Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve.
Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně.
Menstruace přichází dřív, nebo naopak později, je silnější, či naopak slabá, přibývá anovolučních cyklů. Doslova hormonální bouře pak přichází v období klimakteria.
Hormonální nerovnováha
Chcete-li mít jistotu, že jsou na vině hormony a nejde „pouze“ o dlouhodobý stres, který je ještě podpořen nemocí, zajděte ke klasickému gynekologovi či na endokrinologii, kde vás prohlédnou, odeberou krev a zjistí váš hormonální profil.
A v případě dysbalance (nerovnováhy) navrhnou léčbu syntetickými hormony. Jenže ty mohou v delším časovém horizontu způsobit vážné zdravotní komplikace – od krevních trombů přes infarkt až po nádorová bujení.
Bioidentické hormony
Určitou náhradu vám mohou dát tzv. bioidentické hormony, které se získávají z rostlin. Jsou sice laboratorně vyráběné, ovšem totožné s našimi vlastními hormony. Většinou se používají ve formě krémů či podkožní pilulky, tzv.
pelety, která se při místní anestézii implantuje do hýžďové oblasti a následně uvolňuje do těla rovnoměrné dávky estradiolu (jde o nejvýznamnější ženský pohlavní hormon ze skupiny estrogenů) či testosteronu.
Jejich výhodou je, že vás neohrožují rizikem tvorby krevních sraženin. Najdete je pod názvem bioidentická hormonální terapie (BHT) a jejich aplikací se většinou zaobírají soukromé kliniky.
Pokud k nim zavítáte, změří vám hladinu hormonů a podle typu dysbalance vám předepíší konkrétní dávku bioidentických hormonů.

Tinktury
Existují ale i různé tinktury obsahující výtažky z rostlin, které jsou bohaté na fytoestrogeny, což jsou látky podobné lidským estrogenům, a tyto lidské estrogeny také v našem těle nahrazují. Seženete je například na webu.
Využívají se především při řešení neplodnosti či klimakteria. A co pomáhá hlavně v klimakteriu?
*Jetel červený (luční) se doporučuje při návalech horka a vaginální suchosti. Obsahuje fytoestrogeny, takže se obvykle doporučuje ženám, které mají nedostatečnou hladinu estrogenů v krvi.
*Andělika čínská má přezdívku „ženský žen-šen“. Srovnává menstruační cyklus, ulevuje od menstruačních bolestí a lehce zvyšuje hladinu progesteronu, který je důležitý pro zdraví ňader. Pomáhá i od návalů horka.
* Kontryhel je účinné spasmolytikum, takže uvolňuje křeče při menstruaci, upravuje menstruační cyklus a snižuje PMS a také upravuje hormonální hladinu v přechodu.
* Ploštičník hroznatý působí preventivně před ženskými nemocemi, jako je rakovina prsu a dělohy.
* Drmek obecný (lidově mnišský pepř) je přírodní progesteron a ovlivňuje i hladinu prolaktinu, který stimuluje růst mléčné žlázy a tvorbu mateřského mléka.
* Třezalka tečkovaná přispívá k harmonizaci celého hormonálního nastavení.
O hormonech konkrétně:
Progesteron
Hormon, který nám většinou začne s věkem v těle ubývat jako první. Když je jeho hladina povážlivě nízko, můžeme to pociťovat jako úzkost, naštvanost, nespavost nebo nafouknutí.
Progesteron ženám v těle ubývá zvláště v období klimakteria, kdy klesá dříve a více nežli estrogen, jde tedy o nerovnoměrný pokles produkce hormonů.
Jeho hladinu pomáhá navracet jak klasická, tak bioidentická hormonální terapie, ale i byliny, někdy pomůže vitamin C (750 mg denně).
Testosteron
I ženy ho mají, i když v menším množství než muži. Pokud je ho v těle ženy nedostatek, nebo je v nerovnováze s jinými hormony, pak může dojít k nechuti na sex, ale také k úbytku svalů ve prospěch tuku.
Protože v ženském těle je testosteronu opravdu pomálu, ladění musí probíhat opatrně. Používá se především bylinka ashwagandha, která je známá také jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Jen troška (500 až 1000 mg) už může pozitivně vyladit jeho hladinu.
Estrogen
O estrogenu je známé, že upravuje v těle hladiny serotoninu, tedy hormonu štěstí a pohody. Pokud nám jeho hladiny příliš klesnou, cítíme se pod psa, u někoho se to může projevit až neadekvátními výbuchy vzteku. Co dělat?
Běžně se na vyrovnání předepisuje antikoncepce nebo se používají bioidentické hormony s estradiolem ve formě krémů či náplastí anebo implantáty.
Co se týče bylinek, hladinu hormonů (především estrogenu) vám pomůže vyrovnat například maca peruánská (v dávkování 1000 až 2000 mg) nebo zběhovec plazivý. Fytoestrogeny obsahují také chmel otáčivý (šištice), lékořice lysá, fenykl i jeřáb ptačí.
Pamatujte! Estrogeny v přírodní formě mohou nahradit i potraviny, jako je lněné a sezamové semínko, sojové boby či česnek, ořechy a luštěniny (čočka, fazole, cizrna, hrách).
Hormonální jóga
Nehodláte-li nic polykat, ani se mazat hormonálními preparáty a chcete „ladit“ poblázněné hormony zevnitř, stojí určitě za vyzkoušení systém hormonální jógy.
Cviky se soustřeďují na stimulaci vaječníků, hypofýzy a štítné žlázy a podporují celý endokrinní systém, který se díky pravidelnému cvičení vrátí do optimální rovnováhy.