Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří?
Olovnatý křišťál a dekorativní sklo
Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž na sklenicích vytvoří šedé mapy anebo dekor nenávratně poškodí. Tenké sklo zase může popraskat.
Dekorativní starožitnosti
Protože si u starožitností nemůžete být jistí, z jakého materiálu jsou zhotovené, není zaručené, že je z myčky vyndáte v neponičeném stavu. Velmi rychle z nich může zmizet jak lesk, tak i barevné zdobení.
Navíc chemické přípravky spolehlivě zničí měděné, pozinkované, ale i stříbrné nebo zlatem zdobené předměty.
Kovové nádobí
Pokud nechcete, aby vám hliníkové, cínové a stříbrné nádobí zčernalo, raději je umyjte v ruce. Pozor dejte hlavně na nože, vlivem horké teploty v myčce by se vám mohlo ztupit jejich ostří, protože změkne. Stejné je to u škrabek všeho druhu.
Nože mohou mít rukojeti zhotovené ze dřeva, a ty časem pod vlivem horké vody mohou prasknout. Nevhodné je také dávat do myčky tácy a poháry z alpaky, také zčernají.
Keramika i porcelán
Je úplně jedno, jestli má keramika glazuru nebo je bez povrchové úpravy. Dříve nebo později se na takovém výrobku objeví jemné prasklinky. Do myčky proto rozhodně nedávejte žádné keramické nádoby ani formy na pečení.
Z porcelánového nádobí s kovovými nebo zlatými prvky by zase mohlo toto zdobení zmizet.

Dřevěná prkýnka
Nejen je, ale i další kuchyňské pomůcky, například vařečky a válečky ze dřeva, v myčce časem zničíte. Problém je totiž v tom, že po prvním mytí prkénka sice prokouknou, ovšem při dalším mycím cyklu nejspíše prasknou. A navíc dřevo nasaje pachy z použitých mycích přípravků.
Plastové nádobí
Většina plastu odolává vysokým teplotám, takže jim myčka neublíží. Avšak existují druhy, které ve vyšších teplotách mění vlastnosti. Z takového plastu jsou vyrobené například nádoby na vodu nebo krabičky na jídlo.
Působením horké vody se zkroutí a mohou i vyplavovat škodlivé látky. Při nákupu tak sledujte etikety a symboly – co se do myčky nehodí, má obrázek s přeškrtnutou myčkou. Jednu zásadu ale dodržujte. Plastové věci vždy raději dávejte v myčce do horního koše; topné těleso je totiž dole, a proto je tam i vyšší teplota.
Teflonové hrnce a pánve
Horká voda a její silný proud způsobí uvolňování a odlupování teflonové vrstvy. Výjimkou je teflonové nádobí, u kterého výrobce mytí v myčce přímo doporučuje.
Zkušené hospodyně navíc vědí, že teflonový povrch stačí jen otřít vlhkým hadříkem, a to proto, aby se povrch teflonu úplně neodmastil a aby se nám palačinky, lívance, bramboráky nebo smaženky nepřipalovaly.
Guma
Tu najdete třeba na stěrkách, zátkách, na lahvích a různých sklenicích. Po čase by vám na nich mohla guma úplně zpuchřet.
Co naopak do myčky můžete dát:
* skleněná stínidla lampiček a lustrů, za předpokladu použití programu s nízkou teplotou
* kartáče, hřebeny, sponky, vlasové čelenky a také skřipce
* žabky a jinou plastovou obuv, jako například holínky či crocsy
* svícny kromě stříbrných a cínových a různé drobné dekorace
* plastové boxy, šuplíky z ledničky, příborník nebo kuchyňské organizéry
* skleněný talíř z mikrovlnky
* kořenky a různé sklenice na skladování potravin
* plastové prostírání
* kalíšky na tužky, plastové pořadače a krabičky na drobnosti
* misku na mýdlo, kartáčky, kelímky a kartáčky na čištění rukou

A jak myčku čistit?
*Octem
Na vnitřek myčky se jej nebojte použít. Prostě nalijte menší množství octa do nádržky na gel či tablety a dva šálky volně do prostoru spodní části myčky. Zapněte program s vysokou teplotou a nejdelším trváním. Ocet pomůže myčku vyčistit a vyleštit.
Účinná je také jedlá soda a kyselina citronová. Postupujte s nimi podobně jako u octa.
* Multifunkčními mycími prostředky
Některé obsahují leštidlo a pečují také o vnitřní část myčky, v níž odstraňují mastnotu. Zpravidla obsahují i sůl, která snižuje tvrdost vody.
* Speciálními čističi myčky
Ty používejte tak jednou do měsíce. Chcete-li si snížit dávku zápachu, která se z myčky čas od času line, používejte osvěžovače, které neutralizují zápach.
* Samočisticím programem
Novější typy modelů jej mají vždy – při koupi se stačí na něj zeptat, informaci o něm najdete i v manuálu od výrobce.
Tip: Při čištění myčky nezapomeňte na filtr, na kterém se usazují nečistoty. Filtr vyjměte, opláchněte vodou, na mastné nečistoty použijte mycí prostředek na nádobí. Omyjte i ramena a trysky – ty by měly jít vytáhnout. A pamatujte: myčku nikdy nezapínejte bez filtru!