Domů     Bio od předkrmu po dezert
Bio od předkrmu po dezert
9.10.2020

Mnozí se domnívají, že jíst bio je luxus, móda, snobství. Ale můžeme to vidět i tak, že v naší výživě by měly dominovat co nepřirozenější potraviny, co nejméně ovlivněné chemií. Což může být i zelenina z vaší zahrádky nebo váš králík.

Silný kuřecí vývar s quinoou

(4–5 porcí)

na vývar:

křídla, kostra a droby z jednoho biokuřete, 2 bobkové listy, 10 kuliček nového koření, 15 kuliček pepře, 1 stroužek česneku, 2 cm zázvoru nakrájeného na plátky, 200 g očištěné mrkve, 80 g očištěné petržele, 80 g očištěného celeru, 1 střední cibule, 2 lžičky soli do hotového vývaru:

obrané maso z kostry a křídel, 200 g vařené quinoy (tj. cca 100 g v syrovém stavu), 1–3 lžíce lahůdkového droždí, 3 ks jarní cibulky, nakrájené na kolečka, hrst hrubě posekané listové petržele

1) Skelet z bio kuřete vložte do asi pětilitrového hrnce a přilijte 2 l studené vody tak, aby bylo vše ponořené. Vodu přiveďte k varu a nechte pomalu probublávat. Na hladině se bude tvořit pěna, kterou opatrně sbírejte v průběhu následující tři čtvrtě hodiny.

Vývar se po necelých 45 minutách pomalého vaření vyčistí a pěna se pak už tolik netvoří.

2) Když je vývar čistý, můžete přidat koření a vařit dál asi 1,5 hodiny.

3) Nakonec přidejte očištěnou zeleninu a vařte ještě dalších 30–40 minut. Ke konci této doby polévku osolte. Celkem tedy vývar vaříte téměř tři hodiny.

4) Mezitím si připravte quinou; 100 g quinoy vyperte a uvařte ve 300 ml vody se špetkou soli, tak jako vaříte rýži, tedy 15–20 minut

5) Sceďte vývar přes síto, dostanete asi 1–1,5 l tekutiny. Oberte maso z kostí a překrájejte ho na velikost sousta.

Vraťte vše zpět do hrnce, přidejte vařenou quinou, lahůdkové droždí a vše ještě dochuťte (pokud je to třeba) solí a čerstvě mletým černým pepřem.

Pokud nejste zvyklí na lahůdkové droždí, vyzkoušejte si jeho chuť nejprve na menším vzorku – do misky horkého vývaru zamíchejte lžičku droždí.

6) Na závěr před podáváním přidejte hrst sekané hladkolisté petržele a nakrájenou jarní cibulku.

Rada šéfkuchaře Davida Šaška

Tuto polévku není vhodné skladovat do druhého dne, protože všechny ingredience, které slouží jako vložka, neustále nasávají okolní tekutinu. Takže výsledkem může být hustá hmota.

Pokud si chcete polévku připravit dopředu, skladujte odděleně vařenou quinou, obrané maso s nakrájenou zeleninou a vývar. Smíchejte, provařte a dochuťte těsně před podáváním.

Doba přípravy 180 minut

Energie v 1 porci 1000 kJ

Náročnost 2

Prejt z fazolek azuki s kysanou zeleninou

(4 porce)

200 g fazolek azuki v suchém stavu (tj. cca 500 g uvařených azuki), 120 g velkých ječných krup v biokvalitě (tj. cca 500 g uvařených krup), 4 lžíce olivového oleje nebo 2 lžíce ghíčka (popř.

i domácího sádla), 1–2 cibule, nakrájené na jemno (200 g), 3–5 stroužků česneku, 2 lžičky mořské soli, 1 lžička sušeného zázvoru, 2 lžičky majoránky (nebo více dle chuti), přírodní sójová omáčka shoyu (šoju) nebo tamari (není nutná), pepř dle chuti

1) Fazolky azuki properte a nechte alespoň 5 hodin máčet (klidně i přes noc). Poté vodu, ve které se fazolky namáčely, slijte a přidejte 1 l nové. Vařte na mírném plameni cca ¾ hodiny.

Azuki můžete vařit i v papiňáku cca 20 minut, v tom případě vám bude stačit poloviční množství vody.

2) Ječné kroupy properte a nechte máčet v 0,5 l vody alespoň 2 hodiny (ale také klidně přes noc, v chladu). Ve stejné vodě pak dejte vařit s troškou soli. Vařte chvíli bez pokličky a sbírejte pěnu, pokud se dělá.

Poté můžete vařit s pokličkou (raději ji však nepřiklápějte úplně, protože kroupy rády vypění a zalepí celý sporák). Také je lepší mít hrnec se silným dnem. Vařte na velmi mírném ohni a nemíchejte během vaření!

3) Na oleji osmahněte cibulku, utřený česnek, sůl a sušený zázvor. Přidejte uvařené azuki i s trochou vývaru, pokud vám zbyl v hrnci, a přisypte uvařené kroupy. Společně prohřejte, popřípadě vyduste za častého míchání přebytečnou tekutinu.

4) Pár minut před koncem vaření dochuťte sójovou omáčkou a majoránkou, dle potřeby česnekem a pepřem. Výrazné chuti docílíte kombinací přírodní sójové omáčky, sušeného zázvoru a česneku.

Servírujte samotné s kváskovým chlebem a kysaným zelím, nebo se salátkem z pickles.

Tip

Vegetariánský prejt je dobrý i na plátku chleba s kousky kyselé okurky, případně ho můžete i zapéct cca 30 minut v troubě. Vždy když dáváte jídlo zapéct, vyžaduje výraznější dochucení.

Doba přípravy 180 minut

Energie v 1 porci 856 kJ

Náročnost 2

Cizrna na paprice

(4 porce)

500 g vařené cizrny, tj.

200 g v suchém stavu (nebo dvě sklenice sterilované biocizrny), 2 lžíce přepuštěného másla (nebo olivový olej a lžíce másla), 2 cibule, nakrájené najemno (cca 200 g), 1 lžíce sladké papriky, nejlépe v biokvalitě, 1 lžička mořské soli, 400 ml vody nebo vývaru z cizrny či zeleniny, pár kapek citronové šťávy, 1/3 lžičky jemné biohořčice, opravdu jen maličko (např. Zwergenwiese nebo z Opatství Nový Dvůr), 30 g másla nebo 50 ml smetany ke zjemnění (můžete klidně vynechat), 1 větší pórek, nakrájený našikmo (zelená část)

1)Cizrnu namočte přes noc do vody. Druhý den namáčecí vodu slijte, zalijte novou a uvařte do měkka, což trvá 2–3 hodiny. Pokud chcete mít cizrnu uvnitř jemnou a krémovitou, vařte ji cca 40 minut v papiňáku.

Pokud nemáte čas na vaření, stačí otevřít sklenici s uvařenou biocizrnou ve vlastní šťávě

2) Máte-li vařenou cizrnu, pusťte se do omáčky: ve větším kastrolu orestujte na přepuštěném másle dozlatova cibulku. Poté přidejte sladkou papriku a mořskou sůl. Pozor, papriku nerestujte dlouho, aby nezhořkla.

Hned přilijte 400 ml vývaru s přibližně polovinou vařené cizrny, 2 minuty povařte a vše rozmixujte na jemnou krémovou omáčku. Pokud máte pouze ponorný mixér, omáčku ještě propasírujte přes síto, aby byla dokonale jemná.

3) Do omáčky přidejte zbytek nerozmixované cizrny a pár minut prohřejte.

4) Dochuťte solí, pár kapkami citronové šťávy či necelou polovinou lžičky hořčice (hořčice není nutná, a pokud ji použijete, dejte opravdu jen trošičku). A máte hotovo.

5) Nakrájený pórek povařte v páře nebo pár minut blanšírujte ve vroucí osolené vodě. Pak ho hned zchlaďte a s horkou omáčkou promíchejte až těsně před podáváním. Jinak by pórek ztratil krásnou svěží zelenou barvu. Děti mají raději čistou omáčku, proto pórek většinou nechávám stranou.

6) Pokud chcete, aby byla omáčka opravdu krémová, můžete ji dochutit pár lžičkami smetany nebo lžičkou másla či ghí.

Cizrna s červenou čočkou patří k nejlépe stravitelným luštěninám, proto ji mohou i děti a těhotné ženy. Z jednoho sáčku se nasytí mnoho lidí, takže je i v biokvalitě vlastně docela levná.

Navíc zásobuje tělo cennými rostlinnými bílkovinami, vlákninou a spoustou důležitých živin. Proto ji lze doporučovat jako součást stravy, která je prevencí proti civilizačním chorobám.

Doba přípravy 120 minut

Energie v 1 porci 1506 kJ

Náročnost 2

Salát s kuřecími prsíčky a zázvorovým dresinkem

(3–4 porce)

kuřecí prsa s kůží z jednoho bio kuřete (cca 450 g), sůl a pepř k dochucení, trocha oleje k opečení prsou,

na salát: 2 listové saláty, 1–2 oloupané mrkve, 10 ředkviček nebo bílá ředkev, zázvorový dresink k dochucení (cca 4–6 lžic)

1) Nachystejte si dresink podle receptu z vedlejšího sloupce a nechte ho vychladit.

2) Kuřecí prsa osolte, opepřete čerstvě mletým pepřem a opečte na rozpálené pánvi s trochou oleje. Prsa nejprve pečte kůží dolů, dokud se kůže nezbarví dozlatova. Pak otočte a krátce zprudka opečte i druhou stranu (cca 2 minuty). Máte-li o něco větší prsa, pak opékejte delší dobu.

3) Vyjměte z pánve, položte na malý plech a dopečte 20 minut v troubě předehřáté na 150 °C. Takto připravená prsa nejsou vysušená. Pokud máte větší prsa, pak pečte o 5 minut déle.

4) Mezitím si nachystejte zeleninu – salát vyperte a osušte v ruční sušičce. Oškrabanou mrkev a bílou ředkev nakrájejte škrabkou na dlouhé tenké plátky a ředkvičky na kolečka.

5) Zeleninu rozložte na talíře, zalijte dresinkem.

6) Prsa po 15 minutách v troubě vyndejte, nechte chvilku odpočinout, nakrájejte na přibližně 1 cm široké plátky a volně rozložte na připravený salát.

Tip

Upečená prsa můžete dát také po krátkém odpočinku do lednice vychladit a pak pevně zabalit do potravinové fólie na pozdější použití za studena – maso pak krájejte na tenké, cca 2–3mm plátky. Salát můžete obohatit hrstí uvařené červené čočky.

Doba přípravy 45 minut

Energie v 1 porci 1506 kJ

Náročnost 1

Zázvorový dresink

Recept Davida Šaška

90 ml rýžového nebo bílého vinného octa, 50 ml vody, 30 g, tj cca 5 lžic přírodního cukru (sušená třtinová šťáva nebo kokosový cukr), 2 středně vrchovaté lžičky kukuřičného škrobu (maizeny), 40 ml čerstvé zázvorové šťávy (buď z odšťavňovače, nebo můžete zázvor nastrouhat a protlačit přes síto), 40 ml sezamového oleje (nebo 30 ml slunečnicového a 10 ml sezamového z praženého sezamu)

1) Ocet, vodu, přírodní cukr a škrob důkladně promíchejte v rendlíku. Pak za stálého míchání na mírném ohni krátce povařte, dokud se cukr nerozpustí a nevznikne hustší tekutina (cca 2 minuty).

2) Nechte zchladnout, přemístěte nálev do mixéru (lze použít i ponorný mixér) a za stálého mixování přilévejte zázvorovou šťávu a nakonec olej.

3) Skladujte v lednici (až 2–3 týdny) a před každým servírováním dobře protřepejte.

Salát můžete obohatit i hrstí uvařené červené čočky.

Čočku do tohoto receptu vařte jen pár minut ve větším množství vody, podobně jako těstoviny. Bude pak sypká, a ne kašovitá.

Jehněčí kýta na jalovci s polentou a kadeřávkem

(4 porce)

1 kg bio jehněčí plece nebo kýty s kostí (plátky i s kostí), 1 lžíce lehce podrcených bobulí jalovce,

1 menší mrkev, nakrájená na kostičky, 1 malá cibule, nakrájená na kostičky, kousek (cca 50 g) celeru, nakrájeného na kostičky, 2 stroužky česneku, zlehka rozdrceného plochou nože, 250 ml suchého bílého vína, malá snítka rozmarýnu, sůl a čerstvě mletý černý pepř, několik listů kadeřávku

1) Jednotlivé kusy masa velmi lehce osolte a opepřete.

2) Vložte je do litinového hrnce, který je úměrně velký množství ingrediencí. Pak maso rovnoměrně posypte jalovcem a zeleninou nakrájenou na kostičky. Přidejte česnek i rozmarýn a podlijte vínem. Přikryjte poklicí a dejte dusit na mírný plamen na plotnu.

3) Každou půlhodinu maso otáčejte. Přibližně do hodiny pustí dostatek šťávy, ale duste ho ještě následující hodinu nebo hodinu a půl, přičemž ho občas obracejte.

4) Když je šťáva na dně hrnce olejnaté konzistence a má plnou a výraznou chuť, maso by již mělo být naprosto křehké. Pak hned podávejte přelité šťávou. Pokud by byla šťáva příliš výrazná či slaná, můžete ji naředit troškou vody a nechat přejít varem.

5) Takhle upravené jehněčí je na způsob starého lombardského receptu. Je to vlastně „pečení na plotně“ a nejlépe se doplní krémovou polentou, jemnou bramborovou kaší nebo italským risottem.

6) K jídlu můžete ještě jako zeleninovou přílohu přidat třeba trochu kadeřávku, krátce podušeného na másle s troškou vody, se solí a česnekem.

Doba přípravy 120 minut

Energie v 1 porci 2734 kJ

Náročnost 2

Krémová polenta

50 g kukuřičné instantní polenty Biolinie, 30 g čerstvého másla, 500 ml kvalitního plnotučného biomléka, necelá lžička soli, 1 větší kus bobkového listu

1) Polentu nasypte do hrnce a za stálého míchání metlou přilévejte studené mléko. Tímto způsobem se vyhnete hrudkám ve výsledné kaši.

2) Osolte, vložte máslo, bobkový list a za stálého míchání na plotně přiveďte k varu. Stále míchejte a povařte cca 1–2 minuty. Pak dle chuti dosolte a ihned podávejte.

Recept Davida Šaška

Plody jalovce (tzv. jalovčinky) voní lesem a používají se jako koření i lék. Můžete je přidat ke zvěřině a tučným masům nebo do kysaného zelí, protože pomáhají s trávením. Jalovec taky zlepšuje krevní oběh, působí proti revmatismu a dezinfikuje. Jen těhotné ženy a lidé s ledvinovými problémy by si na něj měli dávat pozor.

Ječné lívance

(20–25 lívanců)

250 g ječné celozrnné mouky, 2 lžíce bio sušeného droždí nebo cca 100 g chlebového kvásku, 2 lžičky strouhané citronové kůry z biocitronu, 400 ml mléka – bio kravského, nebo rýžový či mandlový nápoj Isola Bio, 1 domácí nebo biovejce, 3 lžíce obilného nebo javorového sirupu, špetka soli, tuk na smažení lívanců – kokosový olej, ghíčko, sádlo, nebo slunečnicový bio olej na smažení, kvalitní džem nebo povidla, bio tvaroh, rozinky a med, popř.

javorový sirup

varianta s droždím

1) Smíchejte mouku se sušeným droždím a citronovou kůrou. Sušené droždí vykyne, aniž byste museli dělat kvásek, jako děláte z čerstvého droždí.

2) Poté přimíchejte teplé mléko, vejce, 3 lžíce rýžového nebo javorového sirupu a špetku soli a promíchejte. Nechte v teple alespoň půl hodiny až hodinu vykynout.

3) Pokud máte raději čerstvé droždí, rozdělejte si tradičním způsobem kvásek z 15 g droždí, lžíce obilného sirupu nebo cukru, lžíce mouky a 50 ml teplého mléka, nechte vykynout.

4) Mezitím si připravte kvalitní povidla, džemy a sladký tvaroh – smíchejte ho s omytými rozinkami, troškou citronové kůry a pravou vanilkou a oslaďte medem nebo javorovým sirupem.

5) Lijte na rozehřátou pánev s olejem a smažte po obou stranách dozlatova. Podávejte s tím, s čím máte lívance rádi a co vám sezóna nabízí.

varianta s kváskem (lze i bez vajec)

1) Kvásek smíchejte se všemi ingrediencemi kromě vajec. Vzniklé řídké těsto zakryjte utěrkou a nechte kynout. Podle teploty místnosti to bude trvat kolem 3–5 hodin.

2) Před smažením vmíchejte vejce, ale není to nutné, lívance se podaří i bez vejce. Můžete těsto nechat kynout i déle, třeba celou noc, abyste měli lívance k snídani.

Pak je lepší nechat ho zakryté v lednici a vyndat asi 30 minut před smažením, promíchat s vejcem a v pokojové teplotě nechat dokynout.

Doba přípravy 60 minut

Energie v 1 porci 1251 kJ

Náročnost 2

Tip

Pokud děláte klasické kynuté lívance, pak jednoduchou a přitom zdraví velmi prospěšnou změnou bude, když změníte mouku – místo bílé pšeničné, která tělu nic zajímavého nenabízí (spíše naopak), použijte celozrnnou ječnou mouku PRO-BIO. A nebojte se dát jen ječnou – uvidíte, že lívance budou výtečné, a ani nebudete mít pocit, že jíte něco extra celozrnného!

I když není v receptech u všech surovin předpona bio, je použití bioproduktů autorkou doporučeno.

Nejen další recepty, ale také mnoho zajímavých informací o biopotravinách, jejich použití a farmářích najdete v publikaci Nová biokuchařka Hanky Zemanové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press

Text: Eva Hořánková podle knihy Hanky Zemanové Nová biokuchařka nakladatelství Smart press

Foto: Alena Hrbková, smartpress.cz

Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve