Chcete si uchovat tělesnou i duševní svěžest do co nejdelšího věku? Zařaďte do svého života pravidelný přirozený pohyb v podobě pružné a zdravé chůze.
Čím více je tělu umožněno se neustálým trvalým přirozeným pohybem vyrovnávat ve všech svých částech do normálu, tím je v lepší kondici a zvládá pak i ostatní zátěž daleko snáze a efektivněji. Nechte přitom pracovat gravitaci. Jak?
Ne silou, ale hmotností těla (tedy gravitací) ho při chůzi tlačte vpřed. Pak nepotřebujete vynakládat žádnou zvláštní námahu. Nejedná se o nic složitého. Přesto je třeba se správné technice chůze naučit.
I. Proč vůbec chodit?
Každý člověk, který často vysedává, pohybuje se málo na čerstvém vzduchu a téměř nechodí, si zadělává na zdravotní potíže. Organismus bude postupně ochabovat a měnit svou tělesnou osu. Ve vyšším věku tak člověk může skončit ležící bezmocně na lůžku.
Bohužel si na dlouhodobé ochabování těla většinou lidé zvyknou a postupné omezování pohybu jim pak připadá přirozené a normální.
Když se k tomu přidá fakt, že prosedí nebo proleží dlouhé hodiny v nedostatečně větraných místnostech, pak postupně začne trpět i mozek. Přitom řešení je jednoduché. Každý den zařadit do svého plánu svižnou procházku.
II. Co ještě chůze dokáže?
Naše tělo se dokáže na chůzi krásně připravit. Hned v počátku si promaže jednotlivé klouby tekutinou s kolagenem a celé tělo následně zvláční elastinem, což je látka bílkovinné povahy, díky níž máme pružné šlachy, svaly, průdušky a další.
Elastin zajistí, že se ve vazech povolí napětí a tím se celé tělo krásně uvolní.
III. Na začátku se srovnejte
Základem všeho musí být zcela uvolněná páteř. Jinak je zbytečné pouštět se do chůze, ale také do jakéhokoli cvičení a posilování. Páteř právě svou pružností dokáže tlumit veškerá přepětí v trupu. Je zpevněna malými svaly kolem obratlů.
Jak poznáte, že je vaše páteř uvolněná? Vyzkoušejte toto cvičení:
Procvičení páteře
Toto cvičení provádějte každý den po ránu. Tak si svou páteř krásně uvolníte. Jestliže je vaše páteř příliš zatuhlá, mohou se objevit nepříjemné tlaky v některých svalech. Ty pomocí masáže, třením a protřepáváním uvolníte.
1) Postavte se tak, že máte paty u sebe a špičky od sebe. Pomalu se nadechněte nosem za pomoci bránice a pak jemně vydechněte ústy, která našpulíte s jazykem srolovaným do písmene V. Dech několikrát zopakujte. Ruce mějte dlaněmi volně položené podél stehen, aby se zabránilo pohybu ramen.
2) Pak začněte s jemnými pohyby otáčet hlavou kolem krční osy do kroužků a následně do osmiček na obě strany. Ucítíte, jak se páteř volně propíná až do kyčlí s mírnou odezvou v kolenou.
Pokud to půjde, zavřete si po chvilce oči a stále nepřestávejte jemně dýchat. Ale dejte si při tom pozor, pokud je páteř ztuhlá, můžete zavrávorat. Proto je lepší se při tomto cvičení něčeho přidržovat.
IV. Jaká je správná chůze?
U zdravého člověka by to mělo vypadat asi takto: Měl by mít povolená bedra a jemně nachýlenou hlavu. Při chůzi není třeba vynaložit energii. Tu dodává tělu gravitace, která je vlastně tlačí neustále vpřed do pádu.
Aby tělo neupadlo, nohy nezávisle na mysli neustále reagují a v pádu brání. Odpružení při krocích pak zajišťuje uvolněná páteř.
* Kroky dělejte tak dlouhé, jak vám přirozeně dovolí páteř, tedy žádné rázování. Spíše by měly být drobnější. Pata se pouze lehce dotkne země (ne dupne), plynulým pohybem těla vpřed se chodidlo odvalí na plosku nohy a ta se teprve opře.
Pocitově si to zkuste tak, že jděte chvíli pozpátku. Při této chůzi se chodidla odvalují přesně tak, jak by to mělo vypadat i při chůzi vpřed.
* Kolena mějte uvolněná, bedra povolená a ramena mírně svěšená.
* Ruce se volně kývají a tím přispívají k dobrému vyrovnávání celého těla.
V. Nácvik optimálního dýchání
Až se naučíte správně chodit, měli byste se hned zaměřit právě na svůj dech. Protože nesprávné dýchání způsobí, že vás brzo začnou bolet svaly od nedostatečného spalování energie ve svalech, a to především v lýtkách. Energie se začne přeměňovat v kyselinu mléčnou a její vylučování ze svalů bolí.
* Hlava a hrudník jdou mírně vzhůru. Nadechujte se nosem.
* Poté hrudník s hlavou při současném výdechu předkloňte, aby bylo cítit, jak je tím tělo doslova popostrčeno vpřed.
* Po nějaké době, ve které dochází neustále k potřebě zvyšování obsahu kyslíku do svalů, se tomuto přizpůsobí technika dýchání.
Zprvu plynulejší nádech na dva až tři kroky, dva kroky dech zadržet a poté plynule s jemně našpulenými rty a stlačením bránice, aby došlo ke zvýšení tlaku v hrudi k dobrému odvodu vydýchaného vzduchu z plic, kdy se tělo efektivně zbaví všeho, co do plic nepatří.
Tip Paní domu: Nejlépe se správnému dýchání naučíte při chůzi do mírnějšího svahu. Předklon s výdechem, jemný záklon s nádechem a zde pak odstředivá síla umožní lehčí narovnání hrudníku s dobrým nádechem.
VI. Správná obuv
Ke správné chůzi samozřejmě patří i vhodná obuv. Jak má vypadat? Bota se musí vždy podřídit chodidlu, nikdy tomu nesmí být obráceně.
* Co nejméně limituje chodidla při jejich nezbytném uvolnění.
* Má co nejrovnější podrážku jak zvenčí, tak i uvnitř.
* Žádné, dnes tolik doporučované a módní, odpružení obuvi není třeba, chodidlo si odpružení dostatečně zajistí samo.
* Čím více technologických úprav v obuvi je, tím vzniká větší překážka k dosažení plynulého a rovnoměrného „odvalování“ chodidel.
Další revoluční myšlenky zaměřené na prostou chůzi a s ní spojený užitek pro naše zdraví si přečtěte v knize Jsme zrozeni k chůzi?
Foto: Shutterstock