Domů     Bára Munzarová: Učím se od své dcery
Bára Munzarová: Učím se od své dcery
od 3.7.2020

Pohodu vyzařující herečka Bára Munzarová zbožňuje pohyb a ráda se směje.

I když původně tak úplně nechtěla, profesně pokračuje ve šlépějích svých rodičů a také s nimi spolu se svou dcerou Aničkou i současným přítelem, hercem Martinem Trnavským, žije pod jednou střechou.

Jak vám funguje dvougenerační bydlení?

Moc dobře, protože se umíme vzájemně respektovat. U nás se totiž vždy klepe na dveře, a to i u dětských pokojíčků, takže žijeme v úžasné symbióze, za což jsem velmi vděčná. Rodiče obývají samostatné patro, které si před pár lety vybudovali na střeše naší vily.

reklama

Máme oddělené domácnosti, spojuje nás záchranné schodiště nebo výtah. Když nechceme, nemusíme se potkat třeba týden a naopak je otázkou půlminuty vyběhnout schodiště nebo zvednout domácí telefon. Naše oblíbené ohlášení do domácí linky je:

„Restaurace U Nudle!“, což znamená: horní nebo spodní patro navařilo, pojďte se k nám naobědvat.

Sbírka darovaných andělíčků se neustále rozšiřuje.
Sbírka darovaných andělíčků se neustále rozšiřuje.

Sestru už tak po ruce nemáte…

Terezka se stará o své hospodářství v Onomyšli, kousek od Kutné Hory. Její přítel je mimo jiné kynolog, který díky své přirozené autoritě dokáže napravit i nezvladatelné psí povahy, takže mají pochopitelně spoustu psů, ale i třeba pštrosa a samozřejmě koně.

reklama

Teď už sestra jezdí spíš za námi, ale dřív jsem využila každou volnou chvilku a vyjížděla jsem za ní někam ke koním.

Vaši rodiče byli pracovně velmi vytížení, kdo vás hlídal?

Naši mě naštěstí nedali do normalizačních jeslí ani jiných „nápravných“ zařízení. Měli jsme se sestrou úžasnou hlídací paní Růženku Landovskou, která se stala neodmyslitelnou součástí mého života.

Byla s ní velká legrace, ale byla zároveň i velmi důsledná a spravedlivě přísná.

Jako malá jsem se ani na chvilku nezastavila – to po mně zdědila i Anička, jsme takové duracelky – a jediná teta Landovská mě dokázala po obědě zahnat na chvilku na kuchyňskou lavici a vyprávěla mi pohádky. To byl svátek, na který si pamatuju dodnes.

reklama

Jak seděla, zlatá moje, zmožená po dopolední práci, vycházce, obědě, padala jí hlava, a přesto statečně vyprávěla. Když byla moje dcera Anička malá, stávalo se mi totéž, ale říkala jsem si: Vydrž, Landovička taky vždycky vydržela. Pokračuj! Spát budeš až večer…

Útulné hnízdečko ve větvích. Uvnitř je dokonce i koberec.
Útulné hnízdečko ve větvích. Uvnitř je dokonce i koberec.

Vaše dcera chodí do školy, kde se vyučuje pedagogickým stylem Montessori…

V návaznosti na Montessori školku rozjela moje nejlepší kamarádka Jana Sokolová před několika lety tady v Modřanech první stupeň základní školy, takže moje rozhodnutí bylo nasnadě. Když jsem se šla na styl výuky podívat, byla jsem nadšená.

Pracuje se s individualitou jedince. Princip výuky je vlastně cesta, kdy si za poznáním jdou děti samy, za pomoci Montessori učitele. Chyba je chtěný faktor a člověk se přece chybami učí. Motto Montessori pedagogiky zní:

„Pomoz mi, abych to mohl udělat sám.“ To myslím hovoří za vše. Vlastně se to od Aničky i trochu učím.

Co spolu s Aničkou rády podnikáte?

Všechno. Mimo jiné chodí Anička také na výtvarný kroužek, v rámci něhož jezdí každé léto na čtyřdenní soustředění, kam se občas přifařím jako výpomoc a vděčně se nechám pohltit nádherně tvůrčí atmosférou. Naposledy byly stěžejním tématem barvy.

Vše bylo tak báječně intenzívní. Ne nadarmo se barvy používají i k léčbě – fototerapie jako součást dne……

Takže jsem doma dokoupila štětce, plátna a o prázdninách jsme se s Aničkou a jejími kamarádkami ponořily do malování.

Rozložily jsme si improvizovaný ateliér na zahradě, holčičky neťukaly do I-padů a dopřávaly jsme si nádherné tvůrčí chvilky. Anička už maluje krásné obrázky, já se zatím vyžívám při prostém patlání barev na sebe. Ale ta radost!!!

A když je vám zahrada malá?

Vyrážíme i s Martinem proti proudu Vltavy či Berounky na výlety na kole. Jsme velcí labužníci, takže většinou směřujeme zároveň i za dobrým jídlem. Zkrátka sportování s „dobrým“ cílem.

Vždycky si slíbíme, že to s jídlem nepřeženeme, protože je také potřeba se ještě odvalit zpátky. Když je nejhůř, pár stanic vláčkem to jistí…(smích). Jsme fajnšmekři: umíme si život užít, sportujeme pro radost a s mírou.

Už jsem zaplaťbůh vyrostla z věku splňování limitů na FTVS za každou cenu, kdy jsem nebyla spokojená, dokud ze mě při sportu nestříkal pot a pomalu i krev (smích).

Spojení praktičnosti a radosti. S přídavným kufrem jezdím i na nákupy.
Spojení praktičnosti a radosti. S přídavným kufrem jezdím i na nákupy.

Máte hezkou sbírku andělíčků…

Říká se, že andělíčci mají být darovaní…. a oni ke mně začali přicházet tak nějak samovolně. Prvního, namalovaného na skle, mi dala Anička, ten to nějak spustil a teď už jich mám hezkou řádku. A dělají mi radost.

Já totiž obecně beru věci především tak, aby sloužily. Mít z věcí i radost je pro mě tak trochu nová kapitola.

Odpočinete si při uklízení, nebo je to nutná povinnost?

Tak tuhle otázku mám už zhruba dva roky vyřešenou. Po delším vnitřním boji se mi podařilo zbavit se předsudků a uklízet mi tedy chodí jedna moc šikovná paní, se kterou se vždy domluvím kdy, kde, co a jak.

Čas, který bych normálně strávila uklízením, tak můžu věnovat Aničce a péči o rodiče a to je dar, naplnění a radost. Takže úvodní lehké pocity viny nahrazuje radost ze společně tráveného volného času.

Moje prvotiny. Někdy mám pocit, že ty barvy snad potřebuju i jíst.
Moje prvotiny. Někdy mám pocit, že ty barvy snad potřebuju i jíst.

Co děláte pro své zdraví?

Poslouchám se. Všeho s mírou… Když se totiž umíte vnímat, tělo si řekne. Ještě se musím naučit více odpočívat. Pokud přijde nějaký impuls, například pracovní, dostanu se do kondice poměrně snadno.

Poslední dobou si zajdu i na masáže, kosmetiku, což je pro mě díky předešlému pracovnímu nasazení poměrně nové, ale o to báječnější… A taky se krapet starám o svoji duši. A to je bez diskuze ta nejúchvatnější cesta ke zdraví.

Ve zkratce

Narodila se 28. prosince 1971 v Praze hercům Janě Hlaváčové a Luďku Munzarovi. Její o osm let starší sestra Tereza pracuje jako policistka.

Z manželství s hercem Jiřím Dvořákem má dvanáctiletou dceru Annu. Jejím současným přítelem je herec a principál Martin Trnavský.

Miluje pohyb a sport, proto po studiu na gymnáziu poslala první přihlášku na FTVS, DAMU byla až na druhém místě.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka, foto s motorkou: archiv Báry Munzarové

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
epochaplus.cz
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
Denně vydělal až 60 milionů amerických dolarů. Bála se ho policie i politici. V žebříčku časopisu Forbes trůnil roku 1989 na osmém místě nejbohatších lidí planety. Řeč je o nechvalně proslulém narkoba
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz
Zapečená bageta à la caprese
Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte na osvědčenou italskou klasiku, která nezklame vás ani žádnou vaši návštěvu. Máte ji připravenou za pár minut, navíc se hodí například i jako příloha
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
nasehvezdy.cz
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
Tohle se nemělo stát! Ostuda jako Brno. Dagmar Patrasová (66) byla hostem Víkendové Snídaně na Nově, kam se dostavila v problematickém stavu. Moderátoři Miluše Bittnerová (45) a Pavel Svoboda (53)
Nový gin Hapusa na českém trhu
iluxus.cz
Nový gin Hapusa na českém trhu
Pokud jste milovníkem ginu, na českém trhu se nalézá bohatá nabídka, ze které si jistě vyberete. Pokud však toužíte po něčem skutečně exkluzivním, novinka v podobě ginu Hapusa je to pravé pro vás. Ten
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
skutecnepribehy.cz
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená… Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
nasehvezdy.cz
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
Herečka ze Zlaté labutě Beáta Kaňoková (34) konečně našla novou lásku a s kameramanem Tomášem Kotasem si užívá chvíle zamilovanosti i mnohých poprvé. Než se tak ale stalo, prošla si krutým obdobím.
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
epochalnisvet.cz
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
Henry Rollman s manželkou se v koňském povozu kodrcají po prašné cestě nedaleko newyorského městečka Sand Lake. „No není rozkošná?“ usměje se paní Rollmanová, když minou dívku oblečenou podle viktoriá
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
Kraj živých vod vítá návštěvníky, kteří touží po zklidnění nervů, léčivých účincích minerálních vod a poznávání bohaté historie. Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynech
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
21stoleti.cz
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TR
Má můří muž mimozemský původ?
enigmaplus.cz
Má můří muž mimozemský původ?
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma př