Při každém vaření zůstavají zbytky, někdy je jich více, jindy méně. Ale prakticky všechny se dají dále využít.
Zeleninový bujón
Právě u zeleniny lehce vznikají přebytky, které už se nehodí při vaření. Malé zbytky pórku, stonky z celeru, odkrojené špičky kořenové zeleniny, košťály zelí, kapusty nebo květáku. Omyjte je, krátce oblanšíruje a zchlaďte, pak je uložte na mrazák.
Až se nashromáždí větší množství, osmažte cibulku na oleji a přihoďte všechny zbytky zeleniny. Poduste do měkka s malým množstvím vody, výsledkem má být hustá kašovitá směs.
Až zelenina změkne, můžete přidat zelené bylinky nebo koření jako tymián, rozmarýn nebo libeček. Nechte trochu vychladnout a pak rozmixujte na hustou pastu. Přendejte ji do mísy a osolte – na 100 g zeleninové směsi se přidává 10 g soli.
Nalijte do tvořítek na led a nechte zmrznout. Pak vyjměte a skladujte v mrazáku ve svačinovém boxu, jednotlivé vrstvy oddělte pečicím papírem.
Tip: Při dušení zeleniny můžete přidat suché slupky z cibule, které pak zase vyndáte. Bujón tím získá pěknou barvu.
Změklé sušenky
Otevřené balení sušenek za pár dní zvlhne, tím ztratí křupavost i chutnost. Co s nimi? Dejte je krátce vysušit do trouby a pak je použijte na korpus pro nepečený koláč.
Budete samozřejmě potřebovat ještě další balení sušenek, ale důležité je, že nic nepřijde nazmar.
Tvrdá kůra ze sýra
Nevyhazujte ji, skvěle ochutí krémové omáčky. Kůra samozřejmě nesmí být potažena plastovou fólií ani parafínem. Očištěnou kůru vložte do hrnce s omáčkou a povařte, před servírováním vyndejte. Dodá pikantní příchuť.
Křupavé krutony
Nespotřebovaný chléb i kusové pečivo vyhazuje každá domácnost. Z housek se sice dá po usušení připravit strouhanka, ale co s chlebem? Zkuste pikantní krutony. Smíchejte trochu olivového oleje se solí a pepřem, kdo má rád česnek, může přidat i ten.
Přihoďte pokrájené kousky chleba a dobře promíchejte. Pak krutony rozložte na plech s pečicím papírem a vložte na 15 minut do trouby nastavené na 200 °C.
Nákyp ze zbylého pečiva
Zbylé pečivo, chléb nebo housky, pokrájete na plátky. V míse rozšlehejte 200 ml mléka se 2 vejci a 100 g cukru. Oloupejte 3 jablka a pokrájejte je na tenké plátky. Do vymazané formy dávejte střídavě vrstvu pečiva a na ni vrstvu jablka.
Na pečivo pomocí lžíce kapejte zálivku, na jablka nasypejte trochu rozinek. Před dopečením ještě poklaďte povrch nákypu vločkami másla a posypejte 1 lžící cukru promíseného se skořicí.
Tip: Místo jablek lze použít i švestkový kompot. Pokud chcete nákyp nadýchanější, rozdělte vejce, bílky ušlehejte a opatrně je vmíchejte do mléčné zálivky.
Zbytky ovoce a zeleniny
Pokud nestíháte zužitkovat přezrálé ovoce, pokrájejte ho na kousky, vložte do hrnce, zalijte vodou, aby bylo ponořené a přidejte vydatně cukru. Na malém ohni vařte asi půl hodiny, pak sirup slijte a využijte ke slazení, ovoce nechte okapat a proschnout.
Hodí se jako sladké zobání. Využít se tak dají i slupky z jablek, pokud víte, že nejsou chemicky ošetřené.
Ze zbytků zeleniny zase můžete připravit pikantní pochoutky k televizi. Zeleninu pokrájejte na drobné plátky nebo kousky, krátce oblanšírujte a nechte okapat.
Osušené pak rozložte na pečicí papír na plech, pokapejte olejem, osolte a podle chuti okořeňte a nechte za nízké teploty spíš usušit než upéct v troubě.
Rýžový dezert
Zbyla vám vařená rýže? Není nic snadnějšího, než z ní udělat porci sladké svačinky. Rozmíchejte měkký tvaroh s cukrem, podle chuti oslaďte. Nakrájejte sladké ovoce na kousky a vše smíchejte s rýží. Můžete vylepšit špetkou skořice nebo vanilkovým cukrem.
Kromě tvarohu lze použít také jogurt, a to i ochucený, nebo smetanový krém.
Přezrálé banány
Banány dokážou zrát velmi rychle a po dvou třech dnech úplně zhnědnout. Co pak s nimi? Zkuste bezlepkové lívance, které se zcela obejdou bez mouky a jsou báječné. Rozmačkejte dva banány na kaši, přidejte jedno nastrouhané jablko, 2 vejce a špetku skořice. Osmažte na másle do zlatova a posypejte cukrem.
Foto: Shutterstock