reklama

Bojíte se antidepresiv?

Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů.

Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých důvodů bojí. Mají, či nemají důvod?

K čemu jsou?

Spektrum jejich využití je široké. Nepoužívají se tedy jen k léčbě poruchy nálady – tedy deprese, ale i k léčbě úzkostných poruch, poruch spánku a příjmu potravy. Využívají se i při léčbě chronické bolesti a u lidí v závěrečném stadiu onemocnění. Takže pojďme se podívat na některé mýty, ale i pravdy, se kterými se můžete setkat.

Léky pro slabochy

Tenhle názor asi vymýtit úplně nelze. Tvrzení, že silné osobnosti přece nepotřebují antidepresiva, protože přece dokáží své problémy zvládnout sami, může nadělat hodně škody. Zlomíte-li si nohu, také se nebudete snažit to rozchodit, že? Brát antidepresiva neznamená selhání. Je to spíš důkazem, že jste poznali, že s vámi není vše v pořádku a snažíte se s tím něco udělat.

A to vyžaduje i odvahu.

Změní osobnost?

Jeden z častých bludů. Žádné léky nemohou změnit vaši osobnost. Mohou vám pomoci lépe zvládat své chování a nálady, ale to, kým jste, se nemění. Pokud jste byli dříve stydliví, nestanou se z vás lvi salonů, pokud jste byli vždy spíše realisté, nebudou z vás přes noc snílci s hlavou v oblacích. Pokud má dojít k nějaké změně, máte na ni vliv pouze vy samotní, nikoliv léky.

Může se ale stát, že když léky zaberou, bude okolí pozorovat, že zase začínáte být takový jako dříve.

A to je spíš dobře.

Zvednou náladu

Pokud si necháte předepsat antidepresiva s očekáváním okamžité dobré nálady nebo euforie, budete zklamáni. Než začnou antidepresiva vůbec působit, nějakou dobu to trvá, a rozhodně nefungují na principu povzbuzujících pilulek nebo drog, jako jsou třeba kokain či marihuana.

Pokud depresemi ani jinými problémy netrpíte, užitím antidepresiv získáte jen jejich vedlejší účinky.

Jsou návyková

Nejsou. Nehrozí tedy u nich riziko rozvoje závislosti nebo abstinenční příznaky při jejich vysazení. Nejsou to ani narkotika a ani uklidňující léky. Pracují na úpravě rovnováhy určitých chemických procesů v mozku, a tak odstraňují depresivní příznaky. Samozřejmě, že když přestanete užívat léky náhle nebo dříve, než byla vaše léčba ukončena, mohou se předchozí stavy vrátit.

To ale neznamená, že jste na antidepresivech závislí. Léky je třeba užívat dostatečně dlouho, aby se vaše příznaky již nevrátily, a většinou se vysazují postupně.

To proto, že ovlivňují rovnováhu neurotransmiterů v mozku, a kdybyste je vysadili naráz, mohli byste ji zbytečně rozkolísat.

Aby se to nepletlo

Někteří lidé mylně považují za antidepresiva léky typu diazepam, které tlumí psychiku. Ty se krátkodobě a přechodně používají k léčbě zejména úzkostných stavů. Nejde o léky řešící příčinu obtíží, ale mají za úkol potlačovat nepříjemné příznaky – úzkost, napětí, úpornou nespavost.

Při krátkodobém užívání jsou rizika minimální, avšak po delší době závislost skutečně vzniknout může.

Mají vedlejší účinky

Ano, a mimochodem ty má většina léků, dokonce i byliny je mají. Mohou se projevovat například bolestmi hlavy, ospalostí či nevolností, ale většinou odezní po několika prvních týdnech užívání. Mezi největší strašáky patří přibírání na váze a ztráta libida. Tady je nutné podotknout, že se nemusí projevit u každého. Navíc tento problém byl zaznamenán spíš u starší generace léků.

U těch novějších je riziko velmi malé. K tloustnutí mnohdy nedochází vlivem léků, ale hlavně proto, že se nemocnému zlepšila nálada a dostal zase chuť k jídlu.

A pokud by se problémy s vedlejšími účinky přece jen objevily, může léčbu lékař změnit.

Stejně nic nevyřeší

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že antidepresiva pouze pomohou člověku zapomenout na jeho problémy místo toho, aby je začal řešit. To není pravda. Antidepresiva žádnou ztrátu paměti nezpůsobují. Pomáhají nemocnému, aby měl sílu začít se svým trápením vůbec něco dělat.

Antidepresiva řeší to, aby pacient, kterému hluboká deprese vysála téměř veškerou energii, byl konečně schopen vidět své problémy v realističtějším světle a nezdály se mu tak nepřekonatelné.

Trvá dlouho, než zaberou

Ano. Většinou trvá zpravidla minimálně 10–14 dní, než začnou působit, a užívají se minimálně půl roku. Po odeznění akutních obtíží se většinou pokračuje v jejich užívání ještě několik měsíců, aby se stav dostatečně stabilizoval.

Mám to na doživotí

Ne. Lidé, kteří se v životě opakovaně dostali do depresí a antidepresiva jim pomáhají, opravdu někdy potřebují brát tyto léky dlouhodobě, nebo dokonce trvale. Velká většina pacientů je ale užívá pouze půl roku až rok.

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Skládačka jménem Bond: Kdo byl předlohou nejslavnějšího agenta?
epochaplus.cz

Skládačka jménem Bond: Kdo byl...

Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
0 shares