nerezivějí.

Takové polotovary si pak můžeme vzít klidně s sebou i na dovolenou do vzdálených destinací, kde si budeme vařit sami, anebo „masové konzervy“ klidně využijeme během roku.

Domácí zavařování

Maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůř steriluje a časem získá nežádoucí pachuť. Vždy se vyvarujeme cibule! Rychle kysne, a proto se do zavařeného masa zásadně nedává.

Ve sklenicích a plechovkách sterilujeme maso syrové, částečně upravené, nebo už hotové. Přísady a koření jako kmín, česnek, majoránka či nové koření nesmějí být znečištěné a raději je před zavařováním z masa odstraníme a do konzerv je nepřidáme.

Zásadní je čistota

Při zavařování dbáme na čistotu surovin, nádob a všech ostatních pomůcek, sami si průběžně myjeme ruce. Sterilizace všechny bakterie a nežádoucí látky nezničí, naopak zničí naše polotovary dřív, než si na nich budeme moci pochutnat.

Vydrhnuté plechové nádoby stačí už jen vymýt v 3 % roztoku sody (3 dkg na 1 l vody). Omyjeme také víčka, ale opatrně, abychom nestrhli gumičku. Vše pak opláchneme pod tekoucí vodou a usušíme na čisté utěrce. Neutíráme!

Sklenice spolu s víčky vymyjeme v horké vodě se sodou a pak je dobře opláchneme pod tekoucí vodou. Červené těsnicí gumičky umyjeme kartáčkem ve vodě se sodou, opláchneme, a pak je vypaříme (nevaříme) 10 minut ve vodě, do níž přidáme jedlou sodu.

Na 12 gumiček 1 l vody s 1 lžičkou sody. Usušíme, neutíráme!

Syrové maso

Při konzervaci syrového masa nádoby vymastíme přeškvařeným sádlem a na dno půllitrové nádoby dáme 1/2 kávové lžičky soli, na dno litrové nádoby rovnou lžičku soli, naplníme masem a sterilujeme.

Pečené maso

Maso před pečením mírně nasolíme, rychle v troubě upečeme do poloměkka, narovnáme do nádob a sterilujeme.

Dušené maso

Nakrájíme maso na menší kousky, vložíme do hrnce, osolíme, podlijeme vývarem z kostí a dusíme do poloměkka. Šťáva k podlévání masa nesmí být vodová, hustota má totiž vliv na trvanlivost konzerv.

Polévku z kostí k podlévání masa připravíme tak, že kosti vaříme 4–5 hodin i s kousky vepřové kůže. Můžeme přidat i vhodnou zeleninu, ale před použitím ji pečlivě odstraníme.

Jak plníme?

Sklenice naplníme nejvíce 2–4 cm pod okraj, plechovku až k okraji a postavíme je na podložku do nádoby s teplou vodou, která sahá asi 5 cm pod okraj konzerv. V mírném varu je udržujeme tak dlouho, až se maso uvaří do poloměkka.

U sklenic asi 1 ¼ hodiny, u plechovek celou hodinu. Maso v konzervě stlačíme, popřípadě doplníme do 2,5 cm od kraje polévkou, horké uzavřeme a ihned dáme do horké vody sterilovat.

Zavařování do sklenic

Sklenice před plněním předehřejeme v horké vodě, osušené, ale ještě teplé je rychle naplníme teplým masem a zalijeme teplou šťávou. Po naplnění musíme pečlivě otřít okraje sklenic. Stejně otřeme i okraj víčka.

Na naplněnou otřenou sklenici položíme čistou, suchou gumičku, která musí těsnit, přiklopíme víčkem. U běžných zavařovaček ještě upevníme sponou.

Takto připravené sklenice dáme sterilovat do zavařovacího hrnce, nebo do obyčejného hrnce s dřevěnou podložkou či hadrem. Na tuto podložku naskládáme sklenice s masem tak, aby se nedotýkaly, a zalijeme je asi na prst pod okraj víčka teplou vodou.

Sterilujeme při teplotě vody na 100 °C. Nepoužíváme-li teploměr, voda se musí stále mírně a stejnoměrně vařit.

Tip Paní domu: Maso můžeme sterilovat jednou asi 2 hodiny (od začátku varu), lepší však je nadvakrát, tedy vařit 1,5 hodiny a nechat vychladnout (24–36 hodin), a pak znovu hodinu sterilovat.

Uskladnění – po ukončení sterilace vyjmeme sklenice z vody a postavíme je na utěrku. Uzávěry dobře utáhneme a sklenice necháme zchladnout. Skladujeme je v suchu a chladnu. Nezapomeneme je popsat, hlavně zapíšeme datum sterilace.

Z počátku je kontrolujeme denně, později jednou týdně. Vadné konzervy buď ihned spotřebujeme, nebo je můžeme ještě převařit, a to 60 minut při 100 °C v plném varu.

Před konzumací je třeba obsah sklenic prohlédnout, jestli neunikají plynové bublinky, maso nezapáchá, není kyselé. Pokud ano, je třeba je zničit. Tuk z povrchu nepoužíváme, ale vyhodíme.

Zavařování do plechovek

Při zavařování do plechovek plníme plechovky syrovým masem až po okraj, upraveným masem asi 1 cm pod okraj. Pak dolijeme šťávu. Konzervu přikryjeme víčkem a vložíme do uzavíracího strojku na konzervy.

Stejnosměrným otáčením se okraj víčka zahne a plechovka se vzduchotěsně uzavře. Zavřenou plechovku dáme do hrnce s dřevěným roštem, zalijeme teplou vodou, aby byly plechovky úplně pod vodou, a vaříme 2–3 hodiny (dle druhu masa).

Uskladnění – po sterilaci plechovky vyjmeme a vložíme do vlažné vody, kterou přitáčením studené vody pomalu ochlazujeme. Když jsou plechovky ve vodě, zkontrolujeme, zda z nich neuniká vzduch.

Takovou konzervu musíme okamžitě spotřebovat, anebo vyhodit. Studené plechovky vyjmeme z vody, a pokud má některá vypuklé dno, tak ho zatlačíme. Utřené skladujeme v suchu a chladnu.

První dny je střídavě stavíme dnem vzhůru a naopak, aby se nám šťáva a tuk usadily rovnoměrně v celém obsahu.

Co s klobásami?

Domácím vyuzením klobásek leckde všechno teprve začíná. Jak uchovat bez ledničky dobroty z udírny?

• S trochou sádla – Do zavařovací sklenice naskládáme vyuzené klobásy, zalijeme je do 1/3 studenou vodou a přidáme 1 velkou lžíci vepřového sádla. Sklenice dobře očistíme a uzavřeme. Dáme je do hrnce a při 80 °C hodinu zavařujeme.

• Zalité v sádle – Klobásy a uzeniny narovnáme do hrnce a zalijeme vyškvařeným sádlem ze zabíjačky.

• S houbami a zelím – Na dno sklenice dáme trochu sušených hub a na ně postupně navrstvíme klobásy a kysané zelí. Přimáčkneme, mezery vyplníme zelím, přidáme čistou vodu nebo nálev ze zelí (asi 2 cm od horního okraje sklenice) a sterilizujeme 1,5 hodiny.

• V nálevu nebo oleji – Jsou dvě možnosti: klobásy zavaříme ve slaném nálevu, nebo je zavaříme v rostlinném oleji (1 hod. při 100 °C). Vydrží pak i několik let.

• Ve vodě nebo vývaru – Před zavařením klobásy umyjeme ve vlažné vodě a po odkapání je otřeme a plníme do sklenic. Ukládáme je vodorovně, zalijeme vývarem či vodou do poloviny až tří čtvrtin. Pak otřeme okraj sklenice, zavíčkujeme a zavaříme. Sterilujeme asi 1,5 hodiny.

Takto zavařujeme i špek, uzené kosti, kolena či žebra.

Tip Paní domu: Šťávu z klobás pak můžete použít na polévku (kroupovou, zelňačku) nebo na segedínský guláš. Jídlo pěkně voní uzeným.

Tip Paní domu

Spoustu informací, jak správně konzervovat a zavářet, naleznete v „biokuchařce“ z Nakladatelství Metafora – KONZERVOVÁNÍ A ZAVAŘOVÁNÍ autorů Dicka a Jamese Strawbridgeových. Cena pulikace je 224 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
5.12.2024
Léto se chýlí ke konci, ale růže ještě kvetou, takže toho pojďte využít a udělejte si neobyčejný dortík. Ingredience Na těsto: 200 g másla, 150 g moučkového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 4 vejce, 1 lžička mletého anýzu, 1 lžička kurkumy, 2 lžíce pomerančové šťávy, 50 g kandované pomerančové kůry, 4 kapky pomerančového aroma, špetka soli, 250 g hladké mouky, ½ sáčku prášku do pečiva, 100% tuk
26.11.2024
Pochází z Itálie a známe ji pod názvem cuketa nebo tykev. Skvěle se z ní připravují polévky, placičky, je výbornou surovinou ke grilování a navíc se hodí do sladkých i slaných koláčů, pomazánek, salátů nebo čalamád. Mladé plody můžete jíst syrové v salátech či s těstovinami. Linguine s cuketovým krémem Budete potřebovat 1 lžíci másla, 1šalotku, 2 kusy nasekané cukety na tenké plátky, sůl, pep
22.11.2024
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála fronta u automatu Koruna na
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
reklama
Šikovné tipy
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Adventní kalendář s vánoční hvězdou
Adventní kalendář nemusí být jen radost pro děti, ale klidně i luxusní dekorace do obýváku. Přitom nemusí být drahá. Potřebovat budete slaměný korpus na věnec a koš stejného průměru z úpletového materiálu, slámy, mořské trávy, vodního hyacintu nebo bambusu. Koš poslouží jako obal na květináč vánoční hvězdy, které už jsou k dostání. Korpus ozdobte stuhou. […]
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo […]
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
skutecnepribehy.cz
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
Ty podivné zvuky děsily celou naší vesnici. Vycházely z opuštěné staré hrobky, ze které zmizel kamenný andělíček. Zloděj ho musel vrátit! Rány mě probraly ze zamyšlení. Stála jsem u hrobu svých rodičů a vzpomínala. Ten zvuk byl nepříjemný. A nebyl daleko. Vycházel z míst, kde stávaly staré, opuštěné hrobky po Němcích, kteří byli z kraje odsunuti. Už se smrákalo, bylo to
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
enigmaplus.cz
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
Zejména v Rakousku a v Bavorsku se můžeme setkat s původně alpským strašidlem, rohatou příšerou jménem krampus. Tato bytost bývá také nazývána koňský čert nebo horský čert. Rozhodně není prý radno dív
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
nejsemsama.cz
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
Sušenky Madeleine (čti: madlen) neboli madlenky vznikly v Lotrinsku, kde je prý upekla komorná Madeleine polskému králi Stanislavovi. Tomu tak zachutnaly, že je po ní také pojmenoval. Potřebujete: ✿ 85 g másla ✿ 160 g hladké mouky ✿ 1 lžičku kypřicího prášku ✿ 2 vejce ✿ 85 g cukru krupice ✿ špetku soli ✿ 1 lžičku vanilkového extraktu ✿
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
iluxus.cz
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
TAG Heuer představuje nový Formula 1 Chronograph x Oracle Red Bull Racing, limitovanou edici, která vzdává hold dvěma dekádám úspěchů týmu Oracle Red Bull Racing. Tento jedinečný model oslavuje závodn
Nehody jsou prokletím Janžurové
nasehvezdy.cz
Nehody jsou prokletím Janžurové
Nejspíš i herci očekávají, že nebezpečí na ně bude číhat spíše během natáčení někde v přírodě. Ale herečka Iva Janžurová (84) může dlouze vyprávět, že o život může jít i na prknech, která znamenají sv
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
historyplus.cz
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
Adam František ze Schwarzenbergu se prochází po pátém nádvoří svého sídla v Českém Krumlově a obhlíží monument, který zdědil docela nedávno po své tetě Marii Ernestině. Ve chvatu jej dostihne panoš se správou, která je chráněna císařskou pečetí. Kníže pečeť rozlomí zkušeně, jako již mnohé předtím, a čte. „Císař přijede do Čech! Uvítáme ho zde
Trudný život starověkých učenců:  Věřil Pythagoras v převtělování duší?
21stoleti.cz
Trudný život starověkých učenců: Věřil Pythagoras v převtělování duší?
Politik Solón vymyslel spoustu užitečných zákonů. Jenom díky němu se třeba občané mohli odvolat proti rozhodnutí úřadů. Nicméně všechny Solónovy reformy někdy zastiňuje poněkud přízemnější „výmysl“. „
Napoleona III. děsil pekelný bastard
epochalnisvet.cz
Napoleona III. děsil pekelný bastard
„Jaký nesmysl zas po mně bude chtít,“ povzdechne si císař Napoleon III. Právě mu oznámili, že jeho bratranec, hrabě Léon, žádá o přijetí. Tento nemanželský syn slavného Bonaparta nezná míru a nemá zábrany.   Charles Léon (1806–1881) byl prvním synem Napoleona Bonaparta (1769–1821), sice nemanželským, ale osudově důležitým. Stal se pro císaře důkazem, že je
Holandské masové kuličky bitterballen
tisicereceptu.cz
Holandské masové kuličky bitterballen
Tahle skvělá holandská masová chuťovka připomíná krokety, může mít třeba i podobu válečků. Potřebujete 8 lžic másla 120 g hladké mouky + na obalení 700 ml hovězího vývaru 2 lžíce čerstvé petr
Jak nám obrazy mohou pomoci?
epochaplus.cz
Jak nám obrazy mohou pomoci?
V arteterapii není potřeba, abyste oplývali bůhvíjakým talentem. Důležitější je chuť, fantazie a odvaha projevit se. Obrazy nás provázejí po celý život. Nejen ty přivěšené na zdi, ale také naše vnitřní obrazy – jako jsou například sny přicházející ve spánku. Mohou nám být příjemné, nebo se nám nelíbit, nebo nás dokonce děsit a strašit. Ve
Perly Saska
epochanacestach.cz
Perly Saska
Pro mnoho obyvatel je už běžné, že si do sousedního Německa zajedou na nákupy. Další turisté z Čech svou návštěvu Saska omezí jen na vánoční trhy v Drážďanech. Je to ale velká škoda. Samotné Drážďany i jejich okolí nabízejí tolik atraktivních míst, že se určitě vyplatí udělat si v Sasku delší dovolenou. Drážďany mají několik jasných turistických cílů
Luxusní sen proměněný v realitu
rezidenceonline.cz
Luxusní sen proměněný v realitu
Při vytváření obytného komfortu jsou lidé vedeni svými osobními potřebami a preferencemi s cílem dosáhnout esteticky vyváženého, harmonického prostředí a očekávaného obytného komfortu. Přesně to se také podařilo realizací návrhu, který svým německým klientům připravila žádaná ruská designérka Tatiana Boronina. Do posledního detailu úchvatný interiér domu v Hannoveru je mistrovskou kombinací minimalismu s vysoce dekorativními