Domů     Bojíte se antidepresiv?
Bojíte se antidepresiv?
od 21.6.2022

Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů.

Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil.

Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých důvodů bojí. Mají, či nemají důvod?

K čemu jsou?

Spektrum jejich využití je široké. Nepoužívají se tedy jen k léčbě poruchy nálady – tedy deprese, ale i k léčbě úzkostných poruch, poruch spánku a příjmu potravy. Využívají se i při léčbě chronické bolesti a u lidí v závěrečném stadiu onemocnění.

Takže pojďme se podívat na některé mýty, ale i pravdy, se kterými se můžete setkat.

Léky pro slabochy

Tenhle názor asi vymýtit úplně nelze. Tvrzení, že silné osobnosti přece nepotřebují antidepresiva, protože přece dokáží své problémy zvládnout sami, může nadělat hodně škody. Zlomíte-li si nohu, také se nebudete snažit to rozchodit, že?

reklama

Brát antidepresiva neznamená selhání. Je to spíš důkazem, že jste poznali, že s vámi není vše v pořádku a snažíte se s tím něco udělat. A to vyžaduje i odvahu.

Změní osobnost?

Jeden z častých bludů. Žádné léky nemohou změnit vaši osobnost. Mohou vám pomoci lépe zvládat své chování a nálady, ale to, kým jste, se nemění.

Pokud jste byli dříve stydliví, nestanou se z vás lvi salonů, pokud jste byli vždy spíše realisté, nebudou z vás přes noc snílci s hlavou v oblacích. Pokud má dojít k nějaké změně, máte na ni vliv pouze vy samotní, nikoliv léky.

reklama

Může se ale stát, že když léky zaberou, bude okolí pozorovat, že zase začínáte být takový jako dříve. A to je spíš dobře.

Zvednou náladu

Pokud si necháte předepsat antidepresiva s očekáváním okamžité dobré nálady nebo euforie, budete zklamáni.

Než začnou antidepresiva vůbec působit, nějakou dobu to trvá, a rozhodně nefungují na principu povzbuzujících pilulek nebo drog, jako jsou třeba kokain či marihuana.

Pokud depresemi ani jinými problémy netrpíte, užitím antidepresiv získáte jen jejich vedlejší účinky.

Jsou návyková

Nejsou. Nehrozí tedy u nich riziko rozvoje závislosti nebo abstinenční příznaky při jejich vysazení. Nejsou to ani narkotika a ani uklidňující léky. Pracují na úpravě rovnováhy určitých chemických procesů v mozku, a tak odstraňují depresivní příznaky.

reklama

Samozřejmě, že když přestanete užívat léky náhle nebo dříve, než byla vaše léčba ukončena, mohou se předchozí stavy vrátit. To ale neznamená, že jste na antidepresivech závislí.

Léky je třeba užívat dostatečně dlouho, aby se vaše příznaky již nevrátily, a většinou se vysazují postupně. To proto, že ovlivňují rovnováhu neurotransmiterů v mozku, a kdybyste je vysadili naráz, mohli byste ji zbytečně rozkolísat.

Aby se to nepletlo

Někteří lidé mylně považují za antidepresiva léky typu diazepam, které tlumí psychiku. Ty se krátkodobě a přechodně používají k léčbě zejména úzkostných stavů.

Nejde o léky řešící příčinu obtíží, ale mají za úkol potlačovat nepříjemné příznaky – úzkost, napětí, úpornou nespavost. Při krátkodobém užívání jsou rizika minimální, avšak po delší době závislost skutečně vzniknout může.

Mají vedlejší účinky

Ano, a mimochodem ty má většina léků, dokonce i byliny je mají. Mohou se projevovat například bolestmi hlavy, ospalostí či nevolností, ale většinou odezní po několika prvních týdnech užívání. Mezi největší strašáky patří přibírání na váze a ztráta libida.

Tady je nutné podotknout, že se nemusí projevit u každého. Navíc tento problém byl zaznamenán spíš u starší generace léků. U těch novějších je riziko velmi malé.

K tloustnutí mnohdy nedochází vlivem léků, ale hlavně proto, že se nemocnému zlepšila nálada a dostal zase chuť k jídlu. A pokud by se problémy s vedlejšími účinky přece jen objevily, může léčbu lékař změnit.

Stejně nic nevyřeší

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že antidepresiva pouze pomohou člověku zapomenout na jeho problémy místo toho, aby je začal řešit. To není pravda. Antidepresiva žádnou ztrátu paměti nezpůsobují.

Pomáhají nemocnému, aby měl sílu začít se svým trápením vůbec něco dělat.

Antidepresiva řeší to, aby pacient, kterému hluboká deprese vysála téměř veškerou energii, byl konečně schopen vidět své problémy v realističtějším světle a nezdály se mu tak nepřekonatelné.

Trvá dlouho, než zaberou

Ano. Většinou trvá zpravidla minimálně 10–14 dní, než začnou působit, a užívají se minimálně půl roku. Po odeznění akutních obtíží se většinou pokračuje v jejich užívání ještě několik měsíců, aby se stav dostatečně stabilizoval.

Mám to na doživotí

Ne. Lidé, kteří se v životě opakovaně dostali do depresí a antidepresiva jim pomáhají, opravdu někdy potřebují brát tyto léky dlouhodobě, nebo dokonce trvale. Velká většina pacientů je ale užívá pouze půl roku až rok.

reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel