Domů     Co o vás prozradí snídaně
Co o vás prozradí snídaně
22.1.2024

Snídáte cereálie nebo rohlík se salámem? Nebo ráno vůbec nejíte? Ať tak, či onak, snídaně hodně naznačí vaši budoucnost.

Snídaně každého z nás mívají svůj tradiční charakter, výběr jídel málokdy měníme, jde zkrátka o zažitý ranní rituál. A to je podstatné.

Vše, co se v naší životosprávě pravidelně opakuje, má dopad na naši tělesnou schránku a odrazí se na zdraví i na tom, jak budeme vypadat za rok či za dva. Zajímá vás jak? Máme pro vás charakteristiku pěti nejčastějších typů:

Něco zdravého

Co obvykle snídáte: jahelník se švestkami, pohankovou kaši, smoothie, zeleninovou pomazánku

O tom, co si ráno připravíte, přemýšlíte s předstihem už večer. Vlastně celý váš jídelníček je promyšlený do detailů a propočítaný co do živin i kalorií, aby vám nic nechybělo a abyste si udržela štíhlou linii.

Sbíráte knihy o zdravé výživě a při pohledu na housku se salámem, kterou v práci snídá váš kolega, se vám dělá trochu mdlo.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Teorie z příruček o zdravém stravování je jedna věc a potřeby konkrétního těla druhá. Musíte se smířit s tím, že tělo není stroj a doplňování živin podle obecných doporučení nemusí vždy optimálně vycházet.

Některé složky vám i přes veškerou snahu mohou chybět a jiné naopak přebývat. Častým problémem u tohoto stravovacího typu je dlouhodobý nedostatek kalorií, což může vést k nezdravě vyhublému vzhledu. Můžete také vypadat unaveně a starší, než sutečnosti jste.

Jídlo v běhu

Co obvykle snídáte: kávu, müsli tyčinku, minerálku, gumové medvídky

Pro snídani si člověk musí vyhradit čas, jenže toho se vám ráno nedostává. Jsou v zásadě dvě možnosti, proč tomu tak je. Možná si neumíte věci správně zorganizovat a chodíte spát mnohem později, než byste měla.

Nebo své nesnídání berete jako důkaz světu, jak jste časově vytížená a přitom všechno zvládáte. Až na vlastní snídani…

Jaké jsou vaše vyhlídky? Krátkodobě nemusíte pocítit žádné potíže, jelikož tělo se snaží tento problém kompenzovat. Paradoxně se tedy můžete nejprve cítit plná energie. Že tělo nutíte fungovat z rezerv, se ale časem projeví.

Kombinace ranních půstů a večerního přejídání, což je u tohoto stravovacího typu obvyklé, může vést k přibývání na váze, k rozvoji cukrovky a k vysokému krevnímu tlaku. Časté jsou také různé trávicí potíže. Obličej může začít působit velmi unaveně s tmavými kruhy pod očima.

Hlavně zaplnit žaludek

Co obvykle snídáte: tavený sýr, uzeniny, marmeládu

Má vaše snídaně monotónní ráz, kdy se na rohlíku střídavě objevuje salám nebo tavený sýr? Pak se dá odhadnout, že nejspíš ani vaši rodiče nepřikládali stravování větší význam.

Možná máte z dětství zažitý zvyk, že se na jídle šetří a jeho jediným cílem je zaplnit žaludek.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Jednostranná strava se na zdraví projeví vždy, ať už to bude dřív nebo později. Problémem bývá nedostatek vitaminů, minerálů a vlákniny, ale i základních živin, jako jsou bílkoviny. Žaludek tedy nasytíte, ale tělo stejně strádá.

Na vzhledu se chybějící živiny projevují především suchou kůží, třepícími se nehty a slabými lámajícími se vlasy. Kromě toho se můžete cítit unavená a problémem bývá i vyšší příjem tuků a s tím spojená onemocnění.

Slabost pro sladké

Co obvykle snídáte: cereální polštářky, sušenky s horkým mlékem, müsli, kukuřičné lupínky

Oblíbila jste si snídaňové cereálie zalité mlékem? Nejspíš jste si na ně navykla díky vašim dětem, které sladké polštářky, kroužky a kuličky v barevných krabicích milují.

Nebo máte prostě slabost pro sladké a namlouváte si, že vám ráno před náročným dnem dodá energii i dobrou náladu.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Hodně záleží na tom, jak vypadá váš jídelníček celkově. Pokud je bohatý na sacharidy nejen k snídani, je třeba počítat s problémy, které se s tím pojí, včetně rozvoje cukrovky.

Už teď vás nejspíš trápí neustále stoupající údaj na osobní váze. A bez změny jídelníčku tomu jinak nebude.

Bez snídaně

Co obvykle snídáte: maximálně šálek kávy nebo čaje, často ani to ne

Spánek znamená pro organismus dlouhou etapu hladovění, kdy se současně spotřebovává zásobní cukr z jater. Pokud se ráno hned nenajíte – k čemuž vás má nalákat i „hormonální budíček“- pak tělo přepne na úsporný režim jako v době hladomoru.

Na to navazuje další problém, protože pozdní snídaně paradoxně spíš vyvolá ještě větší hlad, než aby zasytila. Proto následuje brzký oběd nebo neustálé uzobávání.

Zkrátka pokud netrpíte anorexií, pak vynecháním snídaně žádné kalorie neušetříte, ale naopak jich za den zkonzumujete v jídle daleko víc.

Jaké jsou vaše vyhlídky? Ze všech snídaňových typů má tento nejtemnější zdravotní perspektivy. Hrozí vám typická civilizační onemocnění, včetně náhlého infarktu i v mladším věku.

Rýsuje se i cukrovka, vysoký krevní tlak a ateroskleróza, protože váš metabolismus ve vysoké míře ukládá tuky, s nimiž má problém správně hospodařit. Do výčtu hrozeb patří i autoimunitní poruchy a časté kožní potíže.

P.S.: Teď se nejspíš ptáte, jak bychom tedy měli snídat „správně“ čili bez nepříjemných následků na zdraví? Odpověď je jednoduchá: Pestře. To ovšem předpokládá dát si na snídani záležet a promýšlet několik dní předem, co si kdy dáte.

Výhodou pak je, že při dostatečné pestrosti stravy to klidně občas může být i rohlík s oblíbeným salámem.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře