Snídáte cereálie nebo rohlík se salámem? Nebo ráno vůbec nejíte? Ať tak, či onak, snídaně hodně naznačí vaši budoucnost.
Snídaně každého z nás mívají svůj tradiční charakter, výběr jídel málokdy měníme, jde zkrátka o zažitý ranní rituál. A to je podstatné.
Vše, co se v naší životosprávě pravidelně opakuje, má dopad na naši tělesnou schránku a odrazí se na zdraví i na tom, jak budeme vypadat za rok či za dva. Zajímá vás jak? Máme pro vás charakteristiku pěti nejčastějších typů:
Něco zdravého
Co obvykle snídáte: jahelník se švestkami, pohankovou kaši, smoothie, zeleninovou pomazánku
O tom, co si ráno připravíte, přemýšlíte s předstihem už večer. Vlastně celý váš jídelníček je promyšlený do detailů a propočítaný co do živin i kalorií, aby vám nic nechybělo a abyste si udržela štíhlou linii.
Sbíráte knihy o zdravé výživě a při pohledu na housku se salámem, kterou v práci snídá váš kolega, se vám dělá trochu mdlo.
Jaké jsou vaše vyhlídky? Teorie z příruček o zdravém stravování je jedna věc a potřeby konkrétního těla druhá. Musíte se smířit s tím, že tělo není stroj a doplňování živin podle obecných doporučení nemusí vždy optimálně vycházet.
Některé složky vám i přes veškerou snahu mohou chybět a jiné naopak přebývat. Častým problémem u tohoto stravovacího typu je dlouhodobý nedostatek kalorií, což může vést k nezdravě vyhublému vzhledu. Můžete také vypadat unaveně a starší, než sutečnosti jste.
Jídlo v běhu
Co obvykle snídáte: kávu, müsli tyčinku, minerálku, gumové medvídky
Pro snídani si člověk musí vyhradit čas, jenže toho se vám ráno nedostává. Jsou v zásadě dvě možnosti, proč tomu tak je. Možná si neumíte věci správně zorganizovat a chodíte spát mnohem později, než byste měla.
Nebo své nesnídání berete jako důkaz světu, jak jste časově vytížená a přitom všechno zvládáte. Až na vlastní snídani…
Jaké jsou vaše vyhlídky? Krátkodobě nemusíte pocítit žádné potíže, jelikož tělo se snaží tento problém kompenzovat. Paradoxně se tedy můžete nejprve cítit plná energie. Že tělo nutíte fungovat z rezerv, se ale časem projeví.
Kombinace ranních půstů a večerního přejídání, což je u tohoto stravovacího typu obvyklé, může vést k přibývání na váze, k rozvoji cukrovky a k vysokému krevnímu tlaku. Časté jsou také různé trávicí potíže. Obličej může začít působit velmi unaveně s tmavými kruhy pod očima.
Hlavně zaplnit žaludek
Co obvykle snídáte: tavený sýr, uzeniny, marmeládu
Má vaše snídaně monotónní ráz, kdy se na rohlíku střídavě objevuje salám nebo tavený sýr? Pak se dá odhadnout, že nejspíš ani vaši rodiče nepřikládali stravování větší význam.
Možná máte z dětství zažitý zvyk, že se na jídle šetří a jeho jediným cílem je zaplnit žaludek.
Jaké jsou vaše vyhlídky? Jednostranná strava se na zdraví projeví vždy, ať už to bude dřív nebo později. Problémem bývá nedostatek vitaminů, minerálů a vlákniny, ale i základních živin, jako jsou bílkoviny. Žaludek tedy nasytíte, ale tělo stejně strádá.
Na vzhledu se chybějící živiny projevují především suchou kůží, třepícími se nehty a slabými lámajícími se vlasy. Kromě toho se můžete cítit unavená a problémem bývá i vyšší příjem tuků a s tím spojená onemocnění.
Slabost pro sladké
Co obvykle snídáte: cereální polštářky, sušenky s horkým mlékem, müsli, kukuřičné lupínky
Oblíbila jste si snídaňové cereálie zalité mlékem? Nejspíš jste si na ně navykla díky vašim dětem, které sladké polštářky, kroužky a kuličky v barevných krabicích milují.
Nebo máte prostě slabost pro sladké a namlouváte si, že vám ráno před náročným dnem dodá energii i dobrou náladu.
Jaké jsou vaše vyhlídky? Hodně záleží na tom, jak vypadá váš jídelníček celkově. Pokud je bohatý na sacharidy nejen k snídani, je třeba počítat s problémy, které se s tím pojí, včetně rozvoje cukrovky.
Už teď vás nejspíš trápí neustále stoupající údaj na osobní váze. A bez změny jídelníčku tomu jinak nebude.
Bez snídaně
Co obvykle snídáte: maximálně šálek kávy nebo čaje, často ani to ne
Spánek znamená pro organismus dlouhou etapu hladovění, kdy se současně spotřebovává zásobní cukr z jater. Pokud se ráno hned nenajíte – k čemuž vás má nalákat i „hormonální budíček“- pak tělo přepne na úsporný režim jako v době hladomoru.
Na to navazuje další problém, protože pozdní snídaně paradoxně spíš vyvolá ještě větší hlad, než aby zasytila. Proto následuje brzký oběd nebo neustálé uzobávání.
Zkrátka pokud netrpíte anorexií, pak vynecháním snídaně žádné kalorie neušetříte, ale naopak jich za den zkonzumujete v jídle daleko víc.
Jaké jsou vaše vyhlídky? Ze všech snídaňových typů má tento nejtemnější zdravotní perspektivy. Hrozí vám typická civilizační onemocnění, včetně náhlého infarktu i v mladším věku.
Rýsuje se i cukrovka, vysoký krevní tlak a ateroskleróza, protože váš metabolismus ve vysoké míře ukládá tuky, s nimiž má problém správně hospodařit. Do výčtu hrozeb patří i autoimunitní poruchy a časté kožní potíže.
P.S.: Teď se nejspíš ptáte, jak bychom tedy měli snídat „správně“ čili bez nepříjemných následků na zdraví? Odpověď je jednoduchá: Pestře. To ovšem předpokládá dát si na snídani záležet a promýšlet několik dní předem, co si kdy dáte.
Výhodou pak je, že při dostatečné pestrosti stravy to klidně občas může být i rohlík s oblíbeným salámem.
Foto: Shutterstock