Domů     Bílé, červené, černé, strakaté, hnědé… A všechno to jsou fazole
Bílé, červené, černé, strakaté, hnědé… A všechno to jsou fazole
25.8.2019
Diagonal stripes of brown shaded beans

Jak se v nich ale vyznat? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? A jak je vlastně uvařit, aby chutnaly všem? Poradíme vám.

To, že jsou fazole zdravé, ví každé malé dítě, ale ne každý má fazole rád a mnozí se na ně dívají spíše s nedůvěrou.

Jenže luštěniny by v našem jídelníčku neměly chybět už proto, že jsou zdrojem bílkovin, které naše tělo potřebuje, a jsou lépe stravitelné než například maso.

Kromě toho jeden šálek vařených fazolí denně dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu o 20 %, stabilizovat inzulín a krevní cukr, snížit krevní tlak, riziko infarktu a mozkové mrtvice.

Čím se při výběru fazolí řídit?

Jejich barvou! Čím je fazole tmavší, tím má výraznější chuť. Fazole jsou naštěstí v našich obchodech k dostání v každém ročním období, takže si můžete vybírat podle vzhledu i chuti.

Některé zajímavé fazole vám představíme a také přinášíme pár receptů pro inspiraci.

Adzuki

Říkají jí královna fazolí. Je podlouhlá tmavě červená až hnědá a na jedné straně má bílou čárku. Po uvaření mají fazolky jemnou ořechovou chuť a jsou velmi populární v asijské a japonské kuchyni.

Protože se vaří stejně dlouho jako rýže, Japonci tuto jejich vlastnost často využívají a vaří je se sladkou rýží. Tak vzniká červený pokrm zvaný adzuki-mochi.

Sladké adzuki s rýží

2 hrnky fazolí adzuki, 1a 1/2 hrnku sladké rýže, 1 hrnek rozinek, sůl, 3 hrnky jablek nakrájených na kostičky

1) Sladkou rýži vaříme ve vodě dle základního receptu do měkka. Adzuki také vaříme asi 20 minut, přidáme rozinky a vaříme dalších 5 minut. Nakonec osolíme 1 lžičkou soli a přidáme jablka, vaříme do měkka.

2) Do vymazané zapékací mísy vložíme vrstvu uvařené sladké rýže a vrstvu připravených adzuki. Pečeme při 190 °C 10 minut. Podáváme teplé i studené. Můžeme dosladit javorovým sirupem.

Mungo

Tyhle fazolky určitě znáte, často se používají naklíčené do salátů a jejich konzumenti k tomu mají opravdu dobrý důvod.

Naklíčená semena totiž obsahují mimořádně mnoho bílkovin, hořčíku, manganu, železa a téměř všechny hlavní vitaminy skupiny B a kyselinu listovou. Nejlepší je naklíčené mungo konzumovat syrové nebo se doporučuje po naklíčení krátce blanšírovat.

Chutí připomíná zelený hrášek, takže bude chutnat i těm, co se s fazolemi ještě neskamarádili.

Topinky s naklíčeným mungem

Celozrnný chléb, rajčata, naklíčené mungo, strouhaný sýr nebo uzené tofu, máslo, dobromysl, sůl

Plátky chleba zlehka opečte na sucho, potřete máslem, obložte plátky rajčat, posypte kořením, mungem a strouhaným sýrem nebo uzeným tofu. Topinky položte na plech a v troubě krátce zapečte.

Tip Paní domu: Mungo si můžete nechat naklíčit sami doma. Stačí je 12 hodin máčet ve vodě a pak umístit na sítko a pokrýt vlhkou gázou. Dvakrát denně je propláchněte a za 3–6 dní, uvidíte výsledek svého snažení. Nejlepší jsou, když klíčky dosáhnou cca 2 cm.

Červená ledvina

Fazole jsou velké červené až hnědé a po uvaření do měkka získávají jemně nasládlou chuť. Pochází ze Střední Ameriky, pěstuje se i v západní Africe. Je označována i jako chilli fazole a v Mexiku se z ní připravuje chilli noc carne.

Před přípravou je potřeba fazole na 12–24 hodin namočit. Po uplynutí této doby je vaříme hodinu a půl, v tlakovém hrnci stačí 20 minut.

Pomazánka z červených fazolí

1,5 šálku uvařených fazolí, česnek, mletý kmín, 1/2 lžičky Tabasca, 1/2 lžíce vinného octa, 2 lžíce vody, libovolná zelená nať (petržel, majoránka, saturejka)

Vše rozmixujeme v mixéru a mažeme na tousty nebo topinku.

Černá ledvina

Tahle kráska pamatuje už Kryštofa Kolumba. Dnes se pěstuje především v Thajsku a Číně, ale i v Karibské oblasti, kde je velice populární. Je nepostradatelnou součástí např. mexické kuchyně.

Zeleninový salát s fazolí

5 rajčat, 3 papriky, mladá cibulka, naťová petržel, 100 g fazolí, mořská sůl, 1 lžíce oleje

Rajčata, papriku, cibulku a petrželku nakrájíme nadrobno, přidáme uvařené fazole, mírně osolíme, přidáme olej a zamícháme.

Černé oko

Jméno dostala podle charakteristické černé nebo žluté skvrny (očka) na krémovitě bílém podkladu. Má jemňounkou chuť, a proto je výborná do polévek a různých zapékaných pokrmů.

U nás je k dostání poměrně vzácně, pochází z jižní Afriky, odkud se na začátku 18. století dostala s otroky do Ameriky. Jejím hlavním dodavatelem je Kalifornie.

Ostré černoočko

Jedna středně velká cibule, 2 bílé papriky, 3 rajčata, asi 200 g fazole černé oko, tymián, kmín, sladká paprika, sůl, pepř

1) Dáme namočit černooké fazole (přes noc) a pak je uvaříme s tymiánem a kmínem do měkka (45minut až hodinu).

2) Na oleji si osmahneme cibulku, po chvilce přidáme na proužky nakrájenou papriku, chvilku ještě orestujeme a pak zalijeme trochou vody a přidáme nakrájená rajčata, sůl, pepř (dle chuti) a podusíme, až rajčata změknou.

Nakonec přimícháme uvařené černooké fazole, chvilku podusíme a přidáme harissu, nebo nějakou pálivější omáčku.

Pinto

Mají moučnou konzistenci a používají se do polévek, omáček a pomazánek. Jsou středně velké a kropenaté, proto jim někteří říkají křepelčí fazole.

Pečené pinto fazole

6 šálků uvařených pinto fazolí, 1/2 čajové lžičky sušené cibule v prášku, 1/4 čajové lžičky česnekového prášku (granulovaného česneku), 1/2–1 šálek vývaru z fazolí (anebo vody)

Uvařené fazole rozmačkáme s malým množstvím vývaru, abyste dosáhli žádoucí konzistence. Přidáme sušenou cibuli a sušený česnek. Dobře promícháme. Vaříme na mírném plameni asi 15 minut.

Podáváme s celozrnnými plackami (čapátí), kukuřičnými plackami (tortilla) nebo použijte jako náplň do arabského „pita“ chleba či jako sendvičovou pomazánku.

Ve výčtu fazolí bychom mohli pokračovat, ale snažili jsme se popsat ty nejzajímavější.

Tipy Paní domu: Všechny fazole nadýmají. Proto se doporučuje vařit je s kořením, které od nadýmání odpomáhá. Jedná se především o kmín, tymián, saturejku a majoránku.

Před přípravou musíte fazole namočit do vody, aby nabobtnaly a změkly. Pokud z nich budete připravovat polévku, vždy je dejte do síta a důkladně je propláchněte vodou, abyste je zbavili veškerých nečistot. Fazole před vařením namáčejte do vody horké!

Fazole nikdy nepodávejte nedovařené nebo syrové, obsahují totiž jedovaté látky, které se ztrácejí až tepelnou úpravou.

Foto: Shutterstock

Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný