Domů     Co pomůže při hormonální nerovnováze?
Co pomůže při hormonální nerovnováze?
26.3.2025

Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve.

Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně.

Menstruace přichází dřív, nebo naopak později, je silnější, či naopak slabá, přibývá anovolučních cyklů. Doslova hormonální bouře pak přichází v období klimakteria.

Hormonální nerovnováha

Chcete-li mít jistotu, že jsou na vině hormony a nejde „pouze“ o dlouhodobý stres, který je ještě podpořen nemocí, zajděte ke klasickému gynekologovi či na endokrinologii, kde vás prohlédnou, odeberou krev a zjistí váš hormonální profil.

A v případě dysbalance (nerovnováhy) navrhnou léčbu syntetickými hormony. Jenže ty mohou v delším časovém horizontu způsobit vážné zdravotní komplikace – od krevních trombů přes infarkt až po nádorová bujení.

Bioidentické hormony

Určitou náhradu vám mohou dát tzv. bioidentické hormony, které se získávají z rostlin. Jsou sice laboratorně vyráběné, ovšem totožné s našimi vlastními hormony. Většinou se používají ve formě krémů či podkožní pilulky, tzv.

pelety, která se při místní anestézii implantuje do hýžďové oblasti a následně uvolňuje do těla rovnoměrné dávky estradiolu (jde o nejvýznamnější ženský pohlavní hormon ze skupiny estrogenů) či testosteronu.

Jejich výhodou je, že vás neohrožují rizikem tvorby krevních sraženin. Najdete je pod názvem bioidentická hormonální terapie (BHT) a jejich aplikací se většinou zaobírají soukromé kliniky.

Pokud k nim zavítáte, změří vám hladinu hormonů a podle typu dysbalance vám předepíší konkrétní dávku bioidentických hormonů.

Tinktury

Existují ale i různé tinktury obsahující výtažky z rostlin, které jsou bohaté na fytoestrogeny, což jsou látky podobné lidským estrogenům, a tyto lidské estrogeny také v našem těle nahrazují. Seženete je například na webu.

Využívají se především při řešení neplodnosti či klimakteria. A co pomáhá hlavně v klimakteriu?

*Jetel červený (luční) se doporučuje při návalech horka a vaginální suchosti. Obsahuje fytoestrogeny, takže se obvykle doporučuje ženám, které mají nedostatečnou hladinu estrogenů v krvi.

*Andělika čínská má přezdívku „ženský žen-šen“. Srovnává menstruační cyklus, ulevuje od menstruačních bolestí a lehce zvyšuje hladinu progesteronu, který je důležitý pro zdraví ňader. Pomáhá i od návalů horka.

* Kontryhel je účinné spasmolytikum, takže uvolňuje křeče při menstruaci, upravuje menstruační cyklus a snižuje PMS a také upravuje hormonální hladinu v přechodu.

* Ploštičník hroznatý působí preventivně před ženskými nemocemi, jako je rakovina prsu a dělohy.

* Drmek obecný (lidově mnišský pepř) je přírodní progesteron a ovlivňuje i hladinu prolaktinu, který stimuluje růst mléčné žlázy a tvorbu mateřského mléka.

* Třezalka tečkovaná přispívá k harmonizaci celého hormonálního nastavení.

O hormonech konkrétně:

Progesteron

Hormon, který nám většinou začne s věkem v těle ubývat jako první. Když je jeho hladina povážlivě nízko, můžeme to pociťovat jako úzkost, naštvanost, nespavost nebo nafouknutí.

Progesteron ženám v těle ubývá zvláště v období klimakteria, kdy klesá dříve a více nežli estrogen, jde tedy o nerovnoměrný pokles produkce hormonů.

Jeho hladinu pomáhá navracet jak klasická, tak bioidentická hormonální terapie, ale i byliny, někdy pomůže vitamin C (750 mg denně).

Testosteron

I ženy ho mají, i když v menším množství než muži. Pokud je ho v těle ženy nedostatek, nebo je v nerovnováze s jinými hormony, pak může dojít k nechuti na sex, ale také k úbytku svalů ve prospěch tuku.

Protože v ženském těle je testosteronu opravdu pomálu, ladění musí probíhat opatrně. Používá se především bylinka ashwagandha, která je známá také jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Jen troška (500 až 1000 mg) už může pozitivně vyladit jeho hladinu.

Estrogen

O estrogenu je známé, že upravuje v těle hladiny serotoninu, tedy hormonu štěstí a pohody. Pokud nám jeho hladiny příliš klesnou, cítíme se pod psa, u někoho se to může projevit až neadekvátními výbuchy vzteku. Co dělat?

Běžně se na vyrovnání předepisuje antikoncepce nebo se používají bioidentické hormony s estradiolem ve formě krémů či náplastí anebo implantáty.

Co se týče bylinek, hladinu hormonů (především estrogenu) vám pomůže vyrovnat například maca peruánská (v dávkování 1000 až 2000 mg) nebo zběhovec plazivý. Fytoestrogeny obsahují také chmel otáčivý (šištice), lékořice lysá, fenykl i jeřáb ptačí.

Pamatujte! Estrogeny v přírodní formě mohou nahradit i potraviny, jako je lněné a sezamové semínko, sojové boby či česnek, ořechy a luštěniny (čočka, fazole, cizrna, hrách).

Hormonální jóga

Nehodláte-li nic polykat, ani se mazat hormonálními preparáty a chcete „ladit“ poblázněné hormony zevnitř, stojí určitě za vyzkoušení systém hormonální jógy.

Cviky se soustřeďují na stimulaci vaječníků, hypofýzy a štítné žlázy a podporují celý endokrinní systém, který se díky pravidelnému cvičení vrátí do optimální rovnováhy.

Foto: Shutterstock
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
enigmaplus.cz
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisící
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Za zvířátky do Hluboké
epochanacestach.cz
Za zvířátky do Hluboké
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu