Domů     Bojíte se antidepresiv?
Bojíte se antidepresiv?
21.6.2022

Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů.

Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil.

Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých důvodů bojí. Mají, či nemají důvod?

K čemu jsou?

Spektrum jejich využití je široké. Nepoužívají se tedy jen k léčbě poruchy nálady – tedy deprese, ale i k léčbě úzkostných poruch, poruch spánku a příjmu potravy. Využívají se i při léčbě chronické bolesti a u lidí v závěrečném stadiu onemocnění.

Takže pojďme se podívat na některé mýty, ale i pravdy, se kterými se můžete setkat.

Léky pro slabochy

Tenhle názor asi vymýtit úplně nelze. Tvrzení, že silné osobnosti přece nepotřebují antidepresiva, protože přece dokáží své problémy zvládnout sami, může nadělat hodně škody. Zlomíte-li si nohu, také se nebudete snažit to rozchodit, že?

Brát antidepresiva neznamená selhání. Je to spíš důkazem, že jste poznali, že s vámi není vše v pořádku a snažíte se s tím něco udělat. A to vyžaduje i odvahu.

Změní osobnost?

Jeden z častých bludů. Žádné léky nemohou změnit vaši osobnost. Mohou vám pomoci lépe zvládat své chování a nálady, ale to, kým jste, se nemění.

Pokud jste byli dříve stydliví, nestanou se z vás lvi salonů, pokud jste byli vždy spíše realisté, nebudou z vás přes noc snílci s hlavou v oblacích. Pokud má dojít k nějaké změně, máte na ni vliv pouze vy samotní, nikoliv léky.

Může se ale stát, že když léky zaberou, bude okolí pozorovat, že zase začínáte být takový jako dříve. A to je spíš dobře.

Zvednou náladu

Pokud si necháte předepsat antidepresiva s očekáváním okamžité dobré nálady nebo euforie, budete zklamáni.

Než začnou antidepresiva vůbec působit, nějakou dobu to trvá, a rozhodně nefungují na principu povzbuzujících pilulek nebo drog, jako jsou třeba kokain či marihuana.

Pokud depresemi ani jinými problémy netrpíte, užitím antidepresiv získáte jen jejich vedlejší účinky.

Jsou návyková

Nejsou. Nehrozí tedy u nich riziko rozvoje závislosti nebo abstinenční příznaky při jejich vysazení. Nejsou to ani narkotika a ani uklidňující léky. Pracují na úpravě rovnováhy určitých chemických procesů v mozku, a tak odstraňují depresivní příznaky.

Samozřejmě, že když přestanete užívat léky náhle nebo dříve, než byla vaše léčba ukončena, mohou se předchozí stavy vrátit. To ale neznamená, že jste na antidepresivech závislí.

Léky je třeba užívat dostatečně dlouho, aby se vaše příznaky již nevrátily, a většinou se vysazují postupně. To proto, že ovlivňují rovnováhu neurotransmiterů v mozku, a kdybyste je vysadili naráz, mohli byste ji zbytečně rozkolísat.

Aby se to nepletlo

Někteří lidé mylně považují za antidepresiva léky typu diazepam, které tlumí psychiku. Ty se krátkodobě a přechodně používají k léčbě zejména úzkostných stavů.

Nejde o léky řešící příčinu obtíží, ale mají za úkol potlačovat nepříjemné příznaky – úzkost, napětí, úpornou nespavost. Při krátkodobém užívání jsou rizika minimální, avšak po delší době závislost skutečně vzniknout může.

Mají vedlejší účinky

Ano, a mimochodem ty má většina léků, dokonce i byliny je mají. Mohou se projevovat například bolestmi hlavy, ospalostí či nevolností, ale většinou odezní po několika prvních týdnech užívání. Mezi největší strašáky patří přibírání na váze a ztráta libida.

Tady je nutné podotknout, že se nemusí projevit u každého. Navíc tento problém byl zaznamenán spíš u starší generace léků. U těch novějších je riziko velmi malé.

K tloustnutí mnohdy nedochází vlivem léků, ale hlavně proto, že se nemocnému zlepšila nálada a dostal zase chuť k jídlu. A pokud by se problémy s vedlejšími účinky přece jen objevily, může léčbu lékař změnit.

Stejně nic nevyřeší

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že antidepresiva pouze pomohou člověku zapomenout na jeho problémy místo toho, aby je začal řešit. To není pravda. Antidepresiva žádnou ztrátu paměti nezpůsobují.

Pomáhají nemocnému, aby měl sílu začít se svým trápením vůbec něco dělat.

Antidepresiva řeší to, aby pacient, kterému hluboká deprese vysála téměř veškerou energii, byl konečně schopen vidět své problémy v realističtějším světle a nezdály se mu tak nepřekonatelné.

Trvá dlouho, než zaberou

Ano. Většinou trvá zpravidla minimálně 10–14 dní, než začnou působit, a užívají se minimálně půl roku. Po odeznění akutních obtíží se většinou pokračuje v jejich užívání ještě několik měsíců, aby se stav dostatečně stabilizoval.

Mám to na doživotí

Ne. Lidé, kteří se v životě opakovaně dostali do depresí a antidepresiva jim pomáhají, opravdu někdy potřebují brát tyto léky dlouhodobě, nebo dokonce trvale. Velká většina pacientů je ale užívá pouze půl roku až rok.

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli