Domů     Bára Munzarová: Učím se od své dcery
Bára Munzarová: Učím se od své dcery

Pohodu vyzařující herečka Bára Munzarová zbožňuje pohyb a ráda se směje.

I když původně tak úplně nechtěla, profesně pokračuje ve šlépějích svých rodičů a také s nimi spolu se svou dcerou Aničkou i současným přítelem, hercem Martinem Trnavským, žije pod jednou střechou.

Jak vám funguje dvougenerační bydlení?

Moc dobře, protože se umíme vzájemně respektovat. U nás se totiž vždy klepe na dveře, a to i u dětských pokojíčků, takže žijeme v úžasné symbióze, za což jsem velmi vděčná. Rodiče obývají samostatné patro, které si před pár lety vybudovali na střeše naší vily.

Máme oddělené domácnosti, spojuje nás záchranné schodiště nebo výtah. Když nechceme, nemusíme se potkat třeba týden a naopak je otázkou půlminuty vyběhnout schodiště nebo zvednout domácí telefon. Naše oblíbené ohlášení do domácí linky je:

„Restaurace U Nudle!“, což znamená: horní nebo spodní patro navařilo, pojďte se k nám naobědvat.

Sbírka darovaných andělíčků se neustále rozšiřuje.
Sbírka darovaných andělíčků se neustále rozšiřuje.

Sestru už tak po ruce nemáte…

Terezka se stará o své hospodářství v Onomyšli, kousek od Kutné Hory. Její přítel je mimo jiné kynolog, který díky své přirozené autoritě dokáže napravit i nezvladatelné psí povahy, takže mají pochopitelně spoustu psů, ale i třeba pštrosa a samozřejmě koně.

Teď už sestra jezdí spíš za námi, ale dřív jsem využila každou volnou chvilku a vyjížděla jsem za ní někam ke koním.

Vaši rodiče byli pracovně velmi vytížení, kdo vás hlídal?

Naši mě naštěstí nedali do normalizačních jeslí ani jiných „nápravných“ zařízení. Měli jsme se sestrou úžasnou hlídací paní Růženku Landovskou, která se stala neodmyslitelnou součástí mého života.

Byla s ní velká legrace, ale byla zároveň i velmi důsledná a spravedlivě přísná.

Jako malá jsem se ani na chvilku nezastavila – to po mně zdědila i Anička, jsme takové duracelky – a jediná teta Landovská mě dokázala po obědě zahnat na chvilku na kuchyňskou lavici a vyprávěla mi pohádky. To byl svátek, na který si pamatuju dodnes.

Jak seděla, zlatá moje, zmožená po dopolední práci, vycházce, obědě, padala jí hlava, a přesto statečně vyprávěla. Když byla moje dcera Anička malá, stávalo se mi totéž, ale říkala jsem si: Vydrž, Landovička taky vždycky vydržela. Pokračuj! Spát budeš až večer…

Útulné hnízdečko ve větvích. Uvnitř je dokonce i koberec.
Útulné hnízdečko ve větvích. Uvnitř je dokonce i koberec.

Vaše dcera chodí do školy, kde se vyučuje pedagogickým stylem Montessori…

V návaznosti na Montessori školku rozjela moje nejlepší kamarádka Jana Sokolová před několika lety tady v Modřanech první stupeň základní školy, takže moje rozhodnutí bylo nasnadě. Když jsem se šla na styl výuky podívat, byla jsem nadšená.

Pracuje se s individualitou jedince. Princip výuky je vlastně cesta, kdy si za poznáním jdou děti samy, za pomoci Montessori učitele. Chyba je chtěný faktor a člověk se přece chybami učí. Motto Montessori pedagogiky zní:

„Pomoz mi, abych to mohl udělat sám.“ To myslím hovoří za vše. Vlastně se to od Aničky i trochu učím.

Co spolu s Aničkou rády podnikáte?

Všechno. Mimo jiné chodí Anička také na výtvarný kroužek, v rámci něhož jezdí každé léto na čtyřdenní soustředění, kam se občas přifařím jako výpomoc a vděčně se nechám pohltit nádherně tvůrčí atmosférou. Naposledy byly stěžejním tématem barvy.

Vše bylo tak báječně intenzívní. Ne nadarmo se barvy používají i k léčbě – fototerapie jako součást dne……

Takže jsem doma dokoupila štětce, plátna a o prázdninách jsme se s Aničkou a jejími kamarádkami ponořily do malování.

Rozložily jsme si improvizovaný ateliér na zahradě, holčičky neťukaly do I-padů a dopřávaly jsme si nádherné tvůrčí chvilky. Anička už maluje krásné obrázky, já se zatím vyžívám při prostém patlání barev na sebe. Ale ta radost!!!

A když je vám zahrada malá?

Vyrážíme i s Martinem proti proudu Vltavy či Berounky na výlety na kole. Jsme velcí labužníci, takže většinou směřujeme zároveň i za dobrým jídlem. Zkrátka sportování s „dobrým“ cílem.

Vždycky si slíbíme, že to s jídlem nepřeženeme, protože je také potřeba se ještě odvalit zpátky. Když je nejhůř, pár stanic vláčkem to jistí…(smích). Jsme fajnšmekři: umíme si život užít, sportujeme pro radost a s mírou.

Už jsem zaplaťbůh vyrostla z věku splňování limitů na FTVS za každou cenu, kdy jsem nebyla spokojená, dokud ze mě při sportu nestříkal pot a pomalu i krev (smích).

Spojení praktičnosti a radosti. S přídavným kufrem jezdím i na nákupy.
Spojení praktičnosti a radosti. S přídavným kufrem jezdím i na nákupy.

Máte hezkou sbírku andělíčků…

Říká se, že andělíčci mají být darovaní…. a oni ke mně začali přicházet tak nějak samovolně. Prvního, namalovaného na skle, mi dala Anička, ten to nějak spustil a teď už jich mám hezkou řádku. A dělají mi radost.

Já totiž obecně beru věci především tak, aby sloužily. Mít z věcí i radost je pro mě tak trochu nová kapitola.

Odpočinete si při uklízení, nebo je to nutná povinnost?

Tak tuhle otázku mám už zhruba dva roky vyřešenou. Po delším vnitřním boji se mi podařilo zbavit se předsudků a uklízet mi tedy chodí jedna moc šikovná paní, se kterou se vždy domluvím kdy, kde, co a jak.

Čas, který bych normálně strávila uklízením, tak můžu věnovat Aničce a péči o rodiče a to je dar, naplnění a radost. Takže úvodní lehké pocity viny nahrazuje radost ze společně tráveného volného času.

Moje prvotiny. Někdy mám pocit, že ty barvy snad potřebuju i jíst.
Moje prvotiny. Někdy mám pocit, že ty barvy snad potřebuju i jíst.

Co děláte pro své zdraví?

Poslouchám se. Všeho s mírou… Když se totiž umíte vnímat, tělo si řekne. Ještě se musím naučit více odpočívat. Pokud přijde nějaký impuls, například pracovní, dostanu se do kondice poměrně snadno.

Poslední dobou si zajdu i na masáže, kosmetiku, což je pro mě díky předešlému pracovnímu nasazení poměrně nové, ale o to báječnější… A taky se krapet starám o svoji duši. A to je bez diskuze ta nejúchvatnější cesta ke zdraví.

Ve zkratce

Narodila se 28. prosince 1971 v Praze hercům Janě Hlaváčové a Luďku Munzarovi. Její o osm let starší sestra Tereza pracuje jako policistka.

Z manželství s hercem Jiřím Dvořákem má dvanáctiletou dceru Annu. Jejím současným přítelem je herec a principál Martin Trnavský.

Miluje pohyb a sport, proto po studiu na gymnáziu poslala první přihlášku na FTVS, DAMU byla až na druhém místě.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka, foto s motorkou: archiv Báry Munzarové

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk