Domů     Co je silnější: Geny, nebo životospráva?
Co je silnější: Geny, nebo životospráva?
23.3.2020

Odpověď není jednoduchá. Podíl dědičnosti totiž není neměnný, u různých chorob je rozdílně vysoký. Co nás tedy bude nejvíce zajímat, je vliv životosprávy na civilizační neduhy, k nimž mají kvůli dědičnosti největší sklon české ženy.

Už samotný název „civilizační choroby“ naznačuje, že náš vlastní podíl na jejich propuknutí je vysoký. Takže je třeba s tím počítat, zvláště když s ohledem na rodovou zátěž víte, že vás může též postihnout.

K jakým nemocem jsme zdědily sklon?

cca 40 % k obezitě a cukrovce

cca 40 % k chorobám srdce a cév

cca 30 % k osteoporóze

Cukrovka

Oba typy diabetu jsou dědičné a na vzniku nemoci se podílí zřejmě hned několik genů. Jejich vliv je ovšem rozdílný podle typu cukrovky.

Zatímco rozvoji diabetu 1. typu se dá obtížně zabránit, u cukrovky 2. typu je situace opačná, hlavní roli hraje životospráva. Není to nic, co by vám lékaři neřekli:

I s rodovým rizikem můžete chorobě předejít nebo její propuknutí významně oddálit, pokud si budete udržovat štíhlou postavu, aktivně se pohybovat a dodržovat kaloricky rozumný a výživově dostatečně pestrý jídelníček.

Jídelníček proti cukrovce

Přes lehce zkreslený dojem, že při cukrovce jde o cukr, je daleko větším problémem tuk. A to jak na talíři, tak v přebytečných kilech v těle. Diabetici nemají totiž nejen problémy s metabolismem cukru v těle, ale i tuku.

Navíc už usazené tukové vrstvy zejména na břiše snižují citlivost těla na inzulín.

Maso škodí

Rozhodně škodí v přemíře, což je z hlediska zdraví každodenní konzumace masa nebo uzenin. Maso je totiž kombinací látek, které při vyšším příjmu v těle spouštějí poruchy vedoucí k rozvoji cukrovky.

Nejsou to nijak záhadné látky, ale cholesterol a nasycené mastné kyseliny, živočišné bílkoviny a tzv. hemové železo. Zčásti podobný obsah i efekt mají i tučné mléčné výrobky.

Zavrhnout? Není nutné!

Spíš bychom měli jídelníček důkladněji promýšlet a sestavovat nápaditěji. Jako hlavní jídlo by se na stůl měly dostat i luštěniny, bezmasá jídla a ryby.

Místo uzenin se dají podomácku a levně připravovat zeleninové a luštěninové pomazánky, které jsou nízkokalorické a neobsahují žádné živočišné tuky.

Nedělní pečeni můžete místo vepřového udělat z krůtího masa, které je libovější, navíc tuk v něm obsažený nemá tak negativní vliv na zdraví jako vepřové sádlo.

Tuky jen některé

Pokud chcete zabránit propuknutí cukrovky, pak se zaměřte hlavně na omezení živočišných tuků. Kromě masa je to i máslo. Zvláště tyto tuky totiž vedou ke snížení citlivosti na inzulín.

Mnohem příznivější dopad mají rostlinné oleje, oblíbený olivový i běžně k vaření používaný řepkový olej. Přesto i s nimi je nutné zacházet rozumně a místo smažených jídel dávat přednost vařeným a dušeným.

Lepší je dopřát si vzhledem k příznivějšímu složení tuku jako pochoutku ořechy než smažený řízek.

Přílohy vydatnější

Vydatnější by měly být nikoli kaloricky, ale výživově, takže před bílou moukou a škrobem by měly dostat přednost celozrnné výrobky kvůli obsahu vlákniny.

Ta příznivě působí na naše zdraví, protože váže část zkonzumovaných tuků, takže se nedostanou ze střeva do krve. Prospěšné jsou z tohoto důvodu i luštěny, neboť jde o nejlepší zdroje vlákniny vůbec.

Nemoci srdce a cév

Když necháme stranou vrozené srdeční poruchy, pak všechny získané kardiovaskulární nemoci způsobuje ateroskleróza. Ta je v naší zemi skrytá za cca 58 % úmrtí, takže představuje větší zdravotní ohrožení než zhoubné bujení.

Přitom lékaři odhadují, že nehledě na dědičné faktory by se vhodnou životosprávou dalo 80 – 90 % těchto onemocnění předejít.

Proč právě ateroskleróza?

Plíživé usazování cholesterolu v cévách probíhá dlouho nepozorovaně, nemá žádné zjevné příznaky. Kdo chodí pravidelně na preventivní prohlídky, dostane jen varování, že hladina cholesterolu je příliš vysoká.

Jenže ateroskleróza nebolí a tento stav trvá několik let, což vytváří falešný dojem bezpečí. Přitom zánětlivý proces na usazeninách v cévách stále pokračuje a nezřídka se pak ozve prudkým úderem vážného stavu.

Kornatění tepen je příčinou většiny srdečních i mozkových příhod, takže prvním projevem může být angina pectoris, srdeční infarkt nebo mrtvice.

Jde o disciplínu

Ateroskleróza je naštěstí proces pomalý a tím ovlivnitelný. Po prvním zjištění nepříznivých hodnot tuků v krvi máte šanci zachránit si plné zdraví. Nejlepší léčbou je změna životosprávy s úpravou jídelníčku. Neboť o ten běží v případě aterosklezózy nejvíce.

Tuky pro zdravé srdce

Stejně jako u cukrovky, tak i v případě aterosklerózy k rozvoji nemoci napomáhají živočišné tuky bohaté na cholesterol, tedy tučné maso, uzeniny a tučné mléčné výrobky, máslo i sýry.

Stejně nepříznivý dopad na zdraví mají i tuky ztužené, které zůstávají v jídle často utajené, protože nejsou jen v krustě smaženého řízku, ale i v průmyslově vyráběném sladkém pečivu, náplních, zmrzlinách, levných čokoládách, čipsech a smažených fastfoodových jídlech.

Jak to prakticky provést?

Lékaři doporučují pokrývat dvě třetiny denní spotřeby tuků z těch zdravých, tedy převážně rostlinného původu a rybího tuku. Jenže to se snáze řekne než prakticky v kuchyni provede.

Můžete se proto řídit i jednodušším doporučením a naplánovat si jeden až dva bezmasé dny v týdnu nebo dva dny v týdnu bez živočišných tuků, což znamená bez másla, tučného masa, uzenin a sýrů.

Olivy a fazole

Rostlinné oleje nejsou jen náhražkou za sádlo, ale pomocí zajišťující „vychytávání“ problémového cholesterolu v cévách. Některé složky rostlinných olejů a rybí tuk sice nesnižují cholesterol, zato mají jiné přednosti:

Chrání před vznikem krevních sraženin a tím i před mrtvicí. Zdraví srdce i cév podpoříte i luštěninami, které omezují vstřebávání chlesterolu ze střeva.

Osteoporóza

Řídnutí kostí je svízelný problém, který se roky pomalu rozvíjí a neochotně reaguje na léčbu. Osteoporóza dlouho nebolí, v tom je její zákeřnost. Když se začnou objevovat bolesti zad, je už onemocnění rozvinuté. Jsou způsobené mikrozlomeninami uvnitř kostí a deformacemi obratlů.

Chce to pohyb

To nejlepší, co pro sebe tedy můžete udělat, je myslet na pevnost kostí včas. Kolem padesátky totiž může přijít rychlé zhoršení pod vlivem hormonálních změn.

Na rozdíl od cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění hraje v prevenci osteoporózy zásadní roli pravidelný pohyb. Doplňování kostní hmoty totiž řídí senzory, které reagují na zatížení kostí ve vzpřímené poloze.

Ať je to svižná chůze, běh nebo tanec, tyto aktivity jsou podmínkou zlepšení stavu, samotné dodávání vápníku a vitaminu D nestačí.

Kam pro vápník

Vápník je naštěstí hojný minerál, takže by s jeho doplňováním neměl být problém. Vedle tvrdých sýrů jsou chutným zdrojem vápníku také mák, sezamové semínko a sardinky. Nebo zkuste domácí bujóny, připravované poctivě jako vývar z kostí.

Tento „lék“ proti osteoporóze můžete jíst každý den a stačí posypat trochou čerstvé pokrájené natě, abyste v něm měli i potřebné vitaminy.

Vitaminy podpoří ukládání vápníku

D – Naše tělo si ho vytváří samo, podpoříme ho krátkým pobytem venku, stačí 10-15 minut denně.

C – Nejvydatnějším přírodním zdrojem jsou čerstvé papriky, kiwi a čerstvé natě, hlavně petrželová.

B6 – Je hlavně v mléčných výrobcích, musíme je ale jíst pravidelně, protože tento vitamin si tělo neumí uchovat do zásoby.

K1 – Je v zelené listové zelenině, především v kapustě, špenátu, ale i v brokolici a některých olejích – řepkovém, olivovém, sojovém.

Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
historyplus.cz
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
nasehvezdy.cz
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
V posledních týdnech čelí moderátor Karel Šíp (80) nejisté situaci kolem budoucnosti svého dlouholetého pořadu Všechnopárty a to se může projevit i na jeho osobním životě! Není tajemstvím, že oblí
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
epochaplus.cz
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
Zábavní park Six Flags v New Orleans měl krátký, ale tragický osud. Krátce po svém otevření v roce 2000 se stal oblíbeným cílem, ale série nešťastných událostí, včetně smrtelné nehody na atrakci a zničujícího hurikánu Katrina v roce 2005, jej odsoudily k zániku. Dnes je tento opuštěný areál, kde se kedysi ozýval smích a jásot,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Co napsal Homér o Amazonkách?
enigmaplus.cz
Co napsal Homér o Amazonkách?
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? [gallery ids="155553,155554,155555"] P
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
skutecnepribehy.cz
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
nejsemsama.cz
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
Tvarohové těsto je snadné, knedlíky jsou proto rychle připravené, nedají moc práce a chutnají jako od maminky. Potřebujete: ✿ 500 g měkkého tvarohu ✿ 1 hrnek polohrubé mouky ✿ 1 vejce ✿ špetku soli ✿ 12 větších jahod ✿ 125 g tvrdého tvarohu ✿ 2 lžíce másla ✿ skořicový cukr 1. Z měkkého tvarohu, vejce a mouky a špetky soli vypracujte těsto. Vyválejte z
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
21stoleti.cz
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie "tap and pay", která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uved
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část