Kožní výrůstky měl alespoň jednou za život každý z nás. Nejsou zpravidla zdraví nebezpečné a většinou ani nebolí. Zbavujeme se jich zejména proto, že nám vadí esteticky.
K nejčastějším a také nejznámějším nechtěným útvarům, které se objeví na kůži, patří bradavice. I tam, kde byla původně jen jedna, se jich najednou může pomnožit hned několik. To proto, že jsou virového původu (patří do skupiny papilomavirů).
Protože jsou infekční, mohou se přenášet i z jednoho člověka na druhého. Větší šance nákazy je u lidí se sníženou imunitou a také u obézních jedinců.
Úrodnou půdou, kde se bradavice snadno uchytí, jsou pro ně oděrky, ekzémy, ale také zpocená kůže nebo kůže rozmoklá po pobytu v bazénu či v sauně.
* Kde se můžete nakazit?
Už byly zmíněny bazén a sauna, další místa jsou všude tam, kde chodíte naboso a kde se setkává více lidí – koupaliště, veřejné sprchy a šatny, koberce…
* Jak nákaze předejít?
Pokud to jde, vyhýbejte se kontaktu s lidmi, kteří bradavice mají. Používejte bačkory a na koupališti, u bazénu nebo v sauně speciální obuv. Nepůjčujte ji nikomu a ani vy si od nikoho boty nepůjčujte. Nohy i obuv si pravidelně dezinfikujte. Nepůjčujte si ani ručník.
Bradavic existuje více typů
Tzv. pravé bradavice bývají nejčastěji na rukách a vypadají jako hlavička špendlíku. Plantární bradavice se pravým velmi podobají, ale vyskytují se nejčastěji na ploskách nohou.
Při chůzi mohou (jako jediné z jmenovaných) bolet a navíc se vaší váhou mohou „zatlačovat“ dovnitř kůže. Ploché bradavice mívají děti, a to na spáncích nebo na bradě.
Na očních víčkách, v koutcích úst, u nosních dírek nebo na krku se objevují střapcovité bradavice. Nechráněným pohlavním stykem se přenášejí narůžovělé „květákovité“ útvary – genitální bradavice.
U lidí starších 50 let mohou vzniknout stařecké bradavice, ty ale nejsou virového původu a jejich léčba je trochu jiná.
Jak s nimi zatočit
Někdy je náš imunitní systém natolik silný, že si s bradavicemi poradí sám. Pokud ne, máte více možností, jak se jich zbavit. Připravte se však na to, že odstranění může být zdlouhavé a že se bradavice rády vracejí. Co vám lékař může nabídnout?
* Kyselina salicylová se používá nejen na bradavice, ale také při léčbě lupénky nebo při akné. Potíráním bradavice změkne a pak ji lékař bezbolestně vyřízne skalpelem.
* Zmrazení tekutým dusíkem, nebo také kryoterapie, je účinnou metodou. Může však mírně bolet a někdy se musí několikrát zopakovat. Takto ošetřená bradavice sama odpadne.
* Laser patří k oblíbeným metodám. Zákrok je rychlý (trvá jen pár sekund), přesný (na milimetry) a místo se rychle hojí. Princip spočívá v zatavení cév, přivádějících bradavici výživu. Bradavice následně odumře.
* Když je bradavic více nebo jsou větší, navrhne lékař klasický chirurgický zákrok. V místním znecitlivění vám bradavice vyřízne. Při výskytu většího množství bradavic byste měli zvážit kúru pro posílení imunity.
Babské rady
Přestože všelijakých laických receptů k odstranění bradavic je velké množství, lékaři o nich jen velmi neradi slyší. Důrazně také varují před jejich použitím. Nevhodná metoda může způsobit naopak rozsáhlý rozsev bradavic do okolí. Dalším vedlejším projevem bývají ošklivé jizvy.
Třeba takové podvázání bradavice nití je podle lékařů naprosto nepřípustné. V lidovém léčitelství se používá dále například rostlina vlaštovičník, česnek nebo šťáva z cibule.
Účinný by měl být i tea-three olejíček, slupka z banánu, ricinový olej, jablečný ocet, jód, propolisová tinktura, nebo dokonce lak na nehty… Receptů je jistě mnoho, nejlepší je však doma neexperimentovat.
Raději navštivte lékaře, u něhož budete mít jistotu, že zákrok bude proveden bez problémů.
Některé další kožní útvary nevirového původu
Fibrom – neškodná bulka (kulovité ložisko), která se může utvořit kdekoliv na těle, na končetinách, v ústech i na rtech. Nejčastěji se vyskytuje jako přívěsek na kůži.
Angiom – malý, měkký, třešňově červený kožní hrbolek. Může se objevit kdekoliv na těle, obvykle u lidí nad 40 let.
Solární keratom – poškození kůže způsobené UV zářením se objevuje ve středním nebo vyšším věku zejména na obličeji a na hřbetech rukou.
Syringom – nezhoubný nádorek světlé barvy vycházející z potních žláz.
Kožní růžek – velmi pozoruhodný útvar tvořený keratinem se objevuje v pozdějším věku na místech, kam svítí slunce. Připomíná roh, dřevo či korál. Může být předzvěstí zhoubného karcinomu, proto vždy patří do rukou lékaře.
Text: Dana Pešková, Zdroj: mojezdravi.cz, medicina.cz, Foto: Shutterstock