Pokud je rádi pijete, jistě kupujete značky, které vám chutnají. Ale možná vás už také napadlo, že byste chtěli ochutnat archivní. Bývá drahé, ale můžete zkusit archivovat víno sami.
Víno pro budoucnost
Nejen proto, že archivací víno získá na kvalitě, ale může se hodit také pro slavnostní příležitosti nebo nějaké jubileum. Pokud například při narození vnoučete pořídíte víno a uložíte je do archivu, můžete je otevřít třeba při jeho osmnáctinách či při promoci.
Nebo si naplánujte ochutnávku na nějaké své významné výročí. Samozřejmě je třeba zvolit vhodnou láhev, a když jí dáte patřičnou péči, víno vás jistě překvapí plností a harmonickou chutí. Archivace má svá pravidla, ale s trochou snahy to zvládne každý. Jak na to, nám poradil sommelier Jan Pánek.
Správný výběr
Láhve k archivování v supermarketu nekoupíte. Tam obvykle dostanete vína, která byla brzy sklizena a také hned stočena do lahví, což znamená, že dlouho nevydrží. Typickým příkladem jsou vína svatomartinská.
Naopak víno určené k archivaci se nechává ve vinařství několik let uležet v dřevěných sudech. Jak tedy vybrat? Je to jednoduché. Obraťte se na některého vinaře. Ten totiž nejlépe ví, které víno je pro archivaci vhodné.
Nebo se podívejte na internetové stránky vinařství. Některá tam uvádějí doporučenou dobu archivace. Jsou i vinaři, kteří tuto informaci dávají na etiketu.
Začněte s více lahvemi
Archivovat jednu láhev asi nemá smysl a nemusí se to ani vyplatit. Jak se bude víno při archivaci vyvíjet, nemůže spolehlivě určit ani zkušený vinař.
Takže pokud koupíte lahví více, můžete po nějaké době víno ochutnat, abyste věděli, jestli má smysl je nechat ležet dál, nebo se už hodí spíš k okamžité konzumaci.
Nejlepší je korek
Určitě jste si všimli, že se čím dál častěji prodávají vína s kovovým uzávěrem nebo zátkou z umělé hmoty. To jsou ta, u nichž se předpokládá rychlá spotřeba a nehodí se k dlouhému skladování. Archivní vína by měla být vždy uzavřená kvalitním přírodním korkem.
Teplota je důležitá
Že víno musí mít určitou teplotu, ví každý – bílé víno před podáváním chladíme na 9–11 °C, pro červené je zase ideální teplota do 18 °C. Jak je to ale při archivaci?
Ideálně by v místnosti, kde chcete archivní víno uchovávat, měla být teplota mezi 10–15 °C. Větší chlad by mu sebral aroma. Vyšší teplota naopak často zapříčiní, že je aroma silné až nepříjemně. V místě uskladnění by navíc nemělo docházet k teplotním výkyvům.
Na to platí jednoduché pravidlo. Je lepší skladovat víno v místnosti o trochu teplejší než v takové, kde se stálá teplota nedá udržet.
Víno musí ležet
Spousta lidí lahev vína jen tak postaví do spíže nebo do přihrádky ve dveřích ledničky a vůbec si neuvědomí, že tím vínu škodí – v tom nejhorším případě se dokonce může úplně zkazit. Spodní část korku by měla být neustále namočená.
Proto byste měli vždy víno skladovat naležato a u archivních vín to platí obzvlášť. Jedině tak do lahve nepronikne kyslík, který má na víno neblahý vliv.
Pozor na pachy
Právě ty korek umí dokonale nasát. Je proto potřeba dát pozor, s čím víno skladujete. Určitě se nebude snášet s výrazně aromatickými potravinami. Nehodí se ani komora, sklep nebo garáž, kde jsou uskladněny různé čisticí prostředky nebo chemikálie.
Ideální není ani skladování vína v takovém místě, kde uchováváte přes zimu ovoce či zeleninu, protože i ty vydávají různé vůně. Už vůbec víno neskladujte tam, kde je třeba i jen minimálně cítit plíseň.
Vlhkost a tma
Vlhkost, kterou víno potřebuje k uskladnění, se pohybuje mezi 60 a 70 %. To je víc, než máte obvykle v bytě. Z toho plyne, že skladování v obýváku je naprosto nevhodné.
Pokud by vás napadla chladná vlhčí chodba, ani to není řešení, protože nezabráníte zase kolísání teplot. Další věcí, kterou víno nemá rádo, je světlo. Nesnáší ani sluneční, ani umělé. UV záření totiž urychluje oxidaci a zrání.
Vinotéka pomůže
Když nemáte sklep ani jinou vhodnou místnost, a přesto byste se chtěli do archivace pustit, pomůže vám vinotéka. Na trhu je jich spousta. Vybírejte z těch, do kterých není vidět a které nejsou zevnitř osvětleny.
Netřást a nepřevážet
Aby mohlo víno dobře zrát, potřebuje především klid. Neměli byste s ním vůbec hýbat. Jen si vzpomeňte, jak lahve leží klidně leta ve vinných sklípcích, aniž by se jich někdo dotýkal.
Když tedy budete lahve neustále brát do rukou, často je přesouvat z místa na místo, proces archivace určitě narušíte.
Jak archivní víno pít?
Až se rozhodnete, že nastal čas degustace, a víno otevřete, měli byste je v ten samý den vypít. Je to trochu jiné, než když máte mladé víno. To vydrží nedopité i několik dní v ledničce. U zralého vína ale nedokážete odhadnout, jak se bude po otevření vyvíjet.