Domů     Bára Munzarová: Učím se od své dcery
Bára Munzarová: Učím se od své dcery

Pohodu vyzařující herečka Bára Munzarová zbožňuje pohyb a ráda se směje.

I když původně tak úplně nechtěla, profesně pokračuje ve šlépějích svých rodičů a také s nimi spolu se svou dcerou Aničkou i současným přítelem, hercem Martinem Trnavským, žije pod jednou střechou.

Jak vám funguje dvougenerační bydlení?

Moc dobře, protože se umíme vzájemně respektovat. U nás se totiž vždy klepe na dveře, a to i u dětských pokojíčků, takže žijeme v úžasné symbióze, za což jsem velmi vděčná. Rodiče obývají samostatné patro, které si před pár lety vybudovali na střeše naší vily.

Máme oddělené domácnosti, spojuje nás záchranné schodiště nebo výtah. Když nechceme, nemusíme se potkat třeba týden a naopak je otázkou půlminuty vyběhnout schodiště nebo zvednout domácí telefon. Naše oblíbené ohlášení do domácí linky je:

„Restaurace U Nudle!“, což znamená: horní nebo spodní patro navařilo, pojďte se k nám naobědvat.

Sbírka darovaných andělíčků se neustále rozšiřuje.
Sbírka darovaných andělíčků se neustále rozšiřuje.

Sestru už tak po ruce nemáte…

Terezka se stará o své hospodářství v Onomyšli, kousek od Kutné Hory. Její přítel je mimo jiné kynolog, který díky své přirozené autoritě dokáže napravit i nezvladatelné psí povahy, takže mají pochopitelně spoustu psů, ale i třeba pštrosa a samozřejmě koně.

Teď už sestra jezdí spíš za námi, ale dřív jsem využila každou volnou chvilku a vyjížděla jsem za ní někam ke koním.

Vaši rodiče byli pracovně velmi vytížení, kdo vás hlídal?

Naši mě naštěstí nedali do normalizačních jeslí ani jiných „nápravných“ zařízení. Měli jsme se sestrou úžasnou hlídací paní Růženku Landovskou, která se stala neodmyslitelnou součástí mého života.

Byla s ní velká legrace, ale byla zároveň i velmi důsledná a spravedlivě přísná.

Jako malá jsem se ani na chvilku nezastavila – to po mně zdědila i Anička, jsme takové duracelky – a jediná teta Landovská mě dokázala po obědě zahnat na chvilku na kuchyňskou lavici a vyprávěla mi pohádky. To byl svátek, na který si pamatuju dodnes.

Jak seděla, zlatá moje, zmožená po dopolední práci, vycházce, obědě, padala jí hlava, a přesto statečně vyprávěla. Když byla moje dcera Anička malá, stávalo se mi totéž, ale říkala jsem si: Vydrž, Landovička taky vždycky vydržela. Pokračuj! Spát budeš až večer…

Útulné hnízdečko ve větvích. Uvnitř je dokonce i koberec.
Útulné hnízdečko ve větvích. Uvnitř je dokonce i koberec.

Vaše dcera chodí do školy, kde se vyučuje pedagogickým stylem Montessori…

V návaznosti na Montessori školku rozjela moje nejlepší kamarádka Jana Sokolová před několika lety tady v Modřanech první stupeň základní školy, takže moje rozhodnutí bylo nasnadě. Když jsem se šla na styl výuky podívat, byla jsem nadšená.

Pracuje se s individualitou jedince. Princip výuky je vlastně cesta, kdy si za poznáním jdou děti samy, za pomoci Montessori učitele. Chyba je chtěný faktor a člověk se přece chybami učí. Motto Montessori pedagogiky zní:

„Pomoz mi, abych to mohl udělat sám.“ To myslím hovoří za vše. Vlastně se to od Aničky i trochu učím.

Co spolu s Aničkou rády podnikáte?

Všechno. Mimo jiné chodí Anička také na výtvarný kroužek, v rámci něhož jezdí každé léto na čtyřdenní soustředění, kam se občas přifařím jako výpomoc a vděčně se nechám pohltit nádherně tvůrčí atmosférou. Naposledy byly stěžejním tématem barvy.

Vše bylo tak báječně intenzívní. Ne nadarmo se barvy používají i k léčbě – fototerapie jako součást dne……

Takže jsem doma dokoupila štětce, plátna a o prázdninách jsme se s Aničkou a jejími kamarádkami ponořily do malování.

Rozložily jsme si improvizovaný ateliér na zahradě, holčičky neťukaly do I-padů a dopřávaly jsme si nádherné tvůrčí chvilky. Anička už maluje krásné obrázky, já se zatím vyžívám při prostém patlání barev na sebe. Ale ta radost!!!

A když je vám zahrada malá?

Vyrážíme i s Martinem proti proudu Vltavy či Berounky na výlety na kole. Jsme velcí labužníci, takže většinou směřujeme zároveň i za dobrým jídlem. Zkrátka sportování s „dobrým“ cílem.

Vždycky si slíbíme, že to s jídlem nepřeženeme, protože je také potřeba se ještě odvalit zpátky. Když je nejhůř, pár stanic vláčkem to jistí…(smích). Jsme fajnšmekři: umíme si život užít, sportujeme pro radost a s mírou.

Už jsem zaplaťbůh vyrostla z věku splňování limitů na FTVS za každou cenu, kdy jsem nebyla spokojená, dokud ze mě při sportu nestříkal pot a pomalu i krev (smích).

Spojení praktičnosti a radosti. S přídavným kufrem jezdím i na nákupy.
Spojení praktičnosti a radosti. S přídavným kufrem jezdím i na nákupy.

Máte hezkou sbírku andělíčků…

Říká se, že andělíčci mají být darovaní…. a oni ke mně začali přicházet tak nějak samovolně. Prvního, namalovaného na skle, mi dala Anička, ten to nějak spustil a teď už jich mám hezkou řádku. A dělají mi radost.

Já totiž obecně beru věci především tak, aby sloužily. Mít z věcí i radost je pro mě tak trochu nová kapitola.

Odpočinete si při uklízení, nebo je to nutná povinnost?

Tak tuhle otázku mám už zhruba dva roky vyřešenou. Po delším vnitřním boji se mi podařilo zbavit se předsudků a uklízet mi tedy chodí jedna moc šikovná paní, se kterou se vždy domluvím kdy, kde, co a jak.

Čas, který bych normálně strávila uklízením, tak můžu věnovat Aničce a péči o rodiče a to je dar, naplnění a radost. Takže úvodní lehké pocity viny nahrazuje radost ze společně tráveného volného času.

Moje prvotiny. Někdy mám pocit, že ty barvy snad potřebuju i jíst.
Moje prvotiny. Někdy mám pocit, že ty barvy snad potřebuju i jíst.

Co děláte pro své zdraví?

Poslouchám se. Všeho s mírou… Když se totiž umíte vnímat, tělo si řekne. Ještě se musím naučit více odpočívat. Pokud přijde nějaký impuls, například pracovní, dostanu se do kondice poměrně snadno.

Poslední dobou si zajdu i na masáže, kosmetiku, což je pro mě díky předešlému pracovnímu nasazení poměrně nové, ale o to báječnější… A taky se krapet starám o svoji duši. A to je bez diskuze ta nejúchvatnější cesta ke zdraví.

Ve zkratce

Narodila se 28. prosince 1971 v Praze hercům Janě Hlaváčové a Luďku Munzarovi. Její o osm let starší sestra Tereza pracuje jako policistka.

Z manželství s hercem Jiřím Dvořákem má dvanáctiletou dceru Annu. Jejím současným přítelem je herec a principál Martin Trnavský.

Miluje pohyb a sport, proto po studiu na gymnáziu poslala první přihlášku na FTVS, DAMU byla až na druhém místě.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka, foto s motorkou: archiv Báry Munzarové

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,